Часті запитання про фінансову допомогу

Для отримання загальної інформації про фінансову допомогу, будь ласка, перейдіть за цим посиланням.


1. Хто має право на фінансову допомогу?

Біженці, які прибули до Молдови, отримають двомісячну грошову допомогу з метою підтримки їхньої адаптації в країні.

Критерії для новоприбулих біженців:

Сім’ї, які залишили Україну 24 лютого 2022 року чи пізніше. Громадяни України або громадяни інших країн, які проживали в Україні та нині проживають в Молдові, а також відповідають хоча б одному з наступних критеріїв:

  • Сім’я з одним або кількома утриманцями
  • Сім’я з одним з батьків
  • Сім’я на чолі з дитиною (до 18 років)
  • Сім’я з дитиною без супроводу дорослих або розлученою дитиною
  • Сім’я на чолі з особою похилого віку (старше 60 років)
  • Сім’я з однією або кількома особами з особливими потребами, в т.ч:
    • Особа з інвалідністю
    • Вагітна жінка
    • Особа з серйозними захворюваннями
    • Жінка з групи ризику
    • Особа, яка потребує правового та фізичного захисту
    • ЛГБТІ-людина

Діти повинні супроводжуватися призначеним опікуном/законним опікуном.

Громадяни інших країн можуть брати участь у програмі, якщо:

  • Вони не є громадянами Молдови, є членами сімей українських біженців, які прибули до Молдови після 24 лютого 2022 року, і мали дозвіл на проживання в Україні.
  • Або якщо вони мали міжнародний захист в Україні, наприклад, статус біженця або особи без громадянства.

Громадяни Молдови не мають права на отримання грошової допомоги.

Після двох місяців допомоги необхідно отримати правовий статус – тимчасовий захист, статус біженця, гуманітарний захист, статус апатриду або дозвіл на проживання (тимчасовий або постійний). Крім того, всі одержувачі допомоги пройдуть співбесіду відповідно до критеріїв, встановлених у червні 2024 року, які стосуються найбільш уразливих біженців. У результаті буде визначено, хто продовжуватиме отримувати допомогу після перших двох місяців, а хто ні.


2. Як я можу отримати фінансову допомогу?

Ваша сім’я або голова домогосподарства отримає передплачену банківську картку MAIB. Картку можна використовувати безкоштовно для покупок у всіх магазинах і для зняття готівки в банкоматах. Вона дійсна тільки на території Молдови.

Після кожної оплати ви отримаєте SMS-повідомлення на свій мобільний телефон про те, що на вашу картку MAIB надійшла фінансова підтримка.

Підтримуйте свою інформацію в актуальному стані! Якщо ваш номер телефону змінився, будь ласка, оновіть його, зателефонувавши на лінію фінансової підтримки: 0 800 10823 або зверніться до найближчого центру реєстрації.

Усі платежі будуть перераховані на ту саму картку – ЗБЕРЕЖІТЬ КАРТКУ ТА ПІН-код у безпеці!


3. Що таке верифікація?

Для того, щоб мати право на отримання більшої кількості виплат, УВКБ ООН та його партнери проводять персональні перевірки. УВКБ ООН проводить такі перевірки, щоб переконатися, що особи залишаються в Молдові, і, якщо необхідно, оновити будь-яку інформацію в наших записах.

Всі бенефіціари будуть запрошені УВКБ ООН та його партнерами CRS, Карітас Молдови та Diaconia на верифікаційну співбесіду. З цією метою голова домогосподарства отримає SMS-повідомлення.

Перевірочна співбесіда відбудеться за фізичної присутності всіх членів сім’ї в найближчому Центрі реєстрації.

Людей з обмеженими можливостями, маломобільних, похилого віку або з серйозними захворюваннями, які не можуть прийти до Центру реєстрації, просимо телефонувати на Лінію фінансової підтримки: 0 800 10823.

Після завершення верифікації ви отримаєте SMS з підтвердженням наступного платежу. Якщо Ви пропустите верифікацію, Ваша справа буде анульована, Ви не отримаєте жодних подальших виплат, а гроші, що залишилися на Вашій картці, з часом будуть повернуті УВКБ ООН.


4. Який розмір фінансової допомоги?

Кожен член сім’ї біженця має право на 2 200 леїв на місяць. Виплата буде перерахована на картку відповідно до кількості членів сім’ї.


5. Моя грошова допомога запізнюється/Я не отримав своєї грошової допомоги

Ваша грошова допомога перераховуватиметься кожного місяця, а перша виплата здійснюється у строк +/- 10 робочих днів з дня вашої реєстрації.

Зазначимо, що для продовження отримання допомоги вам необхідно пройти співбесіди для перевірки чи повторної перевірки та мати право на отримання допомоги відповідно до критеріїв програми. Невиконання цієї вимоги призведе до призупинення виплати вам допомоги доти, доки УВКБ ООН не підтвердить, що ви все ще мешкаєте в Молдові. Співбесіди щодо перевірки та повторної перевірки проводяться періодично і з вами зв’яжуться за SMS-повідомленням або мобільним телефоном та повідомлять подробиці. Рекомендується оновлювати свої номери телефонів у разі будь-яких змін та не залишати телефон вимкненим. Ви можете оновити свої номери телефонів, звернувшись до реєстраційних центрів або зв’язавшись по гарячій лінії з питань готівки.

Слід зауважити, що грошова допомога надається лише фізичним особам, які мешкають у Молдові. Якщо ви зареєструвалися для отримання готівки у двох країнах процес отримання вашої допомоги в Молдові буде припинено до з’ясування додаткової інформації.


6. У мене відсутня виплата

Чи пройшли ви всі співбесіди з перевірки та повторної перевірки? Невиконання цієї вимоги призведе до призупинення виплати вашої допомоги доти, доки УВКБ ООН не підтвердить, що ви все ще мешкаєте в Молдові. Дуже важливо, щоб ви були присутні на кожній півбесіді або надавали інформацію про себе вчасно, оскільки УВКБ ООН не може здыйснювати виплати заднім числом.


7. Я ввів неправильний PIN-код, і мою картку заблокували

 

Якщо картку було заблоковано через неправильно введений PIN-код, ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань готівки (0800 108 23) і попросити розблокувати картку. Після того, як ваш запит буде зареєстрований оператором гарячої лінії, картку буде розблоковано протягом 1-2 робочих днів, і ви зможете скористатися нею знову.


8. Я забув свій PIN-код

Будь ласка, зайдіть у найближчий кеш-центр, щоб отримати нову карту. Як тільки ви отримаєте нову карту та PIN-код, ви відновите доступ до свого облікового запису. Крім того, якщо у вас був залишок коштів на вашій попередній карті, він буде переведений на нову картку протягом наступних 2 тижнів.


9. Я ввів правильний PIN-код, але мою карту заблокували

Швидше за все, вашу картку було заблоковано через те, що ви не пройшли процедуру перевірки. Будь ласка, зайдіть у найближчий кеш-центр, щоб пройти співбесіду з перевірки/повторної перевірки. Якщо ваше право на отримання грошової допомоги буде підтверджено, вашу картку буде розблоковано, і ви продовжите отримувати грошову допомогу.


10. Я втратив свою карту/Моя карта була вкрадена/Моя карта пошкоджена/Моя карта була утримана банкоматом

Всі випущені картки прив’язані до вашого індивідуального рахунку в банку та вашої реєстрації в УВКБ ООН. Якщо ваша карта втрачена, вкрадена, пошкоджена або утримана в банкоматі, будь ласка, зверніться до найближчого кеш-центру, щоб отримати нову картку. Як тільки ви отримаєте нову карту та PIN-код, ви відновите доступ до свого облікового запису. Якщо на вашому рахунку залишок коштів, він буде переведений на нову карту протягом наступних 2 тижнів.


11. Коли я отримаю переказ залишку коштів, якщо отримаю нову картку?

Якщо у вас на рахунку є залишок коштів, він буде переведений на вашу нову карту. Будь ласка, врахуйте, що процес переказу суми, що залишилася, на вашу нову карту займе до 15 робочих днів з дня заміни картки. УВКБ ООН наполегливо рекомендує вам дбайливо ставитись до своєї банківської картки.


12. Я хочу повідомити УВКБ ООН, що залишаю Молдову і прямую до іншої країни

Ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань готівки 0 800 10 823, звернутися до найближчого кеш-центру, щоб повідомити їх про це, або надіслати електронний лист за адресою [email protected]

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: Пільгові картки присвоюються певній сім’ї, і ці дані заносяться до системи. Вважається шахрайством, якщо ви передаєте свою пільгову картку будь-кому іншому для використання, якщо ви залишаєте країну. УВКБ ООН рекомендує вам повернути вашу картку до найближчого кеш-центру, де вона буде повернена УВКБ ООН. Карта стане непридатною для використання негайно.


13. Коли мені буде призначено співбесіду з перевірки?

Співбесіди щодо перевірки проводитимуться періодично. Ви отримаєте SMS-повідомлення або телефонний дзвінок протягом 48 годин після запланованої співбесіди, і вам повідомлять подробиці.


14. Я не отримав SMS-повідомлення про призначення співбесіди

Партнер УВКБ ООН – Католицька служба допомоги (CRS) розсилає SMS-повідомлення про призначення співбесіди, використовуючи спеціальну систему SMS-повідомлень, яка дозволяє їм відстежувати статус відправлених повідомлень та їх доставку. Якщо в системі з’явиться повідомлення “не доставлено”, вони зв’яжуться з вами по телефону, щоб повідомити про подробиці вашої зустрічі для перевірки. Щоб не пропустити SMS, будь ласка, переконайтеся, що ваш номер телефону завжди оновлюється в УВКБ ООН.


15. Що станеться, якщо я пропущу свою співбесіду щодо перевірки?

Якщо ви пропустили співбесіду з перевірки, вашу реєстрацію буде припинено, подальші виплати грошової допомоги призупинено та картку заблоковано. Вам потрібно буде пройти повторну співбесіду і переконатися, що ви, як і раніше, маєте право на отримання грошової допомоги.


16. Я не можу прийти на співбесіду щодо перевірки у призначений день

Будь ласка, зверніться до будь-якого з кеш-центрів якнайшвидше, щоб дізнатися нову дату вашої співбесіди з перевірки, або зателефонуйте на гарячу лінію з питань готівки. Будь-які затримки призведуть до можливого призупинення допомоги.


17. Я хотів би змінити місце проведення моєї співбесіди з перевірки

Співбесіди для перевірки призначаються в залежності від вашого місця проживання. Щоб оновити свою адресу, ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань готівки 0 800 10 823, звернутися до найближчого кеш-центру, щоб повідомити їх про це, або надіслати електронний лист за адресою [email protected]


18. Я пройшов співбесіду щодо перевірки, але досі не отримав своєї грошової допомоги

Ваша грошова допомога перераховуватиметься кожного місяця, а перша виплата здійснюється у строк +/- 10 робочих днів з дня вашої реєстрації. Будь ласка, ознайомтесь з довідковим сайтом УВКБ ООН (https://help.unhcr.org/moldova) для отримання будь-якої інформації про оновлення системи та оновлення виплат допомоги.


19. Я змінив свій номер телефону

Важливо, щоб УВКБ ООН мали у своєму розпорядженні актуальний спосіб зв’язку з Вами. Щоб оновити свій номер телефону, ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань готівки 0 800 10 823, звернутися до найближчого кеш-центру, щоб повідомити їх про це, або надіслати електронний лист за адресою [email protected]


20. Я змінив свою адресу

Ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань готівки 0 800 10 823, звернутися до найближчого кеш-центру, щоб повідомити їм про це, або надіслати електронний лист за адресою [email protected]


21. Я не отримував певної допомоги у певний місяць. Чи можу я отримати компенсацію?

Вам необхідно бути присутнім на призначеному вам заході з перевірки, щоб ваша допомога була оброблена. Якщо ви вважаєте, що ваша допомога була помилково втрачена, будь ласка, заповніть форму нижче.


22. Як я можу отримати грошову допомогу як молдавська сім'я, яка приймає біженців?

Будь ласка, перейдіть на посилання https://help.unhcr.org/moldova/how-to-find/cash-assistance-host-families/ . Якщо у вас є запитання або потрібна додаткова інформація, будь ласка, зателефонуйте на гарячу лінію за телефоном: 0 800 108 90.


23. Запит на грошову допомогу в інших країнах

ЗВЕРТАЄМО ВАШУ УВАГУ: Вважається, що ви можете розраховувати на отримання грошової допомоги тільки від організацій у тій країні, де ви проживаєте! Перетин кордонів для отримання допомоги рівносильний шахрайству, і ви не маєте права на отримання фінансової допомоги УВКБ ООН одразу з двох країн.


24. Я хотів би додати члена сім'ї до своєї особистої справи. Як мені це зробити?

Якщо ви вже зареєстровані та отримуєте допомогу, члену вашої сім’ї необхідно буде звернутися до реєстраційного центру, щоб пройти ту саму процедуру реєстрації, яку ви пройшли. У день співбесіди повинні бути присутніми як ви, так і ваш новий член сім’ї, щоб інформацію могли перевірити до того, як він/вона буде доданий/-а у вашу особисту справу.


25. У мене є питання щодо грошової допомоги, яке не пов'язане з вищевикладеним

Будь ласка, ознайомтесь із наведеною вище інформацією. Якщо ваше запитання залишається без відповіді, будь ласка, заповніть форму.


26. Я отримав SMS-повідомлення про те, що я не маю права брати участь у програмі грошової допомоги. Які причини такого рішення?

Програма грошової допомоги УВКБ ООН нещодавно змінила критерії відбору тих, хто отримує допомогу. Нові критерії оцінюють вразливість людей за допомогою різних показників, щоб вирішити, хто отримає грошову допомогу. На жаль, виходячи з Вашої оцінки, здається, що інші біженці мають більшу потребу в цей час. 


27. У мене є родич/друг, який перебуває в такій самій ситуації, як і я, але він має право на допомогу, а я ні. Чому так відбувається?

Кожна людина оцінюється індивідуально. У ситуації Вашого родича/друга можуть бути інші потреби та вразливості, про які Ви не знаєте. Методологія УВКБ ООН враховує різні характеристики людей у кожній родині. Якщо Ви вважаєте, що інформація, зібрана під час співбесіди, була неповною або неправильною, або якщо Ваша ситуація суттєво змінилася з моменту співбесіди, Ви можете подати запит на перегляд рішення про відповідність критеріям прийнятності. Для цього потрібно заповнити анкету, доступну за посиланням в отриманому вами SMS-повідомленні або на сторінці HelpPage.


28. Як приймається рішення про те, хто буде знову включений в програму грошових виплат в рамках процесу перегляду?

Група експертів УВКБ ООН розгляне наявну інформацію у Вашій справі, включаючи Ваш запит на повторний розгляд і первинну оцінку. Використовуючи ту саму методологію, яка була застосована для первинної оцінки, і беручи до уваги нову інформацію, буде прийнято рішення по Вашій справі. Можливо, Вам доведеться ще раз поговорити з неурядовою організацією-партнером УВКБ ООН, перш ніж буде прийнято остаточне рішення. Цей процес може зайняти до шести тижнів. 


29. Якщо я все ще не маю права на грошову допомогу після повторного розгляду справи, чи означає це, що я ніколи не зможу отримати грошову допомогу УВКБ ООН?

Ви зможете попросити про повторний розгляд Вашої справи в майбутньому, якщо Ваша ситуація суттєво зміниться. Однак, Ви не зможете подати новий запит на перегляд справи протягом щонайменше 75 днів.  

Пам’ятайте, що якщо у вас виникли проблеми або ви перебуваєте у складній ситуації, ви завжди можете звернутися до Служби Захисту. Вони знаходяться в Реєстраційних центрах з оформлення грошової допомоги.  


30. Моя сім'я та/або я пройшли співбесіду з оцінки вразливості, але ми не отримали жодного SMS-повідомлення, і моє право на допомогу не було завантажено на мою картку. Що мені робити, щоб дізнатися про рішення щодо мого права на отримання допомоги?

Ви можете зателефонувати на гарячу лінію за адресою 080010823, щоб дізнатися про рішення щодо вашого права на отримання допомоги. 


31. Я не отримав SMS про первинну співбесіду і пропустив її. Що мені потрібно зробити?

УВКБ ООН через свого партнера CRS розіслало SMS-запрошення всім бенефіціарам грошової допомоги і зробило три спроби зателефонувати тим, хто пропустив співбесіду. Якщо після цих спроб Ви все ще не взяли участь у співбесіді з перевірки/оцінки вразливості, Вашу справу в УВКБ ООН було анульовано. 

Щоб знову активувати Вашу справу, будь ласка, зверніться на гарячу лінію за адресою 080010823 і запишіться на співбесіду. Якщо ви будете відповідати новим критеріям і матимете легальний статус в країні, ви можете отримати фінансову допомогу від УВКБ ООН, починаючи з наступного місяця після співбесіди. 


32. Як дізнатися, хто є "головою сімейства"?

Перевірте документ, який Вам видали після першої співбесіди на участь у програмі. Особа, чиї дані вказані у верхній частині цього документа, вважається головою родини в облікових записах УВКБ ООН. Якщо Ви є цією особою, будь ласка, оберіть перший варіант відповіді на перше запитання у запиті на перегляд рішення про надання статусу біженця. Наполегливо рекомендується, щоб форму заповнював голова сімейства. 


33. У мене виникли труднощі із заповненням форми Запиту на перегляд. Як я можу отримати допомогу?

Ви можете звернутися до одного з центрів зарахування виплат, де вам допоможуть заповнити форму. Для людей з інвалідністю та/або важкими захворюваннями, які не можуть звернутися до Реєстраційних центрів з оформлення грошової допомоги, будь ласка, телефонуйте за номером 0 800 10 823. Будь ласка, не довіряйте нікому, хто просить гроші за допомогу в заповненні форми; всі послуги, що надаються гуманітарними організаціями, є безкоштовними. 


34. Після повторного розгляду справи мене знову включили до програми грошових виплат. Чи можу я отримати виплати за період, коли моя справа перебувала на розгляді?

Ні. УВКБ ООН може здійснювати виплати тільки в майбутньому, але не заднім числом.


35. Я недавно прибув і отримую грошову допомогу УВКБ ООН вже більше місяця. Я досі не отримав SMS із запрошенням на співбесіду з оцінки вразливості, коли я зможу пройти співбесіду?

Особи, які щойно прибули, мають право на отримання двомісячної допомоги, яка допоможе їм облаштуватися в країні. Протягом цих двох місяців вас запросять на оціночну співбесіду, щоб визначити, чи маєте ви право на подальшу допомогу. Ви будете проінформовані про зустріч за допомогою SMS. 

Протягом цього періоду важливо забезпечити собі легальний статус в країні. Якщо у вас виникнуть труднощі з отриманням правового статусу через незалежні від вас обставини, ви можете звернутися за підтримкою до відділів захисту, розташованих у пунктах видачі готівки. 


36. Мене поновили в період оцінки вразливості, але я не пройшов співбесіду з оцінки вразливості. Що мені потрібно зробити?

Ви отримаєте СМС із запрошенням на співбесіду в найближчому Реєстраційному центрі з оформлення грошової допомоги. Дуже важливо, щоб Ви прийшли до центру в запланований час. Ця співбесіда також буде служити другою перевірочною співбесідою для подальшого надання допомоги. 


37. Чи можу я отримати доступ до своєї інформації, зібраної під час співбесіди?

Щоб забезпечити цілісність методології, інформація, зібрана для окремих випадків, не є доступною. Якщо ви вважаєте, що інформація, записана під час вашої співбесіди, була помилковою або неповною, ви можете подати запит на перегляд рішення про відповідність вашому випадку, заповнивши цю форму: Запит на перегляд рішення.