Знаходьте підтримку в інтернеті безпечно


Звертаючись по допомогу до онлайн-спільнот та організацій, вкрай важливо захистити свою особисту безпеку та конфіденційність. Навчившись розпізнавати безпечні онлайн-спільноти, тепер важливо зрозуміти, як просити про допомогу з мінімальним ризиком для себе.

Діліться своїм проханням про допомогу в інтернеті безпечно

Будьте обережні з особистими даними, якими ви ділитеся в інтернеті. Поширення зайвої інформації, зокрема про родину чи майбутні подорожі, або оприлюднення документів може зробити вас вразливими для тих, хто має злі наміри. Злочинці постійно вишукують таку особисту інформацію, аби викрасти ваші особисті дані та видати себе за вас або використати їх в інший спосіб. Діліться інформацією в інтернеті з тією ж обачливістю, з якою ви б обмінювалися нею з незнайомцем особисто.

Розміщуючи прохання про допомогу — чи то стосовно житла, працевлаштування, подорожей, чи то стосовно отримання загальної інформації — ваша безпека та конфіденційність завжди повинні бути вашим головним пріоритетом.

👍

Ваш допис безпечний, якщо:

 • ви вивчили динаміку групи, прочитавши інші дописи та коментарі під ними;
 • ви розмістили достатньо інформації, щоб отримати допомогу, але не залишили деталей, які можуть поставити під загрозу вашу конфіденційність;
 • замість точних локацій ви вказали загальну інформацію, наприклад, «житло в столиці»;
 • ви пам’ятаєте, що не всі відповіді можуть бути у ваших інтересах, і покладаєтесь на власне судження.

🚩

Ваш допис не є безпечним, якщо:

 • ви вказали конфіденційні відомості, як-от точне місцезнаходження, паспортні дані або докладну інформацію про родину;
 • ви без необхідності повідомили про свої вразливі місця або правовий статус;
 • ви поділилися своїми емоційними переживаннями або нагальними потребами, які вимагають негайних дій;
 • ви докладно описали плани майбутніх подорожей, місця, які маєте намір відвідати, або вказали конкретні дати й час ваших подорожей;
 • ви опублікували фотографії себе або своєї родини.

Пам’ятайте, що хоч онлайн-спільноти можуть бути чудовим ресурсом, вони не замінять офіційних консультацій та служб підтримки. Використовуйте ці платформи як частину ширшої стратегії пошуку допомоги, поєднуйте знання спільноти з офіційними ресурсами та порадами фахівців.

Ознаки надмірного розкриття інформації у запиті про допомогу
Ознаки надмірного розкриття інформації у запиті про допомогу

Звертайтеся до організацій в інтернеті безпечно

Неурядові та гуманітарні організації на кшталт УВКБ ООН, МОМ або ЮНІСЕФ відіграють важливу роль у наданні підтримки та послуг. Вони присутні в соціальних мережах, мають інформативні сайти та надають допомогу через різні канали зв’язку. Однак у складні часи кількість організацій, що надають допомогу, різко зростає, і ви можете натрапити на деякі з них, з якими ви не знайомі.

Злочинці знають про це і можуть скористатися вашою потребою в допомозі. Вони часто вдають із себе справжні організації в соціальних мережах або спеціально створюють абсолютно нові організації з принадними пропозиціями з метою введення людей в оману. Їхні обіцянки не відповідають дійсності, а піймавшись на їхній гачок, ви можете стати жертвою зловживань вашими даними та поставити під загрозу добробут вас і вашої родини.

👍

Cміливо звертайтеся до організації, якщо:

 • вона має надійну репутацію та перевірені рекомендації;
 • її сайт виглядає професійно, регулярно оновлюється та надає прозору інформацію про місію та політику обробки даних;
 • її представники швидко відповідають, відкриті та готові допомогти безпосередньо після звернення;
 • її доброчесність підтверджують лідери громад або ж перевірені джерела;
🚩

Не варто звертатися до організації, якщо:

 • ви не можете перевірити її надійність та історію;
 • ви відчуваєте тиск або не впевнені в намірах організації;
 • організація вимагає забагато особистої інформації, яка не є необхідною для ваших конкретних потреб;
 • ви не вивчили та не підтвердили надійність організації.

Навіть доброчесним організаціям варто надавати лише ті дані, які необхідні для ваших конкретних потреб. Вони рідко просять надати копії документів або конфіденційну інформацію онлайн, надаючи перевагу особистим зустрічам в офісі або громадському центрі. Завжди записуйте, кому ви надаєте інформацію та яку саме, аби пам’ятати про це на майбутнє.

⚠️

Якщо ви знайшли профіль організації в соцмережах, перевірте її попередні дописи. Нещодавно створений профіль може свідчити про зловмисні наміри, тоді як добре відомі організації зазвичай створювали свої профілі 5–10 років тому. Навчіться розпізнати фейкові профілі в соціальних мережах.

Дізнайтеся про ризики, пов’язані з надмірним поширенням інформації в інтернеті

Розміщуючи інформацію в інтернеті, ми не завжди замислюємось над тим, що вона може бути використана не за призначенням. Однак залишений вами цифровий слід можуть використати зловмисники, що може привести до низки загроз, які можуть мати значний вплив на ваше життя та безпеку.

Крадіжка персональних даних

В разі надмірного поширення особистої інформації онлайн кіберзлочинці можуть використати її, щоб видати себе за вас, що своєю чергою може призвести до несанкціонованих операцій та інших шахрайських дій від вашого імені.

Видавання себе за друзів та родичів

Кіберзлочинці також можуть використати вашу інформацію, щоб видати себе за вас під час спілкування з вашими близькими під вигаданим приводом. Вони можуть скористатися цими відносинами, щоб заволодіти грошима або конфіденційною інформацією.

Використання діпфейків

Завдяки діпфейк-технологіям та використанню розміщених в інтернеті персональних даних та зображень можуть створюватися переконливі фальшиві відео або аудіозаписи з вашою участю. Такі маніпуляції можуть зашкодити вашій репутації, призвести до шантажу або погроз, особливо якщо діпфейки використовують для створення компрометуючого контенту.

Доксинг

Ваші особисті дані можуть стати загальнодоступними. Для біженців такий витік може бути особливо згубним, оскільки ваше місцезнаходження або конфіденційна інформація може стати доступна вороже налаштованим особам або на широкий загал.

Цілеспрямовані фішингові атаки

Витік особистих контактних даних може призвести до фішингових атак, в ході яких кіберзлочинці намагаються заволодіти конфіденційною інформацією, отримати доступ до важливих облікових записів або отримати контроль над персональними даними, що може призвести до значних фінансових втрат.

Для переміщених осіб ці ризики посилюються ще більше через особливі виклики, пов’язані з вашою ситуацією. Свідомо та обережно підходячи до того, чим саме ви ділитеся в інтернеті, ви можете значно зменшити ризики та захистити свою цифрову особистість. Пам’ятайте, що в онлайн-просторі ваша інформація має таку ж цінність, як і будь-який фізичний актив, а її захист є запорукою вашої безпеки.