دسترسی به خدمات بهداشتی

چگونگی دسترسی به خدمات بهداشتی در یونان

هر پناهنده و پناهجو دریونان حق دسترسی به خدمات بهداشتی اولیه، ثانویه و ثالثه را دارد.

در موارد اورژانسی (اضطراری)

چنانچه در وضعیت اورژانسی قرار گرفته‌اید و نیازمند مراقبت پزشکی فوری می‌باشید، می‌توانید در بخش‌های اورژانس بیمارستان ها به خدمات پزشکی دسترسی داشته باشید. برای یافتن اینکه کدام بیمارستان در چه روزهایی دارای بخش اورژانس در حال انجام وظیفه است اطلاعات ارائه شده توسط وزارت بهداشت را دراینجا بخوانید. توجه داشته باشید که اطلاعات این لینک به زبان یونانی می‌باشد.

در موارد اورژانس پزشکی شما می توانید با شماره ۱۶۶ تماس بگیرید

برای گرفتن نوبت در بیمارستان

چندین راه برای گرفتن نوبت در بیمارستان وجود دارد.

اگر  AMKA (شماره تأمین اجتماعی) دارید:

  • با خط ملی ۱۵۳۵ تماس گرفته و دستورالعمل‌ها را دنبال نمایید (یونانی-انگلیسی)
  • چنانچه یک بیمارستان خاص مد نظرتان می‌باشد که مایل به رفتن به آن هستید، می‌توانید با تماس مستقیم با آن بیمارستان نوبت بگیرید
  • شما همچنین می‌توانید از خدمات پزشکی مراکز پزشکی IKA استفاده نمایید. برای گرفتن نوبت در این مراکز از خط ملی ۱۴۹۰۰ استفاده کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید
  • همچنین یک مرکز درمانی دیگر به نام TOMY وجود دارد که می توانید خدمات پزشکی، به ویژه مراقبت های اولیه را دریافت نمایید. برای دریافت خدمات پزشکی از TOMY در صورت نیاز باید در یکی از این مراکز درمانی در شهرمحل سکونت خود یا در نزدیکترین محله خود ثبت نام کنید.

اگر AMKA (شماره تأمین اجتماعی) پایپا PAAYPA/ندارید    :

شرکای همکاران مدیریت آپارتمان وهتل ها: این کارکنان باید با خط ملی یا مستقیم بیمارستان تماس گرفته و دستورالعمل ها را دنبال کنند

کمپ: واحد پزشکی یا روانی که در سایت فعالیت می کنند، باید با خط ملی یا به طور مستقیم با بیمارستان تماس گرفته ودستورالعمل ها را اجرا کنند.

در یونان، نوبت گرفتن در یک مرکز عمومی (بیمارستان‌ها یا مراکز پزشکی) معمولا بسته به تخصص پزشکی یا معاینه پزشکی مورد نیاز، بین چند هفته تا چندین ماه به طول خواهد انجامید.

بیمارستان‌ها در یونان:

لیست تمام بیمارستان‌های تایید شده یونان توسط وزارت بهداشت در اینجا می‌باشد. توجه داشته باشید که این اطلاعات به زبان انگلیسی می‌باشد.

مراکز پزشکی شهرداری:

بسیاری از شهرداری‌ها دارای مراکز پزشکی هستند که همه پناهندگان و پناهجویان (با یا بدون آمکا AMKA) می توانند به خدمات پزشکی ارائه شده مراکز خاص دسترسی پیدا کنند. برای داشتن اطلاعات لازم، باید با شهرداری منطقه‌تان تماس گرفته یا به آنجا بروید.

مراکز پزشکی که توسط سازمان های غیردولتی اداره میشوند:

سازمان های غیردولتی (NGOها)، مراکز پزشکی و پلی کلینیک‌های پزشکی بسیاری که به پناهجویان و پناهندگان در یونان خدمات پزشکی مختلف ارائه میدهند را اداره می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک‌های موجود از جمله آدرس، خدمات پزشکی موجود و گرفتن نوبت، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

پراکسیس 210821370  :PRAKSIS

پزشکان جهانی2103213150 :

پزشکان بدون مرز2105200500  :

صلیب سرخ یونان2103613848  :

سالیدارتی ناو2106772500  : Solidarity Now

واکسیناسیون

چنانچه AMKA آمکا دارید، می‌توانید در بیمارستان‌های و مراکز درمانی عمومی برای واکسنیناسیون مراجعه کنید.

در مراکز مادر-فرزند نیز میتوان به واکسیناسیون‌ دسترسی داشت. جزئیات تماس با این مراکز (نشانی، تلفن) را می‌توانید در اینجا بیابید.

صلیب سرخ و پزشکان جهانی هر دو سازمان های غیردولتی تایید شده‌ای هستند که در پلی‌کلینیک‌های خود خدمات واکسیناسیون ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

پزشکان جهانی 2103213150  :

صلیب سرخ یونان 2103613848  :

تهیه دارو

برای دسترسی به داروهای مورد نیاز به صورت رایگان یا با هزینه کم، باید یک نسخه از پزشک بیمارستان یا مراکز پزشکی داشته باشید. چنانچه آمکا AMKA و نسخه الکترونیکی داشته باشید، می‌توانید داروهای خود را از هر داروخانه ای دریافت کنید.

چنانچه آمکا ندارید، اما نسخه ی پزشکی از بیمارستان یا کلینیک دارید، حتی اگر دست نوشته باشد، می‌توانید داروهای خود را به صورت رایگان از داروخانه بیمارستانی که در آن پزشک این نسخه را ارائه کرده است دریافت کنید.

درمان و مشاوره ویروس اچ آیو وی HIV

سازمان ملی بهداشت عمومی (EODY) یک خط تلفن مشاوره دارد که از طریق آن می توانید به اطلاعات پزشکی دسترسی پیدا کنید، از جمله جایی که باید آزمایش شوید، در کدام بیمارستان‌ها می‌توانند PEP (پیشگیری پس از در معرض قرار گرفتن) ارائه کنند، و سایر اطلاعات را دریافت کرد.

برای اطلاعات مربوط به HIV به زبان یونانی و انگلیسی می توانید با شماره 222  210 72 22تماس بگیرید.

علاوه بر این، EODY مرکزی است که خدمات مشاوره درباره ایدز HIV/AIDS ارائه میدهد که فقط پذیرای اشخاص با نوبت رزرو شده هستند. برای رزرو وقت ملاقات می توانید با شماره تلفن: 2107239945  تماس بگیرید.

مسمومیت

مرکز کنترل مسمومیت در یونان دارای یک خط تلفن جهت اطلاعات و مشاوره می باشد که در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته فعال می‌باشد.

برای مشاوره در مورد مسمومیت می‌توانید با شماره  210 7793777 تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که این سرویس تنها به زبان یونانی ارائه می‌شود.

سایر منابع مفید

پزشکان جهانی فهرست خدمات پزشکی و سازمان های غیر دولتی NGO)ها (در یونان را ارائه می‌نماید

یک واژه‌نامه از عبارت‌های کلیدی و اصطلاحات پزشکی به زبان انگلیسی، فرانسوی، عربی، فارسی و اردو در اینجا موجود می‌باشد .