БАТЬКАМ, ЯКІ РАЗОМ ІЗ ДІТЬМИ ВИМУШЕНО ПОКИНУЛИ УКРАЇНУ: На цьому сайті Міністерства освіти України батьки, які разом із дітьми перебувають за межами України, знайдуть відповіді на найпоширеніші питання щодо організації навчального процесу, оцінювання, переведення дітей до наступного класу або отримання шкільних документів.
Біженці, які перебувають в Італії, мають такі ж права на освіту, як і всі італійці.
Освіта для дітей та підлітків
Законодавство Італії передбачає, що всі діти та підлітки, незалежно від їхнього статусу, мають право на освіту та зобов’язані ходити до школи до 16 років. Це означає, що всі діти віком від 6 до 16 років, які перебувають на території Італії, повинні бути зареєстровані у школі та регулярно відвідувати її. Після отримання заяви про зарахування іноземного громадянина, школа затребує документи, аналогічні як вимагається для італійських дітей. Зверніть увагу, що відсутність реєстрації місця проживання або попереднього навчання не може перешкодити дитині вступити до школи.
Заяву на зарахування до шкіл усіх рівнів необхідно заповнювати онлайн на вебсайті Міносвіти. У випадку, якщо родина не має доступу до Інтернету та/або комп’ютера, школа, на яку претендує дитина, може, за запитом, надати допомогу в реєстрації заяви. Більш детальну інформацію можна знайти на вебсайті Refugee.info
Освіта для дорослих
Особи, які досягли 16-річного віку, які мають дійсний дозвіл на перебування, мають право відвідувати державні школи для дорослих на аналогічних умовах, що й громадяни Італії. Учбові заняття для дорослих можуть відбуватися в нічних державних школах або в освітніх центрах дорослих провінцій (Centri Provinciali per l’istruzione degli Adulti – CPIA).
Ви можете зареєструватися безпосередньо у вибраному центрі CPIA (для середньої школи першого ступеня – scuola secondaria di primo grado) або в школі, яка організовує заняття (для середньої школи другого ступеня – scuola secondaria di secondo grado).
Щоб вступити до вищої середньої школи, вам потрібна кваліфікація середньої школи нижчого ступеня (атестат середньої школи – Licenza media), отримана в Італії. Якщо атестат отримано закордоном, документ має пройти юридичну легалізацію. Багато шкіл дозволяють скласти іспит Licenza media під час відвідування вечірніх курсів старшої середньої школи.
Доступ до університету
Можливості вступу до університетів для шукачів притулку можуть бути різними. Лише декілька університетів наразі дозволяють шукачам притулку пройти «повну реєстрацію» (наприклад університети Палермо та Мессіни).
Найчастіше шукачам притулку дозволяють зареєструватися «умовно»: зарахування буде завершено, коли вам буде надано статус біженця в Італії. Якщо ви шукаєте притулку, більшість університетів дозволять вам відвідувати заняття та складати іспити, поки ви чекаєте відповіді на вашу заяву про надання притулку. Для того, щоб отримати вищу освіту або отримати наукову ступінь (диплом), вам необхідно надати форму захисту (статус біженця, особи, що потребує додаткового захисту або спеціального захисту). Якщо ви маєте статус біженця, ви маєте право на вступ до університету, але можуть виникнути деякі практичні перешкоди, зокрема, чи є у вас відповідні мовні навички та документи про набуття освіти чи необхідні фінансові ресурси.
Визнання кваліфікації
Ті, кому довелося покинути власну країну, не завжди мають із собою оригінали документів, що підтверджують навчання та закінчення школи. Крім того, для вас може бути неможливим або занадто небезпечним надсилати запит на ці документи у органів влади вашої країни походження.
Для біженців законодавство Італії передбачає можливість визнання кваліфікації «навіть за відсутності атестата/диплома/сертифіката від держави, в якій була отримана кваліфікація, якщо відповідна особа доведе, що вона не може отримати відповідні документи».
Залежно від вашої індивідуальної ситуації та від університету існують різні процедури:
- Свідоцтво про порівнянність (Attestato di comparabilità), яке видається безкоштовно Інформаційним центром академічної мобільності та еквівалентності CIMEA біженцям через власну службу сертифікації кваліфікацій – Diplome.
- Свідоцтво про дійсність (Dichiarazione di Valore), що видається Міністерством закордонних справ та міжнародного співробітництва (MAECI) через спеціальну службу запитів для біженців та осіб, які потребують додаткового захисту.
- EQPR (Європейський кваліфікаційний паспорт для біженців): Рада Європи (COE) розробила процедуру оцінки випадків, коли документація неповна або повністю відсутня.
- Щоб визначити, яка процедура найкраще підійде для ваших відповідних умов, рекомендуємо вам звернутися до університету, куди ви хотіли б вступити.
Для отримання додаткової інформації ви можете зв’язатися з Центру CIMEA, яка є офіційним органом, що оплачує інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з процедурами визнання академічних кваліфікацій в Італії.
Оплата навчання
«Як я можу забезпечити себе під час навчання в університеті?»
Щоб допомогти біженцям і особам, які потребують додаткового захисту, більшість університетів в Італії розробили процедури, згідно з якими вас можуть звільнити від сплати за навчання. Будь ласка, зв’яжіться з університетом, до якого ви бажаєте вступити, щоб дізнатися більше з цього питання. Крім того, в Італії передбачені дві стипендіальні програми, доступні для біженців та осіб, які потребують додаткового захисту:
Стипендіальна програма CRUI
Починаючи з 2016 року Міністерство внутрішніх справ та Конференція ректорів італійських університетів (CRUI) щороку надають 100 стипендій біженцям та особам, які потребують додаткового захисту.
Термін повідомлення: інформацію про виділені стипендії публікують на початку липня
Спосіб оформлення: ви можете знайти інформацію про запит стипендії CRUI на спеціальному вебсайті або на вебсайті CRUI чи CRUI Foundation.
Стипендіальна програма DSU
Міністерство освіти, університетів і наукових досліджень (MIUR) щороку виділяє гранти на право на навчання в університеті (DSU). Оплата грантів здійснюється через спеціальний фонд, який називається «Єдиний фонд добробуту студентів і права на навчання».
Ці стипендії доступні для всіх студентів (громадян Італії та іноземних держав) залежно від економічних потреб і певних вимог до заслуг. Для біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, існують певні спрощення, пов’язані з сертифікацією доходів, щоб продемонструвати економічну потребу.
Управління грантами здійснюється на рівні регіонів, тому умови можуть відрізнятися залежно від регіону.
Терміни подання заяви: тендери зазвичай відкриваються на початку червня і відкриті протягом усього літа, точні терміни визначаються в кожному окремому регіоні. Спосіб пошуку: інформацію про пропозиції стипендії у вашому регіоні або для вашого університету можна знайти на вебсайті DSU
Інші послуги та інформація
Деякі університети пропонують послуги з адаптування та підтримки однолітків для біженців. Зверніться до студентської асоціації свого університету, щоб отримати більше інформації з цих питань.