اعلان

10 مارس ۲۰۲٢ محدودیت های جدید در مورد کووید -۱۹

وزارت کشور در تاریخ چهارم ماه مارس ۲۰۲۲ بخشنامه ای را صادر کرد که در آن شرایط جدید برای اجبار زدن ماسک در فضای باز، ارائه نتیجه آزمایش PCR منفی و الزام ارائه کد HES را مشخص نموده است. بر اساس این بخشنامه، علاوه بر فضای باز، در فضاهای سرپوشیده که رعایت فاصله فیزیکی ممکن است و تهویه مناسب وجود دارد، اجبار استفاده از ماسک نیز لغو شده است. با این حال، اجبار استفاده از ماسک در مکان‌هایی که نمی‌توان فاصله فیزیکی را حفظ کرد مانند مدارس، بیمارستان‌ها، تئاترها، سینماها و انواع وسایل حمل‌ونقل عمومی از جمله حمل‌ونقل بین‌شهری ادامه خواهد یافت. کدهای HES در تئاترها، مراکز خرید، زمین های چمن مصنوعی و حمل و نقل مورد نیاز نخواهد بود. کسانی که واکسینه نشده اند یا در ۱۸۰ روز گذشته به این بیماری مبتلا نشده اند، دیگر مجبور نخواهند بود نتیجه آزمایش PCR منفی را در شرایطی مانند سفر با هواپیما ارائه کنند. فقط از کسانی که علائم بیماری را دارند خواسته می شود که نتیجه PCR را ارسال کنند. در خصوص افرادی که از طریق فرودگاه ها یا گذرگاه های مرزی وارد ترکیه می شوند، افرادی که در حداقل ۱۴ روز قبل از ورود به ترکیه، حداقل دو دوز واکسن (یک دوز برای واکسن های جانسون و جانسون) دریافت کرده باشند، یا اینکه در شش ماه گذشته به این بیماری مبتلا شده اند (دوره شش ماهه از 28 روز پس از اولین نتیجه مثبت PCR فرد شروع می شود) و افرادی که در ۷۲ ساعت قبل از ورود، نتیجه PCR منفی دریافت کرده اند قرنطینه نمی شوند. از افرادی که از گذرگاه های مرزی زمینی، دریایی و ریلی وارد کشور می شوند، نیازی به مدارک نخواهد بود. کودکان زیر 12 سال از الزامات ارائه نتیجه آزمایش PCR/آنتی ژن و گواهی واکسیناسیون معاف خواهند بود. به منظور جلوگیری از اثرات نامطلوب بر تجارت خارجی، خدمه پرواز و پرسنل اصلی از قرنطینه معاف خواهند بود.

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-pcr-testi-ve-hes-koduna-iliskin-genelge-gonderildi

۲۶ آگوست ۲۰۲۱ محدودیت های جدید در مورد کووید -۱۹

در راستای تصمیمات اتخاذ شده در جلسه کابینه ریاست جمهوری در تاریخ 19/08/2021، بخشنامه‌ای در مورد الزام ارائه آزمایش PCR برای فعالیتهای خاص، از روز دوشنبه 6 سپتامبر، صادر شده است. این بخشنامه اقدامات زیر را مشخص می کند:

در حالیکه رعایت اصول اولیه پاکیزگی، پوشیدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، در حال اجرا می‌باشند، کمپین واکسیناسیون داوطلبانه همچنان قوی ترین عامل در مبارزه با ویروس کرونا (کووید -19)، برای به حداقل رساندن خطر ناشی از همه گیری و آسیب به سلامت و نظم عمومی است.

بنابراین، افرادی که به این بیماری مبتلا نشده اند یا واکسینه نشده اند، ملزم به ارائه نتیجه منفی آزمایش‌های عمومی PCR برای سفرهای بین شهری با وسایل نقلیه عمومی، از جمله سفرهای هوایی، اتوبوس، قطار یا سایر روشهای حمل و نقل عمومی، به جز سفرهای انجام شده با خودروهای شخصی، می‌باشند.

افرادی که واکسینه نشده اند، برای شرکت در رویدادهای عمومی مانند کنسرت ها، سینماها (سالن های سینما) و تئاترها باید نتیجه آزمایش منفی PCR را ارائه دهند.

افرادی که به این بیماری مبتلا نشده اند، واکسینه نشده اند یا آزمایش PCR منفی نشان له همراه نداشته باشند، اجازه سفر (با استفاده از وسایل نقلیه عمومی) یا شرکت در رویدادهای عمومی را نخواهند داشت.

منبع: https://www.icisleri.gov.tr/bazi-faaliyetler-icin-pcr-testi-zorunlulugu-genelgesi-gonderildi

۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید مربوط به کووید-۱۹

در راستای تصمیمات گرفته شده از طرف کابینه ریاست جمهوری در جلسه تاریخ ۲۱ماه ژوئن ۲۰۲۱، بخشنامه‌ای در توصیف تمهیدات جدید در جریان سومین مرحله از روند نرمال سازی که از تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ اجرایی خواهد بود، صادر گردیده است.

بر این اساس:

 • محدودیت‌های تردد در داخل و خارج شهر از ساعت ۵ صبح روز پنجشنبه ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ برداشته خواهد شد.
 • تمامی مشاغل که فعالیت آنها معلق گردیده بود از روز پنجشنبه ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
 • محدودیت‌های مربوط به تعداد مسافران و ظرفیت فروش صندلی در وسایل نقلیه بین شهری از روز پنجشنبه ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ برداشته خواهد شد.
 • محدودیت‌های مربوط به تردد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای افراد بالای ۶۵ سال و افراد زیر ۱۸ سال از روز پنجشنبه ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ برداشته خواهد شد.

ادامه پایبندی به قواعد مربوط به رعایت بهداشت، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی حتی بعد از دریافت واکسن بسیار حائز اهمیت است.

۳۱ می ۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید مربوط به کووید-۱۹

در راستای تصمیم های اخذ شده در جلسه ی کابینه ی رئیس جمهوری در تاریخ 31/05/2021، بخشنامه ای در ارتباط با برنامه ی عادی سازی تدریجی، که از ساعت 05:00 روز سه شنبه 1 ژوئن  2021 شروع می شود، صادر شد. این بخشنامه اقدامات زیر را در بر دارد.

محدودیت های رفت و آمد

 • در مرحله ی دوم دوره ی عادی سازی تدریجی، مقررات منع رفت و آمد در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهار شنبه، پنج شنبه، و جمعه بین ساعات 05:00 الی 22:00 اعمال خواهد شد. برای روز یکشنبه، مقررات منع رفت و آمد از ساعت 22:00 شب شنبه شروع شده و تا ساعت 05:00 روز دوشنبه به طول خواهد انجامید.
 • در روز یکشنبه، که در آن مقررات منع رفت و آمد در کل روز اعمال خواهد شد، سوپرمارکت ها و بقالی ها، قصابی ها، خشکبارها و قنادی ها می توانند بین ساعات 10:00 الی17:00 فعالیت داشته باشند و شهروندانمان می توانند جهت رفع نیازهای اجباری خود به نزدیکترین مغازه ها مراجعه کنند، به شرط اینکه از وسیله ی نقلیه استفاده نکنند. (به استثنای شهروندان دارای معلولیت)
 • معافیت از مقررات منع رفت و آمد تنها برای اطباع خارجی ای که برای فعالیت های توریستی، به طور موقت/برای مدت کوتاهی در کشورمان هستند صدق می کند. اطباع خارجی دیگر که خارج از محدوده فعالیت های توریستی در کشورمان اقامت دارند، از جمله مقیمان، دارندگان یا متقاضیان وضعیت حمایت موقت و یا وضعیت حمایت بین المللی، مشمول مقررات منع رفع و آمد هستند.
 • نیازهای اساسی شهروندان گروه های سنی بالا، و یا افراد دارای بیماری شدید که قادر به تأمین نیازهای خود نیستند، توسط گروههای پشتیبانی اجتماعی VEFA انجام می شود و اقدامات لازم جهت تعیین پرسنل و رسیدگی به این نیازها در اسرع وقت توسط فرمانداران انجام خواهد شد.
 • برای شهروندان بالای 65 سال که هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند، و افراد زیر 18 سال، محدودیتی مضاعف بر محدودیت های ذکر شده برای عوام وجود نخواهد داشت.
 • شهورندان بالای 65 سال که علی رغم واجد شرایط بودن، واکسن نزده اند، تنها می توانند بین ساعات 10:00 الی 14:00 در روز های عادی بیرون بروند. آنها در روز یکشنبه مشمول محدودیت رفت و آمد در کل روز خواهند بود.
 • شهروندان بالای 65 سال، و افراد زیر 18 سال قادر به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی (مترو، اتوبوس، مینی بوس، متروبوس و غیره) در داخل شهر نخواهند بود.
 • دانش آموزان و دانشجویانی که بنا بر تصمیم وزارت علوم می توانند به صورت رودررو تحصیل کرده و آموزش ببینند، از مورد فوق معاف هستند.

ممنوعیت سفر بین شهری

 • تنها در روزهایی که ممنوعیت رفت و آمد وجود دارد محدودیت سفر بین شهری اعمال خواهد شد. در طی روزهای دیگر محدودیتی برای سفر بین شهری وجود نخواهد داشت.
 • در طی روزها و دورانی که ممنوعیت رفت و آمد اعمال می شود، از شهروندانمان برای سفر بین شهری توسط وسایل حمل و نقل عمومی از جمله هواپیما، قطار و اتوبوس درخواست اخد اجازه ی سفر نخواهد شد. برای سفر بین شهری، تنها ملزم به نشان دادن بلیط، کد رزرواسیون و امثال آن خواهند بود.

فعالیت محیط های کاری

 • مکان های غذاخوری (مانند رستوران ها، کافه ها و قنادی ها) در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهار شنبه، پنج شنبه، جمعه و شنبه بین ساعات 07:00 الی 21:00 خدمات بیرون بر و ارسال به منزل ارائه داده و بین ساعات 21:00 الی 24:00 خدمات ارسال به منزل ارائه خواهند داد. در روز یکشنبه، بین ساعات 07:00 الی 24:00 تنها خدمات ارسال به منزل ارائه خواهد شد.
 • به غیر از محیط های کاری فوق، مغازه هایی مانند لباس فروشی ها، خرازی ها، مغازه های ظروف شیشه ای، فلز آلات، پیرایشگاه ها، خیاطی ها، دفاتر بخش خرده فروشی و خدمات، محل های کار و مراکز خرید می توانند بین ساعات 07:00 الی 21:00 (به غیر از یکشنبه ها) فعالیت داشته باشند.
 • سوپر مارکت ها و بقالی ها ( به غیر از یکشنبه) می توانند بین ساعات 07:00 الی 20:00 فعالیت داشته باشند.
 • فروشگاه های آنلاین و شرکت های سفارش غذا می توانند بین ساعات 07:00 الی 24:00 طی هفت روز هفته فعالیت داشته باشند.

آموزش – فعالیتهای آموزشی

 • مهد کودک ها و شیرخوارگاه هایی که در حال حاضر در حال فعالیت هستند، در مرحله دوم عادی سازی تدریجی به فعالیت های خود ادامه می دهند و این روند برای سایر مدارس و مقاطع تحصیلی، مطابق چیزی که وزارت آموزش ملی به مردم اعلام کرده است، ادامه خواهد داشت.

اقدامات احتیاطی حمل و نقل عمومی

 • وسایل حمل و نقل عمومی بین شهری (به استثنای هواپیماها) قادر به پذیرش مسافر به اندازه ی 50٪ ظرفیت وسیله نقلیه خواهند بود.
 • از طرف دیگر، وسایل حمل و نقل عمومی شهری (مینی بوس ، میدیبوس و …) با محدودیت ظرفیت 50٪ و قانون عدم پذیرش مسافر ایستاده، قادر به کار خواهند بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به این آدرس مراجعه کنید: https://www.icisleri.gov.tr/kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi

۱۸ می ۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید مربوط به کووید-۱۹

در راستای تصمیمات گرفته شده توسط جلسه کابینه ریاست جمهوری در تاریخ ۱۶.۰۵.۲۰۲۱، بخشنامه ای در مورد برنامه عادی سازی تدریجی صادر شده است که از ساعت ۰۵:۰۰صبح امروز دوشنبه ۱۷ ماه می(ماییس) ، تا ساعت: ۵:۰۰ صبح ۱ ژوئن ۲۰۲۱ لازم الاجرا است. بخشنامه اقدامات زیر را بیان می کند: 

 .1 محدودیت های مقررات منع رفت و آمد

 • مقررات منع رفت و آمد در طول روزهای هفته از ساعت ۲۱:۰۰ تا۰۵:۰۰ صبح و در روزهای آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه کل روز اجرا می شود که در ساعت ۰۵:۰۰ صبح روز دوشنبه پایان می یابد.
 • بازارها ، فروشگاه های مواد غذایی ، سبزی فروشی ، قصابی ، میوه های خشک و دسر فروشی ها از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۷:۰۰ در حین منع رفت و آمد آخر هفته شنبه و یکشنبه فعالیت خواهند کرد. افراد  به شرط تأمین نیازهای اساسی و رانندگی نکردن (به استثنای افراد معلول) مجاز به خرید در نزدیکترین مکان به محل زندگی خود خواهند بود.
 • نانوایی های تولید نان و یا مشاغل دارای مجوز محصولات نانوایی و فقط فروشندگان نان و مشاغل مربوط به نان در روزهای منع رفت و آمد شنبه و یکشنبه باز خواهند بود. افراد جهت تأمین نیازهای نان و محصولات نانوایی و به شرط رانندگی نکردن (به غیر از افراد معلول)، می توانند به نانوایی در فاصله پیاده روی از محل سکونت خود بروند. وسایل نقلیه توزیع نان متعلق به مشاغل دارای مجوز نانوایی و محصولات نانوایی فقط می توانند در بازارها و فروشگاه های مواد غذایی نان عرضه کنند و هیچ فروشی در فضای باز انجام نخواهد شد.
 • معافیت از منع رفت و آمد که به اتباع خارجی اعطا می شود فقط شامل افرادی می شود که به منظور فعالیت های گردشگری موقت یا کوتاه مدت در این کشور اقامت دارند. محدودیت های مقررات منع رفت و آمد برای اتباع خارجی که به دلایل غیرگردشگری در این کشور اقامت دارند از جمله افرادی که دارای اجازه اقامت هستند ، افراد تحت حمایت موقت و متقاضیان حمایت بین المللی و دارندگان وضعیت اعمال خواهد شد.
 • در طول دوره تعطیلی کامل ، شهروندانی که در گروه های سالمندی یا بیماری شدید قرار دارند و قادر به تأمین نیازهای اساسی خود نیستند ، با شماره های ۱۱۲، ۱۵۵ و ۱۵۶تماس گرفته و نیازهای خود را اعلام می کنند و این موارد توسط گروههای پشتیبانی اجتماعی وفا برآورده خواهد شد و اقدامات لازم جهت رفع نیازها در اسرع وقت توسط کارکنان فرمانداران و بخشداران انجام خواهد شد.
 • برای شهروندان ۶۵ سال به بالا که دو دوز واکسن کوید-۱۹را دریافت نموده اند و افراد زیر ۱۸ سال محدودیت خاصی وجود نخواهد داشت. شهروندان ۶۵سال به بالا که واکسن کوید-۱۹را  با وجود واجد شرایط بودن خود استفاده نکرده اند ، در طی روزهای هفته مجاز به بیرون رفتن از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ خواهند بود ودر روزهای آخر هفته شامل قانون منع رفت و آمد خواهند بود. صرف نظر از روزهای هفته یا آخر هفته ، شهروندان ۶۵ سال به بالا و جوانان زیر ۱۸سال و کودکان مجاز به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی (مترو ، متروبوس ، اتوبوس ، مینی بوس و غیره) نخواهند بود.
 1. محدودیت های سفر بین شهری
 • سفرهای بین شهری در طی ساعات و روزها (روزهای هفته و آخر هفته) که مقررات منع رفت و آمد در آنها اجرا می شود مجاز نخواهد بود.
 • سفرهای بین شهری هیچ اجازه مسافرتی مورد نیاز نخواهد بود. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی (هواپیما ، اتوبوس ، قطار و غیره) و ارائه مدارکی مانند بلیط و کد رزرو برای سفرهای بین شهری کافی خواهد بود.
 1. فعالیت های مشاغل
 • مکانهای غذا خوردن و آشامیدن (مکانهایی مانند رستوران ، کافه تریا ، شیرینی پزی) خدمات بیرون بر و ارسال غذا را در روزهای هفته بین ساعت ۰۷:۰۰ تا ۲۰:۰۰ انجام خواهند داد و در روزهای هفته  از ساعت ۲۰:۰۰ تا نیمه شب فقط خدمات ارسال غذا را خواهند داشت  و در آخر هفته ها ازساعت ۰۷:۰۰ تا نیمه شب فقط خدمات ارسال غذا را انجام خواهند داد.
 • فعالیت های محل کار ذکر شده به طور موقت از ۱۷ ماه می(ماییس) ، تا ۱ ژوئن ۲۰۲۱ به حالت تعلیق در خواهد آمد: باشگاه ها ، میخانه ها ، آبجوخانه ها ، قلیان خانه ها ، سینما ، مکان هایی مانند قهوه خانه ها ، کافه ها ، سالن های انجمن ، باغ چای ، مکان هایی مانند کافی نت ها ، بازی های ویدئویی ، سالن های بیلیارد ، استخرها ، سالن های بدن سازی ، مراکز / سالن های زیبایی ، حمام ترکی و سونا ، پارک های تفریحی. چای فروشی ها به شرطی که میز ، صندلی / چهارپایه خود را برداشته و فقط به مغازه داران خدمات ارائه دهند، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
 • بازارها می توانند در روزهای هفته بین ساعت ۷:۰۰ تا ۱۹:۰۰ فعالیت کنند و در روزهای آخر هفته باز نخواهند بود.
 1. فعالیتهای تحصیلی و آموزشی
 • کودکستان هایی که هم اکنون در حال فعالیت هستند و همچنین مهد کودک ها فعالیت های خود را انجام خواهند داد و برای مدارس و مقاطع دیگر، وزارت آموزش و پرورش اطلاع رسانی خواهد نمود.
 1. تدابیر برای حمل و نقل عمومی
 • وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی که بین شهرها فعالیت می کنند (به استثنای هواپیما) قادر به پذیرش مسافر با نرخ ۵۰٪ ظرفیت حمل مسافر مشخص شده در مجوز وسیله نقلیه خواهند بود و نحوه نشستن مسافران در وسیله نقلیه مانع از تماس مسافران با هر یک دیگر خواهد شد. (۱ صندلی پر۱ صندلی خالی).
 • در وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی درون شهری (مینی بوس ، اتوبوس و غیره) ظرفیت نشستن به ۵۰٪ محدود می شود و مسافران ایستاده مطابق بخشنامه مورخ ۱۴آوریل ۲۰۲۱مجاز نخواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، لطفاً به این لینک مراجعه نمایید:

: https://www.icisleri.gov.tr/kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi

۲۶ آوریل۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید مربوط به کووید-۱۹

در راستای تصمیمات اتخاذ شده در جلسه هیئت وزیران ریاست جمهوری در تاریخ ۲۶/۰۴/۲۰۲۱ ، بخشنامه ای صادر شده است که مبنی بر تعطیلی کامل که ازساعت ۰۷:۰۰ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۹ آوریل ۲۰۲۱ در سراسر کشورآغاز و تا  ساعت ۰۵:۰۰ صبح ۱۷ می ۲۰۲۱ ٬  برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ادامه خواهد داشت.  بخشنامه خلاصه ای از تدابیرزیر میباشد:

 • در دوره تعطیلی کامل (قرنطینه)  ، مارکتها (بقالی ها) ، سوپرمارکت ها ، قصابی ها ، نانوایی ها ، شیرینی فروشی ها و مغازه های آجیل فروشی از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر فعالیت خواهند کرد. سوپرمارکت های زنجیره ای (مانند میگروس ، چاگداش و غیره) روزهای یکشنبه تعطیل خواهند بود. افراد مجاز به مراجعه به نزدیکترین فروشگاههای مواد غذایی و مارکتها خواهند بود٬ مشروط بر اینکه محدود به تأمین نیازهای ضروری خود و بدون استفاده از وسایل نقلیه (به جز افراد معلول) باشند.

 • مکانهای خوردن و آشامیدن و شرکتهای آنلاین سفارش غذا می توانند تا روز پنجشنبه ، ۱۳ می ۲۰۲۱ ، مصادف با پایان ماه رمضان ، غذاهای سفارشی را به صورت شبانه روزی  سرو کنند. مکانهای خوردن و آشامیدن و شرکتهای آنلاین سفارش غذا بعد از پایان ماه رمضان می توانند تا  ساعت ۰۱:۰۰ بامداد غذاهای آماده ارائه دهند.

 • درزمان محدودیت رفت و آمد ، کلیه موسسات تجاری ، مشاغل و / یا محل های کار به جزدور  کاری تعطیل خواهند بود و به استثنای شرکت های فروشنده  مواد غذایی ، دارویی و محصولات بهداشتی اولیه نامبرده در بالا هیچ خدمت رسانی حضوری ارائه نخواهد شد.

 • افراد مبتلا به اوتیسم ، عقب ماندگی ذهنی شدید ، افراد با نیازهای ویژه مانند افراد مبتلا به سندرم داون و سرپرستان یا مراقبان آنها نیز ازمحدودیتهای تعطیلی معاف خواهند بود.

 • در دوران قرنطینه، افراد سالمند یا افراد مبتلا به بیماری شدید که قادر به تأمین نیازهای اساسی خود د نیستند میتوانند با شماره های ۱۱۲ ، ۱۵۵ و ۱۵۶ تماس گرفته و نیازهای خود را اعلام  کنند. نیازهای این افراد توسط گروه های پشتیبانی اجتماعی وفا (VEFA) برآورده شده  و اقدامات لازم توسط فرمانداران و بخشداران در تامین کادر و رفع نیازها در اسرع وقت انجام خواهد شد.

 • در دوران قرنطینه، سفرهای بین شهری فقط در شرایط اجباری خاص (شرکت در مراسم تشییع جنازه فامیل درجه یک یامرخص شدن از بیمارستان) مجاز خواهد بود . برای سفر اجازه سفر لازم است که می توان ازe-Devlet قسمت  (e-BAŞVURU)    یا با تماس با شماره  ۱۹۹ گرفته شود.

 • هتل ها فقط افرادی که اجازه سفر دارند و یا گردشگران خارجی را پذیرا خواهند بود.

 • محدودیتهای منع آمد وشد  شامل دارندگان اجازه اقامت ترکیه ، افراد تحت حمایت موقت و بین المللی و دارندگان وضعیت میباشد. فقط گردشگرانی که برای مدت کوتاهی در ترکیه هستند از محدودیتهای منع آمد وشد معاف میباشند.

 • هر نوع اقدام لازم توسط مأموران اجرای قانون به منظور جلوگیری از سواستفاده هایی مانند  صدور اسناد جعلی مبنی بر معاف بودن محل کار،  قرار ملاقات دروغین از مراکز بهداشتی خصوصی ، استفاده از نانوایی ، مارکت ، فروشگاه مواد غذایی ، قصاب ، سبزی فروشی ، میوه خشکبار یا دسر فروشی فراتر از هدف مورد نظر (مانند رفتن به فروشگاه بصورت خانواده ای)،  انجام خواهد گرفت واز کنترل این مسائل به ویژه درزمان بازرسی ها اطمینان حاصل خواهد شد.

 • برای جزئیات بیشتر ، لطفا به این آدرس مراجعه کنید:

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-tam-kapanma-tedbirleri-genelgesi-gonderildi

۱ آوریل۲۰۲۱ محدودیت‌های جدید مربوط به کووید-۱۹

پس از جلسه کابینه ریاست جمهوری در 29 مارس، وزارت کشور بخشنامه جدیدی در مورد اقدامات COVID-19 که باید برای “فرایند عادی سازی کنترل شده” در سطح استانی اعمال شود، صادر کرد.

لیست استانها با توجه به خطر COVID-19 آنها اصلاح شده است.

تا اطلاع ثانوی:

استان دارای سطح خطر کم: Şırnak

استان های دارای سطح خطر متوسط(در کل 10 استان): Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van.

استان های دارای سطح خطر بالا (در کل 12 استان): Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli.

استان های دارای سطح خطر خیلی بالا (در کل 58 استان): Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

 در طول زمان اعمال مقررات محدودیت رفت و آمد، که بنا بر میزان خطر گروهها اعمال خواهد شد، معافیت هایی که قبلاً توسط بخشنامه وزارت کشور اعلام شده بود و همچنین اقداماتی که قبلاً برای سفرهای بین شهری اعمال شده بود، پابرجا خواهد بود.

 • منع رفت و آمد در سراسر کشور در روزهای هفته از ساعت 21:00 تا 05:00 ادامه خواهد داشت.
 • در آخر هفته ها:
  • در استان های دارای خطر کم و متوسط​​، مقررات منع رفت و آمد مانند روزهای دیگر هفته از ساعت 21:00 تا 05:00 ادامه خواهد داشت.
  • در استان های دارای خطر بالا، مقررات منع رفت و آمد از ساعت 21:00 روز جمعه تا 05:00 روز شنبه، و از ساعت 21:00 روز شنبه تا ساعت 05:00 روز دوشنبه به طور پیوسته اعمال خواهد شد.
  • در استان های دارای خطر  خیلی بالا، مقررات منع رفت و آمد از ساعت 21:00 روز جمعه تا 05:00 روز  دوشنبه به طور پیوسته اعمال خواهد شد.
 • در رابطه با ساعت منع رفت و آمد در آخر هفته، روز شنبه و / یا یکشنبه، مشاغلی مانند فروشگاه های مواد غذایی، بازارها ، سبزی فروشی ها، قصابی ها، فروشگاه های آجیل و خشکبار، میوه فروشی ها و گل فروشی ها از ساعت 10:00 تا 17:00 باز خواهند بود. این مشاغل همچنین قادر به ارائه خدمات بیرون بر در ساعات ذکر شده خواهند بود.
 • در روزهای شنبه / یکشنبه، فقط نانوایی ها و یا مشاغل دارای مجوز محصولات نانوایی یا فروشندگان نان باز خواهند بود.
 • در روز شنبه و یا یکشنبه رستوران ها، شیرینی فروشی ها و فروشندگان دسر بین ساعت 10:00 تا 20:00  به ارائه خدمات بیرون بر ادامه می دهند.
 • در روز شنبه و یا یکشنبه، کسب و کارهای آنلاین بین ساعات 10:00 نا 24:00 به ارائه خدمات بیرون بر ادامه خواهند داد.
 • در تمام استانها، کسب و کارهایی مانند رستوران ها، سفره خانه ها، شیرینی فروشی ها و دسر فروشی ها و همچنین قهوه خانه ها، چایخوری ها و کلوپ های انجمن ها، با ظرفیت 50٪ (برای مناطق باز و بسته جداگانه) از ساعت 7:00 تا 19:00 باز خواهند بود. این امر با رعایت فاصله اجتماعی ذکر شده در راهنمای مطالعه و مدیریت شیوع بیماری وزارت بهداشت انجام خواهد گرفت و تعداد میز و صندلی و همچنین حداکثر تعداد افرادی که می توانند همزمان در مکان حضور داشته باشند از قبل اعلام خواهد شد. در هنگام ورود به مکان کد HES درخواست خواهد شد.

در استان های دارای خطر کم و متوسط حداکثر 4 نفر، و در استان های داری خطر زیاد و خیلی زیاد حداکثر 2 نفر اجازه ورود خواهند داشت.

در تمام استان ها، کافه ها و رستوران ها بین ساعت 19:00 تا  21:00 خدمات تحویل در مغازه و بیرون بر ارائه می دهند، در حالی که بین ساعات 21:00 تا 24:00 فقط خدمات بیرون بر ارائه خواهند داد. در طی برقراری مقررات منع رفت و آمد در روزهای شنبه و یکشنبه، تنها خدمات بیرون بر ارائه خواهد شد.

 • مجامع عمومی سازمان های غیردولتی، گروه های بازرگانی، تعاونی ها، اتحادیه ها و سازمان های مشابه، کلیه برنامه های گردهمایی، مراسم عروسی، زمین های چمن مصنوعی و استخرها مطابق اقدامات احتیاطی ای که قبلاً اعلام شده بودند به فعالیت خود ادامه خواهند داد. در استان های دارای خطر بالا و خیلی بالا، انجمن های بهداشت عمومی استانی در مورد این موارد تصمیم خواهند گرفت. در استان های دارای خطر بالا و خیلی بالا، مراسم عروسی هایی که از قبل برای 3 تا 4 آوریل برنامه ریزی شده بودند، از مقررات منع رفت و آمد آخر هفته معاف خواهند بود.
 • در استان های دارای خطر کم، متوسط و بالا، کافی نت ها، سالن های بیلیارد، پارک های تفریحی / شهربازی ها، حمام ها، سونا و سالن های ماساژ بین ساعت 07:00 تا 19:00 با ظرفیت 50٪ و کد HES اجباری فعالیت خواهند کرد. در استان های دارای خطر خیلی بالا، انجمن های بهداشت عمومی استانی در مورد این موارد تصمیم خواهند گرفت.
 • 5)       فعالیتهای آگاهی بخشی با هدف محدود کردن دید و بازدید در منزل، مانند ملاقاتهای خانواده و نزدیکان تشدید خواهد شد.
 • تحلیل کلی موضوعی به منظور اطمینان از پایداری دوره عادی سازی کنترل شده و دستیابی به عادی سازی کامل در اسرع وقت، بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

طبق برنامه استانی کاهش ریسک همه گیری، که شامل تمامی عوامل ریسک برای همه گیری (تفاوت در استان های منطقه ای، سن میانگین استان ها، مشکلات به خصوص یک استان ) می باشد، اقدامات لازم انجام خواهند گرفت.

در این راستا، استانداران اطمینان حاصل خواهند کرد که تصمیمات انجمن های بهداشت عمومی استان با توجه به گروه های ریسک گرفته شده و اقدامات عنوان شده توسط انجمن های بهداشت عمومی از 30 مارس اجرا خواهند شد.

مطابق با مواد 27 و 72 قانون بهداشت عمومی، تصمیمات فوق سریعاً توسط فرماندار و بخشداران و توسط انجمن های بهداشت عمومی استانها / مناطق اتخاذ شده و از اجرای آن اطمینان حاصل خواهد شد.

برای کسانی که تصمیمات اتخاذ شده توسط هیئت های بهداشت عمومی را رعایت نکنند، مراحل اداری مطابق با مواد مربوط به قانون بهداشت عمومی و در محدوده ماده 195 قانون کیفری ترکیه آغاز خواهد شد.

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-koronavirus-tedbirlerinin-gozden-gecirilmesi-genelgesi-gonderildi

۴ مارس ۲۰۲۱ کاهش محدودیت‌های مربوط به کووید-۱۹

پس از جلسه کابینه ریاست جمهوری در تاریخ ۱ مارس، وزارت کشور بخشنامه ای را درباره اقدامات کووید-۱۹ که باید به صورت استانی برای “روند عادی سازی  کنترل شده” انجام شود، صادر کرد. مقررات جدید براساس سطح خطر استانهای ترکیه تنظیم شده است. استانها در طبقه بندی به صورت کم خطر (آبی) ، متوسط (زرد) ، پرخطر (نارنجی) و بسیار پر خطر (قرمز) طبقه بندی شده اند.

تا اطلاع ثانوی، استانهای کم خطر (در مجموع  ۱۴استان) عبارتند از: آغری ، باتمان، بینگول ، بیتلیس ، دیاربکر ، حکاری، ایغدیر، ماردین، موش ، سعرد، شانلیورفا، شیرناق ، عُشاق، وان.

استانهای با ریسک متوسط  (در مجموع  ۲۸ استان) : آدانا ، افیون قره‌حصار ، آنکارا ، آیدین ، بارتین ، بایبورت ، بورسا ، چانقری ، چوروم ، دنیزلی ، الازیغ ، ارزینجان ، ارزروم ، اسکی شهیر ، غازی عینتپ ، حاتای ، اسپارتا ، قهرمان مرعش ، قرابوک، قارص٬  قسطمونی (کاستامونو) ، قرشهیر ، ملطیه ، مانیسا ، نوشهیر ، سیواس ، تونج‌ایلی ، یوزگات.

استانهای پرخطر (در مجموع ۲۲ استان): آنتالیا ، ارداهان ، آرتوین ، بیله‌جیک ، بولو ، چاناق‌قلعه ، دوزجه ، استانبول ، ازمیر ، قرامان ، قیصریه (کایسری) ، قیریق‌قلعه ، قرقلرایلی ، کیلیس ، قوجاایلی ، کوتاهیا ، مرسین ، موغله ، نیغده٬‌ تکیرداغ ، یالووا ، زونگولداغ.

استانهای بسیار پر خطر (در مجموع ۱۷ استان):  آدیامان، آق‌سرای٬ آماسیه، بالیکسیر، بوردو، ادرنه٬ گیره‌سون، گوموش‌خانه، قونیه، اردو٬ عثمانیه٬ ریزه، سقاریه، سامسون، سینوپ، توقات٬ ترابزون.

اقداماتی که باید انجام شود و قوانینی که باید پیروی شوند براساس استانی و با توجه به گروه های خطر تعیین می شود. تصمیمات توسط هیئت های بهداشتی استان تحت نظر فرمانداری اتخاذ می شود و از ۲ مارس ۲۰۲۱ لازم الاجرا خواهد بود.

 • منع رفت و آمد در سرتاسر کشور در روزهای هفته از ساعت ۲۱:۰۰ تا  ۵:۰۰ ادامه خواهد داشت .
 • مقررات منع رفت و آمد در آخر هفته همانند روزهای هفته بین ساعات ۲۱:۰۰ تا ۵:۰۰  اجرا خواهد شد  (آبی و زرد).
 • منع رفت و آمد روز یکشنبه در مناطق با ریسک بالاتر (نارنجی و قرمز) برقرار است.
 • در استان های کم خطر و متوسط (آبی و زرد)  محدودیت رفت و آمد برای افراد ۶۵ سال به بالا و همچنین زیر ۲۰ سال برداشته خواهد شد. در استان های پرخطر و بسیار پرخطر (نارنجی و قرمز)، زمان مجاز بیرون رفتن برای افراد ۶۵ سال به بالا و زیر۲۰ سال از سه ساعت به چهار ساعت افزایش می یابد. افراد ۶۵ سال به بالا می توانند از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ و زیر۲۰ سال از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۸:۰۰ بیرون بروند.
 • کسب و کارها از قبیل رستوران ها، کافه ها و شیرینی فروشی ها و همچنین قهوه و چایخانه ها ممکن است از ساعت ۷:۰۰ تا ۱۹:۰۰ با نصف گنجایش نشستن در تمام مناطق به استثنای مناطق بسیارپر خطر(قرمز) کار کنند.
 • در استان های پرخطر و بسیار پرخطر (نارنجی و قرمز)، دانش آموزان، معلمان و کارمندان مؤسسات آموزشی که توسط وزارت آموزش کشورموظف به آموزش  و امتحانات حضوری شده اند، از محدودیت های منع رفت وآمد معاف می شوند که این معافیت محدود به مسیر و ساعات آموزشی مربوطه میباشد، به شرطی که افراد وضعیت خود را با برگه حاوی آدرس موسسه و برنامه دوره که توسط مؤسسات آموزشی مرتبط  ارائه شده است، مستند کنند.

برای جزئیات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید:

https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-ile-mucadelede-kontrollu-normallesme-sureci

۵ ژانویه ۲۰۲۱ جرائم مرتبط به محدودیت‌ها در زمان قرنطینه

 • برای کسانی که مقررات منع رفت و آمد را نقض می کنند، مطابق با قانون بهداشت عمومی (مواد 282-302) و قانون جرایم جنایی (ماده 32) می توان از 100 تا 1000 لیره ترکیه جریمه اداری در نظرگرفت. در صورت عدم بازگشت فرد به محل سکونت خود با اخطار مأموران اجرای قانون، ممکن است جریمه تا 3186 لیر افزایش یابد.
 • برای کسانی که در فضای باز و خارج از مناطق مشخص شده  برای استعمال دخانیات که توسط هیئت های بهداشت عمومی استان در محدوده اقدامات همه گیر تعیین می شود، سیگار می کشند، ممکن است 900 لیر جریمه نقدی در نظر گرفته شود.
 • برای کسانی که تمهیدات قرنطینه ای را که مقامات ذیصلاح در موارد بیماری عفونی یا مرگ ناشی از عفونت در نظرگرفته‌اند را اجرایی نکنند، مطابق ماده 195 قانون کیفری ترکیه از 2 ماه تا 1 سال حبس در نظر گرفته می‌شود.

2 دسامبر۲۰۲۰| بخشنامه در مورد قانون منع رفت و آمد

در پی تصمیمات اتخاذ شده در جلسه کابینه ریاست جمهوری در تاریخ 30 نوامبر، وزارت کشور دو بخشنامه را درباره جزئیات محدودیت های جدید در تاریخ 1 دسامبر صادر کرد. بر این اساس:

 1. بخشنامه در مورد قانون منع رفت و آمد:

منع رفت و آمد در آخر هفته:

 • از ساعت 21:00 روزهای جمعه تا 05:00 روزهای دوشنبه در کل کشور مقررات منع رفت و آمد اعمال خواهد شد. این ممنوعیت اولین بار از ساعت 21:00 روز جمعه 12.04/2020 شروع شده و ساعت 05:00 دوشنبه 07/12/2020 به پایان خواهد رسید.
 • در حین این محدودیت، برخی از صنایع برای حصل اطمینان از تداوم زنجیره های تولید، عرضه، و تدارکات، از این محدودیت معاف خواهند بود. همچنین بخشهای بهداشت و درمان، کشاورزی، و جنگلداری نیز از این محدودیت ها معاف خواهند بود.
 • روزهای شنبه و یکشنبه سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی، میوه فروشی ها، قصابی ها و فروشگاههای خشکبار بین ساعات 10:00 الی 17:00 باز خواهند بود.
 • افراد (به غیر از افراد بالای 65 سال و زیر 20 سال) اجازه خواهند داشت به نزدیکترین سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی، میوه فروشی ها، قصابی ها و فروشگاههای خشکبار محل سکونتشان بروند، اما اجازه رانندگی ندارند ( به غیر از افراد دارای معلولیت). خدمات تحویل در منزل نیز در این مدت مجاز خواهد بود.
 • در طول محدودیت آخر هفته، نانوایی ها و مغازه های دارای مجوز محصولات آردی، و مشاغل مربوط به نان و محصولات نانوایی باز خواهند بود. افراد (به استثنای افراد بالای 65 سال و زیر 20 سال) می توانند جهت تامین نیاز خود به نانوایی‌ای که در فاصله ی نزدیک محل سکونتشان است بروند، ولی نباید رانندگی کنند ( به غیر از افراد دارای معلولیت). توزیع نان از نانوایی ها و مغازه های دارای مجوز محصولات نانوایی به بازارها و فروشگاه های مواد غذایی مجاز است اما تحویل نان در خیابان مجاز نیست.
 • رستوران ها و خدمات کترینگ مشابه، شنبه ها و یکشنبه ها بین ساعات 10:00 الی 20:00 باز بوده و خدمات بیرون بر ارائه خواهند داد.

منع رفت و آمد در طول هفته:

 • تا اطلاع ثانوی، در طول هفته ( دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه) بین ساعات 21:00 الی 05:00 در سرتاسر کشور محدودیت رفت و آمد جزئی اعمال خواهد شد. این محدودیت اولین بار ساعت 21:00 روز سه شنبه 01/12/2020 شروع شده و ساعت 05:00 چهارشنبه 02/12/2020 به پایان می رسد.  اجرای مقررات محدودیت رفت و آمد بر اساس اعلامیه های آتی ادامه خواهد داشت.
 • در حین این محدودیت، برخی از صنایع برای حصل اطمینان از تداوم زنجیره های تولید، عرضه، و تدارکات، از این محدودیت معاف خواهند بود. همچنین بخشهای بهداشت و درمان، کشاورزی و جنگلداری نیز از این محدودیت ها معاف خواهند بود.
 • جهت رعایت مقررات منع رفت و آمد، تمامی محل های کار، به استثنای مکانهایی که به آنها اجازه داده شده باشد، راس ساعت 20:00 در طول هفته تعطیل خواهند شد.

سفر بین شهری

 در شرایط مقرر زیر، سفرهای بین شهری در حین ممنوعیت رفت و آمد مجاز خواهد بود:

شرایط الزامی:

 • کسانی که از بیمارستان مرخص شده و به محل زندگی خود بازمی‌گردند و افرادی که با گزارش پزشک و یا قرار ملاقات به پزشک ارجاع می شوند،
 • کسانی که برای همراهی در هنگام انتقال جنازه در مراسم تشییع جنازه مرحوم درجه یک خود یا همسرشان شرکت می کنند (حداکثر 4 نفر)،
 • کسانی که در 5 روز گذشته به شهر آمده اند و مکانی برای اقامت ندارند، و می خواهند به محل زندگی خود بازگردند (این اشخاص باید بلیت سفر، شماره پلاک ماشین، و دیگر اطلاعات مورد نیاز در مورد سفرشان را ارائه دهند.)،
 • کسانی که در امتحانات مرکزی که توسط (ÖSYM) اعلام شده، و سایر امتحانات مرکزی شرکت می کنند،
 • کسانی که می خواهند پس از خدمت سربازی به محل زندگی خود بازگردند،
 • کسانی که به طور خصوصی و یا عمومی به قرار داد روزانه دعوت شده اند.
 • کسانی که از موسسه کیفری آزاد شده اند.

افراد فوق الذکر می توانند با وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی یا وسیله نقلیه شخصی خود سفر کنند، به این شرط که از هیئت های مربوطه از طریق Ebaşvuru یا Alo 199 اجازه سفر بگیرند و یا مستقیماً به استانداری / فرمانداری های منطقه درخواست ارائه دهند.

 • افرادی که موارد فوق در موردشان صدق نمی کند تنها می توانند با استفاده از وسایل حمل نقل عمومی بین شهری (هواپیما، اتوبوس، قطار، کشتی و غیره) سفر کنند. کارکنان وسایل نقلیه عمومی که مدارک مربوطه را به همراه دارند، و همچنین افرادی که با استفاده از مدارک مربوطه مانند بلیط و کدهای رزوراسیون می توانند اثبات کنند که در حال سفر هستند، از این محدودیت معاف خواهند بود.

نیازهای پایه برای افراد بالای 65 سال

نیازهای پایه افراد بالای 65 سال مانند نان و سایر مواد غذایی پایه، از طریق واحدهای پشتیبانی اجتماعی Vefa تامین خواهند شد.

 1. بخشنامه در مورد محدودیت ها و تدابیر جدید
 • ساعت های کاری سازمان ها و موسسات عمومی از چهارشنبه 02/12/2020 توسط استانداری ها بین ساعات 10:00 الی 16:00 تنظیم خواهد شد و متعاقباً ساعات وسایل نقلیه پرسنل تنظیم مجدد خواهد شد.
 • فعالیت های استخرها، حمام های ترکی، سونا، سالن های ماساژ و پارک های تفریحی به حالت تعلیق در می آید، واریز کوپن برای قرعه کشی ملی و مسابقه اسب دوانی بدون ورود به مغازه ها مجاز خواهد بود.
 • افراد بالای 65 سال و همچنین افراد زیر 20 سال بین ساعات 10:00-13:00 و 13:00-16:00 قادر به استفاده از وسایل نقلیه عمومی (مترو، متروبوس، اتوبوس، مینی بوس و غیره) نخواهند بود.
 • جهت کاهش تراکم وسایل نقلیه، تدابیر مربوط به وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی طبق تصمیمات هیئت های بهداشت استان توسط مقام های محلی مربوطه اعمال خواهند شد.
 • نماز ترحیم حداکثر با حضور حداکثر 30 نفر، از جمله بستگان مرحوم، اقامه خواهد شد. مراسم عروسی با شرکت حداکثر 30 نفر، از جمله بستگان عروس و داماد، برگزار خواهد شد.
 • با در نظر داشتن دوره زمستان، که در آن زمان بیشتری در محیط های بسته گذرانده می شود:
 • انجام فعالیت هایی که در آن تجمع وجود دارد (مانند بازدید از خانه، موولد، تسلیت گویی و جشن سال نو) در خانه مجاز نخواهد بود،
 • به افراد یادآوری خواهد شد که در این دوره در خانه های خود پذیرای مهمان نباشند.
 • تعداد مشتریانی که همزمان به داخل مرکز خرید و بازار پذیرفته می شوند، توسط هیئت های بهداشتی استان تعیین خواهد شد. در مراکز خرید و بازار توسط مدیران مسئول و واحدهای اجرای قانون بازرسی انجام خواهد شد. ارائه کد HES در ورودی برای بازدید کنندگان و کارمندان اجباری خواهد بود.
 • در صورت لزوم، تعداد افرادي كه مي توانند همزمان در خيابانها و ميادين پر ازدحام حضور داشته باشند توسط هيئت هاي بهداشت استان تعیین خواهد شد و بر اين اساس اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.
 • فعالیت مهد کودک ها به حالت تعلیق در خواهد آمد.
 • در محل های کاری که بیش از 50 کارمند دارند، جهت حصل اطمینان از اجرای تدابیر در نظر گرفته شده، توسط متخصص ایمنی شغلی بازرسی انجام خواهد شد. در صورت عدم حضور وی، یکی از کارمندان که برای زمان غیاب او تعیین شده است و تحت نظارت پزشک محل کار می باشد این بازرسی را انجام خواهد داد.

 https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-ile-mucadele-kapsaminda-sokaga-cikma-kisitlamalari—yeni-kisitlama-ve-tedbirler-genelgeleri

۱۸ نوامبر ۲۰۲۰| بخشنامه جدید وزارت کشور در خصوص محدودیت‌های مربوط به کووید-۱۹

در تمامی استانها، شهروندان 65 سال به بالا می توانند از ساعت 10:00 تا 13:00 و شهروندان زیر 20 سال (متولد 01.01.2001 و بعد از آن) از ساعت 13:00 تا 16:00 از خانه بیرون بروند. به غیر از کارمندانی که اسناد مربوط به محل کار خود را ارائه می دهند / (سابقه SGK و غیره)، برای شهروندان دیگر که در گروه های سنی ذکر شده هستند بیرون رفتن از خانه خارج از ساعات مذکور ممنوع است.

تا زمان تصمیم گیری جدید، در روزهای آخر هفته خارج از ساعات 10:00 تا 20:00 رفت و آمد ممنوع خواهد بود.  زنجیره های تولید، ساخت و عرضه از این محدودیت معاف هستند.  بدین ترتیب، مقررات منع رفت و آمد از ساعت 20:00 روز شنبه 21 نوامبر تا 10:00 یکشنبه 22 نوامبر و از ساعت 20:00 یکشنبه 22 نوامبر تا 05:00 دوشنبه 23 نوامبر اعمال می شود. این روند تا اطلاع ثانوی طی هفته های آتی ادامه خواهد داشت.

در طول محدودیت های آخر هفته، مسافرت های بین شهری یا درون شهری با وسایل نقلیه شخصی مجاز نیست.

مراکز خرید، سوپرمارکت ها، آرایشگاه ها، پیرایشگاه ها و مراکز زیبایی فقط از ساعت 10:00 تا 20:00 می توانند به شهروندان خدمات ارائه دهند.

مکان‌های عرضه خوراک و نوشیدنی مانند رستوران ها، سالن های غذاخوری، شیرینی فروشی ها، کافه ها و چایخانه ها می‌توانند فقط از ساعت 10:00 تا 20:00 برای ارائه خدمات بیرون بر فعالیت کنند.

پس از ساعت 20:00 رستوران ها، غذاخوری ها یا شرکت های سفارش غذای آنلاین فقط از طریق تلفن یا سفارش آنلاین می توانند خدمات ارسالی ارائه دهند.

مکان‌های عرضه غذا  که واقع در حاشیه بزرگراه‌های بین شهری هستند و به وسایل نقلیه برای حمل و نقل عمومی بین شهری یا اهداف تدارکاتی خدمات ارائه می دهند، مشروط بر اینکه به طور جداگانه توسط هیئت های بهداشت عمومی استان / منطقه تعیین شده و در منطقه مسکونی واقع نباشند، از این محدودیت ها مستثنی هستند.

سالن های سینما تا پایان سال و  فعالیت قهوه خانه ها و چایخانه ها، کافی نت ها، سالن های بازی الکترونیکی، سالن های بیلیارد، باشگاه ها و باغ های چایخوری و زمین های چمن مصنوعی تا زمان تصمیم گیری جدید تعطیل می‌باشد. قوانین اجرایی در مورد سالن های قلیان، که فعالیت آنها قبلاً متوقف شده بود، به همان روال ادامه خواهد داشت.

ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان های شلوغ اعمال خواهد شد و هیئت های بهداشت استان می توانند این ممنوعیت را به شکل گسترده تر برای سایر اماکن استانی نیز اعمال کنند.

هیئت های بهداشتی اقدامات لازم برای کاهش ازدحام در وسایل حمل و نقل عمومی، از جمله افزایش تعداد وسایل حمل و نقل را انجام خواهند داد.

اقداماتی برای محدود کردن مدت زمان و تعداد شرکت کنندگان در مجالس عروسی انجام خواهد شد. مجالس ترحیم همچنان ممنوع خواهند بود.

متن کامل در آدرس قابل دسترسی است.

علاوه بر این، وزارت آموزش ملی اعلام نموده است  که تا 31 دسامبر سال 2020 آموزش به صورت آنلاین و از راه دور ادامه خواهد یافت. جزئیات بیشتر توسط این وزارتخانهدر زمانی مناسب اعلام خواهد شد.

http://www.meb.gov.tr/egitim-ogretim-31-aralik-2020ye-kadar-online-olarak-surdurulecek/haber/21983/tr

۲۷ اوت ۲۰۲۰ | اداره کل نفوس و امور شهروندی شهر غازی آنتپ


اطلاعیه ای درباره اقدامات انجام شده در دبیرخانه های اداره جمعیت، در راستای تصمیمات اتخاذ شده در۱۴ استان برای مبارزه با بیماری همه گیر کووید-۱۹، فعالیت‌های این دفاتر بصورت موقت و با گرفتن وقت قبلی صورت خواهد گرفت.

علاوه بر اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع کووید-۱۹، در محدوده تصمیمات اتخاذ شده برای مبارزه با بیماری همه گیر کووید- ۱۹  در اداره کل مدیریت  نفوس ۱۴ استان آدانا ، آگری ، آنکارا ، بورسا ، چوروم ، دیاربکر ، ارزروم ، گازیانتپ ، کایسری ، قونیه ، ماردین ، شانلیورفا ، وان و یوزگات و وعملیات تحت استانی مدیریت نفوس (کارت شناسایی ، گذرنامه ، گواهینامه رانندگی ، تأیید آدرس و غیره) به جز شرایط واجب و اضطراری  به طور موقت با قرار ملاقات  انجام خواهد یافت.

26 ژوئن 2020 | اطلاعیه برای درخواست کننده گان حمایت بین المللی و دارندگان وضعیت اقامت

اگر شما درخواست کننده حمایت بین المللی و یا دارنده وضعیت اقامت هستید ، شما اکنون می توانید برای امور ذیل یک قرار ملاقات آنلاین را از e-randevu.goc.gov.tr ​​رزرو کنید:

 • به روز آوری اطلاعات شخصی
 • به روز آوری اطلاعات تماس/ آدرس خود
 • درخواست مجوز سفر
 • درخواست گواهی اجازه ازدواج
 • ادغام پرونده ها / اضافه کردن وابستگان به دلیل ازدواج ، رجوع ، خویشاوندی ، تصمیمات قانونی و سایر نیازها
 • جدا سازی پرونده ها به دلیل طلاق ، تصحیح اشتباهات و تصمیمات قانونی
 • نیاز به مشاوره – اگر اطلاعات ارائه شده توسط مرکز تماس 157 YİMER برای شما کافی نباشد.
 • در صورت بروز هر نوع تغییرات غیر از موارد ذکر شده در بالا
 • انصراف از درخواست حمایت بین المللی خود
 • تجدید کارت شناسایی

فقط به امور تعداد مشخصی‌ از مردم هر روزدر PDMM رسیدگی می شود. تعین قرار ملاقات به شما اطمینان می دهد که روند در اداره کل مدیریت مهاجرت (PDMM) برای شما و خانواده تان سریع  پیش رود.. با تعین قرار ملاقات  از قبل در وقت خود صرفه جویی کنید و  در روز و زمان مقرر برای ملاقات در PDMM حضور یابید.  

لطفا در نظر داشته باشید که تعین وقت ملاقات رایگان است و هیچ کس نمی تواند از شما درخواست پرداخت هزینه برای تعین وقت ملاقات کند. در صورت روبرو شدن با هر گونه مشکلی‌ ، با شماره تلفن 157 با مرکز  YIMER تماس بگیرید.

نکته مهم: لطفاً کد قرار ملاقات را یادداشت کنید یا پیام تأییدی خود را نگه دارید. برای انجام مصاحبه از شما خواسته خواهد شد که این کد را نشان دهید.

۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ | اعلامیه در مورد منع عبور و مرور

شهروندان در 81 استان محدود به خیابان ها خواهند شد.

روز شنبه، 20 ژوئن 2020 ، بین ساعت 09:00 و 15:00

و روز شنبه 27 ژوئن 2020 بین ساعت 09.30 صبح و 15:00

و در روز یکشنبه 28 ژوئن 2020 بین ساعت 09.30 صبح و 18:30

این محدودیت در موارد استثنایی اعمال نمی شوند، اطلاعیه رسمی را اینجا نگاه کنید: https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-lgs-ve-yks-tedbirleri-genelgesi

۱۶ ژوئن ۲۰۲۰ | اعلان دولتی

در استان‌های زیر استفاده از ماسک اجباری می‌باشد:
استانبول، آنکارا، آديامان، آفيون، آماسيا، آيدن، آردهان، بالكسير، بارتين، باتمان، بولو، بوردور، دنيزلي، ديار بكر، دوزجه، إلازيغ، اسكي شهير، أرضروم، غازي آنتپ، گيرسون، ايغدير، اسپارتا، كاهرمان مراش، كارابوك، قيصريه، كركلارلي، كوجایلي، قونيه، كوتاهيا، ملاطيا، ماردين، مولا، موش، نوشهير، عثمانيه، ريزه، صکاريا، سيرت، سيواس، کارص، شانلي أورفا، شرناک، تونجلي، أوشاک، و زونگولداک، يالاوا، بيتلیس

لطفا توجه داشته باشید که دستورالعمل های استان های محلی ممکن است برای هر استان متفاوت باشد. ما پیشنهاد می کنیم به طور مرتب اعلامیه های استانداری ها را بررسی کنید.

۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ | نحوه دریافت کد HES از اپلیکیشن

https://www.facebook.com/unhcrturkeyinfo/videos/363849067910763/?__xts__%5B0%5D=68.ARAgzf6ID1qFpqGk95pThDBU0VwhKZrLorgnjgDGu4PmmA5eyUFSgf_nTmEtoRzDtXwURsr-QLHDj7oR4HjCIzk7ErqW5cm6aC5paqso6dusznAxqu0X54u1Ay5WxacjIA7rt9qJWUpQit4RaVPX1d8UPcfnpwJOKD93ZcAeUtyni7klpF6IcPBf2yrhlLf8rPStUzAdDaLUc7Br1fsZpKsLvkcN6SzzwwqwITyUL8JQ85sCWrdoFflou6BkR0tz1J9rmAx9GDl0r406PhsAii0q16AHT4Js8z6BzXbWaYTFIiqUqijE9paZiv4XgsRSivkuOnlPO0wfKrzGlOUNc6snc4ZermcXU2Wh73zcRByPU_HIx2MjhEhvqXsurw&__tn__=-R

۰۱ می ۲۰۲۰ |‌افزایش دوره آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان تا ۰۱ ماه جولای

مدارس خدمات تحصیل از راه دور را تا اول جولای ، به منظور اتخاذ تمهیدات لازم برای ایجاد فاصله اجتماعی، ادامه خواهند داد. درس‌های آنلاین را از طریق EBA دنبال نمایید.

۳۰ آوریل ۲۰۲۰ | در خصوص مصاحبه‌های بخش کشوری

مصاحبه‌های بخش کشوری تا تاریخ ۱۵ ماه می ۲۰۲۰ در نتیجه کووید-۱۹ به تعویق افتاده است. سایر فعالیت های مرتبط با پروسه کشوری در طول این مدت ادامه خواهد یافت. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص پروسه کشوری با خط مشاوره کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، شماره تلفن 68 48 444 تماس حاصل فرمایید.

۲۲ آوریل ۲۰۲۰ | اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص کسانی که دارو‌های دوره‌ای استفاده می‌کنند: (متن اصلی طلاعیه)

همانطور که می دانید، وزارت ما در حال اعمال اقدامات جدید در مورد نوع جدید ویروس کرونا (COVID-19) است. در این زمینه، اقدامات موقتی که در راستای تسهیل دسترسی بیماران به داروهایی که به صورت مزمن استفاده می شوند، از جمله داروهای قرمز، سبز و داروهای تجویزی عادی که مشمول نظارت هستند، و داروهای بنفش و نارنجی، صورت گرفته اند، در بیانیه منتشر شده مورخ 16/03/2020 در وب سایت رسمی ما مشخص شده اند و نسخه ی جدید آن به شرح زیر است:

 1.  گزارش های استفاده از دارو، که منقضی شده اند و یا بین تاریخ های 1/1/2020  تا 31/07/2020 منقضی خواهند شد، تا پایان 31/07/2020 معتبر خواهند بود.
 2. 2-  بیمارانی که در حال استفاده از داروهایی که طی 6 ماه اخیر توسط پزشک تجویز شده اند باشند، بدون نیاز به رفتن به مرکزدرمانی یا ارائه نسخه، مستقیماً به داروخانه رفته و تنها میزان داروی مورد نیاز برای مصرف 90 روز را بر مبنای تجویز نسخه قبلی دریافت می کنند.
 3. 3-  داروسازهایی که بر مبنای موارد فوق دارو را برای بیماران فراهم می کنند ( داروهای قرمز، سبز و عادی که مشمول نظارت هستند و داروهایی که مشمول نسخه بنفش و نارنجی هستند) ملزم هستند جهت ثبت  شماره شناسایی بیمار در فهرست نسخه های تجویزی، با انتخاب گزینه “داروهای بدون نسخه برای بیماری های مزمن” وارد برنامه ” نسخه من” ( سیستم تجویز نسخه بر اساس رنگ در recetem.enabiz.gov.tr) شوند.
 4. 4-  لازم به ذکر است که میزان، دوز، و تاریخ تحویل داروهای بیماران واجد شرایط از طریق مکانیسم “داروهای بدون نسخه برای بیماریهای مزمن” از سیستم مؤسسه تأمین اجتماعی باید با اطلاعات ذخیره شده در برنامه های “نسخه من” و “موسسه تأمین اجتماعی” مطابقت داشته باشد.

 داروسازان ملزم به رعایت اقدامات ذکر شده فوق هستند.

۱۱ آوریل ۲۰۲۰ | ۴۸ ساعت منع عمومی عبور و مرور برای ۳۱ استان

وزارت کشور ترکیه ممنوعیت عبور و مرور عمومی به مدت ۴۸ ساعت را، از نیمه شب روز جمعه، در ۳۱ استان اعلام نموده است. اطلاعات مربوطه در وب سایت اداره مهاجرت قابل دسترسی است. لینک

۶ آوریل ۲۰۲۰ | در خصوص پروازهای بخش کشوری

مصاحبه‌های بخش کشوری تا تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ در نتیجه کووید-۱۹ به تعویق افتاده است. سایر فعالیت های مرتبط با پروسه کشوری در طول این مدت ادامه خواهد یافت. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص پروسه کشوری با خط مشاوره کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، شماره تلفن 68 48 444 تماس حاصل فرمایید.

۵ آوریل ۲۰۲۰ | پیامی مهم در خصوص کووید-۱۹

در مقابله با بحران‌های جهانی، همه ما آسیب پذیر هستیم. ویروس نشان داده است که تبعیضی قائل نمی‌شود و می‌تواند بیماری را به هرکس انتقال دهد. پناهندگان، پناهجویان و مهاجران هم در خطر هستند. همه ما باید هوشیار و مسئول باشیم، و راهنمایی‌های مقامات ترک و سازمان جهانی بهداشت را دنبال کنیم.
دولت ترکیه و مجموعه‌های بین‌المللی در ترکیه از مشکلاتی که برای همه از جمله پناهندگان و پناهجویان در نتیجه شرایط موجود بوجود آمده است، آگاه هستند.
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تعامل با دولت، شرکای خود در سازمان ملل و جامعه مدنی در حال تلاش برای تقلیل دادن اختلال در خدمات رسانی ضروری و همچنین به دنبال پشتیبانی از جامعه و به ویژه افراد آسیب پذیر در جامعه می‌باشد. اطلاعات مربوطه در این خصوص بصورت مداوم از طریق پایگاه‌های دیجیتالی ما از جمله وبسایت کمک و صفحه فیس‌بوک به اشتراک گذاشته و قابل درسترسی خواهد بود. لطفا برا ی پرسیدن هر گونه سوال در این خصوص با خط مشاوره کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، شماره تلفن 68 48 444، تماس حاصل فرمایید.

۲ آوریل ۲۰۲۰ | افزایش اعتبار مدارک مربوط به افراد ناتوان به منظور دریافت خدمات

وزیر سلجوک: ” گزارش‌های منقضی شده از اول ژانویه ۲۰۲۰ در خصوص افرادی که از خدمات ارائه شده برای افراد با ناتوانی فیزیکی و کسانی که از خدمات مراقبت در منزل بهرمند میگردند، تا پایان ماه می معتبر خواهد ماند.”
وزیر خانواده کار و خدمات اجتماعی در راستای مبارزه با ویروس کرونا و بمنظور حفظ سلامت عمومی و درگیر نکردن کادر و سازمان‌های پزشکی تدبیر دیگری در کنار تدابیر پیشین اتخاذ نموده است.
وزیر زهرا زمرد سلجوک: ” گزارش‌های منقضی شده از اول ژانویه ۲۰۲۰ در خصوص افرادی که از خدمات ارائه شده برای افراد با ناتوانی فیزیکی و کسانی که از خدمات مراقبت در منزل بهرمند میگردند، تا پایان ماه می معتبر خواهد ماند.”
پیشتر عنوان گردیده بود که تمامی گزارش‌های منقضی شده در اول ژانویه ۲۰۲۰ و پس از آن تا پایان ماه می معتبر خواهد ماند تا افراد ناتوان ملزم به انجام دادن تست‌های دوره‌ای مربوطه جهت دریافت کمک هزینه‌های مالی نباشند.
وزیر سلجوک: “با دستورالعملی که به دفاتر مدیریت استانی ۸۱ استان در کشور ارسال نموده‌ایم، از ضایع شدن حقوق افراد ناتوانی که مدارک آنها منقضی شده است جلوگیری نموده‌ایم.”
سلجوک خاطرنشان کرد که افراد با ناتوانی فیزیکی و کسانی که از خدمات مراقبت در منزل بهرمند میگردند در زمانهای دیگر می‌باید به تست‌های دوره و بروز رسانی مدارک خود جهت دریافت کمک هزینه‌ها و خدمات مربوطه پایبند باشند.

۱۸ مارچ ۲۰۲۰ | در خصوص پروازهای بخش کشوری

در مسیر محدود کردن سفرهای بین‌المللی به منظور کاهش انتشار ویروس کرونا، پروازهای پروسه کشوری بطور موقت به تعویق افتاده است. زمانی که موقعیت جهانی در خصوص کووید-۱۹ اجازه دهد، پرواز شما همچنان از ترکیه به کشور سوم صورت خواهد گرفت. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) و یا سازمان IOM در خصوص برنامه جدید پرواز شما با شما تماس خواهند گرفت. در صورت داشتن هر سوال در مورد پرواز خود در روند پرسه کشوری با خط مشاوره کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان 68 48 444 تماس بگیرید.