Інформація щодо прибуття та допомогу дітям та молоді з України

Тобі ще немає 18 років і ти приїжджаєш з України? Якщо це так, то ця інформація для тебе! Ти знайдеш офіційну інформацію про корисні послуги для дітей та молоді, які виїхали з України і зараз перебувають у Молдові. Ці служби створені, щоб підтримати тебе у ці складні часи.

Мені менше 18 років, що мені потрібно знати про свої права тут?

Тобі раді у Молдові і ти маєш право залишатися тут. Ти та твоя родина тут в юридичної безпеці. Урядові органи та багато місцевих та міжнародних організацій допоможуть вам. Ти можеш отримати допомогу з проживанням, харчуванням, транспортом, здоров’ям та навчанням для себе та своєї сім’ї. Я дитина ти маєш особливі права, такі як право залишатися зі своєю сім’єю, ходити до школи, грати та отримувати допомогу, якщо тебе образили, а також право на серйозне ставлення до твоїх ідей та поглядів.

Що ще я повинен знати?

  • Якщо у тебе є документи, що підтверджують твою особу, наприклад, посвідчення особи або паспорт, важливо зберігати їх у безпечному місці. Ніхто не може забрати ці документи у тебе чи твоєї родини, крім прикордонників чи поліції, які мають взяти їх лише на короткий час та повернути тобі. Зазвичай ти можеш сказати, хто вони, тому що вони носять офіційну форму. Не віддавай свої документи, що засвідчують твою особу, нікому, навіть з метою допомогти тобі знайти житло чи транспорт.
  • Допомога надається безкоштовно всім людям, включаючи жінок, чоловіків та дітей. Ніхто не має права змушувати тебе працювати чи вимагати примушувати до сексуальніх чи будь-яких іншіх послуг (речі чи гроші) в обмін на допомогу чи підтримку – якщо хтось робить це, ти можеш повідомити про це владу чи УВКБ ООН та звернутися за безпечною та конфіденційною підтримкою. Інформацію про те, як повідомити про це, можна знайти тут https://help.unhcr.org/moldova/reporting-fraud-and-misconduct/
  • Якщо люди, яких ти не дуже добре знаєш, пропонують забрати тебе з сім’ї, щоб дати тобі місце для проживання, роботи чи навчання, розкажи про це дорослому, якому ти довіряєш, та не приймай ці пропозиції. Ніколи не погоджуйся зустрічатися з незнайомою людиною віч-на-віч, не поговоривши спочатку з дорослим, якому ти довіряєш. Коли тобі потрібно вийти з місця, де ти зупинився, завжди намагайся йти з кимось, з ким ти почуваєшся в безпеці, або в групі, а після настання темряви завжди проси довіреного дорослого вийти з тобою за межі твого будинку. Якщо ти перебуваєш у ситуації, що викликає у тебе дискомфорт чи занепокоєння:
    • скажи комусь, кому ти довіряєш, і попроси про допомогу або зателефонуй на цілодобову гарячу лінію для дітей:
      • CNFACEM:  116111
    • Ти маєш право на захист, піклування та конфіденційну підтримку.
    • ПАМ’ЯТАЙ, що це не твоя провина, і тебе ніхто не засуджує.  

I am Я українець; чи потрібна мені віза, щоб мати можливість залишатися в країні або зареєструватися в органах влади?

Дітей та їхні сім’ї, які біжать з України, приймають усі країни регіону. Ти не зобов’язаний пред’являти проїзні документи при перетині кордону, якщо ти біжиш від збройного конфлікту в Україні, але тебе можуть попросити пред’явити посвідчення особи, тому не забудь взяти із собою найважливіші документи, якщо можеш (внутрішній паспорт, закордонний паспорт, свідоцтво про народження). У багатьох країнах для отримання допомоги тобі необхідно зареєструватися в органах влади, УВКБ ООН чи місцевих організаціях. Додаткову інформацію про процедури реєстрації в Молдові див. на сайті УВКБ ООН: https://help.unhcr.org/moldova/

Я не українець; чи потрібна мені віза, щоб мати можливість залишатися в країні або зареєструватися в органах влади?

Діти громадян третіх країн (які не є українцями) та їхні сім’ї, які залишають Україну, та які постійно проживали в Україні, мають 90 днів з моменту прибуття для визначення/коригування свого правового статусу на території Молдови.

Якщо громадяни третіх країн (не визнані біженцями в Україні/не одружені з громадянином України) мають намір вирушити далі до однієї з країн ЄС або країн, що не входять до ЄС, вони повинні переконатися, що вони відповідають вимогам цих країн (до яких може належати отримання візи, дійсний біометричний паспорт та ін.). Якщо у тебе виникли проблеми з проїзним документом, не соромся звертатися до посольства своєї держави. Громадяни третіх країн (не визнані біженцями в Україні/не одружені з громадянином України) не користуються винятками, які введені для українців.

Тобі може знадобитися пред’явити свої осоисті документи при перетині кордону та протягом усього процесу, тому не забудь взяти з собою найважливіші документи, якщо зможеш (посвідчення особи, українське свідоцтво про постійне проживання, паспорт, свідоцтво про народження).

I need help – who should I askМені потрібна допомога – кого я можу попросити?

Тут є багато організацій, які можуть допомогти – це влада Молдови, місцеві асоціації та такі люди, як прикордонники, поліцейські, соціальні працівники, психологи, медичний персонал, вчителі, місцева влада та спеціалізовані некомерційні організації. Докладніше про те, як Молдова допомагає людям, що біжать з України, можна дізнатися тут https://dopomoga.gov.md/

Тут так багато організацій та людей, які пропонують допомогу. Як мені зрозуміти, кому довіряти?

Багато людей хочуть допомогти та пропонують підтримку, але важливо знати, кому можна довіряти. Співробітники, які працюють з організаціями, зареєстрованими для надання допомоги, повинні носити жилет, куртку або мати при собі посвідчення особи з логотипом. Якщо ти не впевнений, ти можеш попросити показати їхнє посвідчення особи. Ти маєш право відмовитись від підтримки громадян або організацій, якщо ти не впевнений, хто вони, або відчуваєш себе некомфортно. Іноді важко зрозуміти, кому можна довіряти, тому ти можеш звернутися за допомогою до дорослого, якому ти довіряєш, або до того, хто співпрацює із зареєстрованими організаціями та має посвідчення особи. Не передавай свої документи нікому, хто не працює в організації, яка зареєстрована для надання допомоги та не має посвідчення особи.

Ти також можеш відвідати інформативний сайт УВКБ ООН для отримання достовірної інформації https://help.unhcr.org/moldova/

Я у Молдові зі своєю родиною. Як я можу переконатися, що ми залишимось разом?

Після всього, через що ти пройшов, ще важливіше зробити все можливе, щоб залишатися разом зі своїми батьками та сім’єю. Прості речі можуть дуже допомогти. Намагайтеся переміщатися разом і знайти житло для всієї родини. Якщо ти перебуваєш у новому місці, переконайся, що ти там разом із сім’єю чи іншими людьми, які добре знають цей район і яким ти довіряєш, перш ніж виходити на вулицю поодинці. Коли ти виходиш з дому, скажи батькам, родичам або комусь, кому ти довіряєш, куди ти йдеш і коли повернешся, навіть якщо ти не робиш цього вдома. Завжди тримай при собі контактні дані своєї сім’ї чи батьків. Якщо можеш, постарайся носити їх із собою, але будь обережний, не дозволяй незнайомим людям копіювати їх чи забрати в тебе. Дізнайся адресу, за якою ти і твоя сім’я житимете, і надішлі інформацію тому, кому ви довіряєте. Сплануй разом зі своєю сім’єю, що ти робитимеш у випадку, якщо тебе розлучать із твоєю сім’єю — запам’ятай номер телефону батьків та членів сім’ї та признач місце зустрічі на той випадок, якщо ви розлучитеся.

Я перебуваю у Молдові без батьків чи членів сім’ї. Яку допомогу я можу отримати?    

Якщо ти перебуваєш у Молдові один або без батьків чи інших членів сім’ї, ти маєш право на отримання допомоги від державних органів чи інших організацій, щоб знайти безпечне місце для проживання та догляду. Якщо ти переміщуєшся без батьків або інших членів сім’ї, обов’язково повідоми про це владу, УВКБ ООН або місцеву організацію, яка відповідає за догляд за дітьми, щоб тобі могли надати безпечне місце для проживання та іншу допомогу. Ти також можеш зателефонувати до «CNFACEM» (гаряча лінія 116111), яка відповідає за захист дітей.

Якщо ти переміщуєшся з сім’єю, але не з батьками, ти можеш залишитись із сім’єю. Але важливо повідомити владу, УВКБ ООН або інші організації, які допомагають вам, хто ваші батьки, де, на вашу думку, вони знаходяться, та будь-яку контактну інформацію про них, яка у вас є.

Якщо ти не знаєш, де знаходяться твої батьки чи сім’я, або ти втратив зв’язок із ними, повідом нам про це. Не завжди легко чи можливо знайти зниклих безвісти чи возз’єднати сім’ї, але діти мають право бути зі своїми батьками та сім’єю. Ми можемо допомогти тобі знайти їх та зв’язатися з ними. Такі організації, як Червоний Хрест та Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), спеціалізуються на відновленні сімейних зв’язків. Ви можете дізнатися більше про послуги МКЧХ: https://www.icrc.org/en/where-we-work/europe-central-asia/ukraine/help-useful-information-affected-people.

IЯ планую поїздку до Молдови або з Молдови до країн ЄС. Деякі люди/організації пропонують безкоштовний транспорт. Що мені робити?

Переконайся, що в тебе достатньо інформації про те, з ким ти їдеш, який маршрут ти вибереш, адресу, якою ти зупинишся, і про всіх, хто може бути там, і поділися цією інформацією з іншими довіреними особами.

Я відчуваю себе сумним, злим, стурбованим, наляканим чи розгубленим. Це нормально?

Це нормально почувати себе засмученим після того, як тобі довелося покинути свою країну і побачити та почути стільки жахливих речей. Тобі може бути важко викинути з голови те, що ти бачив або через що пройшов. Можливо, ти був розлучений з людьми, яких любиш, і переживаєш за них або турбуєшся про те, що буде далі. Тобі може здатися, що все довкола чуже. Ось кілька простих порад, які допоможуть тобі впоратися із цією складною ситуацією:

  • Постарайся якнайбільше дотримуватися розпорядку в новому оточенні, наприклад, вчасно лягати спати, вставати у встановлений час, регулярно їсти здорову їжу та допомагати в будинку, в якому ти зараз живеш.  
  • Проводь час із сім’єю та друзями, займаючись улюбленою справою разом
  • Допомога іншим у вашій спільноті; допомога іншим може також допомогти вам відчувати себе краще
  • Якщо ти почуваєшся злим або пригніченим, зроби перерву і протягом декількох хвилин зосередься на повільному диханні. Також може бути корисно шукати навколо себе якісь тихі чи цікаві речі, наприклад, небо, дерево, спів птахів.
  • Виконуйте регулярні фізичні вправи або займайтеся ходьбою, якщо можете.
  • Підтримуй зв’язок із сім’єю та друзями, навіть якщо ви далеко один від одного. Якщо ти не можеш зв’язатися з ними зараз, напиши листа, щоб передати їм, коли з’явиться можливість.
  • Іноді відволікайся від новин та уникай тривожних фотографій або відео, які можуть розповсюджуватись у мережі.
  • Поговори з кимось, кому ти довіряєш, про те, що ти відчуваєш. Не соромся звертатися за допомогою до психолога, консультанта чи лікаря — багато з цих фахівців доступні безкоштовно через постачальників послуг, згаданих вище. Візьми участь у спеціально організованих групах, щоб поговорити про свої почуття з іншими людьми, це також може допомогти.
  • Якщо ти готовий до цього, будь добрим слухачем. Часто немає значення, якщо ми не знаємо, що сказати, досить просто вислухати і дати зрозуміти, що ти розумієш.

Я хочу повернутися до школи якнайшвидше. Що мені робити?

Кожна дитина має право ходити до школи. Тобі не потрібні жодні документи і не треба платити більше поряд із дітьми з Молдови. Якщо ти не збираєшся в школу зараз, перше, що тобі потрібно зробити, це записатися в школу. Державні школи безкоштовні. Процес реєстрації для вступу до школи може бути різним залежно від типу школи. https://dopomoga.gov.md/ може запропонувати підтримку та інформацію.

Хтось спричинив мені біль або хтось, кого я знаю, або  боюсь, що вони це зроблять. Що я повинен робити?

Ніхто не має права ображати, нехтувати чи погано поводитися з дитиною чи твоєю сім’єю — ні сторонні люди, ні навіть батьки, родичі чи вчителі. Якщо хтось завдав тобі болю, торкнувся тебе або звертався з тобою таким чином, що ти почуваєшся некомфортно або наляканим, або якщо ти боїшся, що хтось це зробить, є дорослі люди та організації, які можуть допомогти вам. Якщо хтось із твоїх знайомих зіткнувся з тим, що хтось спричинив йому біль, запропонуй йому звернутися за допомогою.

Ти також можеш придумати секретне слово або фразу, щоб використовувати її з сім’єю та друзями у випадку, якщо ти відчуєш небезпеку, щоб вони знали, що у тебе є проблеми.

 Якщо ти звернешся до УВКБ ООН, ми зробимо все можливе, щоб допомогти тобі. Ти також можеш зателефонувати до «CNFACEM» (гаряча лінія 116111), яка відповідає за захист дітей.

Якщо тобі потрібна додаткова інформація чи допомога, ти можеш зв’язатися з УВКБ ООН безпосередньо або зателефонувати до гарячої лінії уряду 0800 800 11.