МІЖНАРОДНИЙ ЗАХИСТ і СПЕЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ


Що це означає?

У випадку подання запиту на міжнародний захист можуть визнаватися наступні варіанти захисту: власне міжнародний захист (статус біженця або додатковий захист) або спеціальний захист:

  • статус біженця: у випадку обґрунтованих підстав для побоювання переслідувань за ознаками раси, релігії, громадянства, приналежності до соціальної групи чи політичних поглядів;
  • додатковий захист: для тих, хто ризикує потрапити під смертну кару, катування або чиє життя перебуває під загрозою у разі внутрішньої або міжнародної війни у країні походження;
  • спеціальний захист: для тих, хто не підлягає вивезенню з території Італії, оскільки це стало би підставою для порушення їх основних прав (у випадках ризику переслідування, катувань, нелюдського поводження або поводження, яке принижує гідність; у випадку, коли репатріація є порушенням конституційних або міжнародних прав італійської держави).

Хто може подати запит?

Усі, хто є громадянами країн, що не входять до ЄС, чи особи без громадянства, і які знаходяться на кордоні, у прикордонних пунктах, у транзитних зонах чи на національній території, незалежно від того, коли вони в’їхали та чи мають будь-який дозвіл на проживання (законний, тимчасово без дозволу на проживання, ін.).


Що для цього потрібно зробити?

Необхідно подати запит безпосередньо до Головного управління поліції. На цьому етапі необхідно буде двічі з’явитися в управління поліції. Перший раз для того, щоб лише повідомити про ваш намір подати запит на міжнародний захист, а другий – для того, щоб зареєструвати свій запит і заповнити форму С3. Після цього послідує співбесіда із територіальною комісією, яка або схвалить ваш запит на одну із форм захисту, або відхилить його.
Тим часом вам буде надано дозвіл на проживання на основі прохання надання притулку.


Чи потрібно мати паспорт?

Для подання заяви на отримання міжнародного захисту вам не потрібен паспорт чи будь-який інший документ посвідчення особи. Ви можете подати запит та йти до територіальної комісії без жодних документів, щоб розповісти вашу історію, а також вказати причини, які змусили вас просити захист в Італії.


Чи можливо подати на апеляцію після отримання першої відмови у суді?

Так, на апеляцію необхідно подати, звернувшись до адвоката, але якщо у вас немає змоги оплатити його послуги самостійно, ви маєте право на безкоштовне адвокатське супроводження. Оскарження рішення про відмову зазвичай дає вам право залишатися в Італії до рішення суду. Однак у деяких випадках, щоб залишитися в Італії, ваш адвокат повинен подати спеціальний запит до судді, який займається вирішенням цього питання (наприклад, якщо ви перебуваєте у центрі утримання для репатріації або якщо ваша заява не має обґрунтованих підстав).


На який термін видається дозвіл на проживання?

У разі визнання статусу біженця дозвіл на проживання видається терміном на 5 років із можливістю автоматичного поновлення, тобто без повторного розгляду справи.

У разі визнання додаткового захисту видається дозвіл на проживання терміном на 5 років із можливістю поновлення.

У разі визнанння спеціального захисту видається дозвіл на проживання терміном на 2 роки з можливістю поновлення.


На що ви маєте право?

Бенефіціарам міжнародного (статус біженця і додатковий захист) і спеціального захисту надається:

Право на освіту: ви можете записатися у найближчу до вас школу або в обраний вами університет;

Право на працевлаштування: через 60 днів після подачі запиту на міжнародний захист;

Право на реєстрацію у Національній системі охорони здоров’я (SSN Sistema sanitario Nazionale): (відразу після подання запиту на міжнародний запит ви зможете вільно вибрати сімейного лікаря та/або педіатра. Для цього необхідно звернутися у територіальну медичну службу (іт. ASL – Azienda Sanitaria Locale), у віконце, де проводять вибір і відмову від лікаря (іт. “scelta e revoca del medico”);

Право на соціальні виплати: в залежності від форми захисту, яку вам визнали, ви маєте доступ до різних соціальних виплат.


Чи можна подати запит на возз'єднання сім'ї?

Так, якщо ви отримали міжнародний захист (статус біженця або додатковий захист).
Ні, якщо ви отримали спеціальний захист.


Чи можна конвертувати дозвіл на проживання для тимчасового захисту у дозвіл для праці?

Так, якщо ви отримали міжнародний захист (статус біженця або додатковий захист).
У разі визнання спеціального захисту, конвертація не можлива для тих, хто подав запит від 11 березня 2023 року.


Чи маєте ви право на проїзний документ?

Так, якщо ви отримали статус біженця.
Так, якщо вам надали додатковий захист, і ви не можете звернутися до органів влади країни вашого походження.
Якщо ви отримали спеціальний захист, ні, однак можуть бути винятки, а саме: колиє суб’єктивні або об’єктивні причини, що перешкоджають видачі паспорта країною походження (наприклад, обґрунтований страх вийти на контакт із дипломатичним представництвом вашої країни, неможливість надати документи, які вимагає Посольство для видачі паспорта, а також відсутність консульського представництва в Італії).


Чи маєте ви право на допомогу із житлом, якщо у вас відсутні засоби для проживання?

Так, в урядових чи приймальних центрах при префектурі або у структурах приймально-інтеграційної системи.


Чи маєте ви право на грошову допомогу на проживання (300 евро), якщо ви самостійно знайшли житло?

Ні.


Чи можна подорожувати після отримання дозволу на проживання?

Так, до 90 днів поспіль в межах Шенгенської зони.


Чи можете ви повернутися до країни походження?

Якщо вам надали міжнародний захист (статус біженця чи додатковий захист), і ви відвідали країну свого походження, після вашого повернення італійські органи (Національна комісія з питань притулку) можуть розпочати процедуру з метою з’ясування причини та обставин вашої поїздки, а також, щоб зрозуміти, чи повернення у країну вашого походження пов’язане із закінченням ризикової ситуації. Особа у цьому випадку, запрошується на співбесіду, щоб пояснити причину поїздки, спосіб подорожі і надати будь-яку іншу інформацію про рівень ризику у країні походження і про життя особи в Італії.
Якщо ви отримали спеціальний захист, так.


Додаткова інформація, допомога та підтримка:

телефоном гарячої лінії для біженців +39 800 905 570 або +39 3511376335 для користувачів Lycamobile users/Whatsapp, або за електронною адресою: [email protected].