Визначення статусу осіб без громадянства в Італії
Якщо жодна держава не визнає вас своїм громадянином, ви маєте право подати запит на визначення статусу особи без громадянства в Італії.
Якщо ви шукач притулку або біженець без громадянства, і навіть якщо ви вже отримали міжнародний захист, для вас залишається важливим подати запит на визнання статусу особи без громадянства. Навіть якщо у майбутньому ви втратите міжнародний захист, як особі без громадянства вам може знадобитися допомога.
Якщо вам потрібна додаткова інформація щодо процедур визначення статусу особи без громадянства, допомога в отриманні кваліфікованої юридичної підтримки або поради щодо прав та послуг доступних для осіб без громадянства, не соромтеся звертатися до УВКБ ООН в Італії або до «Tavolo Apolidia» – мережі неурядових організацій та експертів, які працюють над питаннями безгромадянства в Італії під егідою УВКБ ООН.
Важливо:
Ні UNHCR, ні організація “Tavolo Apolidia” не вимагають оплати за жодну із послуг. Їхня допомога завжди безкоштовна. Ніхто і ніколи не вимагатиме у вас оплату за доступні послуги.
Що потрібно для подання заяви на визнання статусу особи без громадянства в Італії?
Необхідно перебувати в Італії, щоб подати заяву на визнання статусу особи без громадянства. Перебуваючи за межами країни, подати запит ви не зможете.
Існують дві альтернативні процедури. Ви можете обрати одну без потреби завершення другої, так як вони між собою не пов’язані.
- Адміністративна процедура
- Судова процедура (перед судом)
Ви можете скористатися адміністративною процедурою лише за наявності свідоцтва про народження, дійсного дозволу на проживання та реєстрації місця проживання (прописки) в Італії. Адміністративна процедура безкоштовна.
Обираючи судову процедуру, ви можете подати заяву, навіть якщо у вас немає дійсного дозволу на проживання. Однак, для оформлення заяви на визнання статусу особи без громадянства вам буде потрібен адвокат. Судова процедура коштує 259 євро. Якщо у вас немає змоги оплатити послуги адвоката, ви можете подати заяву на безкоштовну юридичну допомогу державного адвоката. Якщо така допомога буде вам надана, то і гонорар адвоката, і витрати на процедуру будуть повністю покриті.
Для отримання додаткової інформації про процедури визначення статусу особи без громадянства в Італії відвідайте:
– Сторінку про процедури на веб-сайті Tavolo Apolidia – мережі неурядових організацій та експертів, які працюють над питаннями осіб без громадянства в Італії, під егідою UNHCR
– Детальний практичний посібник із процедур визначення статусу особи без громадянства, підготовлений ASGI – неурядовою організацією, яка входить у мережу Tavolo Apolidia
Які документи потрібні і якою мовою?
Заявки для обох процедур мають бути подані італійською мовою. Усі важливі документи, включаючи закони про громадянство відповідних країн, мають бути перекладені та завірені італійською мовою.
Якщо ви подаєте заявку на адміністративну процедуру, з вами не будуть проводити співбесіду, тому вкрай важливо зібрати та подати усю доступну документацію, яка може довести, що ви не є громадянином жодної держави. Сюди можуть увійти (однак це не повний перелік) наступні документи: свідоцтво про народження, закон/закони про громадянство, які могли бути застосовані, документи посвідчення особи/паспорти (навіть якщо вони прострочені), консульські заяви та інші документи, видані іноземними органами, тощо.
Якщо ви обираєте судову процедуру, ви можете просити про слухання у судді та аудієнцію свідків. Навіть якщо вас слухатимуть під час засідання, важливо надати усі наявні документальні докази з метою надання ще більшої вагомості вашій заяві.
Особи без громадянства можуть стикатися із труднощами у зборі супровідної документації. У таких випадках можна звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою та отримати підтримку на підготовчому етапі до поданням заяви на визначення статусу особи без громадянства.
Відвідайте веб-сайт Tavolo Apolidia для отримання додаткової інформації про процедури, запити на консультації або юридичну підтримку та для отримання списку законів про громадянство, перекладених та завірених італійською мовою.
Що відбувається після подання заяви на визнання статусу особи без громадянства?
Якщо ви подали заявку через адміністративну процедуру, Міністерство внутрішніх справ може у певний момент попросити додаткову документацію. Важливо відповідати на запити Міністерства, інакше розгляд вашої заявки можуть спочатку відкласти і навіть відхилити у подальшому.
У межах судової процедури ваш адвокат повідомить вам дату першого та можливих наступних слухань. Якщо ви подали запит на аудієнцію або виклик свідків, суддя спочатку оцінить наскільки запити є прийнятним для розгляду, після чого вирішить, чи призначити дату для слухань.
На період очікування завершення процедури, ви не маєте права на проживання у системі прийому (тобто на доступ до безкоштовного житла), і вам не буде виданий дозвіл на проживання автоматично. Якщо ви подали заявку через судову процедуру, ви можете попросити суддю видати дозвіл на проживання на період очікування завершення процедури, однак результат запиту може бути різним.
Де я можу знайти юридичну підтримку?
Безгромадянство пов’язане зі складними юридичними питаннями, тому рекомендується шукати та покладатися лише на кваліфіковану юридичну підтримку.
UNHCR Італія та Tavolo Apolidia можуть провести попередній аналіз ситуації осіб без громадянства та осіб, що ризикують стати такими, а також допомогти з пошуком кваліфікованої юридичної підтримки.
Хто приймає рішення щодо моєї заяви і коли я отримаю відповідь?
Якщо ви подали заявку через адміністративну процедуру, органом, відповідальним за визначення статусу особи без громадянства є Міністерство внутрішніх справ, Департамент громадянських свобод та імміграції. Тривалість процедури може бути різною, однак у середньому вона триває від 2 до 3 років.
Якщо ви подали заявку до суду, рішення приймає суддя. Тривалість судової процедури залежить від суду, до якого ви звернулися, і зазвичай триває від 1 до 2 років.
Що буде у випадку отримання позитивного рішення?
Після отримання позитивного рішення про визнання статусу особи без громадянства, незалежно від процедури, за якою ви подали заявку, ви можете попросити про видачу дозволу на проживання для осіб без громадянства. Такий дозвіл на проживання має тривалість зазвичай 2 або 5 років, надає вам низку прав та доступ до різноманітних послуг. Ви зможете працювати, зареєструватися у національній системі охорони здоров’я та подати заявку на громадянство на основі натуралізації через 5 років. Окрім того, після визнання вашого статусу особи без громадянства ви можете подати запит на отримання проїзного документу для осіб без громадянства.
Що буде у випадку отримання негативного рішення?
У разі негативного рішення, не залежно від процедури, якою ви скористалися, ви можете подати апеляцію до суду за допомогою адвоката. Якщо ви не маєте змоги оплатити послуги адвоката, у вас є право на безкоштовну юридичну допомогу і призначення державного адвоката.
Діти осіб без громадянства або діти батьків, які не можуть дати своє громадянство
Діти, народжені в Італії від батьків без громадянства, мають право на отримання італійського громадянства при народженні. Якщо обоє батьків є особами без громадянства, і дитина народилася в Італії, необхідно надати підтвердження визнання статусу особи без громадянства під час реєстрації народження та подати запит на внесення дитини до реєстру громадян.
Аналогічно, якщо жоден із батьків не може дати своє громадянство дитині, народженій в Італії, вона отримує італійське громадянство при народженні. У цьому під час реєстрації народження також необхідно надати підтвердження того, що дитина не може отримати громадянство від жодного з батьків і попросити про внесення дитини до реєстру громадян.