آموزش


آموزش ابتدایی و متوسطه

همه پناهندگان و پناهجویان حق تحصیل دارند و پس از اینکه مقامات ترکیه برای آنها شماره شناسایی خارجی را صادر کردند، می توانند در مدارس ترکیه ثبت نام کنند کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به شما توصیه می کند که در اسرع وقت فرزند خود را در مدرسه ثبت نام کنید. نیازی به صبر کردن نیست تا مراحل ثبت نام در کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان یا تعیین وضعیت پناهندگی شما تکمیل شود.

 •  همه کودکان در ترکیه حق تحصیل دارند.
 • مدارس دولتی رایگان هستند.
 • قبل از ثبت نام فرزند خود در مدرسه باید در مقامات ترکیه ثبت نام کنید.
 • اگر می خواهید فرزند خود را ثبت نام کنید، مستقیماً به اداره آموزش استان/منطقه مراجعه کنید.
 • مدرسه فقط یادگیری نیست – رفتن به مدرسه مزایای اجتماعی و عاطفی زیادی برای کودکان به همراه دارد.

علاوه بر تحصیل، پناهندگان و پناهجویان همچنین می توانند در دوره های ارائه شده توسط مراکز آموزش عمومی (از جمله دوره های زبان ترکی) شرکت کنند. این دوره ها به صورت رایگان ارائه می شود.

 برای کودکان مهم است که در مدرسه شرکت کنند، مهم نیست که چقدر انتظار دارید در ترکیه بمانید!

حتی اگر امیدوارید به کشور دیگری اسکان داده شوید یا به کشور خود بازگردید، مهم است که شما و خانواده تان از زمان اقامت در ترکیه برای توسعه مهارت هایی استفاده کنید که به فرزندان شما کمک می کند تا از نظر اجتماعی و تحصیلی در یک سیستم آموزشی جدید ادغام شوند. هر چه فرزندان شما بیشتر از مدرسه خارج شوند، این کار دشوارتر می شود. علاوه بر مزایای آموزشی، حضور در مدرسه به فرزندان شما کمک می کند تا از اثرات جابجایی بهبود یابند. داشتن یک برنامه منظم (با رفتن به مدرسه یا کلاس های زبان روزانه) به کودکان و جوانان ثبات می بخشد. همچنین حضوردرمدرسه به جای چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است و موقعیت‌هایی که منجر به کمک گرفتن شما و خانواده‌تان در ترکیه شده است، بر آینده تمرکزمی‌کند.

چگونه فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنیم

 • برای درخواست ثبت نام در مدرسه ترکیه، والدین باید به اداره آموزش ملی استان (یا برای برخی استان ها، اداره آموزش ملی منطقه) مراجعه کنند.
 • ثبت نام در مدارس نزدیک به محل سکونت انجام می شود. در پلتفرم e-okul، می‌توانید اطلاعات مربوط به مهدکودک/دبستان و دبیرستانی که فرزندتان می‌تواند در آن ثبت‌نام کند را مشاهده کنید.

برای ثبت نام در مدارس ترکیه مدارک زیر مورد نیاز است:

 • یک مدرک هویت خارجی معتبر صادر شده توسط اداره مدیریت مهاجرت استانی که با 99 شروع می شود
 • سابقه سکونت (ارائه شده توسط ثبت احوال یا مختار)، (در صورت عدم وجود اطلاعات مرتبط در پایگاه ملی)
 • سایر مدارکی که مدرسه ممکن است درخواست کند (گواهی معادل، کارنامه، دیپلم، و غیره)
 • اگر سابقه ای در مورد تحصیلات قبلی فرزند شما در خارج از ترکیه وجود دارد، این سوابق باید با مراکز معادل سازی در اداره آموزش ملی استان/منطقه به اشتراک گذاشته شود. همچنین می توانید مدارک را از طریق e-denklik ارسال کنید. اداره آموزش ملی استان در مورد موارد زیر تصمیم گیری خواهد کرد: (1) سابقه تحصیلی و توانایی های قبلی کودک، و همچنین کلاسی که فرزند شما در آن قرار می گیرد، و (2) مدرسه ای که فرزند شما در آن ثبت نام می شود. اگر مدارکی در زمینه سوابق تحصیلی به دلیل جنگ، فاجعه، و/یا فرآیندهای درخواست پناهندگی در دسترس نباشد:
 • کودکان ممکن است نیاز به شرکت در آزمون تعیین سطح برای معادل سازی داشته باشند.
 • برای دانش آموزان مقطع ابتدایی آزمون تعیین سطح وجود ندارد. تعیین بر اساس بیان انجام می شود.
 • لازم نیست کودک قبل از ثبت نام در مدرسه بتواند ترکی صحبت کند. اگر کودکان نمی توانند ترکی صحبت کنند، نمی توان از دسترسی به مدرسه جلوگیری کرد.

کودکان همچنین می توانند در دوره های آموزش زبان ترکی که توسط مراکز آموزش عمومی برگزار می شود شرکت کنند تا مهارت های زبانی خود را قبل از ثبت نام در مدرسه یا زمانی که به مدرسه می روند بهبود بخشند. علاوه بر این، ممکن است بسته به استان شما از فعالیت هایی که توسط PIKTES اجرا می شود بهره مند شوید. همچنین می توانید از مدیران مدارس در مورد کلاس های هماهنگی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر فرزند شما بین 10 تا 18 سال سن دارد و بیش از 3 سال است که به مدرسه نرفته است، فرزند شما می تواند در برنامه یادگیری تسریع شده که به طور مشترک توسط MoNE و یونیسف اجرا می شود ثبت نام کند. شما می توانید در مراکز آموزش عمومی تحت محدوده MoNE ثبت نام کنید. پس از تکمیل برنامه یادگیری تسریع شده، امکان دسترسی به آموزش رسمی وجود دارد.

 

حمایت مالی برای آموزش (مهدکودک تا کلاس دوازدهم)

وزارت خانواده و خدمات اجتماعی (MoFSS)، وزارت آموزش ملی (MONE)، هلال احمر ترکیه (TRC) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در حال اجرای یک برنامه کمک اجتماعی در سراسر کشور به نام “انتقال نقدی مشروط برای آموزش” برای پناهندگان هستند(CCTE). این توسعه برنامه CCTE است که توسط MoFSS از سال 2003 برای شهروندان ترک و همچنین خارجیان مقیم ترکیه اجرا شده است. همه پناهندگانی که در محیط های خارج از کمپ زندگی می کنند، صرف نظر از ملیت، می توانند از این کمک بهره مند شوند.(در صورت داشتن معیارهای واجد شرایط بودن). CCTE پرداخت های نقدی را به خانواده های واجد شرایط مشروط به حضور منظم فرزندانشان در مدرسه (از مهدکودک تا کلاس 12) ارائه می کند.

برنامه نقل و انتقالات نقدی مشروط برای آموزش (CCTE) برای پناهندگان از همه ملیت ها باز است. متقاضیان CCTE باید در اداره مدیریت مهاجرت استانی ثبت نام کرده و یک شماره شناسه خارجی داشته باشند که با شماره 99 شروع می شود و در پایگاه داده MERNIS ثبت شده است. متقاضیان باید معیارهای واجد شرایط بودن برنامه CCTE را داشته باشند و فرزندان خود را به طور منظم به مدرسه بفرستند تا به طور منظم پرداخت های CCTE را دریافت کنند. اطلاعات بیشتر در مورد CCTE برای پناهندگان (از جمله مراحل درخواست و معیارهای واجد شرایط بودن) در بروشور CCTE موجود است.


تحصیل در دانشگاه

پناهندگان می توانند در ترکیه در دانشگاه درس بخوانند. دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دانشگاه هستند این مدارک را نیاز دارند: شماره شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملک نومارا)؛ گواهی پایان مقطع تحصیلی ۱۲ دوره دبیرستان؛ نتایج امتحان دانش آموزان خارجی (YOS) که توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید برگزار می شود و مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان تدریس در آن دانشگاه.

اطلاعات لازم در خصوص رشته های تحصیلی دانشگاهی و موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی در وب سایت دانشگاه ها موجود می باشد.

لطفا در نظر داشته باشید دانشجویانی که پناهنده و پناهجو هستند به عنوان <دانشجوی خارجی> در دانشگاه ها قلمداد می شوند. شهریه ی بالاتری ممکن است برای دانش آموزان خارجی اعمال شود.

کمک هزینه ی تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی

آیا شما شخصی هستید که درخواست حمایت بین المللی داده اید و یا درخواست شما پذیرفته شده است و در دانشگاه و یا یک موسسه ی آموزش عالی در ترکیه تحصیل می کنید؟

 

شاید شما واجد شرایط دریافت کمک هزینه ی تحصیلی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه باشید.

 

حمایت از دسترسی به تحصیلات عالی یکی از اصول کلیدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در زمینه ی سیاست های آموزشی برای پناهندگان است تا این فرصت را به دست بیاورند تا به متخصصان ماهر و رهبران جامعه ی خود تبدیل شوند و نقش مثبتی برای سایر جوانان پناهنده داشته باشند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با ارائه ی کمک هزینه ی نقدی تحصیلی، دانشجویان پناهنده/ پناهجو را در پرداخت هزینه های تحصیلی دانشگاهی یاری می رساند.

چه کسانی برای کمک هزینه ی تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد واجد شرایط هستند؟

اشخاصی که:

 • متقاضی حمایت بین المللی هستند و یا در مورد وضعیت پرونده آنها تصمیم گرفته شده است
 • در دانشگاه دولتی و یا موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده اند
 • در حال تحصیل در سطح کاردانی و یا کارشناسی هستند
 • معدلشان حداقل 1.5 است (برای دانشجویان فعلی، دانشجویان جدیدالورود از این مورد معاف هستند)

لطفا توجه داشته باشید که شهروندان سوری صاحب وضعیت حمایت موقت، اشخاصی که در دانشگاه های بنیادی (خصوصی) یا کلاس های شبانه ثبت نام شده اند، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و دارندگان بورسیه DAFI واجد شرایط دریافت این کمک مالی نیستند.

میزان کمک مالی چقدر است؟

میزان کمک هزینه ی در هر ترم. به شرح زیر است:

 • برای مقطع کاردانی (برنامه های 2 ساله) 1500 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 4 ساله) 2900 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 6-5 ساله*) 4200 لیر

* برنامه های 6-5 ساله شامل رشته های پزشکی، داروسازی، و دندانپزشکی هستند.

 

این کمک مالی، در هر ترم تحصیلی یک بار پرداخت می شود. هر ترم باید درخواست کمک مالی دوباره ارائه شود.

درخواست ها برای ترم بهار 2021-2022 تکمیل شده است.
لطفاً برای برنامه های ترم پاییز 2022-2023 مجدداً در اکتبر 2022 از وب سایت ما دیدن کنید.


تحصیلات آنلاین در ترکیه

دانشجویان سوری می توانند در دانشگاه آنادولو ترکیه  (Anadolu)به صورت آنلاین و دانشگاه از راه دور ثبت نام کنند. مدارک و مدارک تحصیلی اعطا شده توسط دانشگاه آنادولو در ترکیه و در سطح بین المللی معتبر است.

تعدادی از مؤسسات دیگر نیز برنامه های آنلاین ارائه می دهند (مانند دانشگاه مردم، کورسرا). بسیاری از این برنامه ها در ترکیه به عنوان مدرک رسمی شناخته نمی شوند. این دوره ها برای کمک به تجدید دانش و کمک به دانشجویان برای آماده شدن برای دانشگاه مفید است. همچنین می توانید از ماژول های آماده سازی آزمون دانشجویان خارجی (YOS) که در دسترس هستند بهره مند شوید. علاوه بر این، امکان پیگیری دوره های آنلاین از آکادمی ریاست برای ترک‌های خارج از کشور و جوامع مرتبط (YTB) نیز وجود دارد. این دوره ها شامل فرصت های یادگیری غیررسمی زبان ترکی، مدیریت استرس، کار تیمی، آماده سازی رزومه (CV) و غیره می باشد.


آموزش حرفه و تحصیلات فنی حرفه ای

خارجی ها می توانند در مدارس فنی حرفه ای که توسط وزارت آموزش ملی اداره می شود ثبت نام کنند. شرایط ثبت نام و التزامات مربوط به آن مانند سایر مدارس است.

آموزش های حرفه ای نیز به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند و وزارت آموزش ملی آنها را تایید می کند. برای ثبت نام در این دوره ها نیاز به شماره شناسایی معتبر برای اتباع خارجی دارید.


یادگیری زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی یکی از پایه ای ترین مهارت هایی است که برای زندگی در ترکیه به آن نیاز دارید. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می کند تا زندگی روزانه و کارهای اولیه ی خود را راحت تر انجام دهید (خرید کردن، استفاده از وسایل نقلیه عمومی) یا با افرادی که در منطقه ی شما زندگی می کنند ارتباط برقرار کنید و در موارد ضروری (ارتباط با دکتر و یا پلیس) نیز به کمک شما می آید.

کلاس های ترکی به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند. لطفا به مراکز آموزش عمومی محل خود بروید و برای یک کلاس ثبت نام کنید. شرکای اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز می توانند در ارتباط با کلاس های زبانی که در شهر شما ارائه می شوند به شما اطلاعات بیشتری بدهند.

همچنین دانشگاه Anadolu دوره های رایگان و آنلاین آموزش زبان ترکی را برای سطوح مقدماتی (A1) و ابتدایی (A2) ارائه می دهد. این دوره ها برای هرکسی که مایل به یادگیری زبان ترکی است، قابل دسترس می باشند. در مورد برنامه ی زبان ترکی ANA-DİL می توانید در وب سایت آموزشی ANA-DİL دانشگاه Anadolu اطلاعات بیشتری کسب کرده و برای یک دوره ی آموزشی ثبت نام کنید.

موسسه ی یونس اِمره (YEI) دوره های آنلاین آموزش زبان ترکی را از سطح مبتدی (A1) تا سطح پیشرفته (C1) فراهم می کند. از آنجاییکه این دوره های آموزشی دارای ساختار انعطاف پذیری می باشند، ’پورتال آموزش از راه دور زبان ترکی موسسه ی یونس اِمره‘ زبان آموزان را قادر می سازد تا زبان ترکی را از راه دور و با سرعت خود، و در هرجاییکه مایل باشند، یاد بگیرند. برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه ی یونس اِمره مراجعه کنید.

بستن [X]

هشدار در خصوص کلاهبرداری و فریب

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید نه متشکرم