خشونت چیست؟

پیام های کلیدی در مورد خشونت مبتنی بر جنسیت

خشونت  چیست؟

خشونت عبارت است از استفاده عمدی از زور یا قدرت فیزیکی، به شکل تهدید یا واقعی، علیه شخص دیگری که منجر به جراحت، مرگ و آسیب روانی شود یا با احتمال بالا ممکن است منجر به آسیب شود. اگرچه اکثر نجات یافتگانِ خشونت، دختران و زنان هستند، پسران و مردان نیز ممکن است مورد خشونت قرار گیرند.

خشونت انواع مختلفی دارد، مانند خشونت فیزیکی و جنسی، خشونت عاطفی یا روانی، خشونت اجتماعی-اقتصادی (شامل شرایطی مانند عدم اجازه برای کارکردن، کسب درآمد، اجبار به کار کردن بدون دریافت دستمزد و غیره) و خشونت خانگی.

همیشه به خاطر داشته باشید!!!

اگر شما یا کسی که می‌شناسید در معرض خشونت قرار گرفته‌است، حتما درخواست کمک کنید. به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و کمک در دسترس است.

در صورت لزوم، حمایت‌های مختلف، از جمله حمایت پزشکی، حمایت روانی-اجتماعی و کمک قانونی وجود دارد. شما نباید از درخواست برای دریافت هیچ یک از این حمایت‌ها احساس خجالت کنید.

به یاد داشته باشید که تمام اطلاعاتی که ارائه می کنید کاملاً محرمانه تلقی می‌شوند و بدون رضایت شما با هیچ کس به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

شما حق دارید بیان کنید که ترجیح می‌دهید با کارمند زن یا مرد در کمیساریا صحبت کنید.

  • حامی باشید: خود، خانواده و جامعه خود را مطلع کرده و از آنان حمایت کنید.
  • به هر شکلی از خشونت نه بگویید – از جمله خشونت فیزیکی، عاطفی، روانی، جنسی یا اقتصادی.
  • هیچ چیز نمی‌‎تواند بهانه ای برای خشونت علیه زنان باشد.
  • مردان و پسران نیز ممکن است نجات یافته خشونت باشند. اگر احساس آسیب، تهدید، یا آزار می‌کنید، نمی‌بایست از درخواست حمایت احساس خجالت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خدماتی که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران ارائه می دهد، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

شما می‌توانید به طور محرمانه از طریق تماس با خطوط تلفن موجود یا در صورت نیاز با مراجعه حضوری به دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان کمک بگیرید. برای مشاهده شماره تلفن و آدرس هر دفتر لطفا اینجا را کلیک کنید.