Працевлаштування

⬇️ Натисність на назву кожної організації для того, щоб побачити місце знаходження послуг, контактну інформацію, години роботи та можливість надання послуг різними мовами.

Управління праці, соціальних справ та сім’ї: Контакти та графік роботи управлінь праці, соціального захисту та сім’ї.

Mareena: Громадська діяльність; Дозвілля; Мовні курси; Інформаційне забезпечення; Консультування з питань працевлаштування.

TENENET: Соціальне консультування; Допомога в пошуку шкіл; Допомога в пошуку житла; Допомога в пошуку роботи; Переклад та супровід при відвідуванні державних установ, лікарень тощо; Психосоціальна підтримка, в тому числі для дітей, осіб з інвалідністю та постраждалих від гендерно зумовленого насильства; Медичне консультування для дітей та осіб з інвалідністю; перенаправлення до профільних лікарів; Проживання в місті Зволен для сімей з дітьми з інвалідністю або особливими потребами; Заходи для дітей, людей похилого віку та осіб з інвалідністю; 24/7 кризове втручання за допомогою мобільних бригад, здатних у разі потреби виїхати до біженців.  

Міжнародна організація з міграції – Міграційний інформаційний центр (МІЦ): Безкоштовна правова допомога, в тому числі жертвам трудової експлуатації; консультування з питань трудового права.

Сайт з працевлаштування на ukraineslovakia.sk (адмініструє та оновлює Mareena): Інформація про ринок праці в Словаччині, ваші права як працівника, важливість супровідного листа, допомогу, яку надають управління праці, соціальних справ та сім’ї, вибір правильної пропозиції роботи, уникнення небезпечних роботодавців, покрокове керівництво з написання резюме тощо. Нижче ви знайдете більш детальну інформацію про працевлаштування в Словаччині, доступну також на сайті з працевлаштування ukraineslovakia.sk:


Як можна отримати роботу в Словаччині? ⬇

Легальне перебування в країні

Щоб мати можливість працевлаштуватися, необхідно мати одну з форм легального проживання в Словаччині:

  • Тимчасовий притулок
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою роботи
  • Дозвіл на постійне проживання
  • Притулок

Більше читайте у статті Легальне проживання в Словаччині.

Ці форми проживання необхідні для того, щоб ваш трудовий договір з роботодавцем був дійсним. Тоді ви будете захищені Трудовим кодексом Словацької Республіки, який гарантує вам право на узгоджену заробітну плату, охорону здоров’я на робочому місці, вихідні дні тощо.

Як знайти роботу?

Роботодавці та агенції з працевлаштування зазвичай розміщують оголошення на онлайн-порталах вакансій. Портали вакансій розміщують оголошення про роботу відповідно до типу роботи, місця розташування, мови та інших критеріїв.

Що вам може сказати оголошення про роботу?

Оголошення про роботу містить інформацію про посаду, опис роботи, місце роботи, вимоги до претендентів, очікувану валову заробітну плату та контактні дані компанії або особи, яка розмістила оголошення.

Кожна опублікована вакансія повинна містити або точну інформацію про заробітну плату, або приблизну оцінку, засновану на виконанні роботи та відпрацьованих годинах.

Зорієнтуйтеся в пропозиціях роботи

Ви можете регулярно отримувати електронну пошту зі списком актуальних вакансій відповідно до обраних вами критеріїв. Однак для цього вам потрібно буде зареєструватися на одному з порталів з працевлаштування.

Якщо вас зацікавила пропозиція, ви можете відгукнутися, скориставшись формами на порталах вакансій або надіславши своє резюме та супровідний лист роботодавцю безпосередньо на сайті.

Слідкуйте за змінами на ринку праці

Деякі великі компанії мають анкету на своєму сайті у вкладці “кар’єра”, де ви можете зареєструватися. Якщо ви добре підходите на одну з їхніх поточних позицій, вони зв’яжуться з вами напряму.

Процес пошуку нової роботи, починаючи з пошуку оголошення про роботу, яку ви шукаєте, і закінчуючи процесом відбору, може зайняти кілька тижнів.

Не відкладайте пошук роботи на останню хвилину, особливо якщо ви шукаєте сезонну роботу або роботу для студентів на літні місяці липень і серпень. Хороші пропозиції з’являються вже на початку травня та швидко заповнюються.

Валова та чиста заробітна плата. У чому різниця?

Валова заробітна плата

Ваша валова заробітна плата – це заробітна плата до сплати податків та внесків на медичне та соціальне страхування. У пропозиціях про роботу завжди вказується валова заробітна плата. Так само на співбесіді роботодавець запитає вас про ваші очікування щодо валової місячної зарплати.

Чиста заробітна плата

Чиста заробітна плата – це ваша фактична зарплата, яку ви отримаєте на свій рахунок. Це сума, яку ви отримаєте після вирахування податків і зборів з вашої валової зарплати. Розмір податків і зборів залежить від вашої родинної ситуації, кількості дітей, сімейного стану, наявності інвалідності тощо.

Наприклад, бездітний чоловік або жінка, яким пропонують валову місячну зарплату в розмірі 1400 євро, отримуватимуть чисту зарплату близько 980 євро. Чоловік або жінка з двома дітьми, яким пропонується така ж заробітна плата в 1400 євро, отримають чисту заробітну плату близько 1260 євро.

Мінімальна місячна заробітна плата в Словаччині

У 2023 році мінімальна валова заробітна плата встановлена законом на рівні 700 євро на місяць. Мінімальна валова погодинна заробітна плата становить 4,023 євро.

Найпоширеніші види трудових договорів

Повний робочий день

Робочий час працівника становить максимум 40 годин на тиждень (максимум 30 годин на тиждень для молоді віком до 16 років). Ваш роботодавець сплачує за вас податки, медичне страхування та всі внески на соціальне забезпечення.

Неповний робочий день

Робочий час працівника становить менше ніж 40 годин на тиждень (часто 20 годин на тиждень). Ваш роботодавець сплачує за вас податки медичне страхування та всі внески на соціальне забезпечення.

Трудова угода

Цей тип трудового договору застосовується для сезонної роботи, наприклад, влітку. Відповідно до закону, робочий час працівника не може перевищувати 10 годин на тиждень. Ваш роботодавець сплачує за вас податки, медичне страхування та деякі внески на соціальне забезпечення.

Угода про тимчасову роботу студентів

Тільки студенти денної форми навчання мають право на цей вид роботи. Угода повинна містити опис роботи, розмір винагороди, тривалість робочого часу та період, на який укладається угода. Частиною угоди є підтвердження відвідування школи, яке ви можете отримати в навчальному відділі вашого навчального закладу.

Спеціальні документи для деяких робіт

У деяких сферах діяльності потрібні спеціальні документи, такі як медична картка, санітарний мінімум, водійське посвідчення.

Про необхідність цих документів ви можете дізнатися у свого роботодавця.

У випадку висококваліфікованих або регульованих професій (наприклад, у сфері охорони здоров’я) вам також знадобиться завірений документ про освіту, яку ви отримали за межами Словаччини. Зверніться до Міністерства освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки, яке здійснює нострифікацію – визнання документів про освіту.

Якщо посада вимагає довідку про несудимість, це може бути тимчасово замінено афідевітом про несудимість у випадку громадян України.

Педагогічна діяльність

Якщо ви претендуєте на посаду вчителя, вам необхідно буде пройти обстеження у обраного вами психолога та отримати висновок про психологічну компетентність педагогічного працівника. Термін дії виданого висновку не має перевищувати 1 рік. Ціна такої послуги становить близько 80 євро.

Через відсутність клінічних психологів час очікування на обстеження досить тривалий, в деяких випадках навіть кілька тижнів.

Подати заявку на роботу в сфері освіти можна через форму на сайті Міністерства освіти Словацької Республіки – Україна.

Робота під час свят

Працівники в Словаччині мають право на відпочинок у неробочі та святкові дні. Велика кількість співробітників не повинна виходити на роботу в ці дні.

З переліком неробочих та святкових днів можна ознайомитись у Календарі.

Роботодавець може призначити вам роботу в ці дні лише у виняткових випадках і тільки відповідно до Трудового кодексу. Можна виконувати лише вкрай необхідну роботу, яку не можна відкладати на інші дні. Наприклад:

  • Громадський транспорт (водій, диспетчер, технік, …)
  • Технічне обслуговування (дороги, електрика, каналізація, …)
  • Охорона здоров’я
  • Ресторани
  • Послуги (АЗС, розважальні центри, новини, …)
  • Сільське господарство (годування тварин, переробка, …)
  • Охорона (прохідна, служба охорони, …)
  • Безперервна діяльність (заводи, електростанції, …)

Компенсація за роботу у святковий день

За відпрацьований час у святкові дні роботодавець повинен виплатити вам компенсацію в розмірі не менше 100 відсотків вашого середнього погодинного заробітку. Більше на Podnikajte.sk.

Права працівників

Ви маєте ті самі права, що й громадяни ЄС, як-от максимальний 40-годинний робочий тиждень, встановлену законом мінімальну або вищу заробітну плату, право на відпустку, доплату за харчування, доплату за роботу в нічний час і у вихідні, медичне та соціальне страхування. Більше на Podnikajte.sk.

Ваш роботодавець повинен доплачувати вам за кожну годину, яку ви працюєте понад 40 годин на тиждень. Однак середня тривалість робочого часу на тиждень, включаючи понаднормові, не повинна перевищувати 48 годин.

Будьте уважні при виборі роботи та переконайтеся, що умови трудового договору відповідають Трудовому кодексу, що вони вам зрозумілі та що ви володієте достатньою інформацією про роботодавця. Трудовий договір повинен бути укладений у письмовій формі.

Детальніше про свої права ви можете дізнатися на сторінці Легальна робота, легальне працевлаштування.

Якщо ви вважаєте, що ваш роботодавець не дотримується зобов’язань, які випливають із вашого трудового договору чи трудового законодавства, ви можете подати скаргу до Національної інспекції праці.

Ваші зобов’язання перед органами місцевого самоврядування

Як біженець з України зі статусом тимчасового притулку ви не можете, відповідно до закону, отримувати фінансову допомогу на час безробіття і не маєте жодних прав чи обов’язків перед Центром зайнятості, соціальних справ та сім’ї. Проте ви можете скористатися безкоштовними консультаційними та навчальними послугами центру.

Детальніше тут – Центр зайнятості, соціальних питань та сім’ї допомагає громадянам України.

Зверніться до експертів

Якщо у вас виникли сумніви щодо вакансії або ви підозрюєте, що роботодавець поводиться з вами не за законом, не соромтеся проконсультуватися з експертами неурядової організації Міжнародна організація з міграції (МОМ) або Ліги за людські права (HRL).

Контакти можете знайти тут – Послуги – юридичні консультації.

Посилання


Остерігайтеся небезпечних практик ⬇

Не випускайте з рук свої документи

Коли ви приступаєте до роботи, ваш роботодавець запитає особисті дані, такі як домашня адреса, номер посвідчення особи або номер паспорта.

Роботодавець може переглянути та зробити копію ваших особистих документів, щоб підтвердити вашу особу і внести ваші дані до трудового договору. Однак вони не можуть забрати у вас документи, що посвідчують особу.

Ніколи не передавайте свій паспорт або посвідчення особи роботодавцю або агентству з працевлаштування.

Трудовий договір – це основа

Трудовий договір – це обов’язкова деталь, він містить основну інформацію про обсяг роботи, посаду та розмір винагороди за роботу. Робота в “чорну” не вигідна. Мало того, що на вас не поширюється дія жодного контракту, ви не сплачуєте жодних внесків, а отже, у разі хвороби ви не маєте права на допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Ніколи не погоджуйтеся на пропозицію про роботу, в якій чітко не вказана сума оплати праці. Робота, за яку вам обіцяють лише проживання та харчування, викликає підозру.

Не підписуйте трудовий договір, який ви не розумієте, або який написаний мовою, яку ви не розумієте.

Якщо в ньому є щось незрозуміле для вас, поговоріть про це з вашим роботодавцем або відповідальною особою, перш ніж підписувати договір.

Речі, сказані віч-на-віч, не мають юридичної ваги і, як правило, швидко забуваються. Тому не покладайтеся на те, що було сказано.

Умови працевлаштування завжди повинні бути чітко описані в договорі. Зміст договору є дуже важливим і повинен відповідати Трудовому кодексу.

Як розпізнати недобросовісного роботодавця?

Виявити недобросовісного роботодавця під час першої зустрічі досить складно. Однак є деякі тривожні знаки. Якщо у вас виникли якісь підозри, краще відразу відмовитися від пропозиції щодо роботи, ніж потім мати справу з неприємними наслідками.

Тривожні знаки:

  • Непрофесійна співбесіда – надмірно особисті питання, розпитування про сімейні обставини, детальне розпитування про стан здоров’я (не пов’язане з роботою), політичні, расові, релігійні чи сексуальні коментарі та жарти або запитання про вашу думку на ці теми, наклеп на нинішніх працівників.
  • Нечіткий опис роботи – з розмови не зрозуміло, в чому полягатиме ваша робота, за що ви будете відповідати, в який час і в якому місці ви будете працювати.
  • Вступний внесок – роботодавець просить вас сплатити внесок за прийняття на роботу.
  • Нечітко визначений розмір оплати – замість фіксованої винагороди роботодавець пропонує вам частку від майбутніх прибутків компанії.
  • Негативні відгуки про роботодавця – компанія має негативні відгуки в інтернеті або у вашому колі знайомих. На сторінці Національної інспекції праці ви знайдете список роботодавців, які порушили закон про нелегальне працевлаштування. На сторінці Боржник ви знайдете список роботодавців, які заборгували податкові внески, внески на медичне та соціальне страхування.

Проконсультуйтеся з експертами

Якщо у вас виникли сумніви щодо пропозиції про роботу або ви підозрюєте, що роботодавець поводиться з вами не відповідно до законодавства, не соромтеся звертатися до експертів громадської організації International Organisation for Migration (IOM) або Human Rights League (HRL).

Контакти можна знайти за посиланням Послуги – юридичні консультації.


Які Ваші права та на що Ви можете претендувати? ⬇

Робота на постійній основі пов’язана з відповідальністю, але також приносить переваги. Окрім заробітної плати, ви будете отримувати соціальне забезпечення та можливі пільги, які повинні враховувати вашу життєву ситуацію та сприяти вашому загальному добробуту під час працевлаштування.

Ваш роботодавець також повинен повідомити вас про них. Однак варто знати свої права заздалегідь.

Усі трудові договори в Словаччині повинні відповідати Трудовому кодексу.

Випробувальний термін

Для роботодавців є звичайною практикою встановлювати випробувальний термін для посад на повну ставку. Він може тривати максимум 3 місяці (до 6 місяців для керівних посад).

Випробувальний термін – це час, протягом якого ви перевіряєте, чи підходить вам робота та роботодавець. Крім того, у роботодавця є час, щоб навчити вас практичних навичок роботи та з’ясувати, чи будете ви слушним працівником.

Під час випробувального терміну роботодавець може розірвати трудові відносини у будь-який момент, як і ви, без пояснення причин.

Під час випробувального терміну ви не маєте законного права на відпустку. Ваш роботодавець вирішує, чи надавати вам відпустку в цей період, чи ні.

Випробувальний термін не є юридично обов’язковою частиною трудового договору. Якщо роботодавець надає його вам, це буде зазначено у вашому трудовому договорі.

Робочі години

Для роботи на повну ставку робочий час становить 40 годин на тиждень. Неповний робочий день – 20 годин на тиждень. Інші специфікації (наприклад, для роботи за договором підряду) визначаються роботодавцем.

Перерва

Якщо ви працюєте понад 6 годин на день, ви маєте право на 30-хвилинну перерву. Вона може зараховуватися або не зараховуватися до вашого відпрацьованого часу.

Час водіння та відпочинку працівників у сфері автомобільних перевезень

Водії автобусів і вантажівок мають однакові правила щодо часу руху та перерв у дорозі по всьому Європейському Союзу. Ці правила покликані захистити ваше здоров’я та підвищити безпеку дорожнього руху.

Водії повинні робити суцільну перерву щонайменше 45 хвилин після максимум 4,5 години водіння. Крім того, цю перерву можна розділити на дві частини, перша з яких триватиме щонайменше 15 хвилин, а друга – щонайменше 30 хвилин. Загальний час водіння за один день не повинен перевищувати 9 годин.

Детальніше Працевлаштування працівників у сфері автомобільних перевезень.

Позмінна робота

При позмінній роботі необхідно дотримуватися так званого “безперервного періоду відпочинку”, тобто часу, який проходить між закінченням однієї зміни та початком іншої. Ваш роботодавець повинен надавати вам перерву між двома змінами тривалістю не менше 12 годин.

Права під час свят

Більшість працівників не повинні виходити на роботу у вихідні та святкові дні. Однак бувають ситуації, коли ваш роботодавець може зобов’язати вас працювати в ці дні, але завжди відповідно до Трудового кодексу.

Це переважно професії у сфері охорони здоров’я, громадського харчування, послуг (заправки, новини, розважальні центри), безпеки (SBS, цілодобові підприємства…), технічного обслуговування або громадського транспорту. Ви маєте право на надбавку від роботодавця за роботу у святкові дні.

Два вихідних дні поспіль

Найчастіше ці дні припадають на суботу та неділю. Однак на роботі, яка вимагає роботи у вихідні, два вихідних дні поспіль можуть припадати на інші дні тижня.

Відпустка

Базова відпустка становить 20 днів на рік.

Якщо вам виповнилося 33 роки або ви постійно доглядаєте за дитиною, ви маєте право на 25 днів відпустки на рік.

Щоб отримати право на відпускні, ви повинні пропрацювати на одного роботодавця щонайменше 60 днів. Якщо ви змінюєте роботу та влаштовуєтесь на роботу відразу після закінчення трудових відносин, це вважається безперервними трудовими відносинами, а отже, ваше право на відпустку не змінюється.

Непрацездатність

Якщо лікар діагностує хворобу, яка вимагає тимчасової непрацездатності, ви маєте право на компенсацію доходу, яку надасть ваш роботодавець протягом перших 10 днів.

Починаючи з 11-го дня, ви маєте право на лікарняні, які виплачуються компанією соціального страхування. Оцінку цієї непрацездатності повинен визначити лікар, який визнає вас непрацездатним і заповнить бланк – Довідку про тимчасову непрацездатність. Вам можуть визнати непрацездатність не пізніше трьох календарних днів від дня її виникнення.

Ви повинні залишатися за адресою, вказаною у Довідці про тимчасову непрацездатність, протягом усього періоду лікарняного – якщо вас там не буде і вас відвідає інспектор, ви можете втратити фінансову допомогу по хворобі та бути оштрафованим.

Надбавки за роботу

За кожну годину, відпрацьовану в межах встановленої законом тривалості робочого часу, роботодавець зобов’язаний виплачувати вам певну суму надбавки на додаток до вашої звичайної заробітної плати.

Приклад:
Трудовий договір Яни передбачає заробітну плату в розмірі 5 євро на годину. За 8-годинну нічну зміну, окрім звичайної заробітної плати, вона має право на надбавку в розмірі 40% від середньої погодинної заробітної плати. Загальна надбавка за нічну зміну становить (5 євро х 8 годин х 40%) = 16 євро.

Компенсація за ускладнення при виконанні роботи

+20% від вашої середньої погодинної заробітної плати.

Це небезпечні робочі місця, де діють хімічні фактори, канцерогенні та мутагенні фактори, біологічні фактори, надмірна запиленість, шум, вібрація, іонізуюче випромінювання. При виконанні цих робіт ви зобов’язані використовувати засоби індивідуального захисту.

Робота вночі

+40% від вашої середньої погодинної заробітної плати.
+50% вашої середньої погодинної заробітної плати за роботу підвищеної небезпеки.

Нічна робота – це робота, яка виконується з 22:00 до 6:00.

Робота в суботу

+50% від вашої середньої погодинної заробітної плати.

Робота в неділю

+100% від вашої середньої погодинної заробітної плати.

Робота у святковий день

+100% (або більше) від вашої середньої погодинної заробітної плати.

Список державних свят дивіться в Календарі свят у Словаччині.

Понаднормова робота

+25% від вашої середньої погодинної заробітної плати.
+35% вашої середньої погодинної заробітної плати за роботу підвищеної небезпеки.

Ваш роботодавець повинен доплачувати вам за години, які ви відпрацювали понад узгоджену тривалість робочого часу.

Надбавка на харчування

Якщо ваша зміна триває понад 4 години, роботодавець повинен забезпечити вас одним гарячим обідом. Він може зробити це кількома способами:

  • забезпечить харчування у власному закладі, або
  • забезпечить харчування в ресторані, їдальні або
  • надасть вам талон на харчування, або
  • виплатить вам надбавку до зарплати.

Сума надбавки у вигляді талона на харчування становить від 5,10 до 6,40 євро (ваш роботодавець сплачує щонайменше 55% вартості талона, решту сплачуєте ви). Якщо ви отримуєте грошову надбавку, ви маєте право на отримання від 2,64 до 3,52 євро за кожен відпрацьований день.

Якщо ви працюєте за договором підряду, ви не матимете права на надання харчування.

Строк попередження про звільнення

Після того, як ви вирішили звільнитися, починається період попередження про звільнення. Він може тривати від одного до трьох місяців, залежно від відпрацьованого періоду та причини звільнення.

Вихідна допомога

Якщо ви працюєте понад 2 роки та отримали повідомлення про звільнення з ініціативи роботодавця з причин, визначених законом (наприклад, організаційні зміни, ліквідація посади, вихід на пенсію), ви маєте право на виплату вихідної допомоги. Розмір вихідної допомоги є наступним:

  • вихідна допомога в розмірі місячного середнього заробітку, якщо ви працювали не менше 2 років,
  • вихідна допомога у розмірі подвійного середньомісячного заробітку, якщо ви працювали не менше 5 років,
  • вихідна допомога в розмірі трикратного середньомісячного заробітку, якщо ви працювали не менше 10 років,
  • вихідну допомогу в чотирикратному розмірі середньомісячного заробітку, якщо ви працювали не менше 20 років.

Зовнішні ресурси


Як написати хороше резюме? ⬇

Я влаштовуюся на роботу

При подачі заявки на роботу бажано додавати резюме разом з особистими даними. Резюме є невід’ємною частиною вашої заявки на обрану вами посаду і, якщо воно добре написане, може допомогти вам перейти до наступних етапів відбору.

Не використовуйте шаблонне резюме. Якщо необхідно, змініть його так, щоб воно найкраще відповідало вимогам вакансії.

Перш ніж почати писати резюме

Ваше резюме розкриває багато інформації про вас, тому не забудьте подбати про нього. Воно містить короткий огляд ваших знань, навичок та досвіду.

Якщо ви не знаєте, як скласти резюме, обирайте прості шаблони, які впорядковані та полегшують написання, або створіть його онлайн на різних порталах з працевлаштування. Хороше резюме повинно включати наступні розділи.

Ваші персональні дані

На початку напишіть своє ім’я, прізвище, домашню адресу, дату народження, телефон та електронну пошту. Якщо у вас є профіль у професійній соціальній мережі Linkedin, ви також можете додати посилання на нього.

Фотографія

Актуальна фотографія вашого обличчя також необхідна в хорошому резюме. Фотографія повинна бути офіційною, на білому фоні, подібною до тієї, що на вашому посвідченні особи або паспорті.

Приклад:


Passport-photo-software.com

Знання

Роботодавця цікавить, чи підходите ви для запропонованої роботи. У цьому розділі резюме перелічіть навички, які можуть підвищити ваші шанси на працевлаштування. Це можуть бути сертифікати, курси та досвід. Будьте конкретними та уникайте загальних фраз, які не мають особливого сенсу, таких як “я вмію користуватися комп’ютером”, “я вмію користуватися Інтернетом”.

Приклад:

  • Спілкування з клієнтами та робота з касовим апаратом у магазині
  • Ліцензія асистента маркетингу, Європейська асоціація маркетингу
  • Робота з Google Documents
  • Основи роботи з Google Sheets

Мови

Якщо ви володієте іноземними мовами, будь ласка, вкажіть їх у цьому розділі вашого резюме. Використовуйте позначення рівня володіння іноземної мови відповідно до стандартів CEFR наступним чином:

A1 = початковий
A2 = нижчий за середній
B1 = середній
B2 = вище за середній
C1 = просунутий
C2 = досконалий

Приклад:

  • Англійська мова – просунутий рівень (C1)
  • Російська мова – нижчий за середній рівень (A2)

Водійські права

Стало стандартом вказувати в резюме, чи є у вас водійське посвідчення та які транспортні засоби ви маєте право водити. У цьому розділі достатньо вказати тип водійського посвідчення. Якщо у вас немає водійських прав, пропустіть цей розділ.

Приклад:

  • A, B

Досвід роботи

Почніть із вашого останнього досвіду роботи. Будь ласка, вкажіть роки вашої роботи, назву посади, назву роботодавця, період часу та короткий опис ваших посадових обов’язків. Також слід згадати про тимчасову роботу, стажування та волонтерство.

Приклад:

Член welcome team
Mareena, Братислава
Березень 2022 – По теперішній час
Надання інформації та допомоги біженцям з України на прикордонному пункті пропуску Вишнє Німецьке.

Спеціаліст з маркетингу
SunPower, Братислава
Січень 2020 – Лютий 2022
Графічний і текстовий дизайн друкованих матеріалів та PowerPoint презентацій продуктів і послуг компанії.

Освіта

Почніть з вашого найвищого ступеня освіти. Вкажіть роки, в які ви навчалися у навчальному закладі, назву навчального закладу і, якщо можливо, спеціальність. Якщо ви закінчили університет або середню освіту, не згадуйте про початкову школу.

Приклад:

Факультет будівництва, кафедра Наземні споруди
Технічний університет Кошице
2017 – 2022

Гімназія ім. Шевченка, Братислава
2013 – 2017

Інтереси та характеристики

Якщо ви хочете розповісти трохи більше про себе та створити більш інтимне враження про своє резюме, ви можете додати розділ про свої інтереси та характеристики. Це допоможе роботодавцю вирішити, чи підходите ви для команди не тільки професійно, але й як людина.

Приклад:

Мені подобаються піші прогулянки, їзда на велосипеді та плавання. Я вокалістка поп-рок гурту. Я пунктуальна та дуже уважна до деталей у своїй роботі.

Зразки резюме

Насамкінець, перегляньте зразки резюме.


Супровідний лист ⬇

Що таке супровідний лист?

Мотиваційний або супровідний лист – це додатковий документ, який ви можете додати до свого резюме при подачі заявки на роботу.

Мета цього листа — показати, чому саме ви підходите на цю посаду. Сьогодні вибір відповідного кандидата приймається на основі супровідного листа. Не забувайте, що, ймовірно, його читатиме ваш майбутній безпосередній керівник.

Основні правила написання

Супровідний лист складається за визначеною формою, адресується контактній особі або безпосередньо роботодавцю. Здебільшого це одна сторінка формату А4.

Не пишіть текст одним довгим безперервним блоком. Супровідний лист – це не роман. Тому розділіть його на коротші, легкі для читання абзаци.

Ретельно перевіряйте текст перш ніж надсилати. Якщо можливо, дайте прочитати його іншій людині, яка може помітити те, що ви пропустили. Найпоширеніші помилки

  • Механічні помилки – пропущена буква, пропущені діакритичні знаки (пом’якшення та подовження).
  • Граматичні помилки – неправильне написання «i-y» в словах, неправильний порядок слів, неправильні відмінювання та часи.
  • Фрази – неправильно сформульовані фрази або, у випадку тексту іноземною мовою, неправильний дослівний переклад з рідної мови.

Адаптуйте зміст до вакансії

Текст повинен чітко описувати ваші професійні та особисті якості.

Для кожної пропозиції адаптуйте супровідний лист відповідно до вимог роботодавця і переконайте його в тому, що ви – один з фаворитів. Якщо ви подаєте заявку на кілька вакансій, переконайтеся, що кожен супровідний лист адаптований до конкретної пропозиції. Ніколи не надсилайте однаковий супровідний лист усім роботодавцям.

Описуйте тільки те, що дійсно може зацікавити роботодавця у зв’язку з пропонованою роботою.

Наприклад, якщо ви претендуєте на посаду адміністратора, ваш майбутній роботодавець буде більше зацікавлений у вашому досвіді роботи на подібних посадах, ніж у вирощуванні рослин або допомозі в будівництві будинку.

Ви також можете показати, що вже щось знаєте про компанію, застосувати свої знання безпосередньо щодо посади та підвищити свої шанси. Будьте здорово впевненими в собі та не бійтеся продати себе.

Структура тексту

Під час написання супровідного листа буде корисно, якщо ви заздалегідь складете його план. Кожен супровідний лист повинен містити наступні розділи:

  • Заголовок – тут ви можете ввести контактні дані (ім’я, прізвище, адресу, телефон, електронну пошту).
  • Звернення до адресата – якщо в оголошенні згадується ім’я контактної особи, ви можете адресувати супровідний лист безпосередньо їй/йому, в іншому випадку звертайтеся до читача “Шановний пане/пані”.
  • Причини, чому ви хочете працювати в компанії – висловіть свою мотивацію працювати на роботодавця. Ви можете знайти інформацію на сайті компанії або стежити за їхніми соціальними мережами.
  • Попередні кар’єрні досягнення – не бійтеся похвалитися та підсумувати свої кар’єрні досягнення, які мають відношення до пропонованої посади.
  • Навички та здібності – вони зроблять вас більш привабливим кандидатом на посаду.
  • Подяка
  • Місце, дата та ваш підпис

Зразок супровідного листа

Якщо ви не знаєте, як написати супровідний лист, в Інтернеті є зразки, які ви можете завантажити та адаптувати до своїх потреб. Наприклад, ось тут:


Тимчасова робота студентів ⬇

Хто може працювати за договором про тимчасову роботу студентів?

Договір про тимчасову роботу студентів дозволяє молодим людям віком від 16 років (за умови, що вони здобули базову загальнообов’язкову освіту) до 26 років, якщо вони навчаються в середній школі або на денній формі навчання в університеті.

Цей тип договору дозволяє працювати в середньому не більше 20 годин на тиждень.

Це означає, що в деякі дні/тижні/місяці ви можете працювати більше годин, а в інші – менше. Однак загальна кількість годин на рік не може перевищувати в середньому 20 на тиждень.

Також застосовується, що робочий час тимчасового працівника не може перевищувати 12 годин протягом 24-годинного періоду. Для молодих людей віком до 18 років робочий час не повинен перевищувати 8 годин протягом 24-годинного періоду.

Договір про тимчасову роботу студентів може бути укладений максимум на 12 місяців. Після закінчення цього терміну його можна продовжити.

Довідка з місця навчання

Договір про тимчасову роботу студентів включає підтвердження вашого статусу студента денної форми навчання в середній школі або університеті.

Для студентів заочної форми навчання такий вид тимчасової роботи неможливий.

Ви можете отримати довідку з місця навчання у навчальному відділі вашого навчального закладу за запитом. Кожного навчального року довідку потрібно подавати заново та додавати до поточного договору про тимчасову роботу студентів.

Характер тимчасової роботи студентів

Договір про тимчасову роботу студентів повинен включати:

  • Опис роботи,
  • Обсяг робочого часу,
  • Винагорода за виконану роботу,
  • День, коли винагорода підлягає виплаті, та
  • Період, на який укладається договір.

Звільнення від сплати зборів

Тимчасова робота студентів звільняється від сплати зборів до суми 200 євро. Якщо у вас декілька таких робіт, ця пільга поширюється лише на одного роботодавця, якого ви можете обрати. До інших договорів звільнення від сплати зборів не може бути застосоване.

Якщо ви заробляєте понад 200 євро на місяць, ви сплачуєте податок лише з різниці між остаточною зарплатою та цією сумою.

Приклад

У березні Мартін заробив 346 євро. Він повинен буде сплатити лише 7% від суми 146 євро, оскільки він подав заяву на звільнення від сплати зборів на суму 200 євро.

Де шукати пропозиції тимчасової роботи

При влаштуванні на роботу вам знадобиться резюме та, в деяких випадках, супровідний лист.

Детальніше у статті Як правильно скласти резюме або Супровідний лист.

Банківський рахунок, на який буде надходити ваша зарплата, також є зрозумілою складовою. Рахунок повинен бути на ваше ім’я. Майже всі банки відкривають студентські рахунки, які зазвичай є безкоштовними.

Пропозиції тимчасової роботи можна знайти за посиланням:


Вам потрібна електронна пошта у Словаччині? ⬇

Так, точно потрібно. Особливо, якщо ви вирішуєте питання, пов’язані з роботою або навчанням. Спілкування по електронній пошті є пріоритетним способом спілкування при контактах з різними організаціями.

Багато компаній, органи влади, а також громадські організації чи комерційні компанії віддають перевагу цьому методу спілкування. У Словаччині банки, лікарі, страхові компанії, школи, організації, що пропонують мовні курси, роботодавці та колеги по роботі спілкуються з вами електронною поштою.

За допомогою електронної пошти ви можете отримувати інформацію про заходи, які вас цікавлять, про події, які відбуваються у вашому районі, робити покупки в електронних магазинах, виписувати ліки, записатися на прийом в офісі або до лікаря, подавати документи до університету та не менш важливо, можете подати заявку на роботу.

Громадська організація Mareena також віддає перевагу спілкуванню електронною поштою під час організації мовних курсів та різноманітних заходів. Коли ви реєструєтесь на будь-яку подію чи мовний курс, очікуйте відповіді чи підтвердження електронною поштою.

Налаштування електронної поштової скриньки

Ви можете безкоштовно зареєструвати електронну скриньку на різних платформах. Серед найпоширеніших компаній, які надають можливість зареєструвати електронну скриньку в Словаччині: Google (сервіс gmail), Zoznam, Azet, Post.sk, Centrum. Ви також можете налаштувати електронну пошту прямо на своєму мобільному телефоні або планшеті і завжди мати інформацію з нього під рукою.

Адреса електронної пошти для офіційного спілкування має містити ваше ім’я та прізвище. Неприйнятно використовувати адресу електронної пошти, яка містить псевдоніми або зменшувально-пестливі слова, для офіційного спілкування.

Наприклад, особа на ім’я Кароль Високий може розглянути такі адреси електронної пошти:
[email protected] (або будь-який інший домент, де обов’язково gmail)
[email protected]
[email protected]
[email protected]
[email protected]

Кожен електронний лист, який ви хочете надіслати має складається з трьох частин

  • Кому: адреса електронної пошти особи, організації чи компанії, якій ви хочете написати
  • Тема: кілька слів, але не більше одного короткого речення, яке описує, чого очікувати в самому електронному листі – щось на зразок заголовка статті/допису. (наприклад, “заявка на мовний курс” або “зацікавленість у вакансії Комірник”)
  • Сам електронний лист: місце, де ви пишете текст із інформацією, яку хочете надіслати. Наприклад якщо ви шукаєте роботу, напишіть інформацію про роботу, яку ви шукаєте, який у вас досвід (скорочено мотиваційний лист).

Тоді ваша електронна лист може виглядати, наприклад, так:

Пример письма - заинтересованность в должности кладовщика

Поради щодо ефективного використання електронної пошти

Якщо ви десь вводите свою електронну пошту, перевірте, чи правильно вона введена. На практиці часто буває так, що коли ви реєструєте, напр. для мовних курсів або інших подій введена адреса неправильна. Тому ви не отримаєте інформації, на яку чекаєте.

Перевіряйте свою електронну скриньку щодня або раз на два дні. Якщо ви перевіряєте його лише раз на тиждень або навіть рідше, може статися, що ви не отримаєте найновішу інформацію – ви пропустите важливий дедлайн, втратите місце на курсі або пропустите подію, на яку ви чекали. Ідеально, якщо ваша електронна поштова скринька оновлюється на вашому мобільному телефоні. Якщо ви налаштували сповіщення, ви відразу побачите на телефоні, що отримали нове повідомлення.

Не забудьте підписати. Електронний лист чимось нагадує лист – його потрібно підписати, особливо якщо у вашій адресі жодним чином не вказано ваше ім’я. Деякі запити, звичайно, можна вирішити, навіть не знаючи імені особи, яка вам пише, але бувають випадки, коли це неможливо, і ваш електронний лист може залишитися без відповіді.

Електронні листи без привітання, підпису та з випадкової адреси (наприклад, [email protected]) часто залишаються без відповіді, оскільки багато компаній і офісів вважають їх несерйозними.


Супутня інформація 

<< Назад на домашню сторінку «Словаччина»