İç Çamaşırı Kuralları

İç Çamaşırı Kuralları (videoyu)  buradan izleyin) ebeveynlerin çocuklarına başkalarının onlara dokunmaya çalışmaması gereken yerleri, nasıl tepki vermeleri gerektiğini ve yardım için nereye başvurmaları gerektiğini açıklamalarına yardımcı olan basit bir kılavuzdur. İç Çamaşırı Kuralları’nın ne dediğini çocuklara anlatmanız gerekir ve çok basittir: Hiç kimse çocuğun vücudunun normalde iç çamaşırıyla kaplı olan bölgelerine dokunmamalıdır. Ve çocuklar da aynı şekilde başkalarının bu yerlerine dokunmamalıdır. Kural aynı zamanda çocuklara bedenlerinin kendilerine ait olduğunu, iyi ve kötü sırların, iyi ve kötü dokunuşların da olduğunu açıklamaya yardımcı olur.

Yaklaşık beş çocuktan biri, bir tür cinsel istismar ve şiddet kurbanıdır. Bu, cinsiyeti, yaşı, ten rengi, sosyal sınıfı ve dini ne olursa olsun herhangi bir çocuğun başına gelebilir. Çoğu zaman fail, çocuğun tanıdığı ve güvendiği biridir. Fail çocuk da olabilir.

Böyle bir şeyin çocuğunuzun başına gelmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz : Çocuklarla iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bu, şeffaflık, kararlılık, doğrudanlık ve arkadaşça, göz korkutucu olmayan bir atmosfer gerektirir. İç Çamaşırı Kuralı bu konuda size yardımcı olabilir. İstismar her yaşta olabileceğinden, bir çocuk İç Çamaşırı Kuralı’nı öğrenmek için asla çok küçük değildir. Çocuğunuzla bu konuyu konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, yetişkinler olarak bunun, muhtemelen sizin için, bir çocuktan daha zor olduğunu unutmayınız.

Çocukların onlara bu konuda yardımcı olacak olan uzmanların olduğunu bilmesi (öğretmenler, sosyal görevliler, arabulucular, doktorlar, okul psikoloğu, polis) olduğunu ve ayrıca tavsiye almak için arayabilecekleri yardım hatları olduğunu bilmelidir.

Daha fazla bilgi için buradaki bu belgeye bakınız

.