Ваша конфіденційність та безпека в інтернеті

Щоб залишатися на зв’язку з близькими, приїжджаючи до нової країни, отримувати доступ до важливих ресурсів і орієнтуватися в новому середовищі, доступ до інтернету є нагальною потребою. Однак, в онлайн-просторі ви також можете зіткнутись з потенційними загрозами, як то шахрайство, крадіжка особистих даних та фінансова експлуатація. Ось чому важливо бути пильними та вживати заходів, щоб захистити себе та своїх близьких. На цій сторінці ми зібрали кілька порад, які допоможуть вам залишатися в безпеці під час користування інтернетом.

Основні заходи задля збереження конфіденційності в інтернеті

Будьте обережні, користуючись застосунком для обміну повідомленнями!

Не всі застосунки для обміну повідомленнями однакові з погляду безпеки. Деякі з них більш вразливі до злому та інших типів кібератак. Переконайтеся, що ви ретельно порівняли можливості та обрали застосунок для обміну повідомленнями, який впровадив надійні заходи безпеки. Всі основні платформи, такі як Messenger, Telegram, WhatsApp або Viber, вважаються безпечними.

Видаліть приватну інформацію!

Маєте якусь конфіденційну інформацію або особисті фотографії, які ви не хочете, щоб хтось побачив? Обов’язково видаліть їх. До цієї категорії можна віднести будь-яку інформацію (наприклад, адресу, номер телефону, номер документа, що посвідчує особу, особисті відомості, імена та фотографії членів родини), що потенційно може бути використана з метою експлуатації або заподіяння шкоди вам чи вашим близьким.

Перевірте надані дозволи!

Перш ніж завантажувати будь-який застосунок і надавати йому доступ до вашої особистої інформації, переконайтеся, що ви розумієте, які дозволи він запитує. Якщо застосунок запитує більше інформації, ніж ви вважаєте за потрібне надати, можливо, краще його не встановлювати. Перегляньте наші докладні поради щодо налаштування параметрів конфіденційності.

Ніщо ніколи не зникає з інтернету!

Навіть якщо ви видалите якусь інформацію зі свого профілю в соціальній мережі або застосунку для обміну повідомленнями, до неї все одно зможуть отримати доступ інші. Це особливо актуально, якщо ви ділитеся інформацією з іншими або хтось робить знімок екрана. Зверніть увагу на те, чим ви ділитеся в інтернеті, і завжди виходьте з припущення, що цю інформацію побачить більше людей, ніж ви планували. Поговоріть зі своїми друзями та родиною про межі дозволеного у разі публікації інформації про вас.

Остерігайтеся невідомих контактів!

Регулярно перевіряйте, хто є у вашому списку «друзів» або «читачів». Якщо ви отримали повідомлення від невідомого контакту, будьте обережні. Це може бути спробою шахрайства або збору особистої інформації. Зверніть увагу, що в деяких випадках у вас можуть бути спільні друзі з невідомим контактом, який із вами зв’язався: запит у друзі вашим знайомим міг бути надісланий особою з фейковим профілем.

Мінімізуйте обмін даними про місцезнаходження!

Перегляньте налаштування своїх пристроїв, застосунків та облікових записів, щоб переконатися, що обмін даними про місцезнаходження вимкнено за замовчуванням. Ви зможете ввімкнути його вручну, коли це дійсно потрібно, наприклад, замовляючи таксі. Не вказуйте геолокацію на своїх фотографіях і намагайтеся не ділитися публікаціями з легко впізнаваним фоном, за яким можна дізнатися, де ви живете або які місця ви часто відвідуєте.

Обирайте надійні паролі

Надійний пароль – це пароль, який важко вгадати або зламати. Він повинен містити щонайменше 8 символів (але чим довше, тим краще) і включати комбінацію букв, цифр і спеціальних символів. Не використовуйте в паролі особисту інформацію – ваше ім’я, день народження або номер телефону.

Вразливі паролі

1234
ilovemypiano
deltagamma
susan

Надійні парол

i7ovemydog!!
!Lov3MyPiano
d3ltagamm@
.Su5an53

Ніколи не варто записувати свої паролі на папері або зберігати їх у вигляді простого тексту. Не використовуйте один і той самий пароль для різних облікових записів. Якщо ваш пароль потрапив до чужих рук, зловмисники часто намагатимуться використати його на різних платформах.

Обміркуйте можливість використання менеджера паролів – інструменту, який зберігає всі ваші паролі в безпечному, зашифрованому вигляді. Він значно полегшує використання надійних, унікальних паролів для всіх ваших облікових записів без необхідності запам’ятовувати їх усі. Серед найпопулярніших менеджерів паролів – 1Password, Dashlane або Bitwarden, але ви також можете використовувати менеджер Keychain, вбудований на всіх пристроях Apple, або Google Password Manager для Android.

Увімкніть багатофакторну автентифікацію

Багатофакторна автентифікація (БФА; також відома як двофакторна автентифікація або двоетапна перевірка) додає додатковий рівень безпеки, вимагаючи для входу в систему введення не тільки пароля, але й спеціального коду. Цей код може бути надісланий вам в SMS-повідомленні або згенерований в окремому застосунку для автентифікації, наприклад, Google Authenticator (завантажити для iPhone або Android). Це значно ускладнює доступ до вашого облікового запису, навіть якщо хтось дізнався ваш пароль. Багато онлайн-платформ пропонують налаштувати БФА, тому не забудьте увімкнути її у своїх облікових записах:

Facebook

  1. Перейдіть до меню «Налаштування та конфіденційність» і виберіть «Налаштування».
  2. Перейдіть на вкладку «Безпека та вхід».
  3. Прокрутіть униз і виберіть «Використання двоетапної перевірки». Натисніть «Змінити».
  4. Виберіть потрібний спосіб захисту (наприклад, текстове повідомлення, застосунок для автентифікації) та дотримуйтеся вказівок на екрані для налаштування.

Telegram

  1. Відкрийте Telegram і перейдіть до меню «Налаштування».
  2. Оберіть «Приватність і безпека».
  3. Оберіть опцію «Двоетапна перевірка», увімкніть її та дотримуйтеся вказівок на екрані для налаштування.

Instagram

  1. Перейдіть до свого профілю і натисніть на три горизонтальні лінії у верхньому правому куті.
  2. Торкніться піктограми шестерні «Налаштування», після чого виберіть «Безпека».
  3. Перейдіть до опції «Двоетапна перевірка» та ввімкніть її.
  4. Виберіть потрібний спосіб захисту (наприклад, текстове повідомлення, застосунок для автентифікації) та дотримуйтеся вказівок на екрані для налаштування.

WhatsApp

  1. Перейдіть до меню «Налаштування».
  2. Виберіть «Обліковий запис», а потім «Двоетапна перевірка».
  3. Торкніться «Увімкнути» і введіть 6-значний PIN-код, коли з’явиться відповідний запит. Цей PIN-код знадобиться вам для підтвердження особи для входу в WhatsApp на новому пристрої.
  4. За бажанням, додайте адресу електронної пошти для отримання посилання, щоб в разі потреби скинути двоетапну перевірку, якщо ви забудете свій PIN-код.
  5. Торкніться «Зберегти», щоб завершити процес налаштування.

YouTube / Google

  1. Увійдіть до свого облікового запису Google і перейдіть до розділу «Безпека».
  2. У розділі «Вхід в обліковий запис Google» виберіть «Двохетапна перевірка».
  3. Клацніть «Почати» і виконайте вказівки на екрані, щоб налаштувати номер телефону або застосунок для автентифікації як другого етапу.
  4. Введіть код, який ви отримали, щоб підтвердити, що хочете ввімкнути двохетапну перевірку.

TikTok

  1. Перейдіть до свого профілю.
  2. Торкніться трьох рисок у верхньому правому куті, щоб відкрити меню «Налаштування та конфіденційність».
  3. Оберіть «Безпека», а потім «Двоетапна перевірка».
  4. Виберіть як ви хочете отримати код – у текстовому повідомленні або на електронну пошту.
  5. Введіть код, який ви отримали, щоб підтвердити, що хочете ввімкнути двоетапну перевірку.

Налаштування паролів, біометричної автентифікації та відстеження пристрою

Більшість сучасних смартфонів пропонують варіанти біометричної автентифікації, такі як Touch ID або Face ID, які використовують ваші унікальні фізичні характеристики для розблокування пристрою. Це безпечний і зручний спосіб захистити свій пристрій, тому обов’язково увімкніть її.

Окрім біометричної автентифікації, також встановіть пароль для свого телефону. Уникайте використання простих паролів на кшталт «1-2-3-4» або «2-5-8-0», оскільки вони часто є першими, які спробують набрати злочинці, якщо ваш телефон буде викрадений.

Якщо ви загубили свій телефон або його викрали, можливість відстежити його місцезнаходження може бути неоціненним. Пристрої на iOS та Android мають вбудовані функції відстеження, які дадуть вам змогу знайти ваш пристрій у разі втрати.

Ви можете відстежувати ваш iPhone або Android пристрій за допомогою комп’ютера або іншого пристрою на сторінці icloud.com (для iPhone) або google.com/android/find (для Android). Для цього знадобиться увійти за допомогою Apple ID або облікового запису Google.

iPhone

  1. Відкрийте «Параметри» на своєму iPhone.
  2. Торкніться свого імені у верхній частині меню налаштувань.
  3. Оберіть «Локатор».
  4. Переконайтеся, що функція «Локатор» увімкнена.
  5. Ви також можете увімкнути параметр «Надіслати останнє місце», що дозволить автоматично надсилати останнє відоме місцезнаходження вашого пристрою, коли батарея розрядиться.

Android

  1. Перейдіть до «Налаштувань» на вашому пристрої Android.
  2. Прокрутіть вниз і торкніться «Google».
  3. Оберіть «Безпека».
  4. Оберіть «Знайти пристрій».
  5. Увімкніть опцію «Знайти пристрій».
  6. Ви також можете натиснути «Відтворити звук» і ваш пристрій задзвонить з максимальною гучністю, навіть якщо він перебуває в беззвучному режимі.

Уникайте підключення до безкоштовних точок доступу WiFi

Підключення до безкоштовних точок доступу WiFi спрощує життя, коли ви подорожуєте новими місцями, але важливо пам’ятати про ризики. Незахищені (тобто такі, що не мають пароля) мережі більш вразливі до атак, а дані, які ви передаєте через них, потенційно можуть бути перехоплені та викрадені.

Уникайте підключення до безкоштовних точок доступу WiFi, коли це можливо. Якщо у вас є змога, безпечніше користуватися 3G/4G зв’язком або обрати безпечну, захищену паролем мережу WiFi. Якщо ви змушені користуватися незахищеною мережею WiFi, будьте обережні й не вводьте банківські реквізити або облікові дані для входу.

Перегляньте налаштування конфіденційності в соціальних мережах

Соціальні мережі – це чудовий спосіб залишатися на зв’язку з друзями та родиною, але важливо усвідомлювати, якою саме інформацією ви ділитеся з ними та в який спосіб.

Не публікуйте контент та зображення в соціальних мережах на широкий загал. В налаштуваннях конфіденційності оберіть «Друзі» або «Читачі», щоб ваші публікації могли бачити тільки знайомі вам люди. Це допоможе обмежити незнайомцям доступ до вашої особистої інформації.

Регулярно перевіряйте налаштування конфіденційності у своїх профілях у соціальних мережах. Платформи соціальних мереж часто оновлюють свої налаштування конфіденційності, тому варто періодично перевіряти їх, щоб переконатися, що вас влаштовує рівень конфіденційності, який ви встановили.

Коли ви входите у сторонній застосунок або на сайт за допомогою свого облікового запису Facebook або Google, застосунок часто запитує дозвіл на доступ до певної інформації, що міститься у вашому профілі. Переконайтеся, що ви розумієте, якою саме інформацією ділитеся, і надавайте доступ лише до необхідних даних.

Налаштуйте свої облікові записи у застосунках для обміну миттєвими повідомленнями (WhatsApp, Telegram, Viber) так, щоб фото вашого профілю та статус бачили лише ваші контакти. Краще не встановлювати фотографії з родичами як фото профілю для облікових записів, які ви використовуєте для спілкування з незнайомими людьми або, наприклад, для пошуку роботи.

Щоб переглянути налаштування конфіденційності на конкретних платформах соціальних мереж, виконайте такі дії:

Facebook

  1. Торкніться чотирьох крапок в правому нижньому куті екрана.
  2. Оберіть «Налаштування та конфіденційність», потім «Швидкі налаштування конфіденційності» та «Переглянути інші налаштування конфіденційності».
  3. Торкніться «Хто може бачити ваші майбутні дописи?» і виберіть «Друзі».
  4. Торкніться «Хто може написати мені?» і виберіть «Друзі».
  5. Торкніться «Життєпис і позначки» і виберіть «Перевірка дописів, у яких ви позначені».
  6. Перегляньте інші налаштування за бажанням, щоб додатково налаштувати параметри конфіденційності.

Telegram

  1. Перейдіть в «Налаштування» та оберіть «Конфіденційність і безпека».
  2. У розділі «Конфіденційність» ви можете налаштувати, хто може знайти вас за вказаним номером телефону, бачити ваш мережевий статус, телефонувати вам і додавати вас до груп.
  3. Перегляньте інші налаштування за бажанням, щоб додатково налаштувати параметри конфіденційності.

Instagram

  1. Натисніть на фото вашого профілю, щоб перейти до вашого профілю.
  2. Натисніть на три горизонтальні лінії у верхньому правому куті.
  3. Торкніться «Налаштування», а потім «Конфіденційність».
  4. У розділі «Конфіденційність облікового запису» встановіть прапорець поруч із пунктом «Приватний обліковий запис».
  5. У розділі «Взаємодія» ви можете налаштувати, хто може коментувати ваші дописи, бачити ваші історії та мережевий статус, а також хто може надсилати вам повідомлення.
  6. У розділі «Контакти» ви можете керувати тим, хто може стежити за вами, а також обмежити доступ або блокувати користувачів.

WhatsApp

  1. Перейдіть в «Налаштування».
  2. Торкніться «Конфіденційність».
  3. Налаштуйте параметри конфіденційності. Бажано обрати для всього «Мої контакти».
  4. Ви також можете вибрати, хто може бачити ваше «Розташування в реальному часі» і ввімкнути або вимкнути сповіщення про прочитання.

YouTube / Google

  1. Увійдіть до свого облікового запису Google і перейдіть до розділу «Налаштування».
  2. Натисніть «Дані й конфіденційність».
  3. Тут ви можете налаштувати параметри конфіденційності для відстеження електронної пошти, персоналізації реклами тощо.
  4. Ви також можете вибрати, чи бажаєте ви надавати інформацію про ваш обліковий запис стороннім застосункам і службам.

TikTok

  1. Перейдіть до свого профілю.
  2. Торкніться трьох рисок у верхньому правому куті, щоб відкрити меню «Налаштування та конфіденційність».
  3. Торкніться «Конфіденційність» та оберіть для свого облікового запису опцію «Приватний».
  4. Ви можете налаштувати параметри конфіденційності в частині видимості та взаємодії.
  5. Ви також можете контролювати, хто може коментувати ваші відео та надсилати вам особисті повідомлення. Встановіть максимальні обмеження.

Розпізнавайте спроби фішингу та уникайте їх

Фішингові атаки – це поширений спосіб обманом змусити вас розкрити вашу особисту інформацію або облікові дані для входу. Щоб не стати жертвою фішингової атаки, перш ніж перейти за посиланням або відкрити файл переконайтеся, що ви точно знаєте, від кого ви отримали посилання або вкладення. Якщо ви отримали електронний лист або повідомлення від незнайомого відправника, перевірте його адресу та переконайтеся, що вона є справжньою.

Відвідуючи сайт, переконайтеся, що ви знаєте правильну адресу компанії, і переходьте на сайт безпосередньо з браузера. Не переходьте за посиланнями з незнайомих джерел і не довіряйте сайтам, які не виглядають надійними. Будьте вкрай обережні на сайтах банків та з пропозиціями фінансових послуг.

Шахраї часто створюють копії сайтів, які виглядають як справжні, щоб обманом змусити людей розкрити свою особисту інформацію та облікові дані для входу. Щоб перевірити справжність сайту, пошукайте його в Google або перевірте сертифікат безпеки сайту.

Якщо вам зателефонувала невідома особа і називає себе представником компанії та просить надати вашу особисту інформацію для перевірки, будьте обережні. Цілком можливо, що це шахрай, який намагається отримати ваші дані. Покладіть слухавку і зателефонуйте на лінію підтримки клієнтів компанії за номером телефону, вказаним на офіційному сайті. Це дозволить вам переконатися, що запит є справжнім.

Шахрайство в групі Telegram

Джерела:

  1. Скріншоти спроб фішингу: Khan Academy

Пов’язана інформація

<< Повернутися на домашню сторінку Угорщини

>> Виберіть іншу країну на нашій сторінці довідки