یارانه نقدی

1. اطلاعاتی در مورد پرداختی که دریافت کرده اید 

 1. طبق برنامه وزارت مهاجرت و پناهندگی ، برنامه کمک مالی کمیساریای عالی تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل می شود. پولی که در کارت خود دریافت کرده اید اخرین پرداختی از سوی کمیساریای عالی است . از اکتبر ۲۰۲۱ مقامات یونانی مسئول ارائه کمک به پناهجویان برای تامین نیازهای اولیه خود خواهند بود.
 1. وزارت مهاجرت و پناهندگی تصمیمی ( تصمیم وزارت خانه۱۱۵۲۰۲ /  ۲۶.۰۷.۲۰۲۱ ) صادر کرده که بر اساس ان میزان کمک های مالی به شرح زیر تغییر می یابد : 
وقتی تغذیه فراهم میشود
سایز خانوادهمبلغ
۱ نفر بالای ۱۸ سال ۷۵ یورو 
زوج یا والدین دارای فرزند ۱۳۵ یورو 
خانواده سه نفره ۱۶۰ یورو 
خانواده چهار نفره ۲۱۰ یورو 
وقتی هیچ تغذیه ای ارائه نمی شود
سایز خانوادهمبلغ
۱ نفر بالای ۱۸ سال ۱۵۰ یورو 
زوج یا والدین دارای فرزند ۲۷۰ یورو 
خانواده سه نفره ۳۲۰ یورو 
خانواده چهار نفره ۴۲۰ یورو 

تغییرات فوق در تاریخ ۲۶.۰۷.۲۰۲۱ اجرایی شده اند. به همین دلیل ممکن است مبلغ دریافتی شما نسبت  به پرداخت های قبلی کاهش یابد ( اگر خانواده شما دو نفر یا بیشتر از ۵ نفر داشته باشند ) . 

 1. مشمولان حمایت  بین المللی ( پناهندگان شناخته شده و مشمولان حمایت های فرعی ) ساکن در ساختارهایی که تحت مسئولیت دولت فعالیت می کنند و از نظر مقامات ذیصلاح دولتی انها معیارهای اسیب پذیری را دارند مطابق با تصمیم وزارت خانه ای فوق، مبلغ مربوط به یک ماه ( برای ماه اوت ) را دریافت کرده اند.
 1. پناهجویان مقیم در ساختارهایی که تحت مسئولیت دولت فعالیت می کنند مبلغ مربوط به دو ماه ( برای اوت و سپتامبر ) دریافت کردند. به همین دلیل پرداختی که در ماه اوت انجام شده است شامل اوت و سپتامبر می شود و اخرین پرداختی توسط کمیساریای عالی است ، تا زمانی که دولت برنامه را برعهده بگیرد.
 1. پناهجویان که در ساختامانهایی که تحت مسئولیت دولت فعالیت می کنند اقامت ندارند و برای انها از وزارت مهاجرت و پناهندگی خواسته شد که کمک مالی دریافت کنند، زیرا درخواست مسکن انها هنوز در حال بررسی است، پرداختی برای ماه ژوئیه به صورت گذشته نگر ، برای اوت و سپتامبر یعنی مبلغی مربوط به سه ماه دریافت کرده اند.
 1. یاد اوری می کنیم که کارت های اعتباری کمیساریای عالی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ غیر فعال می شود. پول در کارتها باید قبل از ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ برداشت شود.
 1. در صورت گم شدن ، دزدیده شدن یا اسیب دیدن کارت شما ، باید مستقیما با خط کمک های مالی یا خدمات کمک مالی مرکز پذیرش/ مسکن محل زندگی خود تماس بگیرید. تعویض کارت های از دست رفته تا پایان ماه اگوست امکان پذیر است ، اما بسته به محل زندگی شما ، باید از ساختار میزبانی خود بخواهید تا تاریخ بازدید شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از برنامه کمک های مالی را به شما اعلام کنند. خط کمک های مالی بعد از ۱۵ سپتامبر خدمات حل مشکل ارائه نمی دهد ، یعنی تاریخی که کارت ها غیر فعال شده اند. لطفا کارت خود را همیشه در مکانی امن نگه دارید. 

2. پرسش و پاسخ در مورد خاتمه برنامه کمک مالی استیا کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان ( از ژوئنه 2021)

Q: آیا برنامه کمک مالی کمیساریای عالی در حال تکمیل است؟

A: بله، طبق برنامه وزارت مهاجرت و پناهندگی، برنامه کمک مالی کمیساریای عالی در پایان سپتامبر 2021 تکمیل می شود. مقامات یونانی از اول اکتبر 2021 مسئولیت کمک به پناهجویان برای تامین نیازهای اساسی آنها را بر عهده دارند.

Q: تا کی کمک مالی از کمیساریای عالی دریافت می کنم؟

A: آخرین پرداخت از کمیساریای عالی در اوایل ماه اوت انجام می شود و مبلغ مربوط به دو ماه اوت و سپتامبر خواهد بود.

Q: آیا کارت های نقدی کمیساریای عالی غیر فعال می شوند؟

A: بله کارت های اعتباری کمیساریای عالی در 15 سپتامبر 2021 غیر فعال می شوند. پول کارت‌ها باید قبل از 15 سپتامبر 2021 برداشت شود. کمیساریای عالی در مورد مهلت غیر فعال سازی یادآوری های پیامکی منظم را برای دارندگان کارت ارسال می کند.

Q: اگر کارت خود را گم کنم، چه کاری باید انجام دهم؟

A: در صورت گم شدن، دزدیده شدن یا خراب شدن کارت، باید سریعا با شماره تلفن کمک مالی یا خدمات کمک مالی مرکز پذیرش / مسکن محل اقامت خود تماس بگیرید. جایگزینی کارتهای گمشده تا پایان ماه اوت امکان پذیر خواهد بود، با این حال بسته به محل زندگی خود، باید از ساختار میزبان خود بخواهید تا از تاریخ بازدید شرکآی کمیساریای عالی در برنامه کمک مالی مطلع کنند. خط تلفن کمک مالی پس از 15 سپتامبر، یعنی تاریخ غیر فعال شدن کارت ها، خدمات عیب یابی را ارائه نمی دهد، لطفا کارت خود را همیشه در مکان امنی نگه دارید.

Q: اگر با کارت نقدی خود مشکلی داشته باشم باید چه کار کنم؟

A: با شماره تلفن کمک مالی تماس بگیرید. لطفا توجه داشته باشید که کارتهای اعتباری کمیساریای عالی در تاریخ 15 سپتامبر 2021 غیر فعال می شوند و شما باید مبلغی را که در کارت وجود دارد را تا  قبل از آن تاریخ برداشت کنید.

Q: من تازه به عنوان پناهجو وارد یونان شدم، چگونه می توانم برای دریافت کمک مالی ثبت نام کنم؟

A: اگر در یک ساختار میزبانی دولتی اقامت دارید، مرجع مدیریت کننده ای ساختار به کمیساریای عالی از حضور شما در آنجا اطلاع می دهد. چنین ساختارهایی عبارتند از : ساختارهای پذیرش باز، مراکز پذیرش و شناسایی، برنامه اسکان estia و همچنین خوابگاه‌های که با وزارت همکاری می کنند. با تصمیم دولت، کمک های مالی فقط به پناهجویانی که در ساختارهای پذیرش / اسکان داته شده اند، که توسط مقامات یونانی شناخته شده اند، ارائه خواهد شد. اگر می‌خواهید برای اسکان در یک ساختار اقامتی رسمی اقدام کنید، باید دستورالعمل های درخواست را دنبال کنید، که می توانید لینک زیر https://help.unhcr.org/greece/living-in-greece/access-to-cash-assistance/. (بخش 2) پیدا کنید

Q:  من در یک ساختار پذیرش/ میزبانی زندگی می کنم. شرکای کمیساریای عالی در برنامه کمک مالی تا چه زمانی از ساختارها بازدید خواهند کرد؟ 

A: شرکای کمیساریای عالی برای پشتیبانی فنی تا پایان ماه اوت به بازدید از ساختارهای پذیرش در داخل کشور ادامه می دهند، اما از 20 ژوئیه به بعد هیچ ثبت نام جدید یا کارت جدید صادر نمی شود. کارت های نقدی گمشده را می توان جایگزین کرد، اما شرکای کمیساریای عالی غقط در تاریخ های خاص از امکانات میزبانی باز بازدید می کنند. اطمینان حاطل کنید که از برنامه با خبر هستید با سوال کردن از ساختار محل زندگی خود، و لطفا کارتهای خود را ایمن نگه دارید. 

Q: برای ادامه دریافت کمک مالی بعذ از اکتبر 2021 چه کاری باید انجام دهم؟ 

A: به محضی اینکه مقامات یونان به کمیساریای عالی اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی ارائه کمک های اولیه در میان بگذارند، کمیساریای عالی این اطلاعات را به طور گسترده در دسترس قرار خواهد داد. 

3. پرسش و پاسخ درباره قطع کمک نقدی برای پناهجویانی که در محل سکونت شخصی زندگی می کنند (آخرین اطلاعات به روز شده تا تاریخ 8 ژوئن سال 2021)

سوال: من در منزل شخصی سکونت دارم، آیا کمک نقدی من قطع خواهد شد؟

پاسخ: طبق اطلاعیه صادره از وزارت مهاجرت و پناهندگی (MMA)، از تاریخ 1 ژوئن سال 2021، کمک نقدی برای پناهجویانی که محل سکونت شخصی دارند دیگر ارائه داده نخواهد شد. بنابراین، آخرین پرداختی شما برای ماه ژوئن خواهد بود.

سوال: من به جز کمک نقدی که به من ارائه می شد، هیچ منبعی برای امرار معاش ندارم، اکنون چه کاری می توانم انجام دهم؟

پاسخ: طبق رای صادره از وزارت مهاجرت و پناهندگی، کمک نقدی تنها به  پناهجویانی که در ساختار اقامتگاه های رسمی مورد تایید مقامات یونانی سکونت دارند ارائه خواهد شد. این ساختار ها شامل امکانات موجود در مراکز پذیرش باز، مراکز پذیرش و شناسایی (RICs)، برنامه اسکان اِستیا ESTIA و پناهگاه هایی که با وزارتخانه همکاری می کنند. شما می توانید برای اسکان در یکی از این اقامت گاه ها اقدام کنید؛ که برای این کار لازم است با یک آژانس ارجاع دهنده تماس برقرار کنید. به محض اینکه به عنوان ساکن در یک از این امکانات ثبت نام شدید، واجد شرایط دریافت کمک نقدی خواهید شد.

سوال: آیا می توانم در یکی از امکانات سکونتی فراهم شده ثبت نام کنم، کمک نقدی دریافت کنم ولی در آنجا زندگی نکنم؟

پاسخ: خیر، شما می بایست در اقامتگاه ساکن باشید. به طور ماهانه، اقامتگاه ها، حضور شما را تایید می کنند و بر اساس تایید این اقامت گاه ها شما مجاز به ادامه دریافت کمک نقدی می باشید.

سوال: کجا و چگونه می توانم برای محل اقامت تقاضا دهم؟

شما می توانید در یکی از سازمان های مردم نهاد یا “کِم”ها KEM که در شهر شما فعالیت می کنند تقاضا دهید که شامل مراکز مالی محلی در آتن و تسالونیکی می باشند. می توانید سازمان های مردم نهادی که پناهجویان را حمایت می کنند در اینجا بیابید: https://help.unhcr.org/greece/where-to-seek-help/other-services/ پیرو اقدامات مربوط به کووید، بهتر است ابتدا با این سازمان ها ارتباط تلفنی برقرار کنید و پرسید که آیا می توانند شما را پشتیبانی کنند و سپس قرار ملاقاتی با آنها تنظیم کنید. اگر در مکانی دور افتاده هستید می توانید به نزدیکترین مرکز پذیرشِ باز شهر نزدیک شده و به جستجوی اطلاعات بپردازید.

سوال: آیا می توانم به صورت الکترونیکی (از طریق اینترنت) تقاضا بدهم؟ آیا سامانه ای که بتوانم از طریق آن شخصا تقاضا بدهم وجود دارد؟

پاسخ: خیر، امکان اینکه پناهجویان متقاضی، درخواست های خود را مستقیما ارسال کنند وجود ندارد، بلکه می بایست از طریق سازمان های ثبت شده در سامانه ارجاع که به این کار اختصاص داده شده اقدام کنند. سازمان ها اطلاعات شخصی شما را که شامل وضعیت خانواده، زبان و غیره می باشد به جهت تکمیل فرم تقاضای اسکان، از شما درخواست خواهند کرد. لطفا با سازمان هایی که در منطقه شما هستند تماس بگیرید و با آنها قرار ملاقاتی تنظیم کنید.

سوال: من با مشکلاتی مواجه شدم و از اینکه با دیگران زندگی کنم می ترسم. چکاری باید انجام دهم؟

پاسخ: وضعیت خاص شما در نظر گرفته خواهد شد. شما می بایست خصوصیات خاص شرایط خود، زبان، نیاز های خاص در صورت وجود، وضعیت خانوادگی و هرآنچه که شما را نگران می کند را به سازمانی که درخواست تقاضای اسکان شما را آماده می کند بگویید. وزارت مهاجرت و پناهندگی تلاش خواهد کرد که همه شرایط فردی شما را در نظر بگیرد و اسکان مناسبی را در یک اقامتگاه پذیرشِ باز و یا یک آپارتمان از برنامه اِستیا ESTIA برای شما پیدا کند.

سوال: من در محل زندگی خود دوستانی پیدا کرده ام؛ فرزندانم در اینجا به مدرسه می روند. آیا این امکان وجود دارد که جایی در همین حوالی اسکان مناسبی به من بدهند؟

پاسخ: قطعیتی در این باره وجود ندارد. محل اقامت کنونی شما در نظر گرفته خواهد شد اما ممکن است محل اقامتی در جای دیگر برای شما فراهم شود. زمانی که محلی برای اقامت شما تدارک دیده شود، خدماتی برای حمایت از شما در آنجا وجود خواهند داشت.

سوال: اگر برای اسکان تقاضا بدهم، چه کسی به من اطلاع خواهد داد که آیا محلی برای اسکان من/خانواده من پیدا شده؟

پاسخ: سازمانی که به شما کمک می کند تقاضای خود برای محل اقامت را ثبت کنید. به هیمن دلیل، بسیار مهم است که اطلاعات تماس به روز شده ی خود را به آنها ارائه دهید و در صورت تغییر فورا به آنها اطلاع دهید.

سوال: تا چه زمانی فرصت دارم تقاضای محل اقامت بدهم؟

پاسخ: در سریع ترین زمان ممکن. چرا که مدتی زمان لازم است تا وزارتخانه محل مناسبی را برای شما شناسایی کند. لذا بسیار مهم است که هر چه سریع تر به یک سازمان مراجعه کنید و روند را آغاز کنید.

سوال: اگر من درخواست محل اقامت خود را ثبت کنم و سازمان مهاجرت و پناهندگی محل مناسبی را تا پایان ماه ژوئن سال 2021 شناسایی نکند، آیا دریافت کمک نقدی من پس از ماه ژوئن ادامه خواهد یافت؟

پاسخ: طبق اطلاعیه صادره از وزارت مهاجرت و پناهندگی که هم اکنون در دست اجراست، کمک نقدی همه کسانی که در اقامتگاه های تحت نظارت وزارتخانه ساکن نیستند قطع خواهد شد. اگر به مسکن و کمک نقدی نیاز دارید می بایست هرچه سریع تر درخواست برای مسکن خود را ارسال کنید. در حال حاضر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان  (UNHCR) در حال مذاکره با مقامات در این باره می باشد.

سوال: تا چه مدت می توانم در این امکانات اقامتی بمانم؟

پاسخ: تا زمانی که یک پناهجو هستید و تا وقتی که رای نهاتی درباره درخواست پناهندگی شما صادر شود.

از ماه می سال ۲۰۱۷، کمک نقدی در یونان از طریق اتحاد پول نقدی یونان (GCA) که شامل گروهی از سازمان های غیردولتی (NGOها) است که با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) همکاری کرده و توسط آن رهبری می شود، به همراه کمک مالی کمیسیون اروپا (EC) و با همکاری وزارت سیاست مهاجرت یونان ارائه می شود. در سال ۲۰۱۸، GCA توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) رهبری و شامل این موارد می‌شود:

 • خدمات امداد کاتولیک (CRS) در همکاری با Caritas
 • فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) با همکاری Hellenic Red Cross (HRC)

ایمنی و امنیت همه ذینفعان یارانه نقدی، کارمندان و اعضای عمومی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. به دلایل امنیتی، هر گونه تهدید یا اعمال خشونت آمیز یا ارعاب، و یا رفتار پرخاشگرانه نسبت به هر فرد، مطابق با قانون یونان به مقامات یونانی گزارش خواهد شد. علاوه بر این، چنین اقداماتی ممکن است منجر به تعلیق فعالیت‌ها و نیز حتی تعلیق خود یارانه برای که فردی که باعث این اقدامات شده‌اند بشود. علاوه بر این، چنین اقداماتی می‌تواند منجر به تاخیر در ارائه یارانه نقدی شود.

یارانه نقدی از طریق یک کارت نقدی GCA ارائه می‌شود که توسط کارمندان UNHCR و GCA بین شما توزیع می‌گردد. این کارت در تمام دستگاههای خودپرداز و دستگاه های پُز (POS) در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها در سراسر یونان کار می‌کند. در صورتی که این کارت در خارج از یونان استفاده شود کار نخواهد کرد و به صورت دائم غیرفعال خواهد شد.

یارانه نقدی، برای کمک به شما در پوشش نیازهای اساسی ۳۰ روز آینده‌تان از زمانی که پول نقد به کارت شما منتقل شده است، به شما ارائه می‌شود.  این یارانه حقوق و یا حق نیست که به طور نامحدود به شما پرداخت شود، بلکه ابزار کمکی برای افراد مورد نظر در یونان برای حمایت از توانایی‌تان برای پاسخگویی به نیازهای اولیه می‌باشد.  مدت زمان یارانه نقدی در یونان موقت بوده و بستگی به تصمیم مقامات یونان، در دسترس بودن بودجه و همچنین معیارهای واجد شرایط بودن ویژه‌ای است که می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

کارکنان GCA که کار جمع آوری داده‌ها، تأیید حظور ذینفع‌های نقدی و یا توزیع کارت را انجام می‌‌دهند فقط می‌توانند به شما در اطلاعات و مشاوره درباره یارانه نقدی کمک کنند. کارکنان GCA مسئولیت مشاوره در مورد مسائل دیگر و یا ارائه خدمات نمی‌باشند و درخواست از آنها برای انجام این کارهای یادشده ممکن است سرعت روند یارانه نقدی را پایین بیاورد.

کارکنان کمیته حفاظت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در برخی از فعالیت‌های جمع‌آوری داده‌ها حضور داشته و در مورد مسائل حساس که ممکن است مربوط به یارانه نقدی نباشد به شیوه‌ای محرمانه به شما توصیه‌هایی را ارائه کنند.

سازمان‌های غیردولتی (NGOها) و سایر ارگان/سازمان‌ها که در اردوگاه‌های رسمی و محل‌های اقامت فعالیت کرده و خدمات دیگری ارائه می‌کنند، مسئول یارانه نقدی نیستند. یارانه نقدی فقط مسئولیت یکی از اعضای سازمان‌های پول نقد یادشده در بالا می‌باشد که GCA می‌باشد، که در محل شما در مشارکت با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) فعالیت می کند.

از شما خواسته می‌شود تا در طول فعالیت‌های ماهیانه مربوط به پول نقد با کارکنان مسئول پول نقد UNHCR و GCA همکاری نمایید. خواهشمندیم که تمام اسناد صادر شده توسط مقامات یونان، کارت GCA شما و رسیدی که زمان دریافت کارت پول به شما تحویل داده شده و امضا کرده‌اید را همیشه نزد خودتان نگه دارید. از این که این مدارک در طول تمام فعالیت‌های جمع‌آوری اطلاعات مربوط به پول نقد، آماده ارائه به کارمندان مسئول پول نقد باشند، اطمینان حاصل کنید. به دلایل امنیتی به شما توصیه می‌شود که کارت پول و شماره رمز ​​خود را بصورت جداگانه نگهداری نمایید.

کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) و GCA در طول فعالیت‌های جمع‌آوری داده‌ها، برای بررسی، از شما تمام اسناد شناسایی یونانی‌تان را خواهند خواست. پنهان‌کردن هر گونه سند در تلاش برای فريب دادن سیستم یا دریافت چند کارت یا چندین پرداخت منجر به دریافت یارانه نقدی اضافی برای شما نخواهد شد. بر خلاف آن، ممکن است به تأخیر یا تعلیق یارانه نقدی‌تان منجر شود.

همیشه از کارت نقدی GCA خود محافظت کرده، کارت خود را به هیچ کس، از جمله کارکنان مسئول پول نقد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و یا GCA ندهید. حتی اگر یونان را ترک کنید یا مشکلی برای کارت های شما پیش بیاید کارکنان GCA هرگز از شما درخواست بازگرداندن کارت‌هایتان را نخواهند کرد. اگر کسی از شما بخواهد که کارت‌تان را تحویل وی بدهید، لطفا با خط تلفن کمک‌رسانی تماس گرفته یا در اسرع وقت به کارکنان GCA میز کمک‌رسانی اردوگاه اطلاع دهید.

خواهشمندیم کارت نقدی خود را در جای امن نگهداری کرده و همیشه مراقب آن باشید تا آن را گم نکنید یا جا نگذارید. تعویض کارت نقدی روندی چندمرحله‌ای بوده و می‌تواند تا یک ماه طول بکشد و سرانجام به تاخیر در انتقال پول نقد شما منجر خواهد شد.

در هنگام دریافت کارت نقدی خود اطلاعات زیر را دریافت خواهید کرد:

 • جزوه های اطلاعات عمومی درباره یارانه نقدی در يونان با جزئيات مقادیری که دريافت خواهید نمود.
 • کارت نقدی و شماره رمزتان که باید برای برداشت پول نقد در دستگاه خودپرداز استفاده کنید؛
 • دستورالعمل در مورد چگونگی استفاده از دستگاه خودپرداز؛
 • شماره خط تلفن کمک رسانی و ارائه دهنده کارت پول نقد به شما اجازه می دهد که هر شکایتی یا مسئله ای را گزارش دهید.
 • یک رسید چاپی که شما امضا می کنید و مشخص می کند که کارت چه زمانی صادر شده است و شماره ثبت سیستم UNHCR شما را نشان می دهد. جدا به شما توصیه می شود که رسید چاپی UNHCR را که در هنگام صدور کارت به شما ارائه می شود نگه دارید تا در صورت لزوم از شما خواسته شود آن را همراه با مدارک شناسایی رسمی خود که توسط مقامات یونانی صادر شده است، ارائه نمایید. این رسید یک مرجع برای همکاران مسکن UNHCR یا سازمان‌های اتحاد پول نقدی یونان بوده و به منظور شناسایی شما و کمک در حل هر گونه پرسش در ارتباط با کارت شما، انتقال پول نقد و در صورتی که شما از یک اردوگاه به اردوگاه دیگر بروید و یا مشکلی برای کارت شما بوجود آید مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کمک بیشتر، اگر در یک اردوگاه زندگی می‌کنید، می‌توانید با کارکنان میز کمک‌رسانی پول نقد و یا با کارکنان سازمان مسکن مسئول مکان یا آپارتمانی که در آن اقامت دارید تماس بگیرید. خط تلفن کمک‌رسانی پول نقد برای کمک به هر کسی که پرسش‌هایی در رابطه با یارانه نقدی دارد در دسترس می‌باشد.

خط تلفن کمک رسانی در طول تعطیلات ملی دایر نمی‌باشد.