В’їзд підлітків до Молдови

Якщо тобі менше 18 років, і ти їдеш з України до Молдови самостійно або в супроводі інших осіб, які не є твоїми батьками, дізнайся про правила перетину кордону і про те, як підготуватися до поїздки.

Мені менше 18 років, і я їду до Молдови в супроводі дорослого, який не є моїм батьком. Що мені необхідно мати при собі?

При собі необхідно мати будь-який документ, що посвідчує особу (наприклад, свідоцтво про народження, закордонний паспорт, національний паспорт/посвідчення особи). Це мають бути оригінали документів (паперова версія), електронні копії не приймаються.

Якщо це можливо, перед поїздкою твої батьки повинні оформити довіреність на ім’я повнолітньої особи, яка буде супроводжувати тебе в поїздці, з метою надання їй права тимчасової законної опіки. Довіреність має бути підписана батьками та засвідчена нотаріусом. Якщо нотаріальне посвідчення неможливе, документ може бути засвідчений місцевим українським органом опіки та піклування.

Що робити, якщо я прибув до Молдови і в мене немає документа, що засвідчує особу, або довіреності?

Якщо у тебе немає всіх необхідних документів, прикордонна поліція направлятиме тебе до Органу опіки Молдови. Орган опіки оцінить ситуацію, щоб краще зрозуміти твою ситуацію, і вирішити, чи безпечно тобі залишатися з повнолітньою особою, з якою ти подорожуєш, і загалом переконатися, що ти у безпеці. В процесі проведення оцінки вони поспілкуються з тобою, повнолітньою особою, яка супроводжує тебе, і, якщо можливо, з твоїми батьками ( по телефону).

Поки орган опіки проводить оцінку, у більшості випадків тобі буде дозволено залишатися з повнолітньою особою, яка супроводжує тебе в прикордонній зоні. Ця оцінка може бути проведена швидко (менше однієї години) або може зайняти кілька годин.

Якщо твоя ситуація складніша, можливо, оцінка займе кілька днів. Орган опіки подбає про те, щоб забезпечити тобі безпечне місце для ночівлі.

Якщо орган опіки вирішить, що тобі безпечно залишатися з повнолітньою особою, яка тебе супроводжує, він видасть тобі дозвіл на виїзд із прикордонної зони разом із цією людиною.

Хоча таке трапляється нечасто, але все ж таки, якщо орган опіки вирішить, що тобі небезпечно залишатися з повнолітньою особою, яка супроводжує тебе (наприклад, якщо вони підозрюють, що ти став жертвою торгівлі людьми або перебуваєш у безпосередньому ризику жорстокого поводження), вони вживуть негайних дій для забезпечення твоєї безпеки. Соціальний працівник підбере для тебе прийомну сім’ю або іншу установу, в якій ти зможеш тимчасово перебувати, поки він намагатиметься зв’язатися з твоєю сім’єю, щоб знайти довгострокове рішення проблеми

Якщо мені 16 або 17 років, і українська влада дозволить мені виїхати з України одному, без супроводу дорослих. Що станеться, коли я прибуду в Молдову?

Якщо тобі менше 18 років і ти прибув до Молдови без супроводу дорослих, прикордонна поліція направить тебе в Орган опіки. Орган опіки подбає про те, щоб тобі було де жити, і щоб хтось наглядав за тобою, поки вони оцінюють твою ситуацію.

Орган опіки не відмовить тобі у в’їзді в країну, але ти маєш знати, що ти не зможеш вільно переміщатися по Молдові без супроводу дорослих. Орган опіки працюватиме з тобою, щоб визначити найкращий для тебе варіант, виходячи з твоєї ситуації.

Наприклад, якщо у тебе є родич у Молдові, з яким ти хотів би возз’єднатися, Орган опіки оцінить ситуацію цієї людини, і якщо він вважатиме, що будинок твого родича є безпечним місцем для тебе, він допоможе возз’єднати тебе з твоїм родичем. Якщо ж у тебе немає знайомих у Молдові, орган опіки помістить тебе в прийомну сім’ю або іншу організацію, поки вони підбиратимуть для тебе оптимальне довгострокове рішення. Вони обов’язково проведуть консультації з тобою і, якщо це буде можливо, з твоїм батьком (батьками).

Що робити, якщо я хочу поїхати в Молдову один, але хочу приєднатися до повнолітнього родича, який уже живе в Молдові?

У цьому випадку твій дорослий родич повинен прийти на пункт перетину кордону, щоб зустріти тебе. Якщо у твого родича немає довіреності на тебе, Орган опіки проведе оцінку, щоб переконатися, що тобі безпечно жити з ним. Якщо вони вирішать, що це безпечно, твій родич повинен буде підписати документ про прийняття на себе тимчасової відповідальності за піклування про тебе на території Молдови.

 

У тому разі, якщо твого родича не буде на кордоні на момент твого прибуття, орган опіки забезпечить для тебе безпечне місце, де ти зможеш перечекати, поки твій родич не приїде за тобою.

Мені менше 18 років, і я хочу полетіти один в іншу країну, але мені потрібно буде проїхати транзитом через аеропорт Кишинева. Чи можу я зробити це?

Ні. Ті самі процедури, які застосовуються до наземних кордонів, застосовуються і в аеропорту. Тобі не дозволять вилетіти з Молдови, якщо тебе не супроводжує повнолітня людина, яка згідно із законом несе за тебе відповідальність (наприклад, за довіреністю).

Якщо ти прибуваєш до Молдови без супроводу дорослих або з дорослим, у якого немає документів, що підтверджують тимчасову законну опіку над тобою, прикордонна поліція повідомить про це Орган опіки, який прибуде для оцінки твого випадку і забезпечення твоєї безпеки.

Можливо, тобі доведеться почекати в Молдові, поки Орган опіки оцінить твою ситуацію і вирішить, як краще тобі допомогти. За необхідності орган опіки подбає про те, щоб тобі було де переночувати (тобі дозволять залишитися з опікуном, якщо ти подорожуєш із дорослим, хіба що в них не виникне підозри, що з цією людиною тобі небезпечно).

Я підліток і хочу виїхати з Молдови до Румунії самостійно. Чи можу я зробити це?

Ні. Якщо ти хочеш виїхати з Молдови, тебе має супроводжувати дорослий. Якщо ти прибув на кордон Молдови та Румунії один, прикордонна поліція направить тебе до Органу опіки, який проаналізує твою ситуацію і переконається, що в тебе є безпечне місце для перебування в Молдові.

У мене ще є запитання. Кому я можу їх ставити?

Існує багато джерел де ти можеш отримати інформацію!

Ти можеш зв’язатися з УВКБ ООН ([email protected]), якщо тобі потрібна допомога, або безплатно зателефонувати на Зелену лінію допомоги біженцям: 0 800 800 800 11, якщо ти перебуваєш за кордоном, телефонуй: +373 22 780 071.

Ти можеш відвідати сайт “Молдова за мир”: https://www.facebook.com/groups/dopomoha.md/

Якщо ти вже перебуваєш у країні, молдавський орган опіки в місті, в якому ти проживаєш, може надати тобі підтримку, особливо якщо тобі потрібна допомога в оформленні документів.