Slovakya’da eğitim ve okul kayıtları hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)  


Çocuğumu bir Slovak anaokuluna kaydettirebilir miyim?

▸Evet! Sığınma, ikincil koruma veya geçici koruma sağlanan çocuklar, tüm Slovak çocuklar gibi anaokuluna gitme hakkına

▸Slovakya’daki anaokulları genellikle 3-6 yaş arası çocuklar için düzenlenmiştir.

▸Okul öncesi eğitim, 31 Ağustos itibariyle (okul yılı başlamadan hemen önce) 5 yaşını doldurmuş olan çocuklar için belirli bir akademik yıl boyunca zorunludur.


Çocuğumu bir Slovak anaokuluna nasıl kaydettirebilirim?

Bu internet sitesinde adresinize göre size hangi anaokulunun size atandığını öğrenebilirsiniz. Ebeveynler anaokullarını serbestçe seçebilmektedir, bu nedenle dilediğiniz anaokuluna başvurma hakkınız vardır, ancak muhtemelen hepsi çocuğunuzu kabul etmeyecektir.

▸ Seçtiğiniz anaokuluna doğrudan ulaşmanız tavsiye edilir, ancak yerel belediyeden veya yerel Aile Destek ve Çocuk Refahı Hizmetlerinden daha fazla bilgi ve destek isteyebilirsiniz. Slovakça bilmemeniz durumunda, lütfen size eşlik edecek ve çeviri konusunda size destek olacak birini yanınızda bulundurun.


Çocuğumun anaokuluna gitmesi için aşı olması gerekiyor mu?

▸Slovakya’da her çocuk için yaşına bağlı olarak farklı zorunlu aşılar vardır. Çocuğunuz için aşı planını görüşmek üzere bir çocuk doktoruna başvurmanız tavsiye edilir.

Anaokuluna kayıt işlemi sırasında aşı kanıtı göstermeniz Çocuğunuz geçmişte aşı olmuşsa, ancak aşı kanıtı yoksa, lütfen bir çocuk doktorundan tavsiye isteyin.

 


Anaokuluna kayıt için nereden destek talep edebilirim?

▸(3 yaş ve üzeri) çocuğunuzu Slovak anaokuluna kaydettirmek için Slovak Eğitim Bakanlığı’ndan (MoE) destek talep etmek istiyorsanız, lütfen bu UNHCR formunu doldurun (İngilizce, Slovakça, Ukraynaca, Rusça, Arapça, Türkçe, Peştuca ve Farsça dillerinde mevcuttur).

Form doldurulduktan sonra vermiş olduğunuz bilgiler, ikamet ettiğiniz bölgede/bölgede mevcut anaokullarını bulmaktan sorumlu olan Ulusal Eğitim ve Gençlik Enstitüsü’nün (NIVAM) bölge koordinatörüne ve Millî Eğitim Bakanlığı’na iletilecektir. Bölge koordinatörü en yakın uygun anaokulunu belirleyecek, anaokulunun uygunluğunu teyit edecek ve ardından yerleştirmeyi kolaylaştırmak için ailelere ulaşacaktır.

Okul kaydı konusunda size yardımcı olabilecek bölgesel NIVAM koordinatörünüze doğrudan ulaşmak istiyorsanız, lütfen koordinatör listesine bakın: https://nivam.sk/podpora-cudzincov/


Anaokullarında özel ihtiyaçları olan çocuklar için özel eğitmenler var mı?

Okul öncesi eğitim kurumları özel eğitim öğretmenleri veya asistanları istihdam edebilir, ancak her anaokulunda özel eğitim öğretmeni bulunacağı garanti edilmez.

▸Çocuğunuzun özel ihtiyaçları varsa, lütfen kayıt için destek talep edebileceğiniz çevrimiçi UNHCR formunda bunu belirtin. Kişisel verilerin korunması kısıtlamaları nedeniyle, form aracılığıyla hiçbir ayrıntı toplanamaz, ancak çocuğunuzun özel ihtiyaçları olduğunu belirtirseniz, bölgesel NIVAM koordinatörü sizinle iletişime geçecek ve çocuğunuz için en iyi eylem planını belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır; bu, özel ihtiyaçlarını karşılamak için donatılmış özel bir okul öncesi kuruma (špeciálne materské školy) kaydolmayı içerebilir.


Çocuğumu bir Slovak ilkokuluna veya ortaokuluna kaydettirebilir miyim?

▸Evet! Sığınma, ikincil koruma veya geçici koruma sağlanan çocuklar, tüm Slovak çocuklar gibi okula gitme hakkına sahiptir.

▸Slovakya’da 6 ila 16 yaş arasında eğitim zorunludur.

▸İlköğretim, ilkokullarda (6-14 yaş arası 1-9. sınıflar) verilmekte, ardından çocuklar liseler, ortaöğretim meslek okulları, ortaöğretim spor okulları, sanat okulları ve konservatuarlar dahil olmak üzere ortaöğretim okullarına (14-18/19/20 yaş arası 1-4/5/6. sınıflar) gidebilmektedir.

Slovakya’da ilköğretim ve ortaöğretim kamu kurumlarında (çoğunlukla devlet veya kilise tarafından işletilen) ücretsizdir. Özel kurumları seçme hakkınız vardır, ancak bunların ücretli olduğunu lütfen unutmayın.

▸İlköğretim okulları, kapasiteleri yeterli olduğu sürece, eğitim bölgeleri dahilindeki tüm çocuklara kurumlarına erişim imkânı sunmakla yükümlüdür. Bu durumlarda, çocuğun komşu bir okula erişimi olmalıdır.

Zorunlu eğitim, kayıtsız ve toplum tarafından yönetilen okullar aracılığıyla sağlanamaz.


Çocuğumu bir ilkokula (1-9. sınıflar) nasıl kaydettirebilirim?

Bu internet sitesinde adresinize göre hangi ilkokulun size atandığını öğrenebilirsiniz. Eğitim bölgenizde birden fazla okul varsa, mevcut seçenekler arasından tercih ettiğiniz okulu seçebilirsiniz. Ebeveynler okulları serbestçe seçebilmektedir, bu nedenle dilediğiniz okula başvurma hakkınız vardır, ancak muhtemelen hepsi çocuğunuzu kabul etmeyecektir.

▸Seçtiğiniz okula doğrudan ulaşmanız tavsiye edilir, ancak bölgenizdeki ilgili Bölgesel Okul İdaresi Ofisinden (Regionálny úrad školskej správy) çocuğunuz için bir yer bulma konusunda daha fazla bilgi ve yardım isteyebilirsiniz. Slovakça bilmemeniz durumunda, lütfen size eşlik edecek ve çeviri konusunda size destek olacak birini yanınızda bulundurun.


Çocuğumu bir ortaokula (10-13. sınıflar) nasıl kaydettirebilirim?

Bu internet sitesindeadresinize göre hangi ortaokulun size atandığını öğrenebilirsiniz. Eğitim bölgenizde birden fazla okul varsa, mevcut seçenekler arasından tercih ettiğiniz okulu seçebilirsiniz.

Kayıt prosedürlerini görüşmek için doğrudan ortaokullarla iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Ortaokullarda okul seçimi serbesttir, ancak okullar giriş kriterlerine karar vermekte serbesttir.

Çocuğunuzu kaydettirebileceğiniz uygun bir okul bulmakta zorlanmanız durumunda, lütfen destek için bölgenizdeki Bölgesel Okul İdaresi Ofisine (Regionálny úrad školskej správy) başvurun.


Çocuğumu okula kaydettirmek için hangi belgelere ihtiyacım var?

Okullar, aşağıdakileri içerebilecek kayıt için belirli belgeler talep ediyor olabilir:

  • Doldurulmuş başvuru belgesi
  • Çocuğunuzun doğum belgesi
  • Çocuğunuzun kimliğini gösteren belge (örn. pasaport, kimlik kartı)
  • Çocuğunuzun sağlık sigorta numarası (Geçici koruma kartı numarası yeterli olabilir)
  • Kimliğinizi gösteren belge (örn. pasaport, kimlik kartı)
  • Geçici Koruma kartı veya başka bir ikamet kartı

Tüm bu belgelere sahip değilseniz, lütfen cesaretiniz kırılmasın ve durumunuzu okul yönetimine açıkladığınızdan emin olun.


Çocuğum hangi sınıfa devam edecek?

Okul müdürü, velilerle birlikte çocuğunuzun hangi sınıfa kaydedileceğine karar verecektir. Bu karar ebeveynlerle birlikte verilmelidir, ancak çocuktan bazı testleri doldurması da istenebilir.


Çocuğumun okula gitmesi için aşı olması gerekiyor mu?

▸Slovakya’da her çocuk için yaşına bağlı olarak farklı zorunlu aşılar vardır. Çocuğunuz için aşı planını görüşmek üzere bir çocuk doktoruna başvurmanız tavsiye edilir.

Okula kayıt işlemi sırasında aşı kanıtı göstermeniz istenebilir. Çocuğunuz geçmişte aşı olmuşsa, ancak aşı kanıtı yoksa, lütfen bir çocuk doktorundan tavsiye isteyin.


Okula kayıt için nereden destek talep edebilirim?

Slovak Eğitim Bakanlığı’ndan (MoE) çocuğunuzu Slovak ilkokul veya ortaokuluna kaydettirmek için destek talep etmek istiyorsanız, lütfen bu çevrimiçi UNHCR formunu doldurun (İngilizce, Slovakça, Ukraynaca, Rusça, Arapça, Türkçe, Peştuca ve Farsça dillerinde mevcuttur).

Form doldurulduktan sonra vermiş olduğunuz bilgiler, ikamet ettiğiniz bölgede/bölgede mevcut okulları bulmaktan sorumlu olan Ulusal Eğitim ve Gençlik Enstitüsü’nün (NIVAM) bölge koordinatörüne ve Millî Eğitim Bakanlığı’na iletilecektir. Bölge koordinatörü en yakın uygun okulu belirleyecek, okul müdürü ile uygunluğu teyit edecek ve ardından yerleştirmeyi kolaylaştırmak için ailelere ulaşacaktır.

Okul kaydı konusunda size yardımcı olabilecek bölgesel NIVAM koordinatörünüze doğrudan ulaşmak istiyorsanız, lütfen buradaki koordinatör listesine bakın: https://nivam.sk/podpora-cudzincov/


Bir Slovak üniversitesine nasıl kayıt olabilirim?

Bir Slovak üniversitesine kayıt yaptırmak için lütfen doğrudan üniversiteye başvurun. Slovak devlet üniversitelerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ne yazık ki, şu anda üniversiteye yerleştirme konusunda merkezi bir yardım mevcut değildir.

 


Bir Slovak üniversitesine kabul edildiysem ancak üniversite yurduna yerleştirilmediysem ne yapmalıyım?

▸Yaşı 18’in altında olan öğrenciler için, bir lise yurdunda konaklama bulmanıza yardımcı olabilecek Bölgesel Okul İdaresi Ofisine (“Regionálny úrad školskej správy” – RÚŠS), başvurmalısınız.

▸18 yaşından büyük öğrenciler için, birinci sınıf yabancı öğrenci olarak, yurtta bir yer için zamanında (genellikle Temmuz sonu veya Ağustos başında) başvurmanız ve depozitoyu ödemeniz koşuluyla, yurt yerleştirme önceliğine sahip olmanız gerekir. Yurt kapasitesinin sınırlı olduğunu ve geri dönen tüm öğrenciler için yer bulunmasının gerekmediğini lütfen unutmayın.


Bir öğrenci olarak sınav sonuçlarıma itiraz edebilir miyim?

Lütfen üniversite öğrenci el kitabınıza bakın (“študijný poriadok”). Genel olarak, bir öğrenci bir sınava tekrar girmeyi isteyebilir ve ayrıca fakülte dekanlığına bir talepte bulunarak bir komite tarafından incelenmeyi talep edebilir.


Slovakya'daki eğitimim kendi ülkemde tanınacak mı?

Slovak Cumhuriyeti’nin Hırvatistan Cumhuriyeti, Macaristan, Federal Almanya Cumhuriyeti, Polonya Cumhuriyeti, Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti ile yüksek eğitim alanında belgelerin karşılıklı tanınmasına ilişkin uluslararası anlaşmaları bulunmaktadır. Slovak Cumhuriyeti ayrıca Avusturya Cumhuriyeti ile de bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Çocuğumu neden bir Slovak okuluna kaydettirmeliyim?

Mülteci çocukların, okullarda nitelikli öğretmenler tarafından verilen yüz yüze eğitimden faydalanabilecekleri bir Slovak okuluna kaydolmaları en iyisidir. Yüz yüze eğitim, çevrimiçi eğitimden ve diğer uzaktan öğrenme biçimlerinden daha yüksek kalitededir.

Okula devam etmek, çocukların başkalarıyla etkileşime girmesine ve ev sahibi toplumla sosyalleşmesine olanak tanır. Bunun ruh sağlığı ve refah için önemli faydaları vardır.

Okullar aracılığıyla mülteci çocuklar, genellikle zihinsel ve psikososyal destek hizmetleri, dil öğrenimi, pedagojik destek ve okul öncesi ve/veya sonrası çocuk bakımı da dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesine erişebilmektedir.

Çocuklar okulda, kendi eğitim sistemlerine dönseler bile gelecekte kendilerine fayda sağlayacak yaşam becerilerini öğrenirler. Uzun süre yerlerinden edilmeleri halinde, çocuklar yerlerinden edildikleri süre boyunca hayatlarını yeniden inşa etme becerilerini öğreneceklerdir. Daha kısa bir süre için yerinden edilmişse, yurtdışında öğrenilen beceriler menşe ülkenin eğitim sisteminde geçerli kılınabilir.

Çocukların okula gönderilmesi, ebeveynlerin işlerine veya diğer temel faaliyetlerine devam etmelerini sağlar.

▸Çocukların Slovak eğitim sistemine kaydedilmesi en sürdürülebilir seçenektir. Çevrimiçi ve diğer eğitim türleri, finansman bittiğinde genellikle durdurulma riski altındadır ve bazen yaygın olarak tanınan notlar veya sertifikalar sunmazlar.


Çocuğumu kendi ülkemizin eğitim sistemine kayıtlı tutabilir miyim?

▸Çocuğunuzu bir Slovak okuluna kaydettirmeniz, onu kendi ülkenizin müfredatını takip eden çevrimiçi eğitime kaydettirmenize engel değildir. Örneğin, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, çocukların uzaktan eğitim öğrencileri, stajyerler, evde eğitim veya bireysel bir eğitim yörüngesinde çevrimiçi dersleri takip etmeye devam etmelerine izin vermektedir. Sınavlar ve değerlendirmeler belirli sınıflar için çevrimiçi olarak düzenlenir.

▸Çevrimiçi eğitim için, çocukların çevrimiçi çalışabilecekleri alanların olması önemlidir; tercihen evde ayrı bir oda veya yerel okulda okulun normal ders saatlerinden sonra kullanabilecekleri bir alan. Ayrıca, çevrimiçi öğrenmeyi kolaylaştırmak için yeterli Wi-Fi ve elektronik cihazlara erişimleri olmalıdır.

▸Slovakya’daki bazı kuruluşlar, geldiğiniz ülkenin müfredatına uygun olarak yüz yüze eğitim fırsatları Ebeveynler bu eğitim seçeneklerini değerlendirmeden önce bunların kalitesini ve sürekliliğini değerlendirmelidir.

▸Ebeveynler, bir Slovak okuluna kayıtlı olan ve aynı zamanda başka bir müfredata devam eden çocukların çalışma yükünü göz önünde bulundurmalıdır. Mümkün olduğu ölçüde, hem Slovakya’da hem de menşe ülkede öğretilen dersler sadece çocuğun kayıtlı olduğu Slovak okulunda takip edilmelidir.

▸Ulusal okul sistemindeki eğitime ek olarak tamamlayıcı eğitim biçimleri düşünüldüğünde, ebeveynler, çocuklarının kimlik bilgilerini kaybetmelerini önlemek ve akademik başarı ve becerilere ilişkin belge eksikliğini önlemek için, gerçekleşen her türlü öğrenmenin resmi notlar veya sertifikalarla tanınmasını ve ödüllendirilmesini sağlamalıdır.


Slovakya'da nerede yaşayacağımızı bilmiyoruz - ne yapmalıyım?

Okulların açılmış olması nedeniyle, çocuğunuzu şu anda ikamet ettiğiniz yere kaydettirmenizi ve daha sonra Slovakya’nın başka bir bölgesine taşınmanız durumunda, taşındıktan sonra çocuğunuzu oraya kaydettirmenizi tavsiye ederiz. Çocuğunuzun eğitimine devam etmesi ve okul dışında kalmaması çok önemlidir.


Kendi ülkemize dönmeye veya başka bir ülkeye taşınmaya karar verirsek ne olur?

Kendi ülkenize dönmeye karar vermeniz durumunda, bir Slovak okulundaki kaydınızı iptal edebilirsiniz. Lütfen ayrılış tarihiniz hakkında okulu bilgilendirin ve çocuğunuzun okula devamı kousunda onay isteyin.


Döndüğümüzde çocuğumu kendi ülkemizdeki okula geri gönderebilir miyim?

▸Yurtdışında eğitim görmüş olan mülteci çocuklar, döndüklerinde genellikle öğrendiklerini kendi ülkelerinin eğitim sisteminde onaylatabilirler. Ebeveynlerin çocuklarının öğrenme başarılarının kayıtlarını tutmaları çok önemlidir (örneğin karneler, değerlendirmeler, notlar, diplomalar, sertifikalar, vb.)

▸Örneğin; Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitim yetkilileri için yurt dışından dönen çocukların yurt dışındaki öğrenim geçmişlerini Ukrayna okullarında nasıl doğrulatabileceklerini açıklayan metodolojik bir kılavuz yayınlamıştır. Ailelerin Slovak okulundan çocuklarının eğitimlerini ve eğitim başarılarını onaylayan resmi bir belge almaları tavsiye edilir; bu, yurtdışındaki eğitimlerinin Ukrayna’da tanınmasını kolaylaştıracaktır. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Okulda zorbalığı nereye bildirmeliyim?

▸Zorbalık ilk etapta her zaman veli iletişimi, öğrenci refahı ve disiplininden sorumlu sınıf öğretmenine (“triedny učiteľ”) bildirilmelidir.

▸Sınıf öğretmeni sorunu çözmezse veya zorbalık olayına karışırsa, olay okul müdürüne

▸Müdür harekete geçmezse, olay devlet okul teftişine bildirilebilir: Podávanie sťažností – Štátna školská inšpekcia (ssi.sk). Devlet teftişine isimsiz olarak da şikâyette bulunulabilir, ancak isimsiz şikayetlerin soruşturulması daha zordur ve isimsiz şikayetler üzerine harekete geçip geçmemek genel müfettişin takdirine bağlıdır.


İlgili bilgiler

<< Slovakya ana sayfasına geri dönün
>> Yardım sayfamızdan başka bir ülke seçin