اشتباهات متداول

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب یا درجه حرارت بالای 25 درجه، از ابتلا به بیماری کرونا (COVID 19) جلوگیری نمی کند.

مهم نیست هوا چقدر گرم و یا آفتابی باشد؛ به هر حال احتمال گرفتن بیماری وجود دارد. کشورهایی که آب و هوای گرم دارند نیز موارد (COVID 19) را گزارش کرده اند. برای محافظت از خود، دستان خود را مکرراً به طور کامل تمیز کرده و از تماس با چشم، دهان و بینی خود خودداری  کنید.

 • شما می توانید از بیماری کرونا (COVID-19) بهبود یابید. ابتلا به ویروس کرونای جدید به این معنی نیست که تا ابد آن را خواهید داشت.

بیشتر افرادی که COVID-19 را می گیرند می توانند بهبود یافته و ویروس را در بدن خود از بین ببرند. اگر به این بیماری مبتلا شدید، حتما علائم خود را درمان کنید. اگر سرفه، تب و دشواری در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید – اما ابتدا از طریق تلفن با مرکز درمانی خود تماس بگیرید. بیشتر بیماران به لطف مراقبت حمایتی بهبود می یابند.

 • توانایی حبس نفس به مدت 10 ثانیه یا بیشتر بدون سرفه و یا احساس ناراحتی به این معنی نیست که شما عاری از بیماری کرونا (COVID-19) و یا هر بیماری ریوی دیگر هستید.

شایع ترین علائم COVID-19 سرفه خشک، خستگی، و تب است. برخی از افراد ممکن است علائم شدیدتری از بیماری، مانند ذات الریه پیدا کنند. بهترین روش برای تأیید ابتلا به ویروس عامل COVID-19 از طریق تست آزمایشگاهی است. شما نمی توانید این امر را با این فعالیت تنفسی، که حتی می تواند خطرناک باشد، تایید کنید.

 • نوشیدن الکل از شما در برابر COVID-19 محافظت نمی کند و می تواند خطرناک باشد.

مصرف مکرر یا بیش از حد الکل می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

 • ویروس COVID-19 در مناطق دارای آب و هوای گرم و مرطوب قابل انتقال است.

شواهد فعلی مبنی بر این هستند که ویروس COVID-19 می تواند در همه ی مناطق، از جمله مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب منتقل شود. صرف نظر از شرایط آب و هوایی، اگر در منطقه ای که در آن COVID-19 گزارش شده است زندگی می کنید و یا در آن منطقه عبور و مرور می کنید، اقدامات حفاظتی اتخاذ کنید. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر COVID-19 تمیز کردن مکرر دست ها است. با انجام این کار ویروس های موجود در دستان خود را از بین می برید و از عفونت احتمالی ای که ممکن است با لمس کردن چشم، دهان، و بینی رخ دهد جلوگیری می کنید.

 • هوای سرد و برف نمی توانند ویروس کرونای جدید را بکشند.

دلیلی برای باور این که هوای سرد می تواند ویروس کرونای جدید یا بیماری های دیگر را از بین ببرد وجود ندارد. دمای طبیعی بدن انسان، صرف نظر از دمای خارجی و یا آب و هوا، در حدود 36.5 تا 37 درجه سانتی گراد باقی می ماند. مؤثرترین راه برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونای جدید این است که مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنها را با آب و صابون بشویید.

 • گرفتن دوش آب گرم مانع از ابتلا به بیماری کروناویروس جدید نمی شود.

گرفتن دوش آب گرم مانع ابتلا به COVID-19 نمی شود. صرف نظر از دمای حمام و یا دوش آب، دمای طبیعی بدن در حدود 5/36 تا 37 درجه سانتی گراد باقی می ماند. در واقع گرفتن دوش آب گرم می تواند مضر باشد، زیرا که ممکن است بدنتان را بسوزاند. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر COVID-19 تمیز کردن مکرر دست ها است. با انجام این کار ویروس های موجود در دستان خود را از بین می برید و از عفونت احتمالی ای که ممکن است با لمس کردن چشم، دهان، و بینی رخ دهد جلوگیری می کنید.

 • ویروس کرونای جدید نمی تواند از طریق نیش پشه منتقل شود.

تا به امروز هیچگونه اطلاعات و مدرکی مبنی بر انتقال ویروس کرونای جدید توسط پشه ها وجود ندارد. ویروس کرونای جدید یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات ایجاد شده هنگام سرفه و یا عطسه فرد مبتلا، و یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی انتشار می یابد. برای محافظت از خود، مرتباً دست های خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنها را با آب و صابون بشویید. همچنین از تماس نزدیک با هر کس که سرفه و عطسه می کند خودداری کنید.

 • آیا خشک کن های دست در کشتن کروناویروس جدید مؤثر هستند؟

خیر. خشک کن دست در کشتن مدل 2019-nCoV مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر کروناویروس جدید باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستان، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی و یا یک خشک کن کاملاً خشک کنید.

 • آیا لامپ ضد عفونی کننده ماوراء بنفش می تواند کروناویروس جدید را بکشد؟

لامپهای ماوراء بنفش نباید برای استریل کردن دستها یا مناطق دیگر پوست استفاده شوند زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سوزش پوست شود.

 • اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به کروناویروس جدید چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که به دلیل آلودگی به کروناویروس دارای تب (درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن) شده اند، موثر هستند.

با این حال، نمی توانند افرادی را که آلوده هستند و هنوز به تب مبتلا نیستند، تشخیص دهند. این امر به این دلیل است که بین 2 تا 10 روز طول می کشد تا افرادی که آلوده می شوند بیمار شوند و تب کنند.

 • آیا اسپری کردن الکل یا کلر بر روی بدن می تواند کروناویروس جدید را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل یا کلر بر روی بدن ویروس هایی را که قبلاً وارد بدن شما شده اند را از بین نمی برد. اسپری کردن چنین موادی می تواند به لباس و یا غشاهای مخاطی (مانند چشم، دهان) آسیب بزند. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.

 • آیا واکسن های ضد ذات الریه از شما در مقابل کروناویروس جدید محافظت می کنند؟

خیر. واکسن های ضد ذات الریه مانند واکسن pneumococcal

و واکسن آنفلوانزا Haemophilus نوع B  (Hib) در مقابل کروناویروس جدید محافظت نمی کنند.

این ویروس آنقدر جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. محققان در تلاشند تا واكسنی علیه 2019-nCoV تهیه كنند و سازمان جهانی بهداشت از تلاشهای آنها حمایت می كند.

اگرچه این واکسن ها در برابر 2019-nCoV مؤثر نیستند، اما واکسیناسیون در برابر بیماری های تنفسی برای محافظت از سلامتیتان بسیار توصیه می شود.

 • آیا شستشوی منظم بینی با آب‌نمک می تواند از ابتلا به کروناویروس جدید جلوگیری کند؟

خیر. هیچ گونه مدرکی مبنی بر این که شست و شوی بینی با آب‌نمک انسان ها را در مقابل کروناویروس حفاظت کرده باشد وجود ندارد.

شواهد محدودی مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با آب‌نمک می تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند وجود دارد. اما نشان داده نشده است که شستشوی منظم بینی از ایجاد عفونت های تنفسی جلوگیری کند.

 • آیا خوردن سیر می تواند به جلوگیری از ابتلا به کروناویروس جدید کمک کند؟ 

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، از زمان شیوع این بیماری، هیچ شواهدی مبنی بر این که خوردن سیر ازانسان ها در مقابل کروناویروس جدید محافظت می کند در دست نیست.

 • آیا کروناویروس جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا این که افراد جوان نیز مستعد ابتلا به آن هستند؟ 

افراد در هر رده سنی می توانند توسط ویروس جدید (2019-nCoV) آلوده شوند. به نظر می رسد که افراد مسن تر و افراد دارای شرایط پزشکی قبلی (مانند آسم، دیابت، بیماری قلبی) بیشتر در معرض گرفتن بیماری شدید ناشی از این ویروس هستند.

سازمان جهانی بهداشت به افراد در هر سنی توصیه می كند كه برای محافظت از خود در برابر ویروس قدم بردارند. به عنوان مثال با رعایت بهداشت دست ها و بهداشت تنفسی مناسب.

 • آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری و معالجه کروناویروس جدید مؤثر هستند؟

خیر، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند و فقط در مقابل باکتری ها مؤثر هستند. 

کروناویروس جدید (2019-nCoV) یک ویروس است و بنابراین، نباید از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان استفاده شود.

با این حال، اگر شما به دلیل 2019-nCoV بستری هستید ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید، زیرا عفونت همزمان باکتریایی امکان پذیر است.

 • آیا داروهای خاصی برای پیشگیری یا معالجه کروناویروس جدید وجود دارند؟

تا به امروز، هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا معالجه کروناویروس جدید (2019-nCoV) توصیه نشده است. 

با این حال، افراد آلوده به ویروس باید برای تسکین و درمان علائم مراقبت های لازم را دریافت کرده، و افراد مبتلا به بیماری شدید باید مراقبت های حمایتی بهینه دریافت کنند. برخی از درمانهای خاص تحت بررسی بوده و از طریق آزمایشات بالینی در حال تست هستند.  سازمان جهانی بهداشت در حال کمک به تسریع تلاش های تحقیقاتی توسعه ای چندی از شرکا می باشد.