در صورت ریزش خاکستر چه باید کرد؟

در اکوادور بیش از 20 آتشفشان فعال وجود دارد. هنگامی که یک آتشفشان فوران می‌کند، معمولا خاکستری از آن خارج می‌شود که به چندین استان کشور می‌رسد، به همین دلیل باید اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب رساندن به سلامت مردم، حیوانات، خانه‌ها و دیگر سازه‌ها انجام شود.چگونه در صورت ریزش خاکستر عمل کنید:
خانه خود را ترک نکنید مگر اینکه به شدت ضروری باشد.
درها و پنجره ها را بسته نگه دارید، لبه‌های آن‌ها را با پارچه، پتو و چسب بپوشانید تا از ورود خاکستر جلوگیری شود.
اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، چشمان خود را با عینک، بینی و دهان را با پارچه مرطوب یا ماسک محافظت کنید و لباسی بپوشید که بیشتر بدن را بپوشاند تا از بیماری های پوستی جلوگیری شود.
برای تمیز کردن خاکستر از شیلنگ استفاده نکنید. خاکستر زمانی که با آب فراوان مخلوط می‌شود خمیر سنگینی شبیه سیمان ایجاد می کند، این مخلوط به سختی جدا می شود و می تواند باعث ریزش سقف خانه‌ها شود. می توانید از آب برای مرطوب کردن استفاده کنید و از بالا آمدن آن جلوگیری کنید و تمیز کردن را آسان‌تر کنید.
خاکستر را با جارو بزنید، اگر خاکستر خیلی غلیظ است می توانید از بیل استفاده کنید. آن را در کیسه‌ها یا گونی‌های محکم جمع‌آوری کنید. آن‌ها را در خیابان نیندازید. در مناطق شهری، از برنامه‌های جمع آوری خاکستر آگاه شوید.
روی غذا و آبی که مصرف می کنید را بپوشانید تا از آلوده شدن آنها به خاکستر جلوگیری شود.
قبل از مصرف مواد غذایی را خوب بشویید، مصرف غذاهای حاوی خاکستر می تواند شما را بیمار کند.
تانکرها و مخازن آب را بپوشانید تا از تماس آنها با خاکستر جلوگیری شود.
خاکستر روی برگ‌های گیاهان می افتد و آنها را می پوشاند. نمی توانند نور خورشید را دریافت کنند و  در نتیجه می‌میرند. برای جلوگیری از این اتفاق باید برگ ها را به آرامی تکان دهید و باعث ریزش خاکستر شود.
حیوانات مزرعه و حیوانات خانگی نیز تحت تأثیر خاکستر قرار می‌گیرند. در صورت امکان، آنها را در مکان‌های مسقف نگهداری کنید یا به مناطقی منتقل کنید که خاکستری در آن نریزد. دام‌ها باید علف بدون خاکستر بخورند زیرا به دندان و معده آنها آسیب می‌رساند. می توانید از منابع غذایی دیگر مانند خوراک خشک، موز سبز و غیره استفاده کنید.
برای فوران احتمالی آماده شوید. کوله پشتی نجات خود  حاوی ماسک، جعبه کمک‌های اولیه، دارو، رادیو باتری دار، چراغ قوه، پتو و لباس گرم، پول نقد باشد.
غذا و آب اضطراری را حداقل به مدت 3 روز (هر نفر 4 لیتر در روز) ذخیره کنید.