سؤالات متداول

سؤالات متداول در خصوص کووید-۱۹


من به دلیل شیوع COVID-19 شغل خود را از دست دادم ، آیا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد کمک مالی ارائه می دهد؟

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در حال هماهنگی با دولت و شرکای در حال اجرا است تا اطمینان حاصل کند که در ارائه خدمات اساسی ما اختلالی ایجاد نمی شود ، و همچنین به دنبال معیارهای برای چگونگی حمایت از جامعه است. اطلاعات مرتبط در این زمینه به زودی به اشتراک گذاشته خواهد شد ، لطفا صفحات دیجیتال ما مانند وب سایت راهنما و صفحه فیس بوک را دنبال کنید.

به عنوان یک پناهجو یا پناهنده در ترکیه ، ممکن است واجد شرایط دریافت کمک های اجتماعی و مالی از سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی باشید. این شامل کمک های غذایی و کالاهای خانگی و کمک های نقدی است.

به عنوان مثال ، ESSN (KIZILAYKART-SUY) برنامه کمک مالی بدون محدودیت و غیرمشروط را ارائه می دهد. این طرح برای کمک به تأمین نیازهای اساسی افراد آسیب پذیر ساکن خارج از اردوگاه ها تحت حمایت موقت یا بین المللی در ترکیه برنامه ریزی شده است. این برنامه توسط فدراسیون صلیب سرخ جهانی (IFRC) هلال احمر ترکیه (ترک Kizilay) ، وزارت خانواده (aile bakanlığı) و سیاست های اجتماعی ترکیه و توسط برنامه های حفاظت از مدنی و کمک های بشردوستانه اروپا (ECHO) تأمین می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، سؤالات و نظرات ، ما شما را به بازدید از وب سایت KIZILAYKART-SUY  صفحه فیس بوک KIZILAYKART-SUY  تشویق می کنیم ، یا از طریق شماره 168 با مرکز تماس TRC تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کمک های مالی ، لطفاً لینک وب سایت راهنمای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه را بررسی کنید.


آیا شیوع COVID-19 تاثیری در پرونده اسکان مجدد و عزیمت من دارد؟

مصاحبه های اسکان مجدد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در نتیجه همه گیری COVID-19 تا 24 آوریل 2020 به تعویق می افتد. سایر فعالیت های مربوط به اسکان مجدد در این مدت ادامه خواهد یافت.

در راستای محدودیت های مسافرتی بین المللی برای محدود کردن گسترش COVID-19 ، عزیمت به اسکان مجدد موقتاً به تعویق می افتد. شما هنگامی که شرایط جهانی در مورد COVID-19 مهار شود ، می توانید از ترکیه خارج شوید. UNHCR یا IOM هنگامی که برای سفر مجدداً ثبت نام کرده اید ، با شما تماس خواهند گرفت. اگر در مورد مصاحبه ها و مرخصی های اسکان مجدد خود سؤالی دارید ، لطفاً با شماره مشاوره   4444868 تماس بگیرید.


آیا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای آزمایش و درمان COVID-19 کمکی ارائه می کند؟

UNHCR کمکی در رابطه با آزمایش و یا درمان با COVID-19 ارائه نمی دهد. با این حال ، خدمات بهداشتی به شرح زیر قابل دسترسی است:

اگر فکر می کنید علائم بیماری را دارا هستید و یا در مورد COVID-19 سؤالی دارید ، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 184 وزارت بهداشت ، درمان COVID-19 تماس بگیرید.

در مواردی که بیماریهای عفونی و اپیدمیک سلامت عمومی را تهدید می کند ، بیماران می توانند خدمات درمانی دریافت نمایند. اگر فکر می کنید علائم COVID-19 را دارید ، می توانید با محافظت از دهان و بینی خود به یک مرکز درمانی در استان خود مراجعه کنید. در صورت ضرورت پزشکان ، آزمایش COVID-19 به صورت رایگان انجام خواهد شد.

UNHCR توصیه می کند تا اطلاعات بیشتری را در مورد وب سایت اختصاصی وزارت بهداشت ترکیه درباره COVID-19 بدست آورید: https://covid19.saglik.gov.tr


بیمه درمانی من لغو شده است ، آیا به دلیل شیوع COVID-19 دوباره فعال می شود؟

به دلیل شرایط فعلی بیمه درمانی افراد به طور خودکار فعال نمی شود ، خدمات درمانی اضطراری مربوط به COVID-19 بدون در نظر گرفتن وضعیت بیمه درمانی برای اتباع ترکیه و خارجی قابل دسترسی است.


آیا دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد باز است؟

بله ، UNHCR به منظور امکان دسترسی به حمایت و کمک رسانی از راه دور همچنان از این طریق ادامه خواهد داد:

-ما خدمات حمایت و حفاظت از راه دور را از طریق خط مشاوره تلفنی UNHCR پیاده سازی کرده ایم تا همچنان به سؤالات شما پاسخگو باشیم ، در صورت لزوم اطلاعات دهی و کمک رسانی نمایم. در مواقع اضطراری می توانید خارج از ساعات کاری و در طول آخر هفته با خط مشاوره تلفنی تماس بگیرید.

– تلاشها برای اطمینان از تداوم کمکهای مالی / نقدی ادامه خواهد داشت.

– ما به منظور اطمینان از دسترسی به کلیه اطلاعات مورد نیاز ، ارتباطات دیجیتال خود را تقویت کرده ایم ، ما به شما توصیه می کنیم که صفحات دیجیتال ما را دنبال کنید (فیس بوک ، سایت راهنما ، مشاور خدمات).


آیا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای تهیه لوازم بهداشتی و ماسک کمک می کند؟

خیر، UNHCR ماسک و یا لوازم بهداشتی را ارائه نمی دهد. UNHCR در حال هماهنگی با دولت و شرکای در حال اجرا است تا اطمینان حاصل کند که در خدمات اساسی ارائه شده اختلالی ایجاد نمی شود ، و همچنین به دنبال معیارهای برای حمایت از جامعه است. . اطلاعات مرتبط در این زمینه به زودی به اشتراک گذاشته خواهد شد ، لطفا صفحات دیجیتال ما مانند وب سایت راهنما و صفحه فیس بوک را دنبال کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از عفونت شستن مرتب دستها با صابون و آب است ، لمس نکردن صورت و دوری از اجتماع است. لطفا تا حد امکان در خانه بمانید.

در مورد ماسک ها:

 • اگر سالم هستید ، فقط در صورت مراقبت از شخصی که ممکن است COVID-19 داشته باشد ، باید ماسک استفاده کنید.
 • اگر اغلب عطسه می کنید و سرفه می کنید ، باید ماسک استفاده کنید تا ویروس به سایر افراد یا روی سطوح پخش نشود.
 • مطابق راهنمایی های ارائه شده توسط دولت ترکیه ، پوشیدن ماسک صورت در مناطقی که افراد در آن جمع می شوند از جمله سوپر مارکت ها ، اماکن بازار و محل کار الزامی است.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد زمان و چگونگی استفاده از ماسک ها ، می توانید به صفحه اختصاصی WHO مراجعه کنید:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks


ویروس کرونا چیست؟

ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند. تعدادی از ویروس‌های کرونا در انسان ها باعث عفونت‌های تنفسی از سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمی‌انه یا مرس (MERS) و سندرم تنفسی حاد یا سارس (SARS) می‌‌شوند. جدیدترین ویروس کرونا باعث بیماری کرونا COVID-19 می‌‌شود.

سازمان جهانی بهداشت به طور مداوم در حال نظارت و واکنش به این بیماری است. این صفحه پرسش و پاسخ به محض کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا، نحوه ی شیوع آن و تاثیر آن بر مردم در سراسر جهان به روز رسانی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر مرتباً از صفحات سازمان جهانی بهداشت در مورد ویروس کرونا بازدید کنید.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019


COVID-19 چیست؟

COVID-19 بیماری عفونی‌ای است که توسط جدیدترین ویروس کرونا که کشف شده است ایجاد می‌‌شود. این ویروس و بیماری جدید قبل از شروع شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود.


علائم COVID-19 چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است دچار بدن درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد و یا اسهال شوند. این علائم معمولاً خفیف هستند و به تدریج شروع می‌‌شوند. برخی از افراد مبتلا می‌‌شوند اما علائمی‌بروز نمی‌‌دهند و احساس ناخوشایندی نمی‌‌کنند. بیشتر افراد (حدود 80%) بدون نیاز به درمان خاص بهبود می‌یابند. از هر 6 نفری که مبتلا به COVID-19 می‌‌شوند، 1 نفر به طور جدی بیمار می‌‌شود و دچار مشکل تنفسی می‌‌گردد. برای افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی جدی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی و یا دیابت، احتمال ابتلا به بیماری بصورت جدی بالاتر است. افرادی که تب و مشکل تنفسی دارند و سرفه می‌‌کنند باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.


COVID-19 چگونه پخش می‌شود؟

افراد می‌توانند COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری عمدتاً از طریق قطراتی که هنگام سرفه و یا بازدم شخصی مبتلا تولید می‌شوند، از طریق دهان و یا بینی، از شخص به شخصی دیگر انتقال پیدا می‌کند. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرود می‌آیند. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح، و سپس لمس  چشم، بینی یا دهان خود بیماری  COVID-19را می‌گیرند. افراد همچنین ممکن است از طریق استنشاق قطرات ناشی از سرفه و یا بازدم فردی مبتلا به COVID-19 بیمار شوند.

به همین دلیل مهم است که بیش از 1 متر (3 فوت) از فردی که مریض است فاصله بگیرید.

سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی تحقیقات در مورد شیوه انتشار COVID-19 است و به اشتراک گذاری یافته های به روز ادامه خواهد داد.


آیا ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می‌دهد که این ویروس عمدتا از طریق تماس با قطرات تنفسی، و نه از طریق هوا، منتقل می‌شود. به پاسخ  سوال قبل: ” COVID-19 چگونه پخش می‌شود؟” مراجعه کنید.


آیا می‌توان CoVID-19 را از فردی گرفت که علائمی‌ ندارد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی است که توسط کسی که سرفه می‌کند، خارج می‌شوند. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون علائم بیماری بسیار پایین است. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می‌کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین گرفتن COVID-19 از شخصی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته و احساس بیماری نمی‌کند، ممکن است. سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی تحقیقات در مورد دوره انتقال COVID-19 است و به اشتراک گذاری یافته های به روز خود ادامه خواهد داد.


آیا ممکن است COVID-19 را از مدفوع کسی که مبتلا به این بیماری است، بگیرم؟

به نظر می‌رسد که خطر ابتلا به COVID-19 از مدفوع فرد آلوده کم باشد. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد، انتشار از طریق این مسیر شیوه اصلی شیوع بیماری نیست.

سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی تحقیقات در مورد شیوه انتشار COVID-19 است و به اشتراک گذاری یافته های جدید ادامه خواهد داد. اما به هر حال چون این ریسک وجود دارد، این دلیل دیگری برای تمیز کردن مرتب دستها، بعد از استفاده از توالت و قبل از خوردن غذا است.


برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

اقدامات حفاظتی برای همه:

از آخرین اطلاعات در مورد شیوع COVID-19،  از طریق وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت و از طریق مرجع بهداشت عمومی‌ ملی و محلی خود آگاه شوید. بسیاری از کشورهای جهان موارد COVID-19 را مشاهده کرده‌اند و تعدادی نیز  شاهد شیوع شدید این بیماری بوده‌اند. مقامات چین و برخی دیگر از کشورها موفق شده‌اند شیوع بیماری در کشور خود را کند و یا متوقف کنند. با این حال، وضعیت غیرقابل پیش بینی است، بنابراین مرتباً آخرین اخبار را بررسی کنید.

با استفاده از برخی اقدامات احتیاطی ساده می‌توانید احتمال ابتلا به COVID-19 و یا انتشار آن را کاهش دهید:

 • مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. چرا؟ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از  دستمال حاوی الکل باعث از بین رفتن ویروس‌هایی می‌شود که ممکن است روی دستان شما باشند.
 • حداقل 1 متر (3 فوت) فاصله بین خود و هر کس که سرفه می‌کند یا عطسه می‌کند، حفظ کنید. چرا؟ هنگامی‌که فرد سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان او که ممکن است حاوی ویروس باشد، به بیرون پاشییده می‌شوند. اگر شخص مریض که سرفه می‌کند بیش از حد به شما نزدیک باشد، احتمال استنشاق قطرات حاوی COVID-19 وجود دارد.
 • از لمس چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید. چرا؟ دست ها بسیاری از سطوح را لمس می‌کنند و می‌توانند  به ویروس آغشته شوند. پس از آلوده شدن، دستها می‌توانند ویروس را به چشم، بینی یا دهان منتقل کنند. از آنجا ویروس می‌تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند.
 • اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیانتان، بهداشت تنفسی خوبی را دنبال می‌کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینیتان با دستمال کاغذی و یا داخل آرنج خود هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله دستمال کاغذی مورد استفاده را دور بریزید. چرا؟ قطره ها ویروس را انتشار می‌دهند. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می‌کنید.
 • اگر احساس ناخوشایندی کردید در خانه بمانید. اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، از قبل تماس گرفته و جویای مراقبت پزشکی شوید. دستورالعمل های مقام بهداشت محلی خود را دنبال کنید. چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می‌دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این امر از شما نیز محافظت می‌کند و به جلوگیری از شیوع ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می‌کند.
 • در مورد آخرین نقاط داغ COVID-19 (شهرها یا مناطق محلی که COVID-19 به طور گسترده در آن پخش می‌شود) به روز و آگاه باشید. در صورت امکان، از عبور و مرور خودداری کنید- به خصوص اگر فردی مسن تر هستید یا به دیابت، بیماری قلبی یا ریوی مبتلا هستید. چرا؟ احتمال ابتلا به COVID-19 در این مناطق بیشتر است.
 • اقدامات حفاظتی برای افرادی که در مناطقی که COVID-19 در آنها در حال  گسترش است هستند و یا اخیراً از آنها بازدید کرده‌اند (14 روز اخیر)
 • راهنمایی های ذکر شده در بالا را دنبال کنید (اقدامات حفاظتی برای همه)

در صورتی که احساس کردید حالتان خوب نیست حتی اگر علائم خفیف مانند سردرد، تب درجه پایین (37.3 درجه سانتیگراد و بالاتر) و آبریزش بینی خفیف داشتید، تا زمانی که بهبودی پیدا کنید خود را خانه قرنطینه کنید. اگر برای شما ضروری است، از کسی بخواهید که لوازم مورد نیازتان را برایتان خریداری کند، و یا اگر مجبور شدید که به طور مثال برای خرید غذا بیرون بروید، حتماً ماسک بپوشید تا از آلوده شدن افراد دیگر جلوگیری کنید. چرا؟ جلوگیری از تماس با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی، به این مراکز امکان این را می‌دهد که به طور کارآمد عمل کرده و به شما و دیگران در برابر COVID-19 و سایر ویروس ها کمک کنند. اگر دچار تب، سرفه و مشکل در تنفس هستید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا این امر ممکن است ناشی از عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگر باشد. از قبل تماس بگیرید و از هر گونه عبور و مرور و یا تماس اخیر با افرادی که در حال عبور و مرور بوده‌اند به خدمات دهنده خود بگویید. چرا؟ تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می‌دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این همچنین به جلوگیری از شیوع احتمالی COVID-19 و سایر ویروس ها کمک می‌کند.


چقدر احتمال دارد که COVID-19 بگیرم؟

این خطر بستگی به جایی دارد که شما در آن قرار دارید – و به خصوص به اینکه آیا شیوع COVID-19 در آنجا رخ داده است. برای اکثر افراد در اکثر مناطق، خطر ابتلا به COVID-19 هنوز پایین است. با این حال، اکنون مکانهایی در سراسر جهان (شهرها یا مناطقی) وجود دارد که بیماری در آن شیوع دارد. برای افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند و یا از آن ها بازدید می‌کنند، خطر ابتلا به COVID-19 بیشتر است. دولت ها و مقامات بهداشتی هر بار که مورد جدیدی از COVID-19 مشاهده شود، اقدامات جدی انجام می‌دهند. حتماً محدودیت های محلی در سفر، عبور و مرور و اجتماعات بزرگ را رعایت کنید. همکاری با تدابیر کنترل بیماری، خطر ابتلا به ویروس COVID-19 را کاهش می‌دهد. همانطور که در چین و برخی کشورهای دیگر نشان داده شده است، شیوع COVID-19 می‌تواند مهار شود و انتقال آن متوقف شود. متأسفانه، شیوع های جدید می‌توانند به سرعت بروز کند. مهم است که از موقعیت  جایی که در آن هستید و یا قصد رفتن به آن را دارید آگاه باشید. سازمان جهانی بهداشت خبرهای به روز را در مورد وضعیت COVID-19 در سراسر جهان منتشر می‌کند.

می‌توانید این موارد را در

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

مشاهده کنید.


آیا باید نگران COVID-19 باشم؟

بیماری ناشی از عفونت COVID-19 به ویژه در کودکان و جوانان خفیف است. با این حال، بیماری می‌تواند جدی باشد. از هر 5 نفری که دچار آن هستند، 1 نفر نیاز به مراقبت در بیمارستان دارد. بنابراین بسیار طبیعی است که مردم نگران این باشند که شیوع COVID-19 چه تأثیری بر روی آنها و عزیزانشان می‌گذارد.

ما می‌توانیم نگرانی های خود را به اقدامات عملی برای محافظت از خود، عزیزان خود و جوامع خود تبدیل کنیم. اولین و مهمترین این اقدامات، شستشوی منظم دست ها و رعایت بهداشت تنفسی مناسب است. ثانیا، اطلاعات خود را به روز نگه دارید و از توصیه های مقامات بهداشت محلی، از جمله محدودیت هایی که برای مسافرت، عبور و مرور و اجتماعات در نظر گرفته شده است، پیروی کنید.

درباره نحوه محافظت از خود در

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

اطلاعات بیشتر کسب کنید.


چه کسانی ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری جدی دارند؟

با این که هنوز در حال یادگیری چگونگی تاثیرگذاری COVID-2019 روی افراد هستیم، به نظر می‌رسد که افراد مسن تر و افرادی که سابقه مشکلات پزشکی دارند (مانند فشار خون بالا، بیماری ریوی، بیماری قلبی، سرطان و یا دیابت) بیشتر مبتلا به بیماری جدی می‌شوند.


آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری یا درمان COVID-19 مؤثر هستند؟

خیر، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی‌کنند، آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می‌کنند. COVID-19 ناشی از ویروس است، بنابراین آنتی بیوتیک ها مؤثر نیستند. نباید از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان COVID-19 استفاده شود. استفاده از آنتی بیوتیک تنها  طبق دستور پزشک معالج، جهت درمان عفونت باکتریایی مجاز است.


آیا COVID-19 همان SARS است؟

خیر. ویروس ناشی از COVID-19 و ویروسی که باعث شیوع سندرم تنفسی حاد (SARS) در سال 2003 شد، از نظر ژنتیکی با یکدیگر مرتبط هستند، اما بیماریهای ناشی از آنها کاملاً متفاوت است. سارس نسبت به COVID-19 کشنده تر، ولی کمتر واگیردار است. از سال 2003 تا به حال شیوع سارس در هیچ جای جهان مشاهده نشده است.


آیا برای محافظت از خودم باید ماسک بپوشم؟

فقط اگر علائم ابتلا به COVID-19 (به ویژه سرفه) را دارید و یا اگر از کسی که مبتلا به COVID-19 است نگهداری می‌کنید ماسک بزنید. ماسک صورت یکبار مصرف فقط یک بار قابل استفاده است. اگر مریض نیستید و یا در حال مراقبت از کسی که مریض است نیستید، ماسک را هدر می‌دهید. در سرتاسر جهان کمبود ماسک وجود دارد، بنابراین سازمان جهانی بهداشت از مردم می‌خواهد که عاقلانه از ماسک استفاده کنند.

سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از هدر رفتن غیرضروری منابع گرانبها و استفاده نادرست از ماسک، توصیه به استفاده منطقی از ماسک های پزشکی می‌کند (به قسمت مشاوره در مورد استفاده از ماسک ها مراجعه کنید).

مؤثرترین راههای محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید، سرفه خود را با خم آرنج و یا دستمال بپوشانید و فاصله حداقل 1 متر (3 فوت) با افرادی که سرفه و یا عطسه می‌کنند، حفظ کنید. برای اطلاعات بیشتر به قسمت اقدامات محافظتی پایه در برابر ویروس کرونا جدید مراجعه کنید.


چگونه می‌توان ماسک را پوشید، استفاده کرد، درآورد و دور انداخت؟

به یاد داشته باشید، ماسک فقط باید توسط کارمندان بهداشت،  مسئولین مراقبت و افراد دارای علائم تنفسی مانند تب و سرفه استفاده شود.

قبل از لمس ماسک، دست ها را با دستمال حاوی الکل یا آب و صابون تمیز کنید. ماسک را جهت کنترل سوراخ و یا پارگی بررسی کنید. قسمت بالای آن را پیدا کنید (جایی که نوار فلزی قرار دارد.) اطمینان حاصل کنید که قسمت صحیح ماسک (قسمت رنگی) به سمت بیرون است. ماسک را روی صورت خود بگذارید. نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را فشار دهید تا به شکل بینی شما قالب شود. قسمت پایین ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند. پس از استفاده، ماسک را درآورید؛ ریسمان کشی را در حالی که ماسک را از صورت و لباس خود دور می‌کنید از پشت گوشتان درآورید. این کار برای اجتناب از لمس سطوحی از ماسک است که احتمال دارد آلوده شده باشند.

بلافاصله پس از استفاده، ماسک را در سطل در بسته دور بیندازید. پس از لمس و یا دور انداختن ماسک اقدامات بهداشتی دست ها را انجام دهید – از دستمال حاوی الکل استفاده کنید و یا اگر دستانتان به وضوح آلوده شده‌اند آن ها را با آب و صابون بشویید.


دوره نهفتگی COVID-19 چقدر است؟

به زمانی که از گرفتن ویروس تا شروع علائم بیماری طول می‌کشد “دوره نهفتگی” گفته می‌شود. اکثر برآوردها در مورد دوره نهفتگی COVID-19 بین 1 تا 14 روز هستند. این برآوردها به محض کسب داده ها و اطلاعات بیشتر به روزرسانی خواهند شد.


آیا ممکن است انسان ها از طریق حیوانات مبتلا به COVID-19 شوند؟

ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که در حیوانات رایج هستند. گاهی اوقات، انسان ها به این ویروس آلوده می‌شوند که سپس ممکن است به بقیه مردم سرایت کند. برای مثال، SARS-CoV مرتبط با نوعی گربه است و ویروس MERS-CoV از طریق شتر جماز (تک کوهان) منتقل می‌شود. منبع جانوری احتمالی COVID-19 هنوز تأیید نشده است. برای حفاظت از خود، مثلاً هنگام بازدید از بازار حیوانات زنده، از تماس مستقیم با حیوانات و سطوحی که مستقیماً با حیوانات در تماس بوده‌اند اجتناب کنید. همواره از وجود روش های خوب ایمنی غذایی اطمینان حاصل کنید. با شیر و گوشت خام و اندام حیوانی با دقت برخورد کنید تا از آلوده شدن غذا های پخته نشده جلوگیری شود. از مصرف محصولات حیوانی خام یا کم پخت خودداری کنید.


آیا می‌توانم COVID-19 را از حیوان خانگی خود بگیرم؟

با این که تاکنون یک مورد از آلوده شدن سگ در هنگ کنگ وجود داشته است، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر این که سگ، گربه یا هرگونه حیوان خانگی بتواند COVID-19 را منتقل کند موجود نیست. COVID-19 عمدتاً از طریق قطرات تولید شده هنگام سرفه، عطسه و یا صحبت کردن فرد آلوده انتشار می‌یابد. برای محافظت از خود، مرتباً دست خود را تمیز کنید.

سازمان جهانی بهداشت همچنان به نظارت آخرین تحقیقات پیرامون این موضوع و سایر مباحث مربوط به COVID-19 ادامه داده و با یافتن یافته های جدید، اطلاعات خود را بروزرسانی خواهد کرد.


این ویروس چه مدتی بر روی سطوح زنده می‌ماند؟

هنوز مشخص نیست که ویروس عامل COVID-19 چه مدتی روی سطوح زنده می‌ماند، اما انتظار می‌رود که رفتار آن مشابه بقیه کروناویروس ها باشد.

مطالعات (از جمله اطلاعات اولیه در مورد ویروس COVID-19)  نشان می‌دهد كه كرونا ویروس‌ها ممكن است بین چند ساعت یا تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این امر می‌تواند در شرایط مختلف (نوع سطح، دما و یا رطوبت محیط) متفاوت باشد. اگر فکر می‌کنید ممکن است سطحی آلوده باشد، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین برده و از خود و دیگران محافظت کنید. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنها را با آب و صابون بشویید. از لمس چشم، دهان و بینی خود خودداری کنید.


آیا دریافت بسته پستی از منطقه ای که COVID-19 در آن گزارش شده است بی خطر است؟

بله. احتمال این که شخصی آلوده کالاهای تجاری را آلوده کرده باشد کم است. همچنین، خطر گرفتن ویروس عامل COVID-19 از بسته ای که از جایی به جای دیگر انتقال داده شده و در معرض شرایط و دماهای مختلف قرار گرفته است پایین است.


آیا کاری وجود دارد که نباید انجام دهم؟

اقدامات زیر علیه COVID-2019 مؤثر نیستند و می‌توانند مضر باشند:

 • سیگار کشیدن
 • پوشیدن ماسک های متعدد
 • مصرف آنتی بیوتیک (به سؤال 10 ” آیا دارو یا روش درمانی وجود دارد که بتواند از گرفتن COVID-19 جلوگیری، و یا آن را درمان کند؟”) مراجعه کنید.

در هر صورت، اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید به دنبال مراقبت های پزشکی اولیه باشید تا خطر ابتلا به عفونت شدیدتر را کاهش دهید و حتماً سابقه سفرهای اخیر خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود به اشتراک بگذارید.


آیا منشع ویروس کرونا عامل بیماری COVID-19 شناخته شده است؟

در حال حاضر منشع SARS-CoV-2، ویروس کرونا (CoV) عامل بیماری COVID-19 ناشناخته است. تمام شواهد موجود نشان می‌دهد که SARS-CoV-2 منشأ حیوانی دارد و ویروسی دست ساخته نیست. به احتمال زیاد مخزن زیست محیطی SARS-CoV-2 در بین خفاش ها است. SARS-CoV-2 متعلق به گروهی از ویروس‌هاست که از لحاظ ژنتیکی به هم مرتبط هستند و شامل SARS-CoV و دیگر کرونا ویروس‌هایی که منزوی از جمعیت خفاش ها می‌باشند، هستند. MERS-CoV نیز متعلق به این گروه است اما نزدیکی ژنتیکی آن نسبت به بقیه کمتر است.


اولین ابتلا انسانی به SARS-CoV-2 چگونه رخ داد؟

اولین موارد انسانی COVID-19 در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان، چین شناسایی شد. در حال حاضر، نمی‌توان دقیقاً مشخص کرد که چگونه انسان ها در چین برای اولین بار به SARS-CoV-2 آلوده شدند.

با این حال، SARS-CoV، ویروسی که باعث شیوع SARS در سال 2003 شد، از یک مخزن حیوانات (نوعی گربه وحشی پرورش یافته) به انسان جهش یافته و سپس بین انسان شیوع پیدا کرد.

تصور می‌شود که SARS-CoV-2 نیز از طریقی مشابه از سد زیست گونه ای جهش یافته و برای اولین بار انسان ها را آلوده کرده است. با این حال، احتمال این که انتقال از طریق میزبان واسط، یعنی گونه دیگری از حیوانات که احتمال سر و کار انسان ها با آن بیشتر است، صورت گرفته باشد بالاتر است. این می‌تواند یک حیوان اهلی، وحشی و یا حیوان وحشی ای که بعداً اهلی شده است و هنوز شناسایی نشده است باشد.

تا زمانی که منشع ویروس شناسایی و کنترل شود، هنوز خطر ورود دوباره آن به جمعیت انسان ها و خطر شیوع های جدید، مشابه چیزی که فعلاً در حال تجربه آن هستیم وجود دارد.


آیا COVID-19 از طریق هوا انتقال پیدا می‌کند؟

ویروس عامل COVID-19 به طور عمده از طریق قطراتی که هنگام سرفه، عطسه و یا صحبت کردن فردی که مبتلا است شکل می‌گیرند منتقل می‌شود. این قطرات برای ماندن در هوا بیش از اندازه سنگین هستند و سریعاً روی زمین و یا سطوح فرود می‌آیند. اگر در فاصله کمتر از 1 متر با کسی که COVID-19 دارد هستید، ممکن است از طریق استنشاق ویروس آلوده شوید. همچنین اگر به سطحی آلوده دست زده و قبل از شستن دست‌هایتان به چشم، بینی و یا دهان خود دست بزنید ممکن است آلوده شوید.


آیا بیماری کرونا ویروس جدید (کوید-۱۹) بسیار مسری است / آیا ابتلا به ویروس آسان است؟

دریافت ویروس کرونا  سخت تر از چیزی است که فکر می کنید. برای آلوده شدن به ویروس باید با شخص بیمار(یا با اشیاء و سطحی که فرد مبتلا از آن استفاده کرده است)  تماس نزدیک و مستقیم داشته باشید. بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند ، مراقبان و اعضای خانواده هستند که بدون داشتن تجهیزات محافظت شخصی از شخص بیمار مراقبت می کنند.


آیا این امکان وجود دارد که با صحبت با کسی یا نشستن در کنار آنها به بیماری کرونا ویروس جدید (کوید-۱۹) مبتلا شوم؟

خیلی بعید است که با صحبت کردن با مردم ، پیاده روی در خیابان یا خرید در بازار یا فضای شلوغ دیگر، به ویروس مبتلا شوید. نزدیک بودن یک فرد به طور کلی ویروس را گسترش نمی دهد. در صورتی که اخیراً به کشورهای آسیب دیده سفر نکرده اید یا با شخصی که با بیماری کروناویو مبتلا شده است  در ارتباط نباشید  ویروس را دریافت نخواهید کرد.


آیا داروهای خاصی برای پیشگیری یا معالجه کرونا ویروس جدید وجود دارد؟

این بیماری قابل درمان است و بسیاری از افراد قبلاً از آن بهبود یافته اند. در حالی که داروی خاصی توصیه نمی شود، افراد آلوده به ویروس باید برای تسکین و درمان علائم تحت مراقبت قرار گیرند.


آیا داشتن بیمارمبتلا به کرونا (کوید-۱۹) در بیمارستانی در کشورم ، همه افراد را در معرض خطر قرار می دهد؟

بیمارستان ها آماده مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری های عفونی هستند. داشتن بیمار مبتلا به  کرونا ویروس جدید (کوید-۱۹) در بیمارستان به  این معناست که آنها برای بهبود و جلوگیری از شیوع بیماری ، درمانی صحیح را دریافت می کنند.


آیا باید از افرادی که از چین وارد می شوند جلوگیری کنیم؟

ما باید با هر شخصی (صرف نظر از ملیت ، منشاء و غیره) که ممکن است بیمار باشد و دارای علائمی شبیه به سرماخوردگی (برآمدگی بینی ، تب ، گلو درد ، سرفه و نفس کوتاه) باشد ، از همان اقدامات محافظتی استفاده کنیم. این موارد شامل شستن دست ها اغلب با آب و صابون یا ژل دست بر پایه الکل که برای شستن میکروب ها از روی دست ها استفاده می شود٬ فاصله گرفتن از هر کس که سرفه ، عطسه کند یا بیمار باشد (حداقل 1 متر (3 فوت)) و تشویق آنها برای رفتن به یک مرکز مراقبت های بهداشتی در این نزدیکی  می باشد.


آیا باید از غذای چینی اجتناب کنیم؟

بیماری کروناویروس جدید (کوید-۱۹) با خوردن غذای چینی شیوع ندارد. خوردن هر غذایی کاملاً پخته شده در محیط بهداشتی و تمیز بی خطر است.


چگونه می توانم فرزندم را ایمن نگه دارم؟

این مهم است که به فرزندان خود بیاموزید که مرتباً دستان خود را با صابون و آب یا با ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل شستشو دهند. همچنین باید به آنها بیاموزید که در آرنج خم شده خود یا یک دستمال سرفه / عطسه کنند و دستمال را مستقیماً درون زباله بگذارند و دستهایشان را بلافاصله بشویند. پنجره ها را در خانه و وسایل حمل و نقل عمومی باز نگه دارید تا هوا گردش داشته و  میکروب ها دور کند.


آیا برای محافظت از خود در برابر کرونا ویروس جدید (کوید-۱۹) به ماسک نیاز دارم؟

خیر، بهترین کاری که می توانید برای محافظت از خود در برابر بیماری کرونا ویروس جدید (کوید-۱۹) انجام دهید این است که مرتباً دستان خود را خوب بشویید.

 •  اگر سالم هستید ، فقط در صورت مراقبت از شخصی که ممکن است مبتلا به کرونا ویرس جدید باشد، باید از ماسک استفاده کنید.
 • اگر اغلب عطسه یا سرفه می کنید ، باید ماسک بپوشید تا ویروس از طریق سرفه یا عطسه به افراد دیگر یا روی سطوح پخش نشود.