Протидійте насильству в інтернеті та звертайтеся по допомогу


У цьому немає вашої провини

Якщо ви зіткнулись з насильством в інтернеті, важливо пам’ятати, що в тому, що сталося, немає вашої провини. Онлайн-простір має бути середовищем безпеки та взаємоповаги для всіх, і ви не зобов’язані запобігати будь-яким формам наруги або терпіти їх. Ніхто не має права посягати на вашу безпеку та гідність — ані в реальному світі, ані в інтернеті.

Припиніть будь-яке спілкування

Якщо ви зіткнулися з насильством в інтернеті, негайною відповіддю на це має бути припинення будь-якого спілкування з агресором. Це може бути непростим кроком, особливо якщо кривдник — це хтось, кого ви знаєте або кому ви раніше довіряли. Заблокуйте його на всіх платформах, де він потенційно може з вами зв’язатися — у соціальних мережах, пошті та навіть у телефоні. Це вагомий крок до відновлення вашої безпеки та запобігання подальшим зловживанням.

🛑

Ви можете легко заблокувати людину на різних платформах:

  • Платформи електронної пошти (наприклад, Gmail): відкрийте лист від відправника, натисніть на три крапки у верхньому правому куті листа та виберіть «Заблокувати відправника». Після цього всі майбутні листи від цього відправника потраплятимуть одразу в теку «Спам».
  • Facebook: перейдіть до профілю користувача, натисніть на кнопку «…» поруч з опцією «Повідомлення» і виберіть «Заблокувати». Ця людина більше не зможе переглядати ваш профіль, додавати вас у друзі або надсилати вам повідомлення.
  • Instagram: зайдіть у профіль користувача, торкніться трьох крапок у верхньому правому куті та виберіть «Заблокувати». Instagram також пропонує функцію «Обмежити», яка є менш суворою, ніж блокування. У разі обмеження людині доступу її коментарі до ваших дописів будуть видимими лише їй, а повідомлення будуть переміщені до ваших запитів на повідомлення.
  • Telegram: перейдіть до профілю контакту, натисніть на три крапки у верхньому куті та виберіть «Заблокувати».
  • WhatsApp: відкрийте чат з людиною, яку ви хочете заблокувати, натисніть на її ім’я вгорі чату та прокрутіть вниз, щоб знайти опцію «Заблокувати контакт».
Блокування доступне на всіх основних платформах соціальних мереж
Блокування доступне на всіх основних платформах соціальних мереж

Фіксуйте все

Хоча інстинктивним бажанням може бути видалити всі свідчення наруги, щоб швидше забути про неприємний досвід, документування є потужним інструментом. Зберігайте всі докази — скриншоти, електронні листи, повідомлення. Все, що підтверджує факт насильства, наруги чи експлуатації. Така фіксація слугує двом цілям: як щит підкріплює достовірність пережитого вами досвіду, а також може стати у пригоді, якщо ви вирішите подати позов до суду або повідомити про насильство.

Подумайте про те, щоб звернутися по допомогу

Усамітнення часто лише посилює наслідки насильства чи наруги в інтернеті. Вкрай важливо розірвати це коло, звернувшись по допомогу і поговоривши з кимось, кому ви довіряєте. Це може бути друг, член родини чи фахівець. Партнерські організації УВКБ ООН пропонують різноманітні механізми підтримки — від гарячих ліній до консультацій. Усі вони покликані допомогти вам пережити важкі часи. Звернення по допомогу — це сміливий крок до подолання наслідків насильства та руху вперед.

Повідомте про те, що сталося

Вирішуючи, чи повідомляти про інцидент, пам’ятайте про те, що ви можете звернутися як про провайдера платформи, так і до відповідних органів влади.

🛑

Ви можете поскаржитися на користувача або будь-який контент:

  • Facebook: щоб поскаржитися на допис, профіль або повідомлення, натисніть на три крапки або значок «…» поруч із контентом і виберіть «Отримати підтримку або поскаржитися». Ця дія дозволяє вказати причину повідомлення і допомагає Facebook вжити відповідних заходів.
  • Instagram: щоб поскаржитись на допис, коментар або профіль, торкніться трьох крапок у верхньому правому куті контенту та виберіть «Поскаржитися». Вам буде запропоновано низку варіантів, серед яких ви можете обрати причину, чому ви бажаєте поскаржитися на цей контент. Це допоможе платформі ефективно розв’язати проблему.
  • Telegram: щоб поскаржитись про неприйнятний контент у Telegram, відкрийте чат або канал, натисніть на три крапки вгорі праворуч і виберіть «Поскаржитися». Ця функція дозволяє позначити контент, який порушує правила платформи.
  • WhatsApp: щоб поскаржитися на користувача, відкрийте чат з ним, натисніть на його ім’я вгорі, прокрутіть вниз і виберіть «Поскаржитися на контакт». Ця функція має величезне значення для боротьби зі спамом або образливим контентом.
  • TikTok: щоб поскаржитися на відео, коментар або профіль у TikTok, натисніть і утримуйте контент або торкніться трьох крапок, а потім виберіть «Поскаржитися». Вам буде запропоновано вказати причину скарги, щоб допомогти TikTok краще зрозуміти проблему і вжити заходів.
Зазвичай подання скарги займає не більше кількох хвилин
Зазвичай подання скарги займає не більше кількох хвилин

Рішення про те, коли слід звернутися до органів влади, залежить від тяжкості та характеру насильства. Якщо ви відчуваєте загрозу, якщо наруга є систематичною або якщо вона посилюється настільки, що ви відчуваєте загрозу вашій безпеці (або безпеці інших), слід звернутися до органів влади. УВКБ ООН та його партнерські організації можуть надати вам в цьому необхідну підтримку, гарантуючи, що ваш голос буде почутий і до вашої справи поставляться серйозно. Без вагань звертайтеся по допомогу, коли вона необхідна.

Дбайте передусім про себе

Ви маєте право приймати рішення, які є найкращими для вас, і самостійно розставляти пріоритети. Знайте, що ви не одні. Багато хто стикався зі схожими проблемами та знайшов шляхи їхнього подолання. Ви маєте повне право приймати рішення, які передусім враховують ваші безпеку та добробут. Хай то буде перерва у спілкуванні в соціальних мережах, заняття, які вас заспокоюють, чи пошук спільнот для підтримки — ваш добробут завжди має бути на першому місці.