آیا شما تازه از افغانستان وارد ایران شده اید؟

لطفاً توجه داشته باشید که کمیساریا در ایران ثبت‌نام انجام نمی‌دهد و مسئول تشخیص وضعیت پناهندگی و یا صدور مدارک هویتی نیست – این مسئولیت دولت ایران است.

لطفاً توجه داشته باشید که کمیساریا در ایران درخواست برای اسکان مجدد نمی پذیرد.

لطفا به خاطر داشته باشید که کمیساریا هیچ فردی را به برنامه هایی که اخیراً توسط کشورهای مختلف برای جا به جایی و یا خروج اتباع افغانستانی اعلام کرده اند ارجاع نمی‌دهد. اگر چنین اطلاعاتی به شما داده شده نادرست می‌باشد. کلیه اطلاعات و درخواستهای مربوط به این برنامه های جابه جایی یا خروج باید مستقیماً از طریق تماس با سفارتخانه های مربوطه و روشهای آنها پیگیری شود.

دولت ایران از طریق اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مسئول ثبت پناهجویان و تصمیم گیری در مورد وضعیت پناهندگی می‌‌باشد. روال رسیدگی به درخواستهای ورودی‌های جدید هنوز از طرف دولت ایران تعیین نشده است.

اگر شما به تازگی وارد ایران شده اید میتوانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر به دفتر اداره اتباع محل اقامت خود مراجعه کنید.

لطفا برای دریافت اطلاعات بروز رسانی شده، به صفحه  آخرین اخبار ما مراجعه کنید.

اگر تازه وارد ایران شده ام و قصد ماندن دارم، باید چه کاری انجام بدهم ؟

دولت ایران از طریق اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مسئول ثبت‌نام پناهجویان و تصمیم گیری در مورد وضعیت پناهندگی آنها می‌باشد. کمیساریا تصمیمی در این مورد نمی‌گیرد.

لطفا برای دریافت اطلاعات بروز رسانی شده، به صفحه آخرین اخبار ما مراجعه کنید.

من در مورد یک برنامه ویژه برای کمک به افغانستانی هایی که با آمریکاییها کار می‌کردند برای سفر به ایالات متحده شنیده ام. آیا کمیساریا در ایران می‌تواند برای دسترسی به این برنامه کمک کند ؟

کشورهای زیادی  فرصت هایی را، برای اتباع افغانستانی که با دولتها، ارتش، سازمانهای غیر دولتی یا رسانه های آنها کار می‌کرده یا وابسته بوده اند اعلام کرده اند.

اگر به دنبال اطلاعات در مورد این اطلاعیه ها و برنامه هایی که فرصتهایی را برای انتقال اتباع افغانستانی به کشورهای ثالث مذکور ارائه می‌دهند هستید، لطفا به سایتهای رسمی این دولتها و کشورها مراجعه کنید. شما میتوانید درگاههای آنها را اینجا پیدا کنید. همیشه به یاد داشته باشید تا  به وبسایتهایی اصلی مراجعه کنید و اطلاعات را از منابع موثق دریافت کنید و مراقب شایعات و تلاشها برای اخاذی باشید.

لطفا توجه داشته باشید که کمیساریا درارتباط با این برنامه ها کار نمی‌کند و امکان ارجاع دادن افراد به آنها را ندارد.

 

آیا می‌توانم به کشور دیگری اسکان مجدد داشته باشم ؟

شما ممکن است اطلاعاتی را در مورد اسکان مجدد پناهندگان افغانستانی دیده باشید. در حال حاضر اولویت اصلی کمیساریا ارائه کمکهای فوری به افرادی است که به تازگی به ایران وارد شده اند. کمیساریا در حال حاضر در زمینه اسکان مجدد افغانستانی هایی که تازه به ایران وارد شده اند فعالیتی ندارد.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید در صفحه اسکان مجدد و دیگر گزینه ها پیدا کنید.

 

آیا بعدا می‌توانم برای اسکان مجدد درخواست دهم ؟

فرصتهای اسکان مجدد همچنان بسیار محدود می‌باشند و بستگی به تعداد سهمیه ای دارد که کشورها در اختیارکمیساریا قرار می‌دهند. حتی اگر افرادی در آینده به اسکان مجدد احتیاج داشته باشند فرصتها به دلایل مختلف بسیار محدود هستند، از جمله این محدودیتها می توان به تعداد افرادی که به آن نیاز دارند، تعداد موقعیتهایی که کشورها برای اسکان مجدد موجود دارند، معیارهای انتخاب از پیش تعیین شده توسط کشورهای پذیرنده پناهنده و خیلی دلایل دیگرنام برد. هر زمان اطلاعات بیشتری در دست باشد در اینجا و در صفحه آخرین اخبار به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 


اطلاعات مرتبط

<< بازگشت به صفحه اصلی (لینک)
>> انتخاب سایر کشورها در صفحه “کمک”  (لینک)