Вам менше 18 років?

Вам не виповнилося 18 років і ви приїжджаєте з України? Якщо так, то ця інформація для вас 😉! Ви знайдете офіційну інформацію про корисні служби, створені для підтримки дітей та молоді, які змушені були виїхати з України і зараз знаходяться в Угорщині. 🇭🇺 🤝.  

Мені менше ніж 18 років, що мені потрібно знати про свої права тут? 

Ласкаво просимо в Угорщину, де ви маєте право на перебування щонайменше протягом 30 днів 🇭🇺 🙌. Ви та ваша родина тут юридично в безпеці, і ніхто не має права примушувати вас повертатися в Україну чи в будь яку іншу країну. Урядові органи, багато місцевих та міжнародних організацій тут, щоб допомогти вам. Ви можете отримати допомогу з проживанням, харчуванням, транспортом, здоров’ям та навчанням для себе та своєї сім’ї, але ви повинні знати, куди звертатися.Ви можете знайти більше інформації про це тут. Як дитина, ви маєте особливі права, такі як право залишатися зі своєю сім’єю, ходити до школи, грати та отримувати допомогу, якщо вас поранили, а також право на серйозне ставлення до ваших ідей та поглядів.  

Що важливо знати?  ⚠️

Зберігайте документи в безпечному місці 🛂: Дуже важливо зберігати будь-які документи, що посвідчують особу (наприклад, посвідчення особи або паспорт) у безпечному місці. Спробуйте зробити їх копії, якщо можете. Не дозволяйте нікому забирати ваші документи, навіть якщо вони пропонують допомогу в пошуках житла чи транспорту.

Допомога безкоштовна для всіх людей 🤝: Нікому не дозволено змушувати вас працювати або просити про сексуальну чи іншу послугу (речі або гроші) в обмін на допомогу. Якщо хтось робить це, ви можете повідомити про нього в поліцію або УВКБ ООН і попросити про допомогу

Попросіть дорослих, яким ви довіряєте, допомогти захистити вас: 👨 👩‍🦱👵 🧓Якщо незнайомець пропонує забрати вас із родини, щоб щось дати, скажіть «ні» і розкажіть про це дорослому, якому ви довіряєте. Ніколи не погоджуйтеся зустрітися з незнайомцем, не поговоривши спершу з дорослим, якому ви довіряєте. Якщо ви потрапили в ситуацію, яка викликає у вас почуття незручності або небезпеки, скажіть про це тому, кому ви довіряєте, і попросіть про допомогу. ⚠️ ПАМ’ЯТАЙТЕ: це не ваша вина, і ви не винні

Мені потрібна допомога – кого запитати?  

Тут є багато організацій, які допомагають – влада Угорщини, місцеві асоціації та люди, такі як прикордонники, поліцейські, соціальні працівники, психологи, медичні працівники, вчителі та організації. Більше інформації про послуги для новоприбулих з України можна знайти тут.

Я українець; чи потрібна мені віза, щоб мати можливість перебувати в країні? 

Діти та їхні сім’ї, які приїжджають з України, прийняті країнами регіону, і вони можуть перебувати в Угорщині щонайменше 30 днів або 90 днів за біометричним паспортом 🇭🇺 👍🏾. Якщо ви хочете залишитися в Угорщині довше цього часу, ви можете подати заявку на тимчасовий захист. Якщо ви залишитеся в Угорщині та отримаєте тимчасовий захист, ви отримаєте допомогу з проиванням, харчуванням, транспортом, мед. послугами, та навчанням для вас і вашої родини.   

Коли ви прибудете на кордон, вас попросять пред’явити посвідчення особи, тому не забудьте взяти з собою найважливіші документи (внутрішній паспорт, закордонний паспорт, свідоцтво про народження). Якщо у вас немає одного з них, не хвилюйтеся, прикордонники все одно пропустять вас і видадуть вам Документ на Право Тимчасового Перебування (угорською називається ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás). Це дозволить вам залишатися в країні протягом 30 днів, і ви можете подати заявку на його продовження до закінчення цих 30 днів.  

Я не українець; чи потрібна мені віза, щоб мати можливість перебувати в країні?

Якщо ви не з України, але проживали в Україні до того, як вам довелося виїхати, ви нажаль, не зможете подати заяву на тимчасовий захист в Угорщині, але ви можете отримати дозвіл на тимчасове перебування (угорською називається ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás). Це дозволить вам залишатися в Угорщині до 30 днів, і ви можете подати заявку на його продовження пізніше. Рекомендується звернутися за порадою до УВКБ ООН або Угорського Гельсінського Комітету. Зв’язатися з ними можна за телефоном  +361 321 4323 (понеділок /четвер  10.00-18.00, вівторок  10.00-17.00).

Чи можу я поїхати в іншу країну?  ✈️ 🚗

Якщо ви та ваші батьки подорожуєте в інші країни Європейського Союзу, які дозволяють подорожувати без візи – Шенгенську Зону – вам знадобиться біометричний паспорт. Біометричні паспорти мають значок на лицьовій стороні, що виглядає як знак рівності з крапкою. Якщо у вас немає біометричного паспорта, ви не зможете вільно подорожувати до цих країн, навіть якщо його мають батьки, якщо ви не були додані до паспорта ваших батьків. Для отримання додаткової інформації про прибуття або послуги в інших країнах дивіться сайт УВКБ ООН для цієї країни.  

Хтось завдав або збирається завдати болю мені або комусь кого я знаю. Що я повинен зробити?  ‍🤷 

✋Ніхто не має права жорстокого поводження з дітьми чи їхніми сім’ями – ні сторонні люди чи навіть батьки, родичі або вчителі. Якщо хтось заподіяв вам біль, торкнувся вас або поводився з вами таким чином, що це змусило вас почувати себе незручно чи налякано, або якщо ви боїтеся що таке станеться, є дорослі та організації, які можуть вам допомогти. Якщо хтось із ваших знайомих стикався з цим, заохочуйте його звернутися за допомогою.  

Ви також можете домовитися про таємне слово або фразу з сім’єю або друзями, щоб вони знали коли ви в біді.

Якщо ви звернетеся до УВКБ ООН (UNHCR), ми зробимо все можливе, щоб допомогти вам. Або ви можете зателефонувати на гарячу лінію Угорського Антикризового Управління  +36-80/20-55-20  📞.  

Якщо ви боїтеся, що вас чи когось із ваших знайомих вивезуть за межі країни чи в інше місце в Угорщині на роботу чи навчання, проти волі, ви можете зателефонувати на гарячу лінію Антикризового Управління яка вказана вище.  

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що це не ваша вина, і ви не винні. Важливо отримати необхідну допомогу. Вам не має бути соромно і ви не маєте соромитися просити про допомогу. Якщо у вас є хтось, кому ви довіряєте, поговоріть з ним про це.    

Якщо вам потрібна додаткова інформація або допомога, ви можете зв’язатися безпосередньо з УВКБ ООН.     

Я планую подорожувати в Угорщину або в Угорщині. Деякі люди пропонують безкоштовний транспорт. Що мені робити? 🚌 🚗 

🛑 НЕ приймайте пропозиції про безкоштовний транспорт від незнайомців, якщо ви не можете бути впевнені, що це безпечна та організована подорож, яку підтримують органи чи організації, які допомагають тим, хто виїжджає з України 🛑. Намагайтеся отримати якомога більше інформації про те, з ким ви подорожуєте, яким маршрутом ви їдете, адресу, де ви будете зупинятися, і будь-кого іншого, хто також може бути там, і поділіться цією інформацією з іншими довіреними особами. Запитайте у людей, які організовують транспорт, чи зареєстрована особа, з якою ви їдете, у місцевій владі та що робити, якщо щось піде не так. Вони також повинні сказати вам, куди потрібно повідомити про те, що ви безпечно дісталися туди, куди йшли.

Якщо людина пропонує вам безкоштовний транспорт, але не може надати вам цю інформацію і не була перевірена владою, повідомте про це дорослій людині, якій ви довіряєте, поліції або присутній організації.  

Як я можу зв’язатися з УВКБ ООН?   

Якщо вам потрібна допомога від УВКБ ООН, ви можете зв’язатися з нами електронною поштою або по телефону. Бажано спочатку поговорити зі своїми батьками або дорослою особою, якій ви довіряєте, але ви також можете зв’язатися з нами самостійно. Обов’язково повідомте нам своє ім’я, вік, номер телефону /Telegram/Viber або адресу електронної пошти@, або будь-який інший спосіб зв’язатися з вами. Також непогано буде розповісти нам імена ваших батьків, якщо вони разом з вами в Угорщині. Якщо ви не з батьками, ви також повинні сказати нам це. Будьте обережні, надаючи нам цю інформацію, переконайтеся, що ніхто не зможе її скопіювати або знайти пізніше. Якщо ви використовуєте спільний комп’ютер, щоб надіслати нам електронний лист, переконайтеся, що ви вийшли зі свого облікового запису, коли закінчите 🖥.  

  • Якщо це надзвичайна ситуація, дзвоніть 112!
  • Ви можете звернутися на гарячу лінію для біженців за номером: +3680984583 (безкоштовно) (понеділок-п’ятниця з 8:00 до 17:00)
  • Електронна адреса УВКБ ООН: [email protected]

Як я можу знати кому довіряти?

Багато людей хочуть допомогти і пропонують підтримку, але важливо знати, кому довіряти. Люди, які працюють з організаціями, повинні носити жилет, верхній одяг або мати при собі посвідчення особи з логотипом. Якщо ви не впевнені, ви можете попросити переглянути ідентифікатор організації. Ви маєте право відмовитися від підтримки, якщо ви не впевнені, хто вони такі або не почуваєтеся комфортно. Іноді важко зрозуміти, кому довіряти, тому ви можете запитати дорослого, якому ви довіряєте, або який працює з організаціями, зареєстрованими для допомоги та має ідентифікаційний номер. ✋ Не передавайте свої документи нікому, хто не працює в організації, зареєстрованій для допомоги, і не має посвідчення особи ✋.  

Ви також можете відвідати довідковий сайт УВКБ ООН, щоб отримати інформацію, якій можна довіряти.  

Я хочу повернутися до школи. Що я повинен зробити?  🏫 🎒 📚

Ви маєте право ходити до школи, і вам не потрібно платити додатково в порівнянні з дітьми з Угорщини. Якщо ви не ходите до школи, перше, що вам потрібно зробити, це зареєструватися до школи. Державні школи безкоштовні. Процес реєстрації може змінюватися залежно від типу школи, вам потрібно підійти до найближчої школи, де ви проживаєте, і запитати там. Якщо у вас виникли запитання щодо відвідування школи, ви можете зв’язатися з асоціацією “Менедек” (Menedék)

Я з родиною в Угорщині. Як я можу переконатися що ми залишимося разом? 👩‍👧‍👦

Після всього, що ви пережили, важливо зробити все можливе, щоб ви залишилися разом зі своїми батьками чи родиною. Можуть допомогти прості речі. Намагайтеся подорожувати й шукати житло разом

  • Якщо ви на новому місці: спочатку огляньте його разом зі своєю родиною або іншими людьми, яким ви довіряєте 👣
  • Коли ви виходите на вулицю: спочатку скажіть батькам або тому, кому ви довіряєте, що ви йдете, куди ви йдете та коли повернетеся
  • Завжди тримайте при собі номери телефонів своїх батьків чи членів родини, але будьте обережні й не дозволяйте незнайомцям скопіювати їх або забрати у вас телефон
  • Узнайте адресу, де проживаєте ви та ваша родина, поділіться нею з кимось, кому ви довіряєте
  • Плануйте разом, що робити, якщо ви розлучилися зі своєю родиною

What kind of Я залишаюся в Угорщині без батьків чи членів сім’ї. Яку допомогу я можу отримати?

Якщо ви подорожуєте або перебуваєте в Угорщині без батьків, обов’язково повідомте поліцію та організації, які надають допомогу дітям, де ви перебуваєте. Вони допоможуть вам залишатися в безпеці.

Якщо ви перебуваєте з іншими членами родини, ви можете залишитися з ними. Але важливо поговорити з державними органами, УВКБ ООН чи іншими організаціями й розповісти їм, хто ваші батьки, де вони, на вашу думку, а також надати будь-яку контактну інформацію, яку ви маєте.

Якщо ви перебуваєте в небезпеці або потребуєте негайної допомоги, ви можете зателефонувати за номером угорської екстреної допомоги 112 📞.

Я залишаюся в Угорщині без батьків чи членів сім’ї, і я не знаю, де вони. Що я повинен зробити?

Якщо ви не знаєте, де знаходяться ваші ваші батьки чи інші родичі, і не можете зв’язатися з ними, повідомте нам❗️

Не завжди легко або можливо знайти людей або зібрати сім’ї, ми можемо спробувати допомогти вам знайти їх і зв’язатися з ними безпосередньо або, з вашого дозволу, через іншу організацію, яка може допомогти. Можливо, буде важко знайти батьків чи родичів, які зараз ще в Україні, але важливо розповісти нам якомога більше інформації про них, щоб допомогти знайти їх, коли це стане можливо. Ваші батьки також можуть шукати вас і передати свої дані іншим організаціям, які працюють над тим, щоб повернути сім’ї. Повідомлення про свою ситуацію може допомогти встановити з’єднання, коли це можливо. Ви можете дізнатися більше про пошук своєї сім’ї в Угорщині та варіанти приєднання до неї в іншій країїгі, зв’язавшись з УВКБ ООН.   

Ви можете звернутися на гарячу лінію для біженців за номером: +3680984583 (безкоштовно) (понеділок-п’ятниця з 8:00 до 17:00).