Які основні зміни відбудуться в програмі фінансової допомоги? Чому ці зміни впроваджуються зараз? (…)


1. Які основні зміни відбудуться в програмі фінансової допомоги?

Основна зміна передбачає коригування критеріїв, за якими біженці матимуть право на отримання фінансової допомоги, щоб гарантувати, що доступна допомога досягне тих, хто її найбільше потребує. Це включає проведення оцінювальних співбесід для всіх біженців, які отримують грошову допомогу. У результаті оцінки деякі біженці, які раніше отримували фінансову допомогу, більше не будуть її отримувати. 


2. Чому ці зміни впроваджуються зараз?

Після двох років надзвичайної ситуації з біженцями, обсяг гуманітарного фінансування, призначеного для реагування на потреби біженців, зменшується. У зв’язку з цим УВКБ ООН має зробити все можливе, щоб обмежені ресурси, якими воно володіє, були спрямовані до найбільш уразливих біженців. Програма грошової допомоги для біженців націлена на те, щоб біженці могли задовольнити свої основні потреби в короткостроковій перспективі, поки вони інтегруються в місцеве суспільство, знаходять роботу та поки почнуть забезпечувати свої родини за рахунок власних ресурсів. УВКБ ООН розуміє, що існує велика потреба у фінансовій допомозі, але не в змозі зберігати той самий рівень підтримки, яка надавалась в минулому. 


3. Я отримав СМС із повідомленням про те, що мене запрошують на співбесіду з оцінювання та верифікації. Що це таке? Чи потрібно мені відвідувати цю співбесіду?

Так, важливо, щоб ви були присутні на співбесіді. 

УВКБ ООН коригує критерії отримання біженцями фінансової допомоги. Це необхідно для того, щоб доступна допомога досягла тих, хто її найбільше потребує. Для цього нам потрібно провести оцінювальні співбесіди з усіма, хто зараз отримує грошову допомогу. Крім того, співбесіда також буде регулярною верифікаційною співбесідою. Неявка на неї може призвести до втрати фінансової допомоги в наступні місяці.


4. У повідомленні сказано, що я та члени моєї родини запрошені на співбесіду з оцінювання та верифікації. Нещодавно ми проходили верифікаційну співбесіду. Нам потрібно відвідати ще й цю нову?

Так, забезпечте свою присутність на співбесіді. Ця співбесіда служитиме і оцінкою за новими критеріями, і верифікацією. 


5. Я або хтось із членів моєї родини пропустив співбесіду, що треба робити?

Якщо ви або хтось із членів вашої родини пропустив співбесіду з оцінки/верифікації, ви можете зателефонувати на гарячу лінію з питань фінансової допомоги за номером 080010823 або звернутися до найближчого реєстраційного центру УВКБ ООН, щоб зробити запит на нову дату співбесіди. Зверніть увагу, що вас запитають про причини вашої неявки на першу заплановану співбесіду. 


6. Чи потрібно мені бути присутнім на співбесіді зі всією сім’єю, чи достатньо буде лише глави сім’ї?

Ви повинні бути присутніми з усіма членами сім’ї, які наразі зареєстровані для отримання фінансової допомоги та проживають у Республіці Молдова. 


7. Я почув від своїх друзів, родичів тощо, що УВКБ ООН запрошує на співбесіди інших біженців, які отримують фінансову допомогу. Мені не прийшло подібне СМС, що мені потрібно робити?

Якщо ви ще не отримали СМС, не хвилюйтеся. УВКБ ООН запросить усіх біженців, які отримують фінансову допомогу, для оцінки, і може знадобитися деякий час, щоб охопити всіх. Будь ласка, переконайтеся, що ваш телефон увімкнений та доступний. Якщо ви змінили номер телефону, який ви реєстрували в УВКБ ООН, будь ласка, оновіть дані про нього, зателефонувавши на гарячу лінію з питань фінансової допомоги за номером: 080010823.


8. Що буде відбуватись на співбесіді?

УВКБ ООН та партнерські організації поставлять вам ряд запитань, щоб краще зрозуміти вашу поточну ситуацію та визначити рівень вашої вразливості. Це може включати, але не обмежуватися поєднанням різних факторів, таких як склад вашої сім’ї, житло, стан здоров’я, особливі потреби та здатність самостійно себе забезпечувати. 


9. Які документи нам потрібно взяти з собою в реєстраційний центр для співбесіди?

Будь ласка, візьміть із собою основні документи, такі як будь-який документ, що посвідчує особу, виданий Урядом Молдови (Ідентифікаційна картка бенефіціара тимчасового захисту, свідоцтво шукача притулку, ідентифікаційна картка особи зі статусом біженця, ідентифікаційна картка особи без громадянства, свідоцтво заявника без громадянства, ідентифікаційна картка бенефіціара гуманітарного захисту, дозвіл на проживання), національний паспорт, національне посвідчення особи, свідоцтво про народження, медичні висновки (за наявності), свідоцтво про інвалідність (навіть прострочений) тощо. 


10. Що відбудеться, якщо я відмовлюся брати участь в оцінювальній співбесіді?

Ви самі вирішуєте, брати чи не брати участь в оцінювальній співбесіді. Однак зауважте, що оцінка, все одно буде проведена для всіх, хто наразі отримує фінансову допомогу на основі наявної інформації. Ця співбесіда дає вам змогу повністю пояснити свої потреби та можливості щодо житла, стану здоров’я, соціально-економічного статусу та критичних важливих речей, тому у ваших інтересах бути присутніми. Ця інформація має важливе значення для повноцінного розгляду права вашої сім’ї на отримання фінансової допомоги. 

Ваше рішення відповідати на запитання повністю ґрунтується на вашій згоді та буде прийняте з повагою. Просто пам’ятайте, що чим більше інформації ви зможете надати, тим краще УВКБ ООН зможе зрозуміти та визначити право вашої родини на фінансову допомогу. Уся зібрана інформація буде КОНФІДЕНЦІЙНОЮ. Крім того, якщо є будь-яка чутлива інформація, якою ви захочете поділитися, навчений персонал столів захисту реєстраційних центрів буде готовий обговорити це з вами в конфіденційному просторі. 


11. Які критерії права на отримання грошової допомоги?

УВКБ ООН використовує систему оцінки вразливості та потреб. Допомога надається в першу чергу тим, хто вважається найбільш уразливим. 


12.У мене була оціночна співбесіда, коли я отримаю відповідь, чи я маю/не маю право на подальші виплати?

У червні ви отримаєте СМС із повідомленням про те, що ви відповідаєте новим критеріям участі у програмі. 


13. Якщо буде визначено, що я більше не маю права на грошову програму УВКБ ООН, коли закінчиться моя фінансова допомога?

Як повідомлялося раніше, в грудні 2023 року, УВКБ ООН планувало змінити критерії прийнятності в першому кварталі 2024 року. УВКБ ООН очікує, що для тих, хто буде визнаний непридатним для участі в його програмі згідно з новими критеріями відповідності, з червня 2024 року розпочнеться припинення фінансової допомоги. Тому надзвичайно важливо, щоб ви вже зараз почали планувати ймовірність того, що вас буде визнано непридатним для продовження допомоги. 


14. Що я можу зробити, якщо я вважаю, що рішення щодо мого подальшого права на програму фінансової допомоги є помилковим?

Важливо розуміти, що рішення про припинення фінансової допомоги не означає, що ви не вважаєтеся вразливим або що ви не потребуєте фінансової підтримки. Це просто означає, що інші біженці в країні мають вищу вразливість і потребують грошової підтримки більше. УВКБ ООН має зосередити свої наявні ресурси на цих особах. Однак, якщо ви вважаєте, що у вас не було можливості відкрити важливий фактор у вашій справі під час оцінювальної співбесіди, ви можете повідомити про це УВКБ ООН в онлайн-формі за посиланням: Complaint Online Form. УВКБ ООН та його партнери переглянуть надану інформацію та за потреби вживуть подальших заходів. 


15. Раніше я брав участь у програмі фінансової допомоги біженцям від УВКБ ООН, але мене виключили з програми, оскільки я не отримав правового статусу в Республіці Молдова. Чи можу я взяти участь в оцінювальній співбесіді?

Ні. Якщо ви прибули до Молдови раніше, ніж протягом останніх двох місяців, вам потрібно отримати легальний статус у Республіці Молдова, щоб мати право на отримання фінансової допомоги УВКБ ООН, за винятком ситуацій, коли ви не можете це зробити з причин, які не залежать від вас. Після того, як ви отримаєте правовий статус, вас можуть розглянути для отримання допомоги на основі нових критеріїв відповідності. Поняття «правовий статус у Молдові» включає тимчасовий захист, статус шукача притулку, статус біженця, заявників без громадянства та осіб, що мають статус особи без громадянства, осіб з гуманітарним захистом та осіб з іншими видами дозволів на проживання. 


16. Я або хтось із членів моєї сім’ї має громадянство Молдови або подвійне громадянство Молдови/України і зараз отримую грошову допомогу у зв’язку з переміщенням з України. Чи викликатимуть мене на співбесіду для оцінювання?

Так. Усі особи, які наразі приймають участь у програмі фінансової допомоги УВКБ ООН, будуть запрошені на співбесіду для оцінки вразливості. Ті особи з громадянством Молдови або подвійним громадянством Молдови/України, які відповідають новим критеріям програми, продовжуватимуть отримувати фінансову підтримку УВКБ ООН, оскільки вживаються заходи для їх переведення на інші доступні програми підтримки. 


17. Я нещодавно прибув до Республіки Молдова, пройшов співбесіду для реєстрації, але жодної додаткової співбесіди зі мною не проводили. Що я повинен робити?

Новоприбулі мають право на отримання двомісячної допомоги, щоб допомогти їм влаштуватися в країні. Протягом цих двох місяців вас запросять на оціночну співбесіду, щоб визначити ваше право на тривалу допомогу. Крім того, у цей період важливо отримати правовий статус у країні. Якщо ви зіткнулися з труднощами в отриманні легального статусу через обставини, які не залежать від вас, ви можете звернутися за підтримкою до столів захисту при реєстраційних центрах. 


18. Я доглядаю за дитиною, яка не є моєю біологічною дитиною. Що я повинен робити?

Усі члени вашої родини, включно з усіма дітьми, про яких ви піклуєтеся, повинні прийти з вами на співбесіду для оцінювання. Якщо ви доглядаєте за дитиною, яка не є вашою біологічною чи законно усиновленою дитиною, візьміть будь-які документи, які підтверджують, що ви маєте юридичний обов’язок піклуватися про дитину, наприклад, довіреність, якщо вона у вас є. Колега з Відділу Захисту поговорить з вами та дитиною, щоб краще зрозуміти вашу ситуацію, ваші стосунки та будь-яку підтримку, яка вам може знадобитися. 


19. Я не можу поїхати до реєстраційного центру через мою інвалідність та/або стан здоров’я.

Якщо ви є людиною з інвалідністю та/або важкими захворюваннями і не маєте можливості звернутися до реєстраційного центру, будь ласка, зателефонуйте за номером: 0 800 10 823, щоб запросити візит додому, і наша команда проведе оцінку безпосередньо за місцем вашого проживання. Якщо один член сім’ї є людиною з інвалідністю та/або має важке захворювання, уся родина може пройти оцінювання вдома, під час візиту нашої команди. 


20. Чи очікуєте ви подальших змін у програмі фінансової допомоги УВКБ ООН у майбутньому?

УВКБ ООН продовжить оцінювати свою програму фінансової допомоги біженцям з урахуванням наявних ресурсів та інших подій. УВКБ ООН за потреби інформуватиме біженців про будь-які заплановані зміни.