Процедура отримання притулку


➡️ Хто має право звернутись щодо надання притулку?

Ви маєте право подати заяву про надання притулку:

  • Якщо ви не є громадянином ЄС і не можете повернутися до країни походження, оскільки боїтеся переслідувань або ризикуєте зазнати серйозної шкоди, при цьому ви не можете отримати захист у своїй країні походження.
  • Якщо ви не маєте громадянства і боїтеся переслідувань або ризикуєте зазнати серйозної шкоди у випадку повернення до країни свого постійного проживання.

➡️ Куди можна звернутись щодо надання притулку?

В  Управлінні поліції провінції (Questura) або у відділі прикордонної поліції.

Свій намір подати заяву про надання притулку у відділі  прикордонної поліції слід після прибуття. Якщо ви вже перебуваєте на території Італії заяву слід подати до Управління імміграції (Ufficio immigrazione) найближчого Управління поліції провінції (Questura).

Якщо заяву про надання притулку надається до прикордонної поліції, в прикордонній поліції вам повідомлять про необхідність звернутись до Управлінні поліції провінції (Questura) з метою офіційної реєстрації.

Навіть якщо ви перебуваєте в установі тимчасового утримання, у вас є право подати заяву на міжнародний захист.

  • Заявки подаються індивідуально: кожна доросла особа повинна особисто подати заяву від себе.
  • Якщо з вами є діти віком до 18 років, будь ласка, повідомте органи влади про їх присутність.
  • Офіційних термінів подання заяви про надання притулку не передбачені, проте рекомендується зробити це якомога швидше. 

➡️ Як подати заяву про надання притулку?

Ви можете повідомити про намір звернутися за міжнародним захистом в усній або письмовій формі рідною мовою через перекладача.


➡️ Конфіденційність

Інформація про вашу заяву про міжнародний захист є конфіденційною. Це означає, що всі особи, які оброблятимуть її, у тому числі працівники поліції, не передаватимуть будь-яку інформацію без вашої згоди іншим особам, у тому числі органам влади вашої країни.


➡️ Якщо я не розмовляю італійською?

Протягом усієї процедури дозволяється говорити рідною мовою. 

За необхідності вам слід скористатись послугами перекладача вашої рідної мови або мови, яку ви розумієте. Під час процедури документи, які ви надаєте працівникам, за необхідності мають бути перекладені перекладачами, які компетентні робити переклади для відповідних органів.


➡️ HЯк проходить офіційна реєстрація заяви про надання притулку?

Після того, як буде повідомлено про намір звернутись за міжнародним захистом, поліція проведе ідентифікацію особи:протягом цієї процедури буде записана ваша особиста інформація (прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, громадянство), далі працівники зроблять ваше фото. Для осіб, які досягли 14-річного віку, будуть також отримані відбитки пальців. Цей етап називається італійською «fotosegnalamento». Наступний етап – офіційна реєстрація заяви про надання притулку, він проходить виключно в Управлінні поліції провінції (Questura).

Офіційна реєстрація заяви (verbalizzazione або formalizzazione) проводиться шляхом заповнення форми «C3» (Modello C3). Щоб заповнити форму C3, працівник поліції задасть вам запитання про вашу особу (прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, громадянство), особисті дані (поточне місце проживання, контактні дані, освіта, робота, релігія, місце проживання , мови, які ви знаєте), ваша сім’я, біографія, подорож до Італії та причини втечі з країни походження.

  • Якщо ви не володієте італійською мовою, ви маєте право на допомогу перекладача.
  • Якщо у вас є паспорт, ви повинні здати його до поліції.
  • Ви можете подати всі наявні у вас документи, які можуть бути корисними для розуміння вашої ситуації.
  • За бажанням ви маєте право подати документ у письмовій формі (італійською або іншою мовою), в якому ви пояснете свою історію.
  • Якщо у вас є особливі потреби, не соромтеся повідомити про них поліції (наприклад, ви не досягли 18 років, ви вагітні або страждаєте серйозними захворюваннями тощо, див. нижче).

Заповнена форма має бути підписана вами, працівником поліції та перекладачем. Ви отримаєте копію форм C3 та копії всіх інших документів, поданих до органів поліції.

Після цього поліція надішле вашу заяву з доданими документами до офісу, уповноважений здійснювати її розгляд, в Італії це найближча територіальна комісія з міжнародного захисту.


➡️ Що робити, якщо я подав(ла) прохання про надання притулку в іншій країні ЄС до того, як прибути до Італії?

Ви можете подати заяву про надання притулку лише в одній країні, яка компетентна розглядати вашу заяву про надання притулку. Ви не можете вибирати країну за бажанням. Така країна визначається відповідно до регламенту ЄС, який називається «Регламент Дублін-III».

Як правило, компетентною країною для розгляду вашої заяви про надання притулку є перша європейська країна, до якої ви в’їжджаєте.

Однак:

  • Якщо вам ще не виповнилося 18 років, ви тут одні, при цьому члени вашої родини (батьки, брат/сестра, дядько/тітка, дідусь/бабуся) законно перебувають в іншій європейській країні, включеній до списку Регламента Дублін-III , ця країна може бути визначена як компетентна для розгляду вашої заявки. Не залишайте центр тимчасового перебування і повідомте свого опікуна/соціального працівника/поліцейського, що ви бажаєте приєднатися до своїх родичів.
  • Якщо ви – повнолітня особа, а ваш чоловік/дружина або неповнолітні діти проживають в одній із держав «Регламента Дублін-III» як особи, які потребують міжнародного захисту, або шукачі притулку, ця держава може розглянути вашу заяву. Якщо ви бажаєте приєднатися до членів вашої родини, негайно повідомте про це компетентні органи (працівників поліції на етапі реєстрації, територіальних комісій під час процедури RSD).

Під час реєстрації ваших відбитків пальців (ця процедура передбачена для осіб старше 14 років), ваші відбитки пальців вводяться в систему під назвою «EURODAC». Це Європейська центральна база даних, яка допомагає впроваджувати «Регламент Дублін-III». Країна ЄС, у якій ви перебуваєте, перевірить, чи є вона компетентною приймати рішення щодо вашої заяви, чи компетентність покладається на іншу державу.

  • Які країни є підписантами «Регламента Дублін III»? 28 держав-членів Європейського Союзу (Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Хорватія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, США Королівство, Чехія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Угорщина) та Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн. 

➡️ Що робити, якщо у мене проблеми зі здоров’ям чи інші особливі потреби?

Якщо у вас є проблеми зі здоров’ям або інші особливі потреби, будь ласка, негайно повідомте компетентні органи влади. У цьому випадку можуть бути вжиті конкретні заходи для вашої підтримки: вам може допомогти лікар, психолог або соціальний працівник, вас може бути поселено у спеціальний центр тимчасового перебування, де ви зможете отримати послуги та допомогу, які відповідають вашим потребам.

Випадки з особливими потребами:

  • вам не виповнилося 18 років;
  • у вас серйозне захворювання;
  • у вас діти віком до 18 років;
  • ви вагітні;
  • у вас є інвалідність;
  • вам потрібна психологічна підтримка через важкий досвід, який ви пережили, вашу сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність, або через те, що ви були доставлені до Італії проти власної волі, або через будь-які інші обставини, у яких ви відчуваєте потребу у допомозі.

 


➡️ Чи маю я право на адвоката під час подання заяви про надання притулку?

Для подання клопотання про надання притулку та під час процедури її розгляду присутність адвоката не потрібна. Однак, якщо ви все-таки бажаєте отримати допомогу юриста, ви можете зробити це власний рахунок.

  • Безкоштовне юридичне супроводження можна отримати в юридичній службі в центрі, де ви перебуваєте, крім того, багато неурядових організацій та асоціацій також можуть надавати безкоштовну юридичну допомогу.

У випадку відхилення заяви територіальною комісією, ви маєте право оскаржити це рішення. У цьому випадку вам знадобиться допомога юриста. 

Якщо ви не маєте достатніх економічних ресурсів, ви маєте право на безкоштовного адвоката на суді.