حمایت در افغانستان 

خط تلفن حفاظت ما را فراموش نکنید:,0791990225, ۰۷۹۰۶۹۱۷۴۶ و ۰۷۰۴۹۹۶۱۶۸ (قابل دسترس در تمام روزهای کاری)  

من یک بیجاشده ای داخلی (IDP) در افغانستان هستم. من در تامین نیازهای اولیه خانواده ام مانند غذا، آب و سرپناه با مشکل مواجه هستم. آیا UNHCR می تواند به من کمک کند؟

کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) خدمات متنوعی مساعدت به افراد و خانواده ها دارد اعم از پول نقد، حمایت برای سرپناه، حمایت روانی اجتماعی و سایر خدمات. با این حال، تمام کمک ها بر اساس یک ارزیابی عینی ارائه می شود. بنابراین، همه افراد باید توسط کارمندان کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان یا کارکنان سازمان همکار ارزیابی شوند تا واجد شرایط دریافت کمک باشند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر و پشتیبانی برای دسترسی به کمک، از طریق تیلفون مستقیم یا صندوق پستی حمایت حقوقی ([email protected]) با UNHCR تماس بگیرید.

من یک بیجاشده ای داخلی (IDP) در افغانستان هستم. دوست دارم به روستای خودم برگردم. با این حال، من پولی ندارم که برگردم و زندگی ام را دوباره در آنجا آغاز کنم. آیا UNHCR می تواند به من کمک کند؟

– تصمیم شما برای بازگشت به محل اصلی تان، نقل مکان به مقصد مورد نظر دیگر یا ماندن در مکان فعلی باید کاملاً داوطلبانه و بر اساس تصمیم آگاهانه شما باشد.

– بنابراین، برای شما مهم است که وضعیت فعلی روستای خود را به خوبی درک کنید.

– اگر با آگاهی کامل از وضعیت فعلی محل اصلی خود، بطور داوطلبانه تصمیم به بازگشت را دارید، اما به دلیل کمبود هزینه حمل و نقل و هزینه برای شروع مجدد زندگی تان در آنجا نمی توانید این کار را انجام دهید، کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان می تواند نیازهای شما را در مکان فعلی ارزیابی کند.

– در چنین مواردی، لطفاً از طریق تیلفون یا پست الکترونیک حمایت ([email protected])  با UNHCR تماس بگیرید.

– علاوه بر این، در صورتی که روستای شما در هر یک از ولسوالی های ذیل است که در مناطق اولویت دار UNHCR برای بازگشت و ادغام مجدد (PARR) گنجانده شده، لطفاً برای معلومات در مورد خدمات موجود در آن ناحیه به پیوند زیر دسترسی داشته باشید، که ممکن است مفید باشد. هنگام تصمیم گیری برای بازگشت، به آن مراجعه کنید.

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون شمال شرق افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94512

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون شرق افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94509

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون جنوب شرق افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94515

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون پایتخت افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94510

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون شمال افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94514

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون جنوب افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94516

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون مرکزی افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94511

نقشه ساحه عودت و اسکان مجدد – زون غرب افغانستان https://data.unhcr.org/en/documents/details/94517

– در صورتی که شما و خانواده تان تصمیم به بازگشت به روستای خود را داشته باشید، کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان ممکن است از بازگشت و ادغام مجدد شما حمایت کند. کمک تنها بر اساس ارزیابی و مشاوره ارائه می شود تا اطمینان حاصل شود که بازگشت آگاهانه و داوطلبانه است. برای کسب معلومات بیشتر در مورد برنامه و پشتیبانی موجود، لطفاً از طریق خط تیلفون یا پست الکترونیک حمایت ([email protected]) با UNHCR تماس بگیرید.

من اخیراً به روستای خود بازگشته ام. با این حال، من در رفع نیازهای اساسی خود با چالش هایی روبرو هستم. آیا UNHCR می تواند به من کمک کند؟

در صورتیکه اخیراً به روستای خود برگشته اید اما به حمایت نیاز دارید، ممکن کمشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان بر اساس ارزیابی قادر به ارائه پشتیبانی برای ادغام مجدد دایمی شما باشد. برای کسب معلومات بیشتر در مورد برنامه و پشتیبانی موجود، لطفاً از طریق خط تیلفون یا پست الکترونیک حمایت ([email protected]) با UNHCR تماس بگیرید.

من تبعه افغانستان هستم. آیا UNHCR می‌تواند من را در داخل افغانستان برای پناهنده گی ثبت نام کند و یا پناهنده گی بدهد؟

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد فقط می تواند شهروندان افغان را به عنوان پناهنده یا پناهجوی ثبت کند که  در خارج از افغانستان هستند و به دنبال امنیت در کشور دیگری هستند. اگر هنوز در افغانستان هستید ، UNHCR قادر به ثبت نام شما نیست.  

اگر تصمیم به خارج شدن از افغانستان گرفتم چه کنم؟ 

اگر تصمیم گرفتید که ماندن در افغانستان برای شما خطر دارد، باید هنگام بررسی گزینه های  موجود اول  ایمنی خود را در اولویت قرار دهید. توصیه می شود به دنبال اطلاعات از UNHCR ، دولت یا سایر منابع معتبر باشید تا تصمیم بگیرید که شما و خانواده تان کجا می توانید بروید و درخواست پناهندگی کنید.  

آیا UNHCR می تواند به من در خروج از افغانستان کمک کند؟ 

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد توانایی محدودی برای کمک به اتباع افغان در داخل افغانستان دارد و نمی تواند به افرادی که می خواهند از کشور خارج شوند از نظر مالی و logistics کمک کند.  

اگر افغانستان را ترک کرده باشم باید چکار کنم؟ 

اگر از افغانستان خارج شده اید ، می توانید با دفتر کمیساریایعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCRیانمایندهدولتی پناهندگان کشوری که در آن هستید برای کسب اطلاعات در مورد کمک، خدمات و نحوه درخواست پناهندگی یا حفاظت تماس بگیرید. برخی از سیستم ها برای پاسخگویی به ورودهایتازه هنوز در حال تاسیس هستند و پروسه ها بسته به کشوری که در آن هستید بسیار متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر ، لطفاً به صفحات کشوری که در آن هستید یا جایی که در آن دنبال پناهندگی هستید، مراجعه کنید.  

من در مورد برنامه های خاصی برای کمک به افغان هایی که با آمریکایی ها کار می کردند، برای سفر به آمریکا شنیده ام. آیا UNHCR افغانستان می تواند به من در دسترسی به این برنامه کمک کند؟ 

برخی از کشورها به تازگی فرصت هایی را برای اتباع افغان که با آن کشورها کار کرده اند یا وابسته به آنها بوده اند ، اعلام کرده اند تا برای سفر به آن کشورها درخواست اجازه ی سفر دهند. این برنامه ها توسط آن کشورها ایجاد می شود و UNHCR افراد را به برنامه ها یا به جریان انداختن درخواستنامه ارجاع نمی دهد 

امکان هست برنامه های بیشتری الان یا در آینده ی نزدیک موجود باشد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد سعی میکند این فهرست را مطابق به اطلاعات از این برنامه های دولتی به روز کند. اطلاعات بیشتر را می توانید در اینجا پیدا کنید.


اطلاعات مربوط