Притулки та житло

Змінилися правила розміщення біженців

З 15 вересня 2023 року змінилися правила розміщення біженців (включаючи субсидоване житло).

Якщо ви зараз проживаєте в житлі, що субсидується державою (готелі, будівлі муніципалітету тощо), прочитайте цей розділ, щоб зрозуміти, як ці зміни можуть вплинути на вас.

Будь ласка, зверніть увагу, що через мінливість ситуації УВКБ ООН не може гарантувати, що всі притулки та організації на цьому сайті матимуть вільні місця для проживання в будь-який час.

Житло у випадку надзвичайних ситуацій

Пункти допомоги вздовж кордону

Якщо ви прибуваєте з України до Угорщини, існують організації, які можуть допомогти вам на кордоні з їжею, юридичною допомогою, пошуком транспорту, житлом, предметами першої необхідності та іншими потребами. Під час перетину кордону, ви можете запитати дорогу до найближчого пункту допомоги. Ви також можете звернутися безпосередньо до таких організацій:

ОрганізаціяМісце знаходження
Угорська Баптистська Допомога4951 Tiszabecs, Rákóczi Ferenc utca 13.[email protected]+36 20 886 2292
Угорська благодійна організація Мальтійського ордену4933 Beregsurány, II. Rákóczi Ferenc utca 1.[email protected]+36 70 659 8508
Угорська Реформатська Служба Допомоги4625 Záhony, Ady Endre út 79.[email protected]+36 80 296 844
Угорський Червоний Хрест4836 Lónya, Árpád út 115.[email protected]+36 1 374 1374
Угорська Екуменічна Служба Допомоги4836 Lónya, Árpád út 115.[email protected]+36 70 664 8645
Католицький Карітас Угорщини4937 Barabás, Árpád utca 28.[email protected]+36 1 37 20 910

Інформація та житло у випадку надзвичайних ситуацій в Будапешті 

Державні офіси, відомі як “Kormányablak”, розташовані на залізничних станціях Келеті та Нюгаті, можуть надати вам інформацію та направлення на отримання житла у випадках надзвичайних ситуацій. Сюди входить надання житла на одну ніч, допомога з пошуком довгострокового житла, інформація про тимчасовий захист, детальної інформації щодо регулярних соціальних виплат і можливості працевлаштування в Угорщині, а також інші послуги, доступні для біженців.

Державні офісиАдресаГрафік роботи
Залізничний вокзал Нюґаті1062, Budapest, Teréz körút 55.
🗺 Карта офісу
Понеділок: 08:00-18:00 Вівторок: 08:00-16:00 Середа: 11:00-19:00
Четвер: 08:00-16:00 П’ятниця: 08:00-14:00  

Як біженець, який щойно прибув з України до Будапешту, ви можете зупинитися в Центрі розміщення на одну ніч при Угорській благодійній службі Мальтійського ордену. Ви повинні дістатися до центру самостійно, але з українськими документами ви можете безкоштовно користуватися громадським транспортом у Будапешті.

НазваАдресаНомер телефону
Центр розміщення на одну ніч1117 Budapest, Galvani Utca 44/A🇺🇦 +36 70 659 8508
🇭🇺 +36 30 583 0571

Ви також можете звернутися до наступних неурядових організацій за короткостроковим житлом у випадках надзвичайних ситуацій, але не гарантовано, що вони зможуть вас прийняти.

ОрганізаціяНомер телефонуЕлектронна пошта
Migration Aid в Будапешті+36 30 146 6508[email protected]
Migration Aid в Дьйорі+ 36 30 592 8066[email protected]
Угорська Екуменічна Служба Допомоги – Центр підтримки+36 70 504 3154
Католицький Карітас Угорщини+36 1 372 0910[email protected]
Фундація “Олталом”+36 1 210 5400 , розширення телефону: 201[email protected]

Субсидоване довгострокове житло

З 01 серпня 2023 року діють нові правила надання державних субсидій на проживання біженців з України. Нові правила поширюються на всіх біженців, які мають право на тимчасовий захист, осіб з подвійним громадянством та громадян Угорщини, які проживали в Україні до початку війни та були вимушені виїхати до Угорщини 24 лютого 2022 року або пізніше.

Після прибуття в Угорщину

Якщо ви маєте право на тимчасовий захист, ви маєте право на субсидоване проживання протягом одного місяця після прибуття в Угорщину, навіть якщо у вас немає зареєстрованого статусу тимчасового захисту. У цьому випадку ваше житло буде надано муніципалітетами або постачальниками житла за державним контрактом (наприклад, готелем), і воно буде включати безкоштовне харчування. Вам не доведеться нести жодних витрат на проживання.

Через місяць у вас залишиться право на субсидоване житло, тільки якщо ви підпадаєте під одну з наступних категорій ризику:

  • Ви є одним із батьків дитини віком до 6 років (зауважте, що за нашою поточною інформацією, другий із батьків, можливо, повинен буде платити).
  • Ви вагітні.
  • Ви маєте інвалідність.
  • Вам більше ніж 65 років.
  • Вам менше ніж 18 років і ви проживаєте в одному домогосподарстві з будь-ким із перелічених вище осіб.

Якщо ви не підпадаєте під жодну з вищезазначених категорій, ви повинні зареєструватися для отримання тимчасового захисту, щоб зберегти право на субсидоване житло.

Зі статусом тимчасового захисту або як громадянин Угорщини

Після визнання вашого статусу тимчасового захисту ви маєте право на ще один місяць субсидованого проживання.

Якщо ви маєте угорське громадянство (в тому числі подвійне громадянство України та Угорщини) і постійне місце проживання в Україні, і прибули до Угорщини 24 лютого 2022 року або пізніше, ви маєте право на субсидоване проживання протягом 1 місяця після в’їзду.

Після закінчення одного місяця (як особа, яка потребує тимчасового захисту, так і громадянин Угорщини), ви матимете право на субсидоване житло лише в тому випадку, якщо ви підпадаєте під одну з наступних категорій вразливості:

  • Вам не виповнилося 18 років.
  • Ви є батьком дитини віком до 18 років і проживаєте в одній сім’ї. Зверніть увагу, що на основі нашої поточної інформації це стосується лише одного з батьків на дитину.
  • Ви вагітні.
  • У вас інвалідність.
  • Вам більше ніж 65 років.

Якщо ви не підпадаєте під вищезазначені категорії, власники вашого притулку не отримуватимуть державних субсидій на утримання вас після 15 вересня 2023 року, тому вас можуть змусити виселитися. Якщо ви потребуєте термінового альтернативного житла, ви маєте право користуватися державними колективними притулками, як зазначено нижче.

Будучи працевлаштованим

Якщо ви є особою, яка має статус тимчасового захисту і не підпадає під жодну з вищезазначених категорій, вам необхідно працевлаштуватися, щоб продовжувати користуватися субсидованим житлом протягом одного місяця з моменту визнання вашого статусу. Ваша робота повинна мати місце в Угорщині і тривати щонайменше 20 годин на тиждень. У цьому випадку ваше житло буде забезпечено роботодавцем. Це не буде включати безкоштовне харчування, а умови проживання вашого роботодавця можуть відрізнятися.

Запит на отримання субсидованого житла

Якщо ви маєте право на субсидоване житло на основі вищезазначених критеріїв, ви можете подати запит на житло в Будапешті, в урядові офіси на залізничних вокзалах Келеті та Нюгаті. Влада знайде для вас вільне житло (зазвичай поза межами Будапешту), але ви повинні будете добиратися до нього самостійно.

Урядові офісиАдресаГрафік роботи
Залізничний вокзал Нюґаті1062, Budapest, Teréz körút 55.
🗺 Карта офісу
Понеділок: 08:00-18:00 Вівторок: 08:00-16:00 Середа: 11:00-19:00
Четвер: 08:00-16:00 П’ятниця: 08:00-14:00  

Питання чи зауваження щодо вашого житла?

Для отримання достовірної та актуальної інформації про послуги, допомогу та тимчасове житло телефонуйте на «гарячу лінію» для біженців у робочі дні з 8:00 до 17:00.

+36 80 984 583

Колективні притулки, забезпечені державною владою

Якщо ви отримали статус тимчасового захисту, але не маєте права на субсидоване житло на підставі вищезазначених категорій вразливості, Національне управління поліції у справах іноземців (NDGAP) може запропонувати вам проживання у своєму колективному притулку у Вамосцабаді. Транспортування до місця проживання та харчування в притулку не забезпечується державою.

Заява на перебування в колективному притулку

Ви можете подати заяву на розміщення в державних колективних притулках у офісах NDGAP, де вас перевірять на відповідність критеріям і розподілять до притулку.

Приватне та довгострокове житло

Де шукати приватне житло

Хоча жодну онлайн-платформу не можна вважати на 100% безпечною, спеціальні сайти з пошуку житла є безпечнішими порівняно з групами у Facebook та іншими соціальними мережами

Найпоширенішими сайтами, які використовуються в Угорщині, є ingatlan.com, alberlet.hu, ingatlannet.hu, та otthonterkep.hu. Будь ласка, зверніть увагу, що УВКБ ООН не має відношення до жодного з цих сайтів; пропозиції на них не перевіряються УВКБ ООН; і УВКБ ООН не може допомогти Вам у пошуку приватного житла.

Підписання договору оренди та переїзд

Завжди наполягайте на наявності письмового договору оренди. Усні домовленості можуть бути юридично необов’язковими і можуть зробити вас вразливими до виселення без попередження. Переконайтеся, що письмовий договір охоплює всі умови, права та обов’язки, платіжні реквізити, тривалість оренди, обов’язки з технічного обслуговування, місцеперебування та власність лічильників, обов’язки зі зміни замку, а також умови суборенди.

Перед підписанням договору оренди вимагайте “витяг з земельного кадастру”, щоб перевірити право власності на нерухомість та юридичні обмеження. Також перевірте особу орендодавця і переконайтеся, що орендна плата є повною сумою, яка включає всі податки і внески. Якщо ви сплачуєте орендну плату готівкою, наполягайте на отриманні квитанції, інакше ви не зможете довести свій платіж.

Ви також повинні обговорити з орендодавцем суму та умови застави. Більшість орендодавців вимагають заставу в розмірі орендної плати за один-три місяці, але ця сума також повинна бути вказана в договорі оренди.

Добре подумайте, перш ніж підписувати строковий договір оренди на багато років. Такі договори може бути складно розірвати без серйозних наслідків. Ви можете втратити свій депозит і нести відповідальність за орендну плату та комунальні послуги до кінця терміну дії договору.

Наостанок, сфотографуйте житло, коли ви в’їжджаєте, щоб задокументувати його стан. Це допоможе у вирішенні будь-яких претензій щодо відшкодування збитків або повернення застави, коли ви виїжджатимете.

Реєстрація адреси

Важливо зареєструвати свою нову адресу (так звану “прописку”) в органах влади, щоб ви могли отримувати офіційні документи та отримувати необхідні послуги (наприклад, медичну або фінансову допомогу) за новим місцем проживання.

Ви можете завершити процес реєстрації, відвідавши будь-який з клієнтських офісів NDGAP і заповнивши форму реєстрації адреси. Будь ласка, зверніть увагу, що реєстрація адреси має бути здійснена особисто вами, вашим законним представником або уповноваженою особою.

Рекомендується запросити довідку про зміну адреси (відома як “szálláshelyet igazoló hatósági bizonyítvány”) для вашої нової адреси під час завершення процесу реєстрації. Цей документ засвідчує, що ваша адреса була успішно змінена, і може бути пред’явлений органам влади або постачальникам послуг як офіційне підтвердження вашої нової адреси.

Організації, які можуть вам допомогти

OrganisationPhoneE-mail
IOM+36 80 98 45 44[email protected] 
Hungarian Red Cross +36 1 374 1374 [email protected] 
Next Step Association+36 70 323 75 52[email protected]
Lutheran Diakónia+361 483 22 60[email protected]
Menedék Association+36 20 450 72 45[email protected]

Будьте обережні під час пошуку приватного житла

Шукаючи житло в Угорщині як переміщена особа, важливо пам’ятати, що ваша особиста безпека є найвищим пріоритетом. На жаль, є власники будинків, які намагаються експлуатувати біженців в обмін на житло Прочитайте наш посібник про безпечний пошук житла онлайн.

Питання чи зауваження щодо вашого житла?

Для отримання достовірної та актуальної інформації про послуги, допомогу та тимчасове житло телефонуйте на «гарячу лінію» для біженців у робочі дні з 8:00 до 17:00.

+36 80 984 583