Тимчасовий захист

Що таке тимчасовий захист?

Наразі це найпростіший спосіб отримати легальний статус для людей, які рятуються від війни, при цьому його отримання не вимагає тривалих процедур. Ви можете подати заяву про надання статусу одразу після прибуття до Словаччини або пізніше, коли приймете відповідне рішення. Наданий статус діє до 4 березня 2024 року й може бути продовжений.

Ви також можете подати заяву про надання прихистку, розгляд якої є довшим і може тривати до 6 місяців.

Хто має право на тимчасовий захист?

Ви можете подати заяву про надання тимчасового захисту, якщо ви є:

  • громадянином України;
  • особою, якій до 24 лютого 2022 року було надано в Україні міжнародний або еквівалентний національний захист;
  • членом сім’ї громадянина України або особи, якій до 24 лютого 2022 року було надано в Україні міжнародний або еквівалентний національний захист (якщо член сім’ї проживав на території України до 24 лютого 2022 року);
  • іноземцем, який станом на 24 лютого 2022 року мав посвідку на постійне місце проживання в Україні та не може безпечно повернутися до своєї країни.

Що мені дає цей статус?

  • З статусом тимчасового захисту у вас буде доступ до словацької системи охорони здоров’я, харчування, засобів гігієни, освіти, житла та доступ до ринку праці.
  • Грошова допомога: урядові та міжнародні організації також надаватимуть грошову допомогу для покриття базових потреб осіб, які рятуються від війни та які отримали тимчасовий захист. Інформацію щодо грошової допомоги можна знайти на вебсайті УВКБ ООН.
  • Житло: ви можете подати запит про допомогу у наданні житла в одному з реєстраційних центрів, що створений урядом. Докладніше про них можна дізнатися тут. Представники влади знайдуть вам місце у тимчасовому житлі. Оскільки кількість місць обмежена, рекомендуємо зробити запит в одному з таких центрів, тому що в окремому житлі може не бути місця, якщо ви вирішите приїхати до них самостійно. Держава також надає грошову допомогу приватним особам, які безкоштовно надають житло особам, які отримали тимчасовий захист. Інформацію (з необхідними формами включно) наведено на вебсайті Міністерства внутрішніх справ
  • Мобільний зв’язок: в реєстраційних центрах можна безкоштовно отримати від деяких мобільних операторів у Словаччині SIM-картки для дзвінків і доступа до Інтернету. У цих місцях також є безкоштовні точки доступу Wi-Fi.

Як подати заяву?

Ви можете подати заяву про надання тимчасового захисту у реєстраційних центрах, призначених для такої мети, або в окремих відділах поліції по справам іноземців. Детальну інформації шукайте на вебсайті Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки.

Форму попередньої реєстрації для надання тимчасового захисту можна знайти  тут.

Де подати заяву?

Ви можете подати заяву про надання тимчасового захисту:

Центр допомоги, Bratislava, Bottova 7

  • Усі заявники мають право подати заявку.
    • понеділок – середа: 8:00 – 17:15
    • четвер – п’ятниця: 8:00 – 15:30

Відділи іноземної поліції в Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Dunajská Streda, Trnava, Nové Zámky, Trenčín, Ružomberok, Prešov, Košice, Michalovce.

  • Усі заявники мають право подати заявку.
  • понеділок – середа – п’ятниця від 07.30 до 15.30

Відділ іноземної поліції, Bratislava Regrútska 4, 831 07

  • Для отримання статусу тимчасового захисту реєструються лише вагітні жінки, сім’ї з дітьми (за наявності хоча б однієї дитини віком до 6 років), люди похилого віку старше 65 років та інші соціально незахищені особи.
  • понеділок – середа – п’ятниця від 07.30 до 15.30

Відділ надання притулку в Humenne Nemocničná 1, 066 01

  • Для отримання статусу тимчасового захисту реєструються лише вагітні жінки, сім’ї з дітьми (за наявності хоча б однієї дитини віком до 6 років), люди похилого віку старше 65 років та інші соціально незахищені особи.
  • понеділок – середа – п’ятниця від 07.30 до 15.30

Чи можу я подати заяву про надання прихистку?

Так, але статус тимчасового захисту може краще підходити громадянам України, які рятуються від війни, оскільки розгляд заяв про надання прихистку може зайняти багато часу (6 місяців).

Де можна подати заяву про надання прихистку?

Подати заяву про надання прихистку можна у відділку поліції на пункті пропуску при в’їзді до Словаччини або в центрі прохачів прихистку в Гуменне. Детальну інформацію шукайте тут.

Чи можу я подати заяву на отримання тимчасового захисту в інших країнах ЄС?

  • Вам не потрібно звертатися за тимчасовим захистом у першій же країні, до якої ви прибули з України.
  • Ви повинні подати заяву про надання тимчасового захисту в тій країні ЄС, де ви плануєте залишитися, оскільки ви можете мати такий статус лише в одній країні ЄС. Після надання вам статусу тимчасового захисту ви отримаєте документ, що підтверджуватиме, наявність у вас такого статусу у конкретній країні.
  • Якщо ви вже отримали тимчасовий захист в одній країні, але ви хочете подати заяву про надання такого статусу в іншій, зверніться до місцевих органів влади, щоб дізнатися про наявність такої можливості. Не всі країни дозволяють подавати таку заяву, якщо ви вже отримали цей статус в іншій країні. Якщо вашу заяву буде схвалено в іншій країні, то в першій країні ваш статус буде анульовано.
  • Наявність тимчасового захисту не означає, що ви маєте залишатися в цій країні. Ви можете вільно пересуватися іншими країнами ЄС протягом 90 днів протягом 180-денного періоду, або можете поїхати до будь-якої іншої країни, якщо у вас є відповідні документи (паспорт, віза тощо).

Чи можу я поїхати до України і повернутися до Словаччини?

Статус тимчасового захисту, наданий вам у Словаччині не обмежує ваше право подорожувати до України. Відвідування України не призводить до скасування вашого статусу тимчасового захисту, і ви надалі матимете право на ті самі пільги.