Шукайте надійні джерела інформації


У складні часи знайти достовірну інформацію та вберегтися від неправдивої надзвичайно складно. Як і реальний світ, інтернет стає середовищем швидких змін, де можна легко розгубитися від кількості контенту. Ось чому вміння знаходити надійні джерела інформації може суттєво вплинути на вашу безпеку.

Ставте під сумнів усе, що бачите в інтернеті

Всесвітня мережа і зокрема соціальні мережі сповнені недостовірною інформацією. Це особливо помітно під час гарячих конфліктів, коли межа між правдою та вигадкою стає розмитою, і стає дедалі важче відрізнити, що є істиною, а що — ні.

Перш ніж повірити тому, що ви знайшли в інтернеті, зупиніться на мить і подумайте! Чи може ця інформація містити неперевірені факти? Або взагалі бути фейком, бо хтось свідомо зацікавлений в тому, щоб ввести вас в оману? Розуміння різниці між цими двома категоріями вже може допомогти вам визначити, коли щось не є правдою.

🚩

Помилкова інформація

Помилкова інформація — це недостовірна або неточна інформація, яка поширюється без наміру ввести в оману. Часто вона з’являється через звичайне непорозуміння, помилки або застарілі дані, які поширюються без злого умислу.

Як це відбувається?
Люди, які прагнуть якнайшвидше поділитися новиною, можуть поширювати неперевірені факти через соціальні мережі, що створює ланцюговий ефект, за якого помилкова інформація швидко поширюється, а іноді навіть підхоплюється великими ЗМІ.

Чому це небезпечно?
Помилкова інформація може призвести до плутанини, породити хибні надії або зайву паніку, а в деяких випадках — завдати реальної шкоди.

🚩

Дезінформація

Дезінформація — це навмисне створення та поширення недостовірної інформації з метою обману. Дезінформація може використовуватися для маніпулювання громадською думкою, дискредитації опозиції або відвернення уваги від правди.

Як це відбувається?
Дезінформація може охоплювати вигадування історій, редагування зображень або відео або висмикування інформації з контексту з наміром ввести аудиторію в оману.

Чому це небезпечно?
Дезінформація створюється так, щоб викликати довіру та емоційну реакцію. Вона може викликати розкол у суспільстві, підбурювати до насильства або призводити до ухвалення рішень на основі хибної інформації, що може поставити під загрозу вашу безпеку.

В обох випадках алгоритми соціальних мереж прискорюють поширення неправдивої інформації, адже вони націлені на показ контенту, який зацікавлює користувачів, а отже сенсаційні та емоційні дописи можуть отримувати більше переглядів. Щоб захистити себе від неправдивої інформації, важливо виробити звичку критично ставитися до будь-яких матеріалів.

🧐
  • Перевірте джерело інформації — це авторитетне ЗМІ чи невідомий блог?
  • Подивіться на дату статті чи допису — це актуальна новина чи старий матеріал, який повторно поширюється?
  • Чи має матеріал сенсаційний заголовок або викликає сильну емоційну реакцію? Нерідко такі матеріали мають на меті радше збурити, ніж поінформувати.

Один з найкращих способів підтвердити інформацію — перевірити її в кількох джерелах. Якщо ви натрапили на новину або інформацію, перевірте, чи повідомлялося про неї в інших джерелах, зокрема в авторитетних ЗМІ або через офіційні канали, як-от сайти урядових або гуманітарних організацій. Ви також можете скористатися онлайн-інструментами та сайтами, які спеціально призначені для перевірки фактів і розвінчання неправдивої інформації, як-от Fact Check Tool від Google або Snopes.

⚠️

Щоб уникнути ненавмисного поширення помилкової інформації або дезінформації, перш ніж поділитися інформацією в соціальних мережах обов’язково перевірте її достовірність.

Знаходьте надійні джерела інформації

Опинившись у новому середовищі, варто визначити організації та сайти, які надають не лише надійну, але й актуальну інформацію, що відповідає саме вашим потребам. Такими джерелами для вас можуть бути деякі з таких сайтів.

👍
  • Пріоритетними джерелами інформації для вас мають бути сайти гуманітарних організацій, оскільки вони надають перевірену, достовірну інформацію у зрозумілій та чіткій формі. Для УВКБ ООН це наш сайт Help!, доступний у понад 100 країнах світу.
  • Сайти урядових установ надають інформацію про державну політику, чинне законодавство, процедурні питання та доступну підтримку, що надається державою.
  • Сайти неурядових організацій пропонують практичні поради та послуги підтримки, зосереджені на певних потребах і питаннях.
  • Сайти волонтерських організацій також є поширеним способом надання допомоги переміщеним особам. Однак слід зберігати пильність, оскільки може бути важко перевірити, хто саме є їхнім власником.

Оцінюйте надійність сайтів

Надійність сайту має вирішальне значення, особливо коли розміщена на ньому інформація впливатиме на ваші рішення. Надійний сайт може бути джерелом точної та корисної інформації, тоді як ненадійний може легко ввести вас в оману або завдати шкоди.

👍

Надійні сайти мають:

  • актуальне наповнення, що містить останні новини;
  • професійний дизайн;
  • чітке формулювання місії та докладну інформацію про авторів або організації, що публікують матеріали;
  • контактну інформацію, яку легко знайти, наприклад, номер телефону або адресу електронної пошти;
  • рекомендації від авторитетних організацій, які також можна перевірити на інших сайтах.
🚩

Ненадійні сайти мають:

  • сенсаційне або емоційне наповнення без жодних доказів;
  • застарілий матеріал, неактуальні або помилкові посилання;
  • інформацію від анонімних дописувачів та матеріали, авторство яких не вказано;
  • багато реклами або спливних вікон, що свідчать про пріоритетність отримання прибутку над наданням достовірної інформації;
  • відсутність прозорої інформації про власника, фінансування та мету сайту;
  • незвичні доменні імена або доменні імена, що імітують відомі сайти з незначними відмінностями.

Перевіряйте онлайн-спільноти перш ніж приєднатися до них

Онлайн-спільноти, такі як групи у Facebook, надають цінну підтримку та інформацію. Вони є чудовим місцем для спілкування з іншими людьми, які стикаються зі схожими проблемами, пропонуючи практичні поради та емоційну підтримку.

Проте ці спільноти пов’язані з певними ризиками. Не всі групи належно модеруються, а деякі з них можуть поширювати помилкову інформацію, пропозиції шахраїв або навіть допускати переслідування учасників. Їхня відкритість, хоч і сприяє налагодженню зв’язків, може зробити їхніх учасників вразливими до експлуатації. Як переміщена особа, зберігайте обачність, адже деякі групи, які здаються корисними, можуть мати корисливі мотиви.

👍

Безпечні онлайн-спільноти:

  • мають чітко визначену мету та правила поведінки й розміщення контенту;
  • мають активних модераторів, які підтримують актуальність дискусій та повагу до учасників;
  • підтримують позитивну та доброзичливу атмосферу між учасниками;
  • мають налагоджений процес перевірки нових членів.
🚩

Небезпечні онлайн-спільноти:

  • містять неймовірні обіцянки або сенсаційні новини, що не мають достовірних джерел підтвердження;
  • використовують тактику наполегливого продажу, просять надати особисту інформацію та мають інші ознаки підозрілої поведінки;
  • мають погану модерацію, що допускає розміщення помилкової інформації або зловмисну поведінку;
  • мають анонімний склад учасників, що потенційно може призвести до зловмисної діяльності.

Як і в інших онлайн-джерелах, ставтеся до інформації, якою діляться в онлайн-групах, скептично, особливо якщо вона неперевірена або надходить з анонімних джерел. Не покладайтеся на інформацію, котра стосується особистої безпеки, маршрутів подорожей або юридичних питань, поки не отримаєте підтвердження з кількох офіційних і надійних джерел.