Я щойно приїхав до Італії і шукаю притулок. Який мій перший крок?
Кожна людина, яка прибуває до Італії, повинна звернутися до органів влади з метою ідентифікації особи. Не потрібно боятися Поліції, оскільки вона вам може надати допомогу та захист. Для ідентифікації потрібно вказати без помилок та у повній формі свої ім’я та прізвище, дату народження, країну народження та країну, громадянином якої ви є. Якщо ви маєте документи, їх потрібно показати на цьому етапі. Важливо повідомити, якщо ви подорожуєте із членами сім’ї. Також необхідно пояснити причини, через які ви залишили свою країну, та причини вашого в’їзду до Італії. Процедура ідентифікації включає фотографування та взяття відбитків пальців. Це стандартна процедура для всіх новоприбулих. Важливо, щоб ви розуміли, що вам говорять, і щоб ваші заяви були правильно відображені у документах, які ви підписуєте. Якщо ви не усе зрозуміли або маєте сумніви, ви можете попросити роз’яснення за допомогою перекладача.
Якщо вам менше, ніж 18 років і ви подорожуєте самі, негайно повідомте про це владі або, якщо є така можливість, гуманітарним організаціям. Неповнолітні, які прибувають до Італії без супроводу, мають право на захист і доступ до приймальних центрів, призначених спеціально для них. Вони також мають право залишатися в Італії та отримати допомогу опікуна. Якщо у вас проблеми зі здоров’ям або інші особливі потреби, негайно зверніться до органів влади або до гуманітарних організацій, якщо є така можливість.
Для отримання додаткової інформації відвідайте нашу сторінку про отримання притулку.
Як, де і коли я можу подати запит на притулок?
Якщо ви боїтеся повернутися до своєї країни походження через загрозу вашому життю або життю вашої сім’ї, ви маєте право попросити захист. Якщо ви особа без громадянства і боїтеся повернутися до країни, в якій ви проживаєте, через загрозу вашому життю або життю членів вашої родини, ви також маєте право попросити захист.
Ви можете попросити захист, якщо:
- Вас переслідували або ви боїтеся можливого переслідування у зв’язку із вашу расою, національною приналежністю, релігійними чи політичними переконаннями або у зв’язку із приналежністю до певної етнічної групи
- Ви належите до певної соціальної групи і боїтеся насильства чи рабства
- Ви боїтеся смертного вироку, катування або ж походите із зони бойових дій.
Після того, як ви заявите про страх повернення до своєї країни, влада вважатиме вас прохачем притулку. Для того, щоб зареєструвати ваш запит про притулок ви повинні звернутися до італійської Поліції, як і у момент прибуття, так і у будь-який наступний момент, коли у вас з’явиться страх перед поверненням у вашу країну. Ваш запит буде передано спеціальній комісії, яка відповідатиме за його розгляд.
Відділ імміграції Поліції разом із перекладачем допоможе вам заповнити анкету, яка має назву C3. Ця анкета включає більш детальні дані особистого характеру, такі як ваша етнічна приналежність, мова, релігія. На цьому етапі органи влади запитають вас про те, як ви добиралися до Європи, чи зазнавали тортур, травм, насильства або ув’язнення у вашій країні чи під час подорожі, а також про вашу участь у політичних групах, наявність родичів в Італії або Європі та про ваші документи.
Якщо у вас є проблеми зі здоров’ям або особливі потреби, повідомте про це відразу або у будь-який інший момент процедури. Якщо ви страждаєте на серйозні захворювання або психічні розлади, якщо зазнали катування, зґвалтування або інших серйозних форм фізичного, психологічного чи сексуального насильства, ви маєте право на належну допомогу та спеціалізовані послуги. На цьому етапі чітко поясніть причини, чому ви просите захист. Якщо ви бажаєте, то можете подати ці причини у письмовій формі. Ви також можете попросити розмістити вас у приймальному центрі. Важливо, щоб ви розуміли усе те, що вам кажуть. Переконайтеся, що усе, про що ви заявляєте, правильно відображено у формі С3. Якщо вам щось незрозуміло, попросіть перекладача пояснити краще. Після закінчення співбесіди вас попросять підписати форму С3 та дадуть копію. Зберігайте її у безпечному місці. Уся надана вами інформація буде зберігатися конфіденційно і не буде передана органам влади вашої країни походження або органам влади третіх країн.
У деяких випадках ваша заява на захист може бути розглянута за спеціальною прискореною процедурою, термін розгляду якої коротший. У разі проблем зі здоров’ям або у разі особливих потреб, ви маєте право на пріоритетний розгляд вашої справи. Якщо вам потрібна додаткова інформація, зверніться до юридичного консультанта при приймальному центрі або до відділу імміграції.
Як прохач притулку ви маєте право, за необхідності, бути розміщеним у спеціальному приймальному центрі, отримати тимчасовий дозвіл на проживання та залишатися на території Італії в очікуванні розгляду вашої заяви. Пам’ятайте, що до моменту отримання рішення за вашою заявою ви не можете залишати територію Італії. Через два місяці після заповнення форми C3 ви маєте право офіційно працювати в Італії. Пам’ятайте, що протягом усієї процедури ви маєте право звертатися до УВКБ ООН, агентства ООН у справах біженців, або до інших організацій, таких як ARCI, яка є партнером УВКБ ООН, за номером гарячої лінії для біженців +39 800 905 570 або +39 3511376335 для користувачів Lycamobile/WhatsApp, та за електронною адресою [email protected]
>> Для отримання додаткової інформації відвідайте нашу сторінку про надання притулку
Чи можу я переїхати до іншої європейської країни?
З моменту вашого прибуття до Італії, саме ця країна відповідає за ваш захист і за реєстрацію вашої заяви про надання притулку (міжнародного захисту). Зазвичай перша країна Європи, в яку ви в’їхали, є відповідальною за розгляд вашої заяви про надання притулку. Однак, якщо у вас є родичі, які проживають в інших європейських країнах, або документи, видані іншими європейськими країнами, ваша заява може бути розглянута цією іншою країною, до якої вас можуть легально та безпечно перевести. Тому важливо якомога раніше повідомити владі, якщо у вас є родич в іншій європейській країні. Ця процедура називається «Дублінська процедура» і її єдиною метою є визначення країни, в якій буде розглянута ваша заява про надання притулку. Вона не впливає на причини вашої потреби отримати захист. Дублінська процедура застосовується до всіх країн-членів Європейського Союзу, а також до Норвегії, Ісландії, Швейцарії та Ліхтенштейну.
>> Для отримання додаткової інформації відвідайте нашу сторінку про надання притулку
Хто приймає рішення щодо моєї заяви про надання притулку?
В Італії єдиним органом, уповноваженим розглядати вашу заяву про надання притулку, є Територіальна Комісія з визнання міжнародного захисту. Територіальні Комісії входять до Міністерства внутрішніх справ Італії. УВКБ ООН не несе жодної відповідальності за прийняття рішень щодо заяв про надання притулку в Італії. Для розгляду вашої заяви буде проведена співбесіда, під час якої ви маєте право на супровід перекладача, що володіє вашою мовою і є представником вашої статі. Співбесіда з вами може бути записана на відео, однак якщо ви проти, то можете у письмовій формі вказати причини вашої незгоди, і Комісія, ознайомившись із вашою заявою, прийме рішення. На всіх етапах, і особливо на цьому, ви маєте можливість показати документи, особисті спогади, медичні довідки, фотографії чи інші докази, які вважаєте корисними для своєї заяви на надання захисту. Територіальна Комісія може визнати статус біженця, надати додатковий захист або ухвалити негативне рішення. У останньому випадку Комісія все ж може надати вам іншу форму захисту – так званий спеціальний захист. Якщо ви не згодні з рішеннями Комісії, ви маєте право на оскарження, користуючись безкоштовною юридичною допомогою.
>> Для отримання додаткової інформації відвідайте нашу сторінку про надання притулку
Які мої права як біженця?
Якщо вам надано певну форму захисту, ви маєте право на дозвіл на проживання, термін якого залежить від типу наданого захисту: п’ять років у випадках міжнародного захисту, тобто статусу біженця, та додаткового захисту; два роки для спеціального захисту. Після закінчення терміну дії дозволу на проживання ви можете подати заяву на його поновлення. Ви маєте право працювати, навчатися та отримувати медичну допомогу.
Якщо у вас є статус біженця або додатковий захист, ви можете отримати документ, який дозволить вам подорожувати та переміщатися Європою до дев’яноста днів. Майте на увазі, що в Італії документацією для біженців займається уряд, а не УВКБ ООН. Документ, що дає право подорожувати, також діє в країнах поза межами Європи, але не у вашій країні походження. У будь-якому разі, перед поїздкою завжди інформуйте посольство країни, до якої збираєтеся.
Ви також маєте право легально та безпечно перевезти свою родину до Італії за процедурою, яка називається «возз’єднання сім’ї». Пам’ятайте, якщо у вас є сумніви щодо будь-якого аспекту процедури або вам потрібна додаткова інформація, ви можете звернутися до представника юридичної служби центру, в якому перебуваєте, до УВКБ ООН, агенції ООН у справах біженців, або іншої організації, як наприклад, ARCI — партнера УВКБ ООН з гарячої лінії для біженців: +39 800 905 570 або +39 3511376335 для користувачів Lycamobile/WhatsApp, e-mail: [email protected]
>> Для отримання додаткової інформації відвідайте нашу сторінку про надання притулку
Як я можу перевезти свою сім’ю до Італії?
Будь ласка, ознайомтеся з розділом про возз’єднання сім’ї.