سوالات متداول

آیا می توانم در گرجستان درخواست پناهندگی بدهم؟

اگر به دلیل ترس از آزار و اذیت یا آسیب جدی دیگری که جان یا آزادی شما را تهدید می کند خارج از کشور مبداء خود هستید، می توانید در گرجستان درخواست پناهندگی بدهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد روند پناهندگی، اینجا را کلیک کنید.

من در بازداشت هستم ، چگونه می توانم درخواست پناهندگی بدهم؟

اگر در زندان هستید یا توسط پلیس در بازداشت به سر می برید، می توانید در زندان / بازداشتگاه / ایستگاه پلیس یا در محل نگهداری خود درخواست پناهندگی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند درخواست پناهندگی در حین بازداشت ، لطفاً به بخش درخواست پناهندگی در حین بازداشت مراجعه کنید.

چه مدت طول می کشد تا تصمیم گیری درباره درخواست پناهندگی من گرفته شود؟

به طور کلی، درخواست شما برای حمایت بین المللی ظرف 6 ماه توسط وزارت بررسی خواهد شد، اما بسته به پیچیدگی پرونده مدت زمان بررسی ممکن است تا  9ماه طول بکشد. به طور کلی، طول مراحل اداری از تاریخ ارسال درخواست بیش از 21 ماه نخواهد بود.

آیا اثر انگشت من گرفته می شود؟

بله، پس از ثبت نام در بخش موضوعات مربوط به حمایت های بین المللی در اداره مهاجرت وزارت امور داخلی گرجستان.

من می خواهم بدون درخواست پناهندگی به یک کشور اروپایی بروم. آیا این ممکنه؟

سفر به یک کشور اروپایی نیاز به یک سند مسافرتی معتبر و ویزای ورود صادر شده توسط کشور مقصد دارد، با در نظر گرفتن شرایطی که در قانون آن کشور فراهم شده است.

چه مدارکی را باید با درخواست پناهندگی خود ارائه دهم؟

شما باید فرم اطلاعات شخصی را با تمام اطلاعات شخصی خود تکمیل کنید. شما باید فرم درخواست را بخش مسائل مربوط به حمایت بین المللی تکمیل کنید و در آنجا باید دلایل عدم تمایل یا عدم توانایی بازگشت به کشور خود را بیان کنید.

آیا برای درخواست پناهندگی به یک وکیل احتیاج دارم؟

برای ارائه درخواست پناهندگی نیازی به وکیل ندارید. هرچند شما این حق را دارید که در طول مراحل دادگاه درخواست پناهندگی خود یک وکیل داشته باشید. خدمات مشاوره حقوقی  ( (LASمشاوره حقوقی رایگان در طی مراحل اداری و نمایندگی رایگان دادگاه در طی مراحل دادگاه را برای پناهجویان ارائه می دهد. همچنین می توانید برای مشاوره حقوقی رایگان از طرف شریک UNHCR Article 42 اقدام کنید.

آیا مقامات کشور من خواهند دانست که من در گرجستان درخواست پناهندگی داده ام؟

مقامات گرجستان که شما به آنها درخواست خود را ارائه می دهید، ملزم به رعایت قوانین سختگیرانه محرمانه هستند. آنها مجاز به انتشار اطلاعات به مقامات کشور شما یا سفارتخانه وکنسولگری های آن نیستند.

در صورت درخواست پناهندگی در گرجستان، آیا درخواست من پذیرفته و به من حمایت بین المللی داده می شود؟

تقاضانامه شما برای پناهندگی پذیرفته خواهد شد، اما تصمیمات نهایی مربوط به درخواست پناهندگی به صورت موردی صورت می گیرد. به برخی از تقاضا ها حمایت بین المللی اعطا می شوند و برخی دیگر نه.

اگردرخواست شما برای حمایت بین المللی پذیرفته شود، ممکن است به شما پناهندگی یا وضعیت انسان دوستانه داده شود. هردواینها، حقوق مشخصی از قبیل دسترسی به شغل (از جمله توانایی ایجاد شغل شخصی خود)، مراقبت های بهداشتی، آموزش ابتدایی و متوسطه و پشتیبانی دولتی را با همان شرایطی که برای اتباع گرجستان اعمال می شود، ارائه می دهند. برای اطلاعات بیشتر به بخش ما در مورد حقوق و تعهدات پناهندگان و دارندگان وضعیت انسان دوستانه مراجعه کنید.

آیا برای درخواست پناهندگی باید هزینه بپردازم؟

خیر، روند اولیه درخواست پناهندگی هیچ گونه هزینه ای ندارد.

اگر درخواست من برای حمایت بین المللی رد شود چه می‌‌توانم بکنم؟

اگر درخواست شما برای حمایت بین المللی رد شود، نامه ای دریافت خواهید کرد که دلایل رد آن را توضیح می دهد. شما حق دارید در مدت زمان اعلام شده در نامه درخواست تجدید نظرخود را بیان کنید. درخواست تجدیدنظر رایگان است. برای جزئیات بیشتر در مورد روند تجدیدنظر، لطفا به بخش تجدیدنظر مراجعه کنید.