اعلامیه اسکان مجدد

اسکان مجدد می تواند برای پناهندگانی که در معرض خطر هستند، راه حلی  پایدار و تغییردهنده زندگی باشد. به همین دلیل برای کمیساریا قابل درک است که پناهندگان مایل هستند اطلاعات بیشتری درباره پروسه اسکان مجدد داشته باشند. به شایعات و اخبار نادرست در باره اسکان مجدد توجه نکنید. کمیساریا چند نکته زیر را درباره برنامه اسکان مجدد به اطلاع شما می رساند.

در طی سالهای گذشته، تغییرات در سیاستهای جهانی و قوانین مربوط به مهاجرت و پناهندگی باعث کاهش تعداد سهمیۀ اسکان مجدد در سطح جهان شده است و سهمیه اسکان مجدد برای پناهندگان در ایران نیز به پائین‌ترین حد خود رسیده است.

برخلاف برخی از خدمات کمیساریا، اسکان مجدد ثبت‌نامی نمی‌باشد و پناهنده بودن لزوما دلیل بر این نیست که برای اسکان مجدد معرفی می‌شوید. اسکان مجدد یک حق قانونی هم نیست.

فقط چند کشور هر ساله سهمیۀ خیلی  کمی برای اسکان مجدد در اختیار کمیساریا قرار می‌دهند و همان کشورها هستند که درباره معیارهای پذیرش اسکان مجدد به کشورشان تصمیم‌گیری می‌کنند. فقط تعداد کمی از پناهندگان شرایط خاص لازم برای اسکان مجدد را دارند، سالانه کمتر از ۱% از کل پناهندگان در دنیا برای اسکان مجدد پذیرفته می‌شوند. کمیساریا فقط در مراحل تشکیل پرونده و خروج کسانی که پذیرفته می شوند به این کشورها کمک می کند.

شما می‌توانید با شماره تلفنهای دفاتر کمیساریا در استان مربوط به محل زندگی خودتان تماس بگیرید و مشکلات حمایتی خودتان را در میان بگذارید و درباره خدمات موجود و کمکهای کمیساریا مشاوره بگیرید.

لطفاً توجه داشته باشید که تمام خدمات کمیساریا رایگان است و اگر کسی از شما برای اسکان مجدد و یا هر خدمت دیگری درخواست پول کند، خلاف کرده و قصد کلاهبرداری دارد.. به آنها هیچ مبلغی برای خدمات کمیساریا پرداخت نکنید و سریع از راه های تماس زیر به کمیساریا گزارش دهید:

تماس با شماره تلفن های پذیرش دفاتر کمیساریا:تهران: ۸۸۲۱۲۵۲۰ -۰۲۱
اصفهان: ۳۴۴۱۴۲۰۱ – ۳۴۴۴۲۸۴۱ – ۰۳۱
مشهد: ۳۷۶۸۵۶۴۱ – ۰۵۱
کرمان: ۳۲۴۷۶۸۵۱  – ۳۲۴۷۶۸۵۰ – ۰۳۴
شیراز: ۳۷۲۲۹۶۹۲ – ۰۷۱

صندوق شکایات نصب شده در جلوی دفاتر کمیساریا

تماس با پست الکترونیک: [email protected] و یا  [email protected]

تماس با پست الکترونیک دفتر بازرس کل: [email protected]

علاوه بر موارد ذکر شده می‌توانید از طریق ایمیل زیر هر نوع سواستفاده (از جمله کلاهبرداری) توسط پرسنل کمیساریا، کارمندان شرکای کاری یا پیمانکاران همکار کمیساریا را مستقیماً به دفتر بازرس کل در دفتر مرکزی کمیساریا گزارش دهید: [email protected]

لطفاً به اخبار جعلی در مورد اسکان مجدد در شبکه‌های اجتماعی توجهی نکنید و برای دریافت آخرین و جدیدترین اطلاعات، فقطً به وبسایت رسمی کمیساریا در ایران به نشانی https://www.unhcr.org/ir/fa/ مراجعه کنید.