سوالات متداول در مورد طرح سرشماری

 1. مدارک لازم برای گرفتن برگه سرشماری چیست؟

در روز نوبت، سرپرست خانوار به همراه سایر اعضای خانواده که بالای 5 سال سن دارند با در دست داشتن مدارک ذیل به یکی از مراکز تعیین شده مراجعه می نماید:

 • برگه نوبت
 • مدارک شناسایی همه اعضای خانواده مانند پاسپورت یا تذکره
 • ·         قرارداد اجاره معتبر
 • گواهی واکسن کووید 19

در صورت فقدان پاسپورت یا تذکره، سند ازدواج و/یا سایر مدارک شناسایی هم ممکن است به صورت موردی پذیرفته شود.

به افرادی که گواهی واکسن کووید 19 ندارند، معرفی نامه واکسن داده می شود.

 • برای دریافت برگه سرشماری چه مقدار باید پرداخت کنم؟

بر اساس اطلاعیه اخیر اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، هزینه های  نوبت دهی جهت ثبت نام و شرکت در طرح سرشماری “اتباع افغانستانی فاقد مدرک” بر اساس نرخ مصوب برای هر نفر در دفاتر پیشخوان دولت ٢٧٠ هزار ریال (معادل ٢٧ هزار تومان) و کسانی که گواهی واکسیناسیون دارند و به دفاتر  کفالت  مراجعه می کنند ٣١٠ هزار ریال (معادل ٣١ هزار تومان) می باشد.

 • از کجا می توانم برگه سرشماری دریافت نمایم؟

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در وبسایت رسمی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور، اتباع افغانستانی باید برای ثبت نام در طرح فعلی سرشماری به نزدیکترین مرکز پیشخوان یا دفتر کفالت مراجعه نمایند.

 • چرا فقط تعداد محدودی از دفاتر پیشخوان برای صدور برگه سرشماری در دسترس هستند؟

ممکن است به این دلیل باشد که فقط مراکز پیشخوانی که امکان صدور کارت ملی هوشمند دارند ، برگه سرشماری صادر می کنند.

 • مدارکی که در طرح سرشماری صادر می شوند چه مدت اعتبار دارند؟ آیا مهلت اعتبارآن بعد از این طرح قابل تمدید است؟

برگه سرشماری صادر شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران/ اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور تا تاریخ 30 مهر 1401 معتبر است. تاکنون، در مورد تمدید اعتبار اخباری منتشر نشده است.

 • ویزای من هنوز برای چند ماه معتبر است، آیا من برای شرکت در طرح سرشماری فعلی واجد شرایط هستم؟

بله، به اتباع افغانستانی که دارای ویزای معتبر هستند هم توصیه می شود که به نزدیکترین مرکز پیشخوان یا دفتر کفالت در محل اقامت خود مراجعه و در طرح سرشماری شرکت نمایند چرا که اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور این گروه را هم ثبت نام نموده و برای آنها برگه سرشماری صادر می نماید.

 • من در طرح سرشماری فعلی در سال 1401 شرکت نموده ام و برگه سرشماری دریافت کرده ام، آیا برای برنامه اسکان مجدد واجد شرایط هستم؟

شرکت در طرح سرشماری 1401 و داشتن برگه سرشماری به صورت اتوماتیک شما را برای برنامه اسکان مجدد واجد شرایط نمی کند. واجد شرایط بودن برای برنامه اسکان مجدد کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان در ایران، طبق معیارهای از پیش تعیین شده ای است که عموما بر اساس آسیب پذیری می باشد.

 • من فاقد مدرک می باشم و هنوز در طرح سرشماری شرکت نکرده ام، آیا می توانم کودکان خود را در مدرسه ثبت نام نمایم؟

بر اساس آیین نامه مدارس، مدیر مدرسه در موارد استثنائی، می تواند دانش آموزان بدون مدارک شناسایی و تحصیلی را با گرفتن تعهد نامه کتبی از سرپرست دانش آموز ثبت نام نموده تا طی یک ماه مدارک را به مدرسه تحویل نمایند.

 • چرا از من خواسته می شود مبالغ بیشتر از نرخ مصوب اعلام شده توسط اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور را به مراکز پیشخوان پرداخت نمایم؟

اگر از شما خواسته شد مبالغ بیشترازمبالغ ذکر شده در اطلاعیه اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشورپرداخت نمایید، لطفا این موضوع را به پیام رسان واتساپ با شماره تلفن (۰۹۹۱۲۷۰۷۴۸۳) که توسط اداره اتباع برای رسیدگی به شکایات و نظرات اختصاص داده شده است، گزارش دهید.

 1. لطفا در مورد مراحل کلی و الزامات طرح سرشماری فعلی توضیح دهید.

تمامی اتباع افغانستانی فاقد مدرک که در ایران زندگی می کنند باید به مراکز پیشخوان/دفاتر کفالتی که کارت ملی هوشمند صادر می‌کنند مراجعه و در طرح سرشماری شرکت نمایند.

ثبت نام برای طرح سرشماری برای سه گروه واجدین شرایط در حال انجام است:

 1. باز سرشماری: برای دارندگان برگه سرشماری سال 1395-1396
 2. اتباع افغانستانی فاقد مدرک که قبلا معرفی نامه واکسن خود را از دفاتر کفالت دریافت نموده اند و در طرح سرشماری سال 1395-1396 شرکت نکره اند
 3. اتباع افغانستانی فاقد مدرک که در هیچ کدام از طرحهای سرشماری و واکسیناسیون شرکت نکرده اند
 1. به دلیل خطر رد مرز شدن، من نگران به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم (به خصوص شماره تماس) با دولت هستم. چه باید بکنم؟

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، هیچ اطلاعی از موارد بازداشت، توقیف و یا رد مرزشدن از اتباع افغانستانی که برای شرکت در طرح سر شماری به مراکز تعیین شده مراجعه نموده اند ندارد. در مقابل، شرکت در طرح سر شماری ممکن است شما را از بازداشت، توقیف و یا رد مرزشدن در امان بدارد. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران به صورت جدی تمامی اتباع فاقد مدرک را تشویق می نماید که در طرح سر شماری فعلی شرکت نمایند.

 1. من کارت آمایش دارم، آیا نیاز به شرکت در طرح سر شماری دارم؟

طرح سر شماری به صورت مشخص برای اتباع افانستانی فاقد مدرک می باشد بنابراین اگر شما دارنده کارت آمایش می باشید، لزومی به شرکت در طرح سر شماری فعلی ندارید.

 1. کجا می توانم موارد تخلف در اجرای طرح سرشماری را گزارش دهم؟

اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور یک شماره واتس آپ که در بالا ذکر شد، معرفی نموده است که می توانید شکایات خود را در مورد هر گونه سوء استفاده و بدرفتاری، با مسئول مربوطه در اداره اتباع مطرح نمایید.

 1. به هر دفتر پیشخوان که مراجعه میکنم می گویند سایت بسته شده است. آیا درست است؟

گزارشاتی مبنی بر بسته شدن تعدادی از دفاتر پیشخوان در مناطق مختلف به دلیل شلوغی دفاتر شنیده شده است که به هر حال ،به معنی پایان طرح نمی باشد همانطور که مهلت پایان طرح سرشماری تا تاریخ نهم تیر ماه 1401 تمدید گردیده است. توصیه می شود که به دفاتر پیشخوان دیگری که همچنان در حال انجام سرشماری هستند مراجعه نمایید.