Я подав запит про надання притулку, що тепер?


Крок 1: Повна реєстрація у службі з питань надання притулку

Вас запросять провести повну реєстрацію заявки особисто в одному з регіональних представництв чи підрозділів з питань надання притулку. Ви також можете подати заявки за членів своєї родини, якщо вони разом з вами перебувають у Греції та бажають це зробити.

Для подання заявки на надання міжнародного захисту ви маєте право скористатись допомогою перекладача, який надається органами влади.

При поданні заявки ви повинні абсолютно щиро відповідати на всі питання, поставлені працівниками служби з питань надання притулку. Якщо ви надасте неправдиві докази чи зробите неправдиві заяви, це може мати негативний вплив на розгляд вашої справи.

У процесі подання заявки на надання міжнародного захисту вас і членів вашої родини сфотографують. Також буде взято відбитки пальців у вас і членів вашої родини віком старше 14 років. Ваші відбитки пальців буде внесено до Європейської центральної бази даних EURODAC і, якщо будуть виконані умови, вашу заявку може розглянути інша держава – член ЄС (див. «Дублін III»).

Ви маєте подати до служби з питань надання притулку свої проїзні документи (паспорт) та інші документи, які ви можете мати, що стосуються розгляду вашої заявки, підтвердження вашої особи та особи ваших членів родини, вашої країни походження, а також вашого сімейного стану.

Повна реєстрація вашої заявки включає дані про вашу особу, вашу країну походження, ім’я вашого батька, ім’я вашої матері, ім’я вашої дружини/чоловіка, імена ваших дітей, вашу електронну адресу (за наявності), біометричні ідентифікаційні дані, повний перелік причин, із яких ви просите про міжнародний захист, адресу вашого проживання чи перебування, мову, якою ви хочете, щоб розглядали вашу заявку та, за вашим бажанням, призначення уповноваженого представника.

У разі зміни ваших контактних даних на будь-якому етапі процесу розгляду заявки ви маєте повідомити службу з питань надання притулку. Додаткову інформацію можна знайти тут https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/allagi-stoicheion-epikoinonias/ (інформація доступна грецькою та англійською мовами).

Якщо ви є дитиною без супроводу батьків, ваш призначений опікун повідомить вас про співбесіду. Ваш опікун буде запрошений і може супроводжувати вас під час співбесіди. У разі виникнення сумніву щодо вашого віку органи влади можуть провести медичне обстеження для визначення вашого віку. Вас і вашого опікуна повинні повідомити про цю процедуру і ви чи ваш опікун повинні надати згоду. Якщо ви є дитиною без супроводу батьків, тут ви знайдете додаткову інформацію https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/asynodeytoi-anilikoi/.

Якщо ви є громадянином чи особою без громадянства, яка раніше проживала в одній із наступних країн: Гана, Сенегал, Того, Гамбія, Марокко, Алжир, Туніс, Албанія, Грузія, Україна, Індія, Арменія, Пакістан і Бангладеш, зверніть увагу на таку інформацію:

  • ваша країна включена до національного переліку безпечних країн походження, а тому служба з питань надання притулку припускає, що в разі повернення вам не загрожує переслідування чи серйозна небезпека, і що у вашій країні існує ефективний державний захист,
  • у разі якщо ви маєте серйозні підстави вважати інакше, вам треба заявити про них та надати відповідні докази, і
  • ваша заявка буде розглянута за прискореною процедурою, і якщо під час співбесіди ви чітко, конкретно й послідовно не окреслите обставини, на яких базується ваш страх переслідування чи небезпеки в разі повернення до своєї країни, ваша заявка буде відхилена як необґрунтована.

Якщо ви є жертвою тортур, зґвалтування чи іншого тяжкого акту насильства, ви повинні повідомити про це органи влади, щоб вони змогли надати вам відповідну допомогу.

Служба з питань надання притулку призначить дату вашої співбесіди, і ви отримаєте картку особи, яка подала заявку на отримання міжнародного захисту, яка може діяти до 6 (шести) місяців. Ви повинні завжди носити цю картку з собою.

Уся інформація, яку ви надаєте при поданні заявки, є конфіденційною. Усі співробітники служби з питань надання притулку зв’язані зобов’язанням з дотримання конфіденційності, і вся інформація, яку ви надаєте службі протягом розгляду вашої заявки, не буде розголошуватись особам, які, за вашими словами, переслідують вас чи становлять для вас небезпеку.

Ви можете попросити зв’язатись із Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців або будь-якою організацією, яка надає юридичну, медичну й психологічну підтримку.

Протягом процедури ви маєте право просити про допомогу адвоката чи іншого консультанта на ваш вибір (без посередництва служби з питань надання притулку). У цьому разі маєте надати письмовий дозвіл (необхідна аутентифікація вашого підпису) на те, щоб він супроводжував вас під час співбесіди чи представляв вас у службі з питань надання притулку. Ви самостійно сплачуєте гонорар і витрати адвоката чи іншого консультанта. Існують організації, які надають безоплатну правову допомогу. Додаткову інформацію можна отримати тут https://help.unhcr.org/greece/where-to-seek-help/other-services/

Ви можете обрати стать особи, яка проводить співбесіду та здійснює переклад, якщо для цього існують серйозні підстави. Служба з питань надання притулку розгляне ваш запит і задовольнить його, якщо це можливо.

Ви також повинні особисто прийти до представництва з питань надання притулку в день розгляду вашої справи, інакше розгляд вашої справи буде припинено, і ваша картка втратить чинність.


Крок 2: Співбесіда із службою з питань надання притулку

У день проведення співбесіди ви повинні прийти до представництва з питань надання притулку.  Під час цієї співбесіди працівник служби з питань надання притулку поставить вам запитання щодо інформації, яку ви надали у своїй заявці, включаючи інформацію про вашу особу, про те, як ви потрапили до Греції, про причини, з яких ви залишили свою країну походження чи країну, у якій ви проживали, а також причини, з яких ви не можете чи не бажаєте повертатись до цієї країни. Під час співбесіди ви також можете подати інші докази, які вважатимете за потрібне. Служба з питань надання притулку може вирішити залишити документи, якщо вони знадобляться їй для прийняття рішення, і надасть вам підписану квитанцію на отримані документи.

Із кожним дорослим членом родини проводиться окрема співбесіда. Також проводиться співбесіда із кожним неповнолітнім членом родини, беручи до уваги рівень зрілості такої особи та вплив на психіку травматичного досвіду, який така особа могла пережити.

Під час вашої співбесіди також буде присутній перекладач. Переклад здійснюється на мову, яку ви розумієте. Переклад здійснюється безоплатно.

Ви можете попросити зв’язатись із УВКБ ООН або будь-якою організацією, яка надає юридичну, медичну й психологічну підтримку.

Ви можете прийти на співбесіду в супроводі адвоката чи іншого консультанта (лікаря, психолога чи соціального працівника), якому ви повинні надати письмовий дозвіл на те, щоб він був присутнім під час вашої співбесіди чи представляв вас у службі з питань надання притулку. Ви повинні самостійно сплатити гонорар та покрити інші витрати адвоката чи іншого консультанта.

Може бути зроблений аудіозапис вашої співбесіди. Співробітник укладе текст (запис), який включатиме всі питання та відповіді співбесіди. Якщо аудіозапис співбесіди не здійснюється, вам доведеться перевірити текст у запису за допомогою перекладача та підтвердити, що зміст є правильним, або попросити внести виправлення, і підписати його. Ви можете отримати копію запису та/або аудіофайл вашої співбесіди, надавши відповідну заявку.

Якщо ви жінка, ви можете попросити, щоб співбесіда проводилась співробітницею служби з питань надання притулку, за присутності перекладачки, за наявності. У будь-якому разі ви можете попросити, щоб співбесіда та переклад здійснювались особою обраної вами статі, за умови що ви надасте обґрунтовану підставу для такого прохання. Служба з питань надання притулку розгляне ваш запит.

Усе сказане вами під час співбесіди є конфіденційною інформацією. Вона не розкриватиметься особам, які вас переслідують, але може бути надана іншим органам влади Греції.

Ви можете перейти за відповідним посиланням офіційного вебсайту Міністерства у справах міграції та притулку, щоб отримати додаткову інформацію про співбесіду тут https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/i-synenteyxi/ (інформація доступна англійською та грецькою мовами).


Крок 3: Органи влади Греції приймають рішення щодо вашої заявки

Після співбесіди служба з питань надання притулку приймає рішення щодо вашої заявки, беручи до уваги ваші заяви, зроблені під час особистої співбесіди, докази, які ви надали для обґрунтування вашої справи, інформацію щодо вашої країни походження та всі елементи, включені до вашого адміністративного файлу.

Після співбесіди служба з питань надання притулку приймає рішення про надання вам статусу біженця, допоміжного захисту чи відхилення вашої заявки.

Якщо ваша Заявка про надання міжнародного захисту відхилена, видається рішення про ваш виїзд з країни.

Разом із документом із рішенням вам надсилається додатковий документ, у якому зрозумілою вам мовою та простим текстом, який легко зрозуміти, пояснюється зміст і наслідки рішення.

Ви можете отримати своє рішення особисто чи рекомендованим листом, який надсилається вам (чи вашому адвокату).

Ви можете повернутись до своєї країни походження в межах програми добровільної репатріації Міжнародної організації з міграції (IOM).

У разі зміни адреси чи номера телефону ви повинні негайно повідомити про це службу з питань надання притулку

Під час розгляду вашої заявки ви можете за бажанням відкликати її. У такому разі ваша заявка не буде розглянута, вам буде заборонено залишатись у країні, і ви повинні залишити Грецію, якщо не маєте іншого дозволу на проживання.

Для отримання додаткової інформації про те, що відбувається після співбесіди, просимо перейти за посиланням https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/.

Якщо Греція надасть вам статус біженця, ви маєте право отримати трирічний дозвіл на проживання, що діє протягом 3 (трьох) років, а якщо ви бажаєте зробити це як бенефіціар, ви можете отримати проїзний документ, який видається Грецією, що дозволить вам відвідувати інші країни ЄС протягом періоду, який не перевищує 90 (дев’яносто) днів. Дозвіл на проживання для отримувачів допоміжного захисту надається на 1 (один) рік і поновлюється ще на 2 (два) роки після повторної перевірки.

Додаткову інформацію щодо позитивного рішення ви можете отримати за посиланням https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/thetiki-apofasi/.

Якщо вашу заявку відхилено або якщо ви отримуєте статус допоміжного захисту, але вважаєте, що маєте право на статус біженця, ви маєте право подати апеляцію до апеляційного органу (2-а інстанція). Ви повинні подати апеляцію до компетентного регіонального представництва з питань надання притулку чи до підрозділу з питань надання притулку, який видав відмову, протягом строку, зазначеного в рішенні, яке ви отримали.

Якщо ви перебуваєте у Місці, яке розташоване далеко від регіонального представництва з питань надання притулку (чи підрозділу з питань надання притулку), що видав ваше рішення, ви можете подати апеляцію у найближчому представництві служби з питань надання притулку. У такому разі апеляція надсилається електронною поштою до представництва чи підрозділу з питань надання притулку, що видав рішення, у той самий день. Для подання апеляції вам необхідно особисто прийти до відповідного представництва служби з питань надання притулку та принести відповідний документ (апеляцію), підписаний вашим адвокатом. Якщо вас затримали, вам необхідно подати апеляцію інспектору місця чи центру утримання, який надішле її факсом чи за допомогою іншого цифрового засобу до регіонального представництва з питань надання притулку чи підрозділу з питань надання притулку, що видав рішення.

Після подання апеляції вам нададуть нову картку особи, яка подала заявку на отримання міжнародного захисту.

Служба з питань надання притулку має реєстр адвокатів, які можуть надати вам безоплатну підтримку під час подання та розгляду вашої апеляції в другій інстанції. Ви можете подати заявку онлайн для отримання правової допомоги.  Будь ласка, перейдіть за посиланням https://applications.migration.gov.gr/ypiresies-asylou/.

Ваша апеляція буде розглянута незалежним апеляційним комітетом. Незалежний апеляційний комітет зазвичай розглядає апеляції на основі документів, які містяться у вашій справі, та не викликає вас на співбесіду. Однак вас повідомлять про дату розгляду вашої апеляції, а також про строки подання додаткових доказів, якщо ви бажаєте їх подати до незалежного апеляційного комітету, щоб він взяв їх до уваги.

Якщо апеляційний комітет вирішить викликати вас на співбесіду, вас повідомлять про це не пізніше ніж за 10 (десять) робочих днів до дати проведення співбесіди. Ви маєте право прийти до апеляційного комітету в супроводі адвоката чи іншого консультанта.

Апеляційний комітет приймає рішення про надання вам статусу біженця, статусу допоміжного захисту чи відхилення апеляції.

У разі відхилення апеляції або якщо вам надається статус допоміжного захисту, а ви вважаєте, що маєте право на отримання статусу біженця, ви можете подати заявку на скасування до компетентного місцевого адміністративного суду першої інстанції протягом 30 (тридцяти) днів, починаючи з наступного дня після вручення вам рішення. Заявка про скасування не має автоматичної дії призупинення, тобто у разі відхилення апеляції можливим є переміщення вас із країни.

У разі відхилення заявки вас будуть утримувати в центрі утримання перед відправленням до вашого переміщення чи остаточного схвалення вашої заявки. Вас будуть утримувати в центрі утримання перед відправленням навіть якщо ви подали наступну заявку та/або подали заявку на скасування та/або заявку на призупинення. У разі відхилення вашої апеляції незалежний апеляційний комітет видає рішення про ваше повернення до вашої країни.

Додаткову інформацію щодо процедури 2-ої інстанції ви можете знайти за посиланням на офіційний вебсайт Міністерства у справах міграції та притулку.

Щоб отримати інформацію про порядок надання притулку 18 мовами, просимо відвідати вебсторінку Міністерства у справах міграції та притулку тут https://migration.gov.gr/en/gas/plirofories-se-18-glosses/.