Доступ до медичної допомоги

Якщо потребуєте невідкладної допомоги, телефонуйте за номером 112. 


Телефон 112

112 – номер телефону служби порятунку (не довідковий). Це безкоштовний номер для надання допомоги громадянам у разі будь-якої надзвичайної ситуації, яка виникає на території Іспанії (а також в інших країнах Європейського Союзу). Приклади надзвичайних ситуацій включають наступні служби:

  • Невідкладна медико-санітарна допомога
  • Бригада вогнеборців (пожежно-рятувальні роботи)
  • Громадська безпека (поліція, цивільна оборона тощо)
  • ДТП та інциденти

Якщо ви зателефонуєте за номером 112, оскільки ви потребуєте невідкладної медичної допомоги, вас скерують до медичного фахівця, який продовжить збирати необхідну інформацію, щоб оцінити серйозність ситуації та забезпечити вас більш відповідною медичною допомогою. Також медичний фахівець зорієнтує вас, яку першу медичну допомогу ви можете надати до прибуття допомоги. Ви можете поставити свій телефон на гучномовець, щоб спілкуватися зі співрозмовником, поки він дає вам вказівки по телефону.


Національна система охорони здоров'я

Державна система охорони здоров’я

У Іспанії в державній системі охорони здоров’я існує так звана «універсальна система охорони здоров’я». Це означає, що все населення країни, в тому числі іноземці, біженці, шукачі притулку та особи без громадянства, може отримати доступ до безкоштовної медико-санітарної допомоги через Національну систему охорони здоров’я (НСОЗ), за певних обставин, описаних у цьому розділі. Закон 12/2009 Про притулок передбачає, що біженці та шукачі притулку мають доступ до «освіти, медичної допомоги, житла, соціальної допомоги та соціальних послуг […] на тих самих умовах, що й іспанці».

Якщо ви все ще не змогли врегулювати свою адміністративну ситуацію, Дивись нижче.

Приватні медичні послуги

Крім НСОЗ, в Іспанії є також приватні медичні центри. Кожен може отримати доступ до приватної медичної допомоги. Однак у цьому випадку ви повинні оплатити вартість медичної консультації або попередньо укласти медичний поліс чи страховку, яка покриває ці витрати. Приклади медичного страхування: Adeslas, Sanitas, AXA, DKV, ASISA та багато інших.


Мені потрібна медична допомога, Куди мені звернутися?

Залежно від виду медичної допомоги, якої ви потребуєте, вам слід звернутися в той чи інший центр (медичний центр, лікарня, клініка тощо). Далі опишемо різницю:

  • Первинна медична допомога: Первинна медична допомога надається в так званих «центрах охорони здоров’я» або «центрах первинної медичної допомоги». Це медичні центри, менші за лікарні, де вас прийме медичний працівник, який, у разі необхідності, може скерувати вас до лікаря-фахівця.

Рекомендується завжди записуватися на прийом, але якщо ви потребуєте невідкладної медичної допомоги, ви можете звернутися до будь-якого медичного центру чи державної лікарні, звернувшись у відділення «Невідкладної медичної допомоги».

За кожним із нас закріплений медичний центр у залежності від місця реєстрації. Якщо ви переїжджаєте в інший район або місто, важливо зареєструватися і стати на облік у відповідному медичному центрі для спрощеного доступу до медичних послуг (тут пояснюємо, як це зробити).

Медичні центри розміщені по всій Іспанії. Ви можете звернутися до найближчого медичного центру, скориставшись пошуковою системою Міністерства охорони здоров’я:http://centrossanitarios.sanidadmadrid.org/

 

  • Фахова медична допомога: Фахову медичну допомогу зазвичай отримують через механізм скерування лікарів первинної ланки. Тобто, коли лікар первинної ланки вважатиме доцільним, він скерує вас на прийом до відповідного лікаря-фахівця (наприклад, до травматолога, гінеколога, онколога тощо). Пам’ятайте, що в лікарнях також є служба невідкладної медичної допомоги, яка не вимагає попереднього запису.

Ви можете звернутися до найближчої лікарні, скориставшись пошуковою системою Міністерства охорони здоров’я: https://www.mscbs.gob.es/ciudadanos/centrosCA.do

Крім того, більшість автономних співтовариств мають пошукову систему медичних центрів, доступну в Інтернеті:

Які документи необхідно мати при собі?

Щоб записатися на прийом у медичний центр вам необхідно мати:

  • Документ, що посвідчує особу: Паспорт, квитанція про подання заяви про надання притулку (Hoja blanca), червона картка або дійсний ідентифікаційний номер іноземця (N.I.E.).*   Якщо ви висловили бажання подати заяву про надання притулку і чекаєте на співбесіду, ви можете звернутися до лікаря, надавши свій паспорт і квитанцію про подання заяви про бажання звернутися до притулку.  У останньому випадку, коли ви підете на співбесіду і будете оформляти свою заяву про надання притулку, ви повинні оновити свої дані, надавши свій N.I.E. в медичному центрі.
  • Медична картка (або квитанція про отримання медичної картки).

Чи можу я отримати безкоштовну медичну допомогу без медичної картки?

Якщо у вас все ще немає медичної картки і ви потребуєте невідкладної медичної допомоги, до лікарні чи медичного центру ви можете звернутися з паспортом або N.I.E.. Зазвичай вас просять зареєструватися, але якщо ви не маєте постійної адреси в Іспанії, ви можете зареєструватися в соціальній службі.

У цьому розділі ми пояснимо, як отримати медичну картку.

Якщо у вас немає документа, що посвідчує особу, або ви все ще не змогли врегулювати свою адміністративну ситуацію, і вам відмовили надавати медичну допомогу, попросіть поговорити з соціальними працівниками центру первинної медичної допомоги, щоб вони могли оцінити вашу ситуацію та допомогти вам у доступі до системи охорони здоров’я.

Ви також можете зазначити, що бажаєте поговорити з директором медичного центру, щоб вам пояснили причину відмови. Попросіть надати вам письмову копію нормативних актів, які були застосовані, і повідомити вас про канали, якими ви можете скористатися, щоб подати скаргу або претензію.


Картка здоров'я

Як подати заявку на отримання медичної картки?

Увага! Внаслідок виняткової ситуації, що склалася у зв’язку з COVID-19, процедура оформлення медичної картки здійснюється через послугу «Реєстрація» в Мадриді в Громадських інформаційних бюро.  Зазвичай цю процедуру можна виконати в електронному вигляді або особисто згідно попереднього запису на прийом.

Це стосується громади Мадрида, але ми рекомендуємо вам звернутися до медичного центру за місцем вашого проживання, щоб дізнатися, як оформити цю картку. У Мадриді ви можете записатися на прийом, скориставшись цим посиланням.

Заяву на отримання картки ви можете подати в найближчому до вашого дому медичному центрі. Щоб подати заяву, вам потрібно мати номер соціального забезпечення (також його називають членським номером соціального страхування).

Соціальне забезпечення – це державна система, яка забезпечує доступ населення до медичної допомоги та гарантує пенсійну систему у разі виходу на пенсію, безробіття, хвороби, інвалідності, нещасного випадку на виробництві чи материнства.

Щоб отримати номер соціального забезпечення, ви повинні:

  1. Записатися на прийом у Національний інститут соціального забезпечення (INSS): Знайдіть найближчий офіс INSS за посиланням http://www.seg-social.es/wps/portal/wss/internet/OficinaSeguridadSocial та запишіться на прийом через веб-сайт або за телефоном. Обов’язково перевірте, які документи вимагає INSS у вашій автономній громаді та візьміть їх із собою, коли підете на прийом.
  2. Щоб подати заяву на отримання номеру соціального забезпечення, ви повинні: Там вам буде необхідно заповнити і подати заяву про «визнання права на медичну допомогу». Вам видадуть документ, який підтверджує, що ви маєте право на медичні послуги, і присвоять номер соціального забезпечення.

Соціальне забезпечення – це державна система, яка забезпечує доступ населення до медичної допомоги та гарантує пенсійну систему на випадок виходу на пенсію, безробіття, хвороби, інвалідності, нещасного випадку на виробництві чи материнства. Усі люди, які мають дозвіл на проживання в Іспанії. Вони зможуть отримати державну медичну допомогу, звернувшись до соціального забезпечення та надавши N.I.E., червону картку або квитанцію про отримання притулку (білий аркуш).


Я не володію іспанською, що я можу зробити?

Якщо вас не підтримує жодна організація або структура системи прийому міжнародного захисту, ви можете звернутися за послугами перекладача. Якщо ви погано володієте іспанською мовою, запитайте у своєму медичному центрі, чи є у них безкоштовні послуги перекладача, який міг би допомогти вам під час візиту до лікаря. Доступність цієї послуги залежить від автономної громади, в якій ви знаходитесь.

У деяких медичних центрах і лікарнях існують постійні посередницькі та перекладацькі послуги через такі структури як Salud Entreculturas (лікарня Ramón y Cajal), Червоний Хрест  тощо.

Крім того, у деяких автономних громадах є безкоштовні послуги перекладу по телефону, яку можна запросити під час запису на прийом. Інші громади не мають такої послуги й тому покладаються на волонтерів із соціальних структур (наприклад, Червоний Хрест, Permondo, тощо).

Якщо ви потребуєте перекладача, вкажіть  це під час запису на прийом.

 


Лікарські засоби.

Як їх придбати?

Для придбання лікарських засобів у аптеці необхідно пред’явити рецепт або призначення лікаря, видані під час прийому, разом із медичною картою (за наявності). Деякі лікарські засоби не потребують рецепта і їх можна придбати без прийому лікаря (наприклад, парацетамол, ібупрофен, ліки проти алергії, застуди, легкого або помірного болю тощо).

Чи маю я оплачувати лікарські засоби, призначені лікарем?

Як правило, вам доведеться платити за ліки. Однак, якщо у вас є медична картка та номер соціального страхування, соціальне страхування оплатить частину вартості ліків. Таким чином, вам не доведеться платити повну вартість препарату. На сайті МОЗ можна знайти детальну інформацію про внески на оплату ліків.

Якщо у вас є медична картка громади Мадрида, ви можете перевірити ціну, яку ви повинні заплатити за свої ліки, за цим посиланням.

Якщо ви ще не оформили заяву про надання притулку або у вас ще немає NIE, ви можете отримати доступ до безкоштовного медичного обслуговування, але у вас немає фармацевтичного покриття. У цьому випадку вам доведеться оплатити всю суму необхідних вам ліків.

Що стосується ліків, які ви купуєте без рецепта лікаря, ви завжди повинні сплачувати повну вартість ліків.


Інший ресурс

Вам потрібна додаткова інформація, допомога чи супровід, щоб отримати доступ до медичної допомоги в Іспанії?

Існують організації та платформи, такі як Yo Sí Salud Universal, які можуть полегшити доступ до певних ліків та/або методів лікування для людей, які опинилися у вразливій ситуації, які не можуть дозволити собі витрати.

Якщо вам потрібна додаткова інформація про те, як отримати медичну допомогу в Іспанії, зверніться до матеріалів, доступних на Yo Sí Salud Universal.

Дізнайтеся про їхні групи взаємопідтримки, які можуть допомогти вам отримати медичну допомогу. Знайдіть всю інформацію, натиснувши тут, або надіславши електронного листа на адресу  [email protected]


Agradecemos a las personas implicadas en el Programa de Refugiados Voluntarios de ACNUR, así como a la ONG Rescate, su colaboración en la elaboración y revisión de estos contenidos informativos.