Доступ до освіти

Доступ до освіти для біженців та шукачів притулку в Греції:

Головну відповідальність за систему освіти Греції несе Міністерство освіти, науки та релігійних справ.

Додаткову інформацію грецькою мовою, надану Міністерством, можна знайти тутБагатомовний довідник з питань освіти в Греції також доступний англійською, арабською та перською мовою.

Чи можуть мої діти отримати доступ до освіти в Греції?

Так, якщо ви є шукачем притулку, визнаним біженцем чи отримувачем допоміжного захисту, ваші неповнолітні діти можуть отримати доступ до національної системи освіти на тих самих умовах, що й громадяни Греції.

Щоб записатись до школи в Греції, вам необхідні ті ж самі допоміжні документи, що вимагаються від громадян Греції. Ваші діти можуть бути записані до школи, навіть якщо ви не маєте свідоцтва про народження чи сімейний стан. Однак необхідно надати такі документи:

Дітям біженців доступна освіта під час їх перебування в країні; документація про відвідування надається вам при офіційному виїзді з Греції. Доступ до освіти в Греції не зобов’язує вас та членів вашої родини залишатись у Греції.

Чи є освіта в Греції обов’язковою?

Освіта є обов’язковою для всіх дітей у Греції, включаючи біженців і шукачів притулку, хлопців і дівчат віком від 5 до 15 років. Обов’язкова освіта включає дошкільну (один рік), початкову та базову середню освіту. Початкова освіта (Demotiko) триває шість років, базова середня освіта (Gymnasio) триває три роки.

Старша школа триває три роки і включає єдину старшу школу (Eniaio Lykeio) та професійно-технічну освіту (TEE). Після закінчення Gymnasio, у віці 15 років, учні можуть обрати професійну або академічну освіту.

Дошкільна освіта та установи для дітей молодшого віку

У Греції діти віком від шести місяців до п’яти років можуть відвідувати центри для немовлят (vrefonipiakos stathmos).

Якщо вашій дитині від 2 з половиною до 5 років, ви можете надати запит на отримання місця в дитячому центрі (paidikos stathmos), які знаходяться під управлінням муніципалітетів або є приватними. Діти віком від чотирьох років можуть відвідувати дитячий садок (nipiagogeio), таке відвідування є обов’язковим для дітей віком від п’яти років.

Якщо ви проживаєте у місці відкритого типу (табір), то можете отримати доступ до дитячих садочків, які планує створити Міністерство освіти.

Якщо ви проживаєте в місті, то можете зареєструвати свою дитину в найближчому дитячому садку.

Вам необхідно заповнити заявку, подати документ, який підтверджує вашу адресу, і надати брошуру про стан здоров’я дитини, яка також підтверджує факт її вакцинації. Реєстрація відбувається щороку з 1 по 15 червня, але заявки можуть також прийматись після цих дат, якщо в школі є вільні місця.

Початкова і базова середня (Gymnasium) освіта

Якщо вашій дитині виповнюється шість років, її можуть зареєструвати до класу А початкової школи.

Для дітей старше шести років необхідно надати відповідне свідоцтво чи повідомити, скільки років вони вже вчились у школі та в якій країні.

Якщо ви проживаєте у квартирі чи готелі або в будівлі в місті, ви можете зареєструвати дітей віком від шести до п’ятнадцяти років до навчальних класів. Ранкові класи проводяться в початкових школах, а в середніх школах діє програма «зони освітніх пріоритетів» (ZEP) під керівництвом Міністерства освіти. Діти відвідують школу разом із громадянами Греції. З метою надання додаткової підтримки, зокрема, для розуміння грецької мови, буде створено приймальні класи.

Вам необхідно піти до школи, яка розташована найближче до місця вашого проживання, та висловити своє бажання записати дітей до школи. Найважливішим документом, який вам необхідно взяти із собою, є підтвердження того, що ваші діти пройшли відповідну вакцинацію.

Також школа може попросити вас надати:

  • Доказ адреси вашого проживання. Якщо ви проживаєте в «місці відкритого типу» або на об’єкті, у квартирі чи в приймальній установі НУО або іншого суб’єкта (такого як муніципалітет), ви можете попросити про свідоцтво на підтвердження вашої адреси в установи, яка здійснює управління об’єктом житла. Якщо вас приймає грек або інший мігрант чи визнаний біженець, вам необхідно подати офіційну письмову декларацію цієї особи про те, що вона вас приймає. Декларація повинна включати податковий номер цієї особи та засвідчення її підпису в центрі обслуговування громадян або KEP. Також вам необхідно надати доказ того, що ця особа є власником чи орендарем житла за цією адресою, наприклад, договір оренди, договір купівлі-продажу будинку чи копію рахунка за комунальні послуги.
  • Свідоцтво про стан здоров’я. Ви отримаєте цей документ після того, як ваша дитина пройде медичне обстеження. Це свідоцтво дозволяє школі дізнатись про наявність у вашої дитини проблем зі здоров’ям, які можуть вимагати підтримки. Медичні обстеження є безоплатними та можуть здійснюватись у найближчому медичному центрі чи клініці.
  • Картка особи, яка подала заявку на отримання міжнародного захисту (або картка шукача притулку), або чинний дозвіл на проживання вашої дитини.

Школа зробить копії цих документів.

Якщо ви проживаєте в місці відкритого типу (табір або майданчик), ваші діти мають право на доступ до освіти. Вони можуть отримати доступ до найближчих шкіл і відвідувати програму зони освітніх пріоритетів або післяобідні уроки, організовані Міністерством освіти. Щоб отримати додаткову інформацію, ви можете запитати координатора з питань освіти біженців у вашому регіоні або можете знайти додаткову інформацію, яка надається Refugee Info кількома мовами тут.

Що включає в себе середня освіта?

Середня освіта включає два рівні:

  • Гімназія тривалістю 3 роки, яка є обов’язковою освітою;
  • Загальний ліцей, професійний ліцей та професійні школи, необов’язкова освіта.

Як зареєструвати дитину до гімназії чи ліцею?

Реєстрація є автоматичною для дітей, які закінчили початкову школу або гімназію в Греції.

Якщо ваша дитина ходила в середню школу у вашій країні або в іншій країні, ви можете надати відповідне свідоцтво про відвідування. Якщо ви не маєте свідоцтва про відвідування, ваша дитина може скласти іспит перед комісією.

Що таке спеціальні початкові школи?

Деякі початкові школи мають спеціальний персонал та вчителів для учнів з обмеженими можливостями (тяжкі вади слуху або інтелектуальні порушення чи порушення навчання). Для того щоб зареєструватись до спеціальних шкіл, центри діагностики, оцінки й підтримки для осіб з особливими потребами (KE.D.D.Y.) надають відповідні рекомендації та видають направлення.

Що таке міжкультурна школа?

Ці школи запроваджують спеціальні програми з досліджень та інновацій із акцентом на міжкультурній комунікації та освітніх і культурних потребах учнів. Вчителі обираються та наймаються на підставі їхнього досвіду у сфері міжкультурної освіти, знання рідних мов їхніх учнів і навчання грецької мови як другої іноземної. У Греції існує 13 міжкультурних шкіл початкової освіти та 13 міжкультурних шкіл середньої освіти.

Ви можете знайти перелік міжкультурних шкіл, які працюють у Греції, тут. Зауважте, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.

Ви також можете запитати НУО, які підтримують мігрантів/біженців, про роботу міжкультурних шкіл у вашому регіоні.

Що таке вечірня гімназія та ліцей?

Це школи для учнів старше 15 років, які працюють вранці. Навчання також триває 3 роки, 4 або 5 годин кожного вечора.

Які можливості існують після закінчення ліцею?

Діти, які закінчують середню школу в Греції (ліцей), можуть брати участь в іспитах для вступу до університетів або установ вищої технічної освіти, або зареєструватись до інститутів професійної освіти (IEK).

Чи існує в Греції навчання для дорослих?

Існує декілька освітніх програм для дорослих, які організують державні чи приватні установи, НУО та інші організації. Генеральний секретаріат з питань навчання протягом життя при Міністерстві освіти несе відповідальність за більшість освітніх програм для дорослих. Ось деякі приклади.

Школи другого шансу працюють для дорослих, які не завершили курс обов’язкової освіти. Тривалість навчання — два роки, передбачено вечірні заняття. Після закінчення навчання учні отримують свідоцтво, еквівалентне тому, що видається в гімназії. Тут ви можете знайти інформацію грецькою мовою про Школи другого шансу, які працюють в декількох регіонах країни.

Центри освіти впродовж життя працюють у муніципалітетах.

Курси грецької мови для мігрантів та біженців проводять університети, НУО та центри професійного навчання. Ви можете попросити НУО, які підтримують біженців та мігрантів, про додаткову інформацію чи допомогу в пошуку інформації про реалізацію та наявність програми.

Курси вивчення мови онлайн проводяться університетами Греції, такими як Егейський університет, у якому є 1 000 місць. Ці університети беруть участь у програмі Erasmus OLS+, яка пропонує біженцям і мігрантам можливість вивчення європейської мови. Додаткова інформація доступна тут.

Чи можу я зареєструватись до вищої школи в Греції?

Якщо ви отримали середню освіту в Греції, ви маєте доступ до вищої освіти на тих самих умовах, що й громадяни Греції. Вам необхідно скласти відповідні іспити.

Якщо ви закінчили середню школу в іншій країні, для вас діють ті самі умови, що й для інших мігрантів; у законодавстві немає спеціальних положень, які сприяють вступу біженців і шукачів притулку до університетів у Греції. Міністерство освіти надає додаткову інформацію англійською мовою тут.

Чи визнає Греція мій диплом, отриманий в іншій країні?

Якщо ви є визнаним біженцем чи одержувачем допоміжного захисту, для вас діють ті самі умови, що й для громадян Греції, щодо визнання іноземних дипломів, сертифікатів та підтверджень кваліфікації.

Якщо ви не можете надати підтвердження своєї кваліфікації, відповідні органи влади Греції мають сприяти цьому процесу; однак досі відсутні процедури, які беруть до уваги особливу ситуацію біженців.

Якщо ви є шукачем притулку, ви можете отримати визнання вашого диплома чи сертифікату, однак вам необхідно виконати додаткові умови.

Наведені нижче державні установи надають підтримку у визнанні дипломів.

Департамент досліджень, програм і наукових питань при Міністерстві освіти для визнання назв початкової та середньої освіти. Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Національна організація з питань акредитації кваліфікації та професійної орієнтації (Ε.Ο.P.P.Ε.P.). Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Міждисциплінарна організація з визнання академічних ступенів та інформації. Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.