Якщо ви боїтеся повертатися в свою країну походження або країну попереднього проживання, тому що вам загрожує заподіяння серйозної шкоди з причин, пов’язаних з вашою з расою, віросповіданням, національністю, політичними переконаннями або належністю до певної соціальної групи, або ви біжите від війни, тортур або нелюдського та принижуючого гідність відношення, ви можете подати заяву про надання притулку в Республіці Молдова.
Ви можете подати заяву про надання притулку до Генеральний Iнспекторат з Mіграції (ГІМ), до пунктів перетину кордону, поліцейських дільниць або центрів попереднього ув’язнення.
Необхідно, щоб людина перебувала на території Республіки Молдова, подати заяву про надання притулку з-за кордону неможливо. Щоб розпочати процедуру подання заяви, першим кроком є заявити про бажання отримати захист у Молдові. Потім вам потрібно буде заповнити форму. Як тільки ви подасте свою заяву, ви стаєте прохачем притулку та отримаєте тимчасовий документ, що засвідчує особу.
Як прохачеві притулку, поки Бюро розглядає вашу справу, вам необхідно буде передати документи, що засвідчують особу, включаючи ваші проїзні документи. За письмовим запитом ви можете забрати документи для конкретних потреб.
Цей процес є безкоштовним.
Пам’ятайте, що Управління з питань Притулку та Інтеграції, яке входить до складу Генеральний Iнспекторат з Mіграції (ГІМ) при Міністерстві Внутрішніх Справ (МВС), є органом у справах біженців у країні. Вони відповідають за:
– Здійснення політики надання притулку.
– Розгляд заяв про надання притулку.
– Розгляд заяв про процедуру визначення статусу без громадянства.
– Надання, перегляд та скасування міжнародного захисту / статусу без громадянства.
– Координацію інтеграційних заходів для іноземців.
– Створення центрів розміщення та управління ними.
– Видачу документів, що засвідчують особу.
Що буде після того, як я подам заяву про надання притулку?
Після подання заяви Управління з питань притулку та інтеграції розгляне вашу справу і зрештою ухвалить рішення. За молдавським законодавством, можуть бути надані два різні види захисту: статус біженця та гуманітарний захист.
Після реєстрації вашої заяви ви отримаєте тимчасовий документ, що посвідчує особу, та який діє протягом 30 днів з можливістю продовження на наступні 30-денні терміни, до прийняття остаточного рішення. Ви також будете розміщені в Центрі тимчасового розміщення під час процедури визначення статусу біженця у Генеральний Iнспекторат з Mіграції (ГІМ) та Притулку. Розгляд заяв про надання притулку займає у середньому 6 місяців. Якщо рішення не може бути прийняте протягом 6 місяців з причин, що не залежать від Генеральний Iнспекторат з Mіграції (ГІМ) та Притулку, цей період може бути продовжений на 1 місяць максимум 3 рази поспіль (3 місяці).
Приблизно через 21 день ви будете викликані на співбесіду. Вам будуть ставити питання, щоб дізнатися вас краще, зрозуміти, як ви прибули до Молдови і чому ви залишили свою країну походження. На співбесіді ви маєте право мати перекладача та адвоката.
Як тільки вони приймуть рішення, вони повідомлять його вам. Якщо вас визнають біженцем, вам буде видано посвідчення особи строком на 5 років; якщо вам буде надано гуманітарний захист, посвідчення особи буде дійсне протягом 3 років.
Ви зможете залишитися в країні та отримаєте безкоштовний доступ до:
- Системи соціального забезпечення (наприклад, допомога по інвалідності, пенсія, допомога по безробіттю).
- Початкової та середньої освіти.
- Системи медичного страхування.
- Занять з соціокультурної адаптації (навчання цінностям та національним традиціям, політичній та адміністративній організаційній системі країни).
- Курсів державної мови.
- Інформування та консультування з питань доступу до ринку праці.
Ви зобов’язані дотримуватися законів та нормативних актів Республіки Молдова.
Ви повинні знати, що рішення ГІМ може бути негативним, а це означає, що вони відмовлять у будь-якій формі захисту, і вам доведеться залишити країну. Якщо це ваш випадок, то при бажанні ви можете оскаржити їхнє рішення. Негайно зверніться за юридичною консультацією, зателефонувавши до Юридичного центру адвокатів.