Виїзд з України для дітей і підлітків

Якщо тобі менше 18 років, і ти хочеш виїхати з України самостійно або в супроводі когось, хто не є твоїм батьком або близьким родичем, існують різні правила і процедури.

  • Якщо тобі 16 років або більше – якщо тобі від 16 до 18 років, згідно з українським законодавством, тобі дозволено перетинати кордон без супроводу дорослих.
  • молодше 16 років – якщо ти подорожуєш без уповноваженої повнолітньої особи, тебе не пропустять через кордон, і ти будеш направлений до Департаменту служб у справах дітей в Україні.

Якщо тобі ще немає 16 років, ти можеш перетнути кордон у супроводі повнолітнього родича (тобто бабусі, дідуся, тітки/дядька, повнолітнього брата чи сестри, або вітчима/мачухи). Щоб отримати дозвіл на виїзд з України, тобі та повнолітньому родичу, у супроводі якого ти подорожуєш, необхідно надати певні документи, серед яких:

  • міжнародний паспорт, а за відсутності міжнародного паспорта – свідоцтво про народження або національний паспорт (внутрішній паспорт),
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтва про народження, свідоцтво про шлюб тощо) та/або,
  • письмову заяву від одного з батьків, завірену органом опіки та піклування в Україні (у разі, якщо спорідненість не може бути підтверджена поданими документами).

Якщо тобі ще немає 16 років, ти також можеш перетнути кордон у супроводі повнолітньої особи, уповноваженої одним із твоїх батьків піклуватися про тебе. Ця особа має представити письмову заяву від одного з батьків, завірену органом опіки та піклування в Україні.

Хоча це не зазначено в правилах воєнного стану, на практиці траплялися випадки, коли прикордонники просили надати нотаріально засвідчену згоду батьків дитини (якщо вони проживають у західній частині країни), яка давала б дозвіл повнолітньому родичу, що супроводжує тебе, наглядати за тобою й супроводжувати тебе в поїздці.

Крім того, тобі необхідно буде надати свій закордонний паспорт, свідоцтво про народження дитини або національний паспорт (внутрішній паспорт)

У разі перетину кордону дітьми з важкими захворюваннями або інвалідністю,  Міністерство соціальної політики підготувало додаткові інструкції,  що описують додаткові процедури та документацію.