اگر زیر 18 سال سن دارم و به دلیل ترس از کشورم خارج شدم و جان، تمامیت یا آزادی من در خطر است، چه باید بکنم؟

هنگامی که زندگی شخصی در کشور خود که در آن متولد شده یا در آخرین محل زندگی خود (جایی که سال ها در آن زندگی کرده است) در خطر است، می توانند برای وضعیت پناهندگی اقدام کنند.
شخص پناهنده کسی است که:
–         از کشور خود گریخته است و نمی تواند بازگردد زیرا می ترسد به خاطر عقاید سیاسی، نژاد، مذهب، ملیت یا عضویتش در یک گروه اجتماعی خاص مورد آزار و اذیت قرار گیرد. به عنوان مثال، یک رهبر دانشجو یی تهدید یا تحت تعقیب قرار گرفته است،  افراد ال‌جی‌بی‌تیاِی  +  ( همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا) که تهدید یا مورد تجاوز  قرار گرفته‌اند. پسران، دختران و نوجوانان در معرض خطر کار اجباری؛ مدافع حقوق بشر و غیره.
از کشور خود گریخته است و نمی تواند بازگردد زیرا زندگی، امنیت و آزادی او با خشونت عمومی یا نقض گسترده حقوق بشر تهدید شده است، مانند خشونت از سوی دولت به سازمان های اجتماعی، خشونت بین  باندهای خلافکاران ، یا خشونت بین گروه های مختلف در جامعه.
اگر فکر می کنید این موارد شامل شرایط شما می‌شود، می‌توانید برای وضعیت پناهندگی درخواست دهید.
برای این کار:
هنگامی که به مرز رسیدید، به کارکنان مهاجرت بگویید که با والدین خود سفر نمی کنید و باید با فردی از  وزارت شمول اقتصادی و اجتماعی ( MIES)  تماس بگیرید.  آنها نمی توانند آن را از شما دریغ کنند.
وقتی با فردی از  وزارت شمول اقتصادی و اجتماعی (MIES) صحبت می کنید، به او بگویید که می خواهید درخواست پناهندگی کنید، لازم نیست دلیل آن را توضیح دهید. شما حق دریافت مشاوره رایگان در طول این فرآیند را دارید.
فردی از موسسه مسئول مصاحبه ای محرمانه و محفوظ با شما خواهد داشت که در آن می توانید دلایل فرار از کشور خود را توضیح دهید.
اگر درخواست شما تایید شود، آنها یک مدرک متقاضی پناهندگی به شما می دهند و پرونده شما را ارزیابی می کنند. اگر شما را به عنوان پناهنده تشخیص دهند به شما کارت پناهندگی می دهند.
مهم! اگر درخواست پناهندگی شما رد شود، از آنجایی که کودک و نوجوان هستید، حق دارید از سایر اشکال حمایت از جانب دولت برخوردار شوید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد درخواست وضعیت پناهندگی، وارد این لینک شوید.