Часті запитання – Зміни у грошовій допомозі УВКБ ООН в Молдові 

Ця інформація допоможе гуманітарним працівникам, які безпосередньо контактують з переміщеними особами з України, отримати рекомендації щодо програми грошової допомоги УВКБ ООН.  

Передумови 

Цей документ містить інформацію про майбутні зміни в програмі грошової допомоги УВКБ ООН у Республіці Молдова (далі – “Молдова”). Програма продовжить надавати підтримку вразливим біженцям з України, які проживають у Молдові, однак, починаючи з квітня 2025 року, вартість трансферу (сума грошової допомоги) буде зменшена з 2,200 леїв до 1,625 леїв на особу на місяць у зв‘язку з непередбачуваними фінансовими обмеженнями. 

Для того, щоб допомога залишалася доступною для тієї самої кількості бенефіціарів, для всіх отримувачів буде зменшено вартість трансферту. Хоча таке коригування означає зменшення суми допомоги на одну особу, воно дозволяє продовжувати підтримувати основні витрати домогосподарств, зокрема на харчування, житло, комунальні послуги, охорону здоров’я, одяг та освіту. 

Мінімальний споживчий кошик (МСК) у Молдові становить 2,200 леїв на особу на місяць і широко використовується партнерами, які впроваджують програми багатоцільової грошової допомоги (БГД). Ця сума, розрахована урядом Молдови, відображає приблизну вартість основних товарів і послуг. 

Зменшена вартість трансферту в розмірі 1,625 леїв на особу на місяць була визначена шляхом визначення пріоритетності окремих компонентів ПБП, а саме: харчування, житло, комунальні послуги, охорона здоров’я, одяг та освіта, замість того, щоб охоплювати весь спектр витрат, включених до ПБП. Ці пріоритетні сфери були визначені на основі першочергових витрат і потреб біженців, визначених за результатами моніторингу після розселення (МПР), соціально-економічного дослідження (СЕІС) і моніторингу захисту. Такий підхід гарантує, що наявні кошти будуть спрямовані на покриття найбільш важливих витрат домогосподарств у межах бюджету програми. 


Я отримав SMS від УВКБ ООН про те, що розмір моєї грошової допомоги змінився. Чому?

Через непередбачувані фінансові обмеження УВКБ ООН змушене зменшити розмір грошової допомоги. Ми розуміємо, що це може бути складно, однак це коригування необхідне для того, щоб забезпечити продовження надання допомоги всім біженцям, які мають на неї право, а не для того, щоб зменшити кількість людей, які отримують допомогу, і не наражати їх на подальші труднощі чи ризик зазнати шкоди. 

Ця зміна стосується всіх бенефіціарів програми грошової допомоги УВКБ ООН в Молдові.


Чому зменшується розмір грошової допомоги?

УВКБ ООН надає грошову допомогу, виходячи з наявного фінансування та потреб біженців. Хоча ми прагнемо підтримати якомога більшу кількість людей, допомога залежить від ресурсів і пріоритетності найбільш вразливих категорій. У зв’язку з несподіваними фінансовими обмеженнями УВКБ ООН змушене зменшити розмір грошової допомоги. 


Який новий розмір грошової допомоги?

Нова сума становить 1,625 леїв на особу на місяць. 

Наприклад: 

  • Якщо ваша сім’я складається з трьох членів, загальна сума, яку ви будете отримувати, становить 1,625 леїв × 3 = 4,875 леїв на місяць. 
  • Ця допомога і надалі виплачуватиметься щомісяця. 

Чи буду я продовжувати отримувати грошову допомогу?

Якщо ви є поточним отримувачем, ви продовжите отримувати допомогу, але її розмір буде скориговано. Біженці, які зареєструються 1 квітня 2025 року або пізніше, отримуватимуть зменшену суму в розмірі 1,625 леїв протягом двох місяців. Якщо вони отримають легальний статус і відповідатимуть критеріям прийнятності за результатами оцінки вразливості домогосподарств, вони продовжать отримувати 1,625 леїв на особу щомісяця. 


Коли ця зміна набуде чинності?

Нова вартість переказу буде застосовуватися з 1 квітня 2025 року. 

  • Якщо ви вже зареєстровані, ваша допомога буде перерахована відповідно до нового розміру з квітня. 
  • Біженці, які зареєструються 1 квітня 2025 року або пізніше, отримуватимуть зменшену суму в розмірі 1,625 леїв протягом двох місяців. Якщо вони отримають легальний статус і відповідатимуть критеріям прийнятності за результатами оцінки вразливості домогосподарств, вони продовжать отримувати 1,625 леїв на особу на місяць. 

Я ще не отримав свій березневий платіж, чи буде березневий платіж зі зменшеною сумою? 

Ні. Березневі виплати будуть розраховані на основі 2 200 леїв на особу на місяць. Нова/знижена вартість трансферу набуде чинності з 1 квітня 2025 року.  


Чи потрібно мені робити якісь дії? 

Ні. Будь ласка, майте на увазі, що змінюється лише сума переказу. УВКБ ООН продовжує впроваджувати верифікаційні співбесіди, ті ж самі критерії прийнятності, вимогу про наявність легального статусу.  


Це тимчасові зміни, чи вони триватимуть?

Наразі УВКБ ООН не може гарантувати, чи збільшиться ця сума в майбутньому. Однак ми продовжимо шукати додаткове фінансування для підтримки біженців. Однак наразі не варто планувати збільшення допомоги в майбутньому. 


Як розраховувалася нова вартість трансферу?

Від початку програми розмір грошової допомоги базується на ПМБ, розрахованому урядом Молдови. Нова вартість трансферту була визначена шляхом визначення пріоритетності основних витрат – харчування, житло, комунальні послуги, охорона здоров’я, одяг та освіта – замість того, щоб охоплювати всі статті ПМБ. Ці пріоритети були визначені на основі структури витрат біженців за даними Моніторингу після розселення (МПР) та Соціально-економічного дослідження (СЕІС). 

Ми розуміємо, що ця сума може не покривати всіх потреб, але через обмежене фінансування такий підхід дозволяє УВКБ ООН продовжувати надавати допомогу якомога більшій кількості біженців, а не скорочувати кількість бенефіціарів, що може призвести до подальших труднощів. 


Я особливо вразливий, наприклад, через серйозні проблеми зі здоров'ям або інвалідність. Чи можу я отримати додаткову підтримку, яка допоможе мені покрити пов'язані з цим витрати?

Грошова програма УВКБ ООН є багатоцільовою, а це означає, що сума допомоги не розрізняє різні типи вразливості, а спрямована на задоволення потреб усіх людей, яким бракує ресурсів або які мають специфічні потреби.  Таким чином, ми не можемо надати додаткову грошову допомогу для задоволення ваших конкретних потреб.  


Банкомати не дозволяють знімати менше певної суми (як правило, кратної 20 леям). Що робити, якщо я не можу зняти всю суму?

Якщо на вашій передплаченій картці є залишок коштів, який не можна зняти через ліміти банкоматів, ви все одно можете використовувати її для оплати покупок у магазинах. Картка функціонує як для зняття готівки в банкоматах, так і для прямих платежів на користь будь-якого постачальника послуг за допомогою POS-терміналів, що дозволяє використовувати залишок коштів для будь-яких платежів або покупок. 


Куди я можу зателефонувати, щоб отримати більше інформації про додаткову гуманітарну допомогу, не пов'язану з грошима?

Ви можете зателефонувати на “Зелену лінію” за номером 0 800 800 11, і оператор надасть інформацію про тимчасове житло та будь-яку гуманітарну допомогу, доступну в Молдові.  Зелена лінія безкоштовна і доступна українською, румунською, російською та англійською мовами.