Якщо тобі менше 18 років, і ти хочеш виїхати з України самостійно або в супроводі когось, хто не є твоїм батьком або близьким родичем, існують різні правила і процедури.
- Якщо тобі 16 років або більше – якщо тобі від 16 до 18 років, згідно з українським законодавством, тобі дозволено перетинати кордон без супроводу дорослих.
- молодше 16 років – якщо ти подорожуєш без уповноваженої повнолітньої особи, тебе не пропустять через кордон, і ти будеш направлений до Департаменту служб у справах дітей в Україні.
Якщо тобі ще немає 16 років, ти можеш перетнути кордон у супроводі повнолітнього родича (тобто бабусі, дідуся, тітки/дядька, повнолітнього брата чи сестри, або вітчима/мачухи). Щоб отримати дозвіл на виїзд з України, тобі та повнолітньому родичу, у супроводі якого ти подорожуєш, необхідно надати певні документи, серед яких:
- міжнародний паспорт, а за відсутності міжнародного паспорта – свідоцтво про народження або національний паспорт (внутрішній паспорт),
- документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтва про народження, свідоцтво про шлюб тощо) та/або,
- письмову заяву від одного з батьків, завірену органом опіки та піклування в Україні (у разі, якщо спорідненість не може бути підтверджена поданими документами).
Якщо тобі ще немає 16 років, ти також можеш перетнути кордон у супроводі повнолітньої особи, уповноваженої одним із твоїх батьків піклуватися про тебе. Ця особа має представити письмову заяву від одного з батьків, завірену органом опіки та піклування в Україні.
Хоча в правилах воєнного стану це не застережено, але на практиці були випадки, коли прикордонники просили надати нотаріально засвідчену згоду батьків дитини (якщо доступ до нотаріальних послуг доступний для батьків), яка давала б дозвіл дорослому родичу, що вас супроводжував, доглядати за вами та подорожувати разом із вами. Цей коментар стосувався того, що нотаріальні послуги є більш доступними в Західній/Центральній Україні, ніж у зоні активних бойових дій.
Крім того, тобі необхідно буде надати свій закордонний паспорт, свідоцтво про народження дитини або національний паспорт (внутрішній паспорт)
У разі перетину кордону дітьми з важкими захворюваннями або інвалідністю, Міністерство соціальної політики підготувало додаткові інструкції, що описують додаткові процедури та документацію.