Тимчасовий захист

Подання заявки вперше Документи та права Продовження тимчасового захисту Особливі випадки Неповнолітні

exclamation mark icon red Увага exclamation mark icon red

Можливість продовжити тимчасовий захист у Чехії закінчилася 15 березня 2025 року. Якщо ви не зареєструвалися для продовження тимчасового захисту, у вас все ще є можливість подати заявку знову. Будь ласка, зверніться до цього розділу.

attention icon blue Lex Ukrajina VII: зміни attention icon blue

Якщо ваше офіційне місце проживання в Чехії зареєстровано на адресі місцевого офісу Міністерства внутрішніх справ (тому що у вас не було договору оренди, коли ви реєструвалися для тимчасового захисту), ваш тимчасовий захист автоматично закінчиться через 90 днів. Цю зміну було введено Lex Ukrajina VII для спрощення процесу реєстрації (детальніше в § 5 (8) e) частині).

Якщо ви були зареєстровані таким чином до набуття чинності законом (11 лютого 2025 року), ваші 90 днів будуть рахуватися з дати прийняття закону, тобто з 12 травня 2025 року. Ми рекомендуємо перевірити правильність вашої зареєстрованої адреси через «Портал громадянина» (Portál občana), навіть якщо ви вже повідомили про її зміну.

icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎Щоб не втратити тимчасовий захист, зареєструйтеся за іншою адресою та надайте підтвердження проживання Міністерству внутрішніх справ. Якщо ваш тимчасовий захист буде скасовано таким чином, ви можете повторно подати заявку на тимчасовий захист у Чехії.

Тимчасовий захист – це винятковий захід для надання негайного та тимчасового захисту у разі масового напливу або неминучого масового напливу переміщених осіб з країн, що не входять до ЄС, які не можуть повернутися до своєї країни походження. Директива про тимчасовий захист (2001/55/EC від 20 липня 2001 року) надає інструмент для ЄС для вирішення таких ситуацій.

Нижче наведена інформація описана відповідно до офіційної веб-сторінки Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки (чеською мовою Ministerstvo vnitra—MV), а також Офіційного веб-порталу для іноземців Департаменту з питань притулку та міграційної політики МВС (чеською мовою Odbor azylové a migrační politiky—OAMP). Ці веб-сайти надають інформацію як українською, так і чеською мовами.

Тимчасовий захист у Чехії надається:

arrow_icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Громадянам України, які проживали в Україні до 24.02.2022 і згодом залишили Україну.
arrow_icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Іноземцям з третіх країн та особам без громадянства, які отримали будь-яку форму міжнародного захисту в Україні до 24.02.2022.
arrow_icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Членам сімей осіб, зазначених у пунктах 1-2, які були з ними в Україні до 24.02.2022 і згодом залишили Україну. Члени сім’ї включають подружжя, зареєстрованого партнера, неодружену неповнолітню дитину та залежного родича, який проживає в тому самому домогосподарстві.
arrow_icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Іноземцям, які перебували в Україні до 24.02.2022 на підставі дозволу на постійне проживання, якщо вони не можуть повернутися до своєї країни походження або частини цієї країни через загрозу реальної небезпеки.

Тимчасовий захист також може бути наданий за причини возз’єднання сім’ї з особою, яка має тимчасовий захист, або у виняткових випадках.

    termination icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Іноземці з дійсними дозволами на проживання (довгострокова віза, дозвіл на постійне проживання або тимчасовий захист), виданими іншою країною, не мають права на тимчасовий захист, якщо їхня віза або дозвіл на проживання були анульовані або закінчилися після 24.02.2022.
    termination icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Іноземці з довгостроковою візою в Чехії, яка не була продовжена або була анульована після 24.02.2022, також не мають права на тимчасовий захист, оскільки вони не проживали в Україні до 24.02.2022.

    Якщо ви прибули після 24 лютого 2022 року, ви можете подати заявку на тимчасовий захист в одному з Регіональних центрів допомоги Україні (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině — KACPU). Ви також можете подати заявку, якщо ви є членом сім’ї, незалежно від національності, і супроводжували громадянина України, який шукає тимчасовий захист у Чехії після 24 лютого 2022 року.

    Ви також можете подати заявку на тимчасовий захист з причин возз’єднання сім’ї, або у виняткових випадках. Зверніться до відділу з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (OAMP MV) у вашому регіоні та запишіться на прийом щодо вашого конкретного випадку.

    Нові зміни, запроваджені з 1 січня 2024 року

    Зміни стосуються функціонування Регіональних центрів допомоги Україні (KACPU) та розподілу державного гуманітарного житла для нових заявників на тимчасовий захист. Якщо ви є новим заявником, ви можете знайти відповідну інформацію на Офіційному веб-порталі для іноземців, включаючи нещодавно запроваджені зміни.

    icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Дивіться інформаційну графіку про процедуру, створену Міністерством внутрішніх справ.

    icon_number_one‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Форма (якщо можливо, заповніть її заздалегідь).
    icon_number_two‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Дійсний біометричний паспорт (якщо є).
    icon_number_three‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Доказ того, що ви перебували в Україні до 24.02.2022 і залишили Україну через російське вторгнення (наприклад, штамп у паспорті, підтвердження гуманітарного перетину кордону або інший документ, виданий на ваше ім’я, що підтверджує ваше перебування в Україні).
    icon_number_four‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Документ, що підтверджує проживання, якщо ви не перебуваєте в притулку: якщо проживання надається фізичною особою, використовуйте форму для фізичних осіб; якщо проживання надається юридичною особою, використовуйте форму для юридичних осіб.
    ‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‏‏‎‎‏‏‎або ‎‏‏‎‎‎‏‏‎Договір оренди або суборенди: якщо ви надаєте договір оренди або суборенди, офіційно засвідчений підпис не потрібен. Ваші документи будуть включені до справи, тому рекомендується надати засвідчену копію договору.
    icon_number_five‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Фотографія паспортного розміру (45 × 35 мм) (якщо є).

    Якщо ви не надасте дійсний проїзний документ разом із заявою, можуть виникнути затримки в процедурі отримання тимчасового захисту. Міністерство внутрішніх справ не може гарантувати, що заява на тимчасовий захист буде оброблена відразу на місці.

    icon info‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте Офіційний веб-портал для іноземців (вкладка “Заява/Žádost”).

    Ви подаєте заявку на тимчасовий захист в одному з Регіональних центрів допомоги Україні (чеською мовою, Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině—KACPU), діяльність яких координується Міністерством внутрішніх справ.

    call, phone icon‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Пн–Пт 8:00–16:00 (поза цими годинами надається аудіозапис відповіді):

    Офіційна інформаційна лінія МВС щодо тимчасового захисту Електронна пошта

    Ви отримаєте візову наклейку у вашому паспорті, яка вказує на термін дії та тип коду тимчасового захисту.

    Ви можете побачити зразки документів, що підтверджують тимчасовий захист тут

    На офіційній сторінці МВС тут ви можете вказати номер заявки на продовження тимчасового захисту та вашу дату народження.

    Якими правовими рекомендаціями я можу керуватися, якщо дійсність мого дозволу на проживання буде під сумнівом?

    Якщо ви зіткнулися з будь-якими помилками або питаннями щодо дійсності вашого тимчасового захисту, будь ласка, зверніться до Міністерства внутрішніх справ або наших юридичних партнерів за правовою допомогою.

    Контакти юридичних партнерів УВКБ ООН

    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ З наданим тимчасовим захистом у Чехії ви маєте право легально перебувати в країні протягом терміну дії вашого тимчасового захисту та дотримуватися законів і обов’язків Чехії.
    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Ви маєте вільний доступ до ринку праці без додаткових процедур.
    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Діти віком від 6 до 15 років зобов’язані відвідувати чеські школи.
    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ З обов’язковим державним медичним страхуванням ви маєте доступ до медичної допомоги (яка є безкоштовною для деяких груп осіб, таких як діти, люди похилого віку старше 65 років, студенти, опікуни тощо).
    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Маючи тимчасовий захист, ви можете подати заявку на отримання деяких видів соціальної допомоги, таких як гуманітарні виплати в Уряді праці (Urad peace: “humanitární dávka“), а також на будь-які інші програми допомоги, такі як юридичні та соціальні консультації, мовні та інтеграційні заходи, що надаються у вашому місці проживання.

    icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Права та обов’язки осіб, яким надано тимчасовий захист, які не регулюються Законом про тимчасовий захист або Законом про деякі заходи у зв’язку з збройним конфліктом на території України, регулюються Законом про перебування іноземців.

    exclamation mark icon red ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Ви несете відповідальність за інформування Міністерства внутрішніх справ про будь-які зміни у ваших особистих даних, таких як ваша адреса, прізвище, ім’я, сімейний стан або проїзний документ. Ці зміни повинні бути повідомлені Міністерству протягом 3 робочих днів. Ви можете повідомити про зміни особисто, і вони будуть оновлені негайно. Невиконання повідомлення Міністерства вчасно може призвести до штрафу. Крім того, ви можете повідомити Міністерство поштою або за допомогою “Скриньки даних” (Datová schránka). Ви також можете відвідати відділення Міністерства під час робочих годин без попереднього запису і бути прийнятим у порядку черги.

    Так, тимчасовий захист (ТЗ) надається у формі візи на період, що перевищує 90 днів. Видана віза також дозволяє подорожувати в межах Шенгенської зони як турист протягом 90 днів у будь-який 180-денний період. Віза ТЗ не автоматично надає право на роботу в інших країнах. З дійсною візою тимчасового захисту та дійсним паспортом ви можете подорожувати в межах Шенгенської зони, а також в Україну.

    Для в’їзду в країни, що не входять до ЄС, вам може знадобитися віза так само, як і будь-якому іншому громадянину України. Будь ласка, перевірте інформацію, надану посольством цієї країни.

    Кінцевий термін онлайн-реєстрації був 15 березня 2025 року. Якщо ви не зареєструвалися онлайн до цієї дати, ваш тимчасовий захист закінчиться 31 березня 2025 року.

    Після онлайн-реєстрації ви отримали електронний лист із підтвердженням дати вашого візиту. Електронний лист також підтверджує попереднє продовження вашого тимчасового захисту до 30 вересня 2025 року і містить перелік документів, які ви повинні принести із собою.

    exclamation mark icon red ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Рекомендуємо завантажити підтвердження продовження тимчасового захисту з вашого облікового запису під час реєстрації. ‎‏

    ‎‏‏‎‎‎‏‏Завжди носіть із собою копію цього документа, включаючи під час подорожей.

    Ви маєте взяти із собою наступні документи:
    icon_number_one ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Ваш закордонний паспорт; якщо у вас його немає, принесіть інший документ, що посвідчує вашу особу.
    icon_number_two ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Підтвердження проживання з нотаріально засвідченим підписом власника (окрема копія для кожного члена домогосподарства). Зверніться до офіційного веб-сайту Міністерства внутрішніх справ для отримання додаткової інформації та завантаження необхідних форм.

    Після завершення процесу вам буде видана візова наклейка із продовженим тимчасовим захистом до 31 березня 2026 року.

    icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Якщо ви не можете відвідати зустріч особисто через серйозну хворобу або проблеми з мобільністю, будь ласка, ознайомтеся з інструкціями, наданими на Веб-порталі для іноземців (в кінці вкладки “Prodloužení”/”Продовження”).

    exclamation mark icon red ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Якщо ви не прийдете на цю зустріч і не перенесете її або не повідомите Міністерство внутрішніх справ, ваш тимчасовий захист закінчиться 30 вересня 2025 року.

    Для отримання більш детальної інформації, будь ласка, зателефонуйте на Інфолінію з питань тимчасового захисту за номером +420 974 801 802

    Ви можете побачити зразки документів, що підтверджують тимчасовий захист тут

    Якщо ви не зареєструвалися онлайн до 15 березня 2025 року, ваш тимчасовий захист закінчився. Ваше право на отримання пільг, пов’язаних з тимчасовим захистом, таких як гуманітарні виплати, житлова допомога, вільний доступ до ринку праці або доступ до медичного страхування, також було припинено.

    Ви маєте можливість подати заявку на тимчасовий захист знову. Повторні заявки на тимчасовий захист подаються в KACPU на тих самих умовах, що й первинна заявка на тимчасовий захист, після чого буде оцінено, чи відповідає особа умовам для тимчасового захисту.

    exclamation mark icon red ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Повторні заявки на тимчасовий захист не передбачають можливості повторного подання заявки на певні пільги, які обмежені в часі.

    Наприклад:

    quote icon grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Я вже мав тимчасовий захист і вже використав законні 90 днів оплачуваного медичного страхування.

    icon arrow left grey ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Вам не дозволено ще 90 днів при повторному поданні заявки на тимчасовий захист; якщо ваш тимчасовий захист закінчився або ви раніше закрили тимчасовий захист і подали заявку на нього знову, а також ви не матимете права на безкоштовне гуманітарне житло знову.

    Ви маєте можливість подати заявку на візу толерантності (для перебування понад 90 днів) в офісі OAMP MV. Заявку можна подати лише особисто.

    Ні, згідно з чеським законодавством, заявка на тимчасовий захист не приймається, якщо її подає іноземець, який подав заявку на тимчасовий захист або отримав його в іншій державі-члені ЄС. Винятки робляться для кваліфікованих випадків возз’єднання сім’ї. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до Департаменту з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (MV OAMP).

    Будь-який інший дозвіл на довгострокове проживання або віза, які видані третьою країною, також можуть бути причиною відмови у наданні або продовженні тимчасового захисту в Чехії. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до сторінки Тимчасовий захист на офіційному веб-сайті Міністерства внутрішніх справ (розділ “Інше”/”Jiné”).

    icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Якщо вам потрібна юридична допомога, зверніться до наших правових партнерів НУО:

    Контакти правових партнерів УВКБ ООН

    Якщо дитина приїжджає з родичем, знайомим або навіть незнайомцем, вони не мають документів, але стверджують, що ця особа піклується про дитину, то для подання заявки на тимчасовий захист достатньо наступного документа — афідевіт (заяви під присягою). У разі сумнівів заявку може подати OSPOD як державний опікун.

    Якщо дитина приїжджає одна, то має бути особа, яка просить опіку над дитиною (тимчасовий захід) — наприклад, родич, який вже живе в Чехії — і ця особа подає заявку на тимчасовий захист від імені дитини, або дитину представляє OSPOD як державний опікун, або суд призначає опікуна для дитини.

    Якщо дитина приїжджає в складі групи (евакуація установи) і супроводжується особами, які відповідають за неї (це підтверджується рішенням компетентного органу або заявою під присягою), вони представляють дитину в процедурі подання заявки.

    Якщо таких осіб немає, дитину представляє особа, яка отримала опіку над дитиною в Чехії, або директор установи, де дитина була розміщена, або OSPOD як державний опікун.

    Чехія не вимагає від неповнолітніх офіційного дозволу на виїзд або в’їзд на її територію. Однак інші країни, через які вони проїжджають, можуть вимагати від дитини показати такий дозвіл.

    icon info‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Детальнішу інформацію про країни, до яких ви подорожуєте, і з яких ви подорожуєте, можна знайти тут.

    Дивіться також:

    arrow-right icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎Гуманітарне житло
    arrow-right icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎Притулок у Чехії
    arrow-right icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎Допомога та інформація
    arrow-right icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎Партнерські організації УВКБ ООН у Чехії

    arrow-right icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування


    Закрити [X]

    Увага! Зміни в Lex Ukrajina VII:

    Якщо ваше офіційне місце проживання в Чехії зареєстровано на адресі місцевого офісу Міністерства внутрішніх справ, ваш тимчасовий захист автоматично припиниться через 90 днів. Дізнайтеся більше про цю зміну, введену Lex Ukrajina VII, і як вона впливає на вас.

    Читати більше Ні, дякую