اطلاعات برای افرادی که به تازگی از افغانستان وارد ایران شده اند

لطفاً توجه داشته باشید کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران، ثبت نامی انجام نمی‌دهد، تصمیمی در مورد اینکه فردی پناهنده محسوب می‌شود یا خیر نمی‌گیرد و مدرکی صادر نمی کند – دولت ایران این مسئولیت را به عهده دارد

لطفا توجه داشته باشید که در حال حاضر کمیساریا در ایران برنامه ای برای اسکان مجدد ندارد.

لطفاً به خاطر داشته باشید کمیساریا اتباع افغانستانی را به برنامه‌هایی که اخیراً توسط برخی کشورها برای انتقال یا تخلیه آنان اعلام شده است ، ارجاع نمی‌دهد. اگر اطلاعاتی در این زمینه به شما داده شده، اشتباه است. تمامی اطلاعات و درخواستها در این زمینه می‌بایست از طریق تماس با کشورهای مربوطه و رویه‌های آنها صورت گیرد.

اگر به تازگی به ایران آمده‌ ام و قصد ماندن در ایران را دارم چه باید کنم؟

دولت ایران در مورد اقداماتی که میبایست افراد در بدو ورود به ایران انجام دهند هنوز تصمیمی نگرفته است و کمیساریا در حال حاضر جزئیاتی در اینباره ندارد. دولت ایران از طریق دفتر امور اتباع و مهاجران خارجی مسئول ثبت نام پناهجویان و تصمیم گیری در مورد وضعیت پناهندگی آنها است.

برای اطلاعات بیشتر صفحه “اطلاعیه ها” را https://help.unhcr.org/iran/news/ دنبال کنید. این صفحه درصورت کسب اطلاعات بیشتر ، به طور مداوم به روزسانی می‌شود.

من شنیده‌ام که کشورهای دیگر برای کمک به افغانستانی هایی که با و یا برای این کشورها کار کرده اند، برنامه هایی برای سفر به آن کشورها در نظر گرفته اند، آیا کمیساریا در ایران می‌تواند به من برای دسترسی به این برنامه ها کمک کند؟

برخی از کشورها به تازگی فرصت‌هایی را برای اتباع افغانستانی که با آن کشورها کار کرده اند یا وابسته به آنها بوده‌اند، اعلام کرده‌اند تا برای سفر به آن کشورها درخواست ارسال کنند. این برنامه ها توسط آن کشورها ایجاد می‌شود و کمیساریا در ارجاع افراد به این برنامهها و یا بررسی درخواست آنها نقشی ندارد.

ممکن است برنامه های بیشتری برای حمایت از مردم افغانستان در داخل یا خارج از افغانستان وجود داشته باشد و یا به زودی در نظر گرفته شوند. کمیساریا تلاش می کند اطلاعیه های مربوط به برنامه های تحت پوشش دولت ها را  تا آن جا که امکان دارد به روزسانی نماید. جزئیات مربوط به این اطلاعات را می توانید در وب سایت هایی که توسط آن کشورها راه اندازی شده است ، بیابید. لطفاً برای مطلع شدن از آخرین اطلاعات در این زمینه و هم چنین دسترسی به وبسایت های این کشورها  به صفحه افغانستان   مراجعه کنید. 

برخی از برنامه ها شامل موارد زیر است : 

?? ایالات متحده آمریکا ??

ایالات متحده اخیراً فرصت هایی را برای اتباع افغانستانی که با دولت، ارتش، سازمان‌های غیردولتی و یا رسانه‌های ایالات متحده کار کرده و یا به آن ها وابسته بوده اند‌، اعلام کرده است. لطفاً برای جزئیات بیشتر به صفحات زیر از وبسایت وزارت خارجه ایالات متحده مراجعه کنید:

?? کانادا ??

برنامه کانادا شامل اتباع افغانستانی که “استخدام آنها شامل رابطه قابل توجه و/یا پایدار با دولت کانادا بوده است” از جمله مترجمان ارتش و کارکنان محلی‌ای که برای سفارت کانادا کار کرده و یا کار می‌کنند، می‌شود. لطفاً برای جزئیات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید :

?? بریتانیا ??

بریتانیا دو برنامه برای کارمندان محلی فعلی و سابق در افغانستان در نظر گرفته است. لطفاً برای اطلاع از جزئیات به سایت های زیر مراجعه کنید:

آیا کمیساریا به من کمک می کند تا به کشور دیگری بروم؟

ممکن است اطلاعاتی در مورد فرصتهای اسکان مجدد برای پناهندگان افغانستانی دیده باشید. کمیساریا در حال حاضر بر اقدامات فوری جهت اطمینان از امنیت و حمایت از کسانی که به تازگی وارد ایران شده‌اند، تمرکز دارد. گزینه های اسکان مجدد در سراسر جهان ، از جمله در ایران ، بسیار محدود است. با این حال، در آینده، در صورت اختصاص سهمیه بیشتر، ممکن است گزینه اسکان مجدد برای تعداد محدودی در نظر گرفته شود.


اطلاعات مرتبط

<< بازگشت به صفحه اصلی (لینک)
>> انتخاب سایر کشورها در صفحه “کمک”  (لینک)