آموزش حرفه ای

گرجستان برای کار فنی و حرفه ای (جوشکاری، لوله کشی، اتوماسیون، تعمیر ماشین و سایر موارد) برنامه های آموزش حرفه ای را اجرا می کند. برنامه های آموزش حرفه ای ارائه شده توسط دولت برای پناهندگان شناخته شده، دارندگان وضعیت بشردوستانه، پناهجویان و افراد بدون تابعیت نیز آزاد است. برنامه های آموزشی به زبان گرجی و با امکان گذراندن یک سال دوره مقدماتی زبان گرجی برگزار می شود. امتحانات ورودی را می توان به زبان های گرجی، روسی، آذربایجانی و ارمنی گذراند. با شروع سال 2020 امکان قبولی در امتحانات ورودی به زبان انگلیسی وجود خواهد داشت.

از سال 2015 دولت گرجستان تحصیلات مالی را در برنامه های آموزش حرفه ای در مؤسسات آموزشی دولتی برای پناهجویان، پناهندگان، دارندگان وضعیت بشردوستانه وافراد بی تابعیت تأمین می کند. از سال 2019، تحصیلات فنی و حرفه ای نیز در موسسات آموزشی خصوصی تأمین مالی می شود اگر داوطلبان پس از قبولی در آزمون ورودی که توسط مرکز سنجش و امتحان ملی ( (NAECبرگزار می شود، در برنامه های تحصیلی ثبت نام کنند.

وزارت آموزش ، علوم ، فرهنگ و ورزش سالانه دو بار ثبت نام در بهار و پاییز را برای برنامه های آموزش فنی و حرفه ای آغاز می کند. ثبت نام پاییزی برای برنامه های آموزش حرفه ای از سپتامبر آغاز می شود.

در حین ثبت نام افراد باید در مراکز منبع در مناطق مختلف گرجستان کارت شناسایی و در مؤسسات آموزش حرفه ای (VET) کارت شناسایی و دیپلم مدرسه ارائه دهند. علاوه بر این، متقاضیان می توانند از طریق فرم درخواست آنلاین به آدرس http://www.vet.emis.ge ثبت نام کنند.

برای پذیرش در برنامه های VET چه تست هایی لازم است؟

پس از اتمام ثبت نام، برای شروع یادگیری در سطح اولیهVET  ، متقاضی می بایست تست حرفه ای ترتیب داده شده توسط NAEC وزارت آموزش و علوم گرجستان را قبول شود. هدف از آزمون ها تعیین میزان انطباق مهارت های شغلی متقاضیان با مشاغل انتخابی است. نمونه این تست ها در سایت اینترنتیNAEC   به زبان گرجی موجود است. در این مرحله متقاضیان می توانند آزمون را به زبان های گرجی، ارمنی، آذربایجانی و روسی انجام دهند از سپتامبر سال 2020، NAEC در نظر دارد آزمون ها را به زبان انگلیسی نیز تهیه کند. برای داوطلبان علاقه مند، عصاره های آزمون نمونه توسط کارمندان پروژه               World Vision Georgia به انگلیسی ترجمه شده و در یک پرونده جداگانه در دسترس است.

علاوه بر آزمون ابتدایی، بسته به برنامه، از متقاضیان خواسته می شود آزمون یک زبان خارجی یا آزمون تخصصی را بگذرانند، اگر برنامه دارای چنین الزاماتی باشد (مثلاً جغرافیا، علوم طبیعی و غیره).

افراد معلول قادر به ثبت نام در برنامه ها مطابق رویه های گفته شده در بالا هستند و آزمون های جایگزین را نیز که بویژه توسط تیم چند رشته ای ایجاد شده اند، انجام می دهند.

دانش آموزانی که مایل به گذار به مقاطع بالاتر از تحصیل هستند یا مدارک تحصیلی پیشرفته را دنبال میکنند، تست هایی را که توسط موسسات VET برگزار می شود انجام می دهند.

 چگونه کمک هزینهٔ تحصیلی‌ دریافت کرد؟

وقتی که متقاضی از حداقل سد صلاحیت تعیین شده برای آزمون های سازماندهی شده توسط   NAECعبورکند، وی واجد شرایط دریافت کمک هزینهٔ تحصیلی‌ دولت و آموزش مطلوب به صورت رایگان است.

زبان آموزش

در حال حاضر موسسات VET برنامه های خود را به زبان گرجی ارائه می دهند .برای غیر گرجی هایی که مشکل زبان دارند، در ابتدای برنامه دوره آموزش فشرده زبان گرجستان (مدت زمان 2-3 ماه) ارائه می شود که پس از آن دوره آموزش حرفه ای شروع می شود.

روزهای درهای باز

موسسات VET تعدادی روز درهای باز را ارائه می دهند، که در آن کلیه افراد علاقه مند می توانند اطلاعات مفصلی درباره موسسات و برنامه های VET کسب کنند،  از امکانات فنی و مالی موسسه VET مطلع شوند، و با معلمان، نمایندگان سازمان های ارائه دهنده کارآموزی و همچنین فارغ التحصیلان موفق ملاقات کنند.

دانش آموزان مؤسسات آموزش عمومی نیز می توانند با نمایندگان مؤسسات VET در مدرسه ملاقات کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

فعالیت های فوق یکی از بهترین راه های آگاهی بخشی برای والدین و دانش آموزان آینده   می‌ باشد. اطلاعات جمع آوری شده، مبانی برنامه ریزی صحیح شغلی و انتخاب حرفه را تضمین می کند.