ثبت تولد

ثبت تولد یک کودک در یونان

اگر فرزند شما در یونان به دنیا بیاید، بایستی تولد او را در نزدیکترین دفتر ثبت احوال در شهرداری منطقه‌ای که کودک در آن به دنیا آمده است اعلام نمایید.

شما می‌بایست اسناد زیر را به دفتر ثبت احوال ارائه نمایید:

  • «اعلامیه تولد» توسط واحد ثبت احوال بیمارستان یا درمانگاهی که تولد در آنجا صورت گرفته است صادر می‌شود. اعلامیه تولد معمولا به طور مستقیم از بیمارستان به دفتر ثبت احوال محلی فرستاده می‌شود، تا اداره ثبت احوال گواهی‌های تولد را به موقع صادر نماید. توجه داشته باشید که مهم است با دقت نام خود را دقیقا همانطور که در تمام اسناد قانونی شما نوشته شده است، اعلام نمایید. متاسفانه گاهی اوقات اشتباهات املایی و عددی در مدارک رسمی وجود دارند. در این موارد، روند تحصیح آنها بسیار پیچیده می‌باشد. اگر اشتباه ساده باشد تصحیح می تواند با دستور دادستان عمومی انجام شود. اگر اشتباه پیچیده‌تر باشد، مانند زمانی که بیش از یک حرف یا شماره اشتباه باشد، می‌بایستی با تصمیم دادگاه تصحیح شود که یک روند زمان‌گیر بوده که نیازمند کمک قانونی می‌باشد.
  • اجازه‌های اقامت والدین یا کارت‌های پناهجویان. شما باید نسخه اصلی را ارائه کرده و رونوشت‌ها (کپی) را تسلیم نمایید.
  • شماره‌های مالیاتی و تامین اجتماعی ((AFM و (AMKA)؛ یا اعلامیه‌ای مبنی بر اینکه این شماره‌ها موجود نمی‌باشند؛
  • گواهی وضعیت خانوادگی یا سند ازدواج، در صورت موجود.

برای پناهندگان و پناهجویان، اعلامیه تولد دارای جزییات اجازه اقامت والدین یا کارت‌های پناهجو می‌باشد.

اگر پدر کودک در هنگام تولد در یونان نباشد، جزییات او در اعلامیه تولد ذکر نخواهد شد و در نظر گرفته می‌شود که کودک خارج از ازدواج به دنیا آمده است. در این مورد، تنها اطلاعات و مدارک مورد نیاز مربوط به مادر است. در این موارد، نام پدر می تواند به دنبال تصدیق (قبول) داوطلبانه نسبیت از طرف پدر، بعدا اضافه گردد.

ثبت تولد تنها پس از صدور گواهی تولد توسط اداره ثبت احوال تکمیل می‌شود.


چگونه و چه زمانی باید تولد را ثبت کنم؟

بر طبق قانون، تمامی تولدها در یونان باید ظرف مدت ۱۰ روز پس از به دنیا آمدن کودک ثبت گردد. در صورت تاخیر  در ثبت، ممکن است ملزم به پرداخت جریمه به شرح زیر شوید:

برای تولدهای ثبت شده از روز ۱۱ تا ۱۰۰ ، مبلغ جریمه ۱۰۰ یورو می‌باشد.

برای تولد ثبت شده پس از روز صدم، مبلغ جریمه به ۳۰۰ یورو افزایش می‌یابد.


چه کسی می تواند یک تولد را ثبت کند؟

هر کدام از والدین می توانند تولد را ثبت کنند. علاوه بر این، پزشک، ماما یا هر فرد دیگری که در هنگام تولد حضور داشته است نیز می‌‌تواند آن را ثبت نماید.


رونوشت رسمی گواهی تولد

پس از ثبت تولد در دفتر ثبت احوال، یک گواهی تولد نشان‌دهنده نام و جنس کودک، تاریخ و محل تولد صادر می شود. یک رونوشت از گواهی تولد را می توان از هر دفتر KEP دریافت نمود.


ثبت اسم فرزند

لازم به ذکر است که والدین، هر دو می‌بایستی به منظور اعلام نام کودک حضور داشته باشند؛ در غیر این صورت، یکی از آنها می‌تواند از طریق اختیارنامه (وکالتنامه) یا مجوز به دیگری اجازه این کار را بدهد. در مواردی که پدر در یک کشور دیگر می‌باشد، وی می‌تواند یک مجوز رسمی به مادر فرستاده تا بتواند نام فرزند را اعلام کند.

شما در اینجا می‌توانید جزئیات بیشتری را به زبان یونانی در مورد ثبت تولد، از جمله پرسش‌ها و پاسخ‌های متداول ارائه شده توسط وزارت کشور بیابید.