❗УВАГА ❗
Від 1 вересня 2024 року безкоштовне гуманітарне житло буде надаватися лише новоприбулим особам із тимчасовим захистом. Безкоштовне проживання буде доступне на період не більше 90 днів від дати отримання тимчасового захисту.
Якщо ви належите до категорії вразливих осіб із тимчасовим захистом, які наразі отримують безкоштовне житло, із 1 вересня вам доведеться самостійно забезпечити та оплатити своє проживання.
Якщо ви нещодавно прибули і потребуєте безкоштовного проживання, зверніться до Регіональних центрів допомоги (KACPU) в Остраві.
Якщо вам потрібна допомога з пошуком житла, зверніться до регіональних Центрів інтеграції іноземців (“CPIC”) або до місцевих громадських організацій.
Докладніше про зміни можна дізнатися на вебсайті Міністерства внутрішніх справ.
➡️ Які існують варіанти надання житла?
Державне гуманітарне житло надається як першочергова допомога особам, які рятуються від війни в Україні і ще не знайшли житло в Чехії. Це тимчасове житло, що виділяється KACPU, воно надається безоплатно і на обмежений термін – 150 днів. Протягом цього періоду Вам необхідно знайти житло на наступний період, уклавши договір оренди або суборенди.
Після надання державного гуманітарного житла вам буде видано письмове підтвердження “Інформація про надання житла”. У цьому документі буде вказано адресу проживання, контактні дані та основну інформацію про права та обов’язки, пов’язані з цією формою допомоги.
Після закінчення 150 днів отримання безкоштовного гуманітарного житла стає неможливим. Це обмеження не поширюється на осіб із вразливих категорій. Такі особи мають право на безоплатне проживання в гуманітарному житлі навіть після закінчення 150 днів.
Підтвердити приналежність до категорії вразливих осіб необхідно за допомогою заяви на отримання гуманітарної допомоги, що надається Міністерством праці та соціальних справ (MoLSA).
→ Детальна інформація про категорії вразливих осіб і про те, як подати заявку: https://www.mpsv.cz/web/cz/humanitarni-davka-ua.
Під час розгляду вашої заяви на отримання гуманітарної допомоги вас буде внесено до “реєстру” вразливих осіб. Заяву на отримання гуманітарної допомоги може бути подано онлайн.
Хто є вразливою особою, щоб мати можливість звернутися по гуманітарну допомогу?
- особа віком до 18 років;
- особа, старша за 65 років;
- особа, яка доглядає за дитиною віком до 6 років;
- інвалід або особа, яка має посвідчення інваліда (зокрема особа, яка доглядає за інвалідом);
- особа, яка навчається в Чехії віком до 26 років;
- вагітна жінка.
→ Більш детальну інформацію про організації, що надають житлову підтримку, можна знайти на сайті: https://help.unhcr.org/czech/help/.
➡️ Як рахувати 150 днів?
Відлік 150-денного строку починається з дня, наступного за датою надання першого тимчасового захисту. Наприклад: я отримав перший тимчасовий захист 29.04.2023. 150 днів безоплатного державного гуманітарного житла починаються з 30.04.2023.
➡️ Де отримати гуманітарне житло?
Подати заяву на отримання такого житла можна тільки в KACPU. Державне гуманітарне житло надається за наявності вільних місць (як правило, у межах того самого регіону, де розташовано KACPU, до якого ви звертаєтесь за тимчасовим захистом).
KACPU в Празі не надає цю послугу, оскільки місця заповнені. Тому, якщо Вам необхідно отримати гуманітарне житло, ви не можете подати заяву на тимчасовий захист у Празі. Зверніться до KACPU в інших регіонах.
Що стосується конкретно Центрально-чеського регіону, то з 1 вересня 2023 р. державне гуманітарне житло надаватиметься тільки через KACPU в Кладно і KACPU в Кутна-Горa і може бути виділено в будь-якому населеному пункті цього регіону, залежно від наявності вільних місць. Якщо у Вас вже є житло і Вам необхідно тільки подати заяву про надання тимчасового захисту, зверніться до KACPU за місцем проживання.
➡️ Чи можна вибрати державне гуманітарне житло, в якому ви хочете розміститися?
Виділене житло є остаточним. Оскільки кількість вільних місць обмежена, вибрати, в яке житло ви хочете бути розміщені, неможливо.
Державне гуманітарне житло завжди надається через KACPU. Якщо ви самі знайдете та оформите житло, воно не вважатиметься державним гуманітарним житлом.
➡️ Чи можна поміняти державне гуманітарне житло?
Як правило, поміняти надане житло неможливо. Зміна житла можлива тільки з поважних причин, які суттєво ускладнюють або унеможливлюють перебування в цьому житлі незалежно від Вашого бажання. Наприклад, зміна роботи або навчання в іншому навчальному закладі не вважаються поважними причинами.
Що вважається поважною причиною: житло не відповідає медичним потребам людини або потребам у наданні соціальних послуг. Ідеться про виняткові ситуації, наприклад, коли стан здоров’я мешканця вимагає безбар’єрного доступу до інвалідного крісла або коли людина потребує спеціальних послуг із догляду (наприклад, люди похилого віку або інваліди). У цьому разі необхідно звернутися до KACPU за місцем проживання та надати документи, що підтверджують поважні причини. Якщо вони будуть визнані, то KACPU надасть вам інше державне гуманітарне житло.
У разі припинення надання державного гуманітарного житла в житловому приміщенні з Вами своєчасно зв’яжеться особа, яка надала Вам житло. Якщо ви бажаєте продовжувати користуватися безоплатним державним гуманітарним житлом, то KACPU надасть вам нове житло. Якщо Вам надано нове державне гуманітарне житло, Вам не потрібно повідомляти Департамент з надання притулку та міграційної політики (OAMP) про зміну адреси.
➡️ Чи можливе спільне проживання однієї сім'ї?
Найближчі члени сім’ї можуть опинитися в ситуації, коли одні з них можуть проживати в державному гуманітарному житлі навіть після 150 днів (їх визнано вразливими особами), а інші не мають на це права та мають шукати інше житло після 150 днів. Така ситуація виникає, коли установа, в якій проживає сім’я, надає лише державне гуманітарне житло.
Якщо сім’я хоче продовжувати спільне проживання, вона повинна самостійно активно шукати і знаходити інше житло, в якому є домовленості як про надання державного гуманітарного житла, так і про надання платного житла (на підставі договору найму), а також є вільні місця. Потім можна звернутися до KACPU для переселення вразливих членів сім’ї в це нове житло.
KACPU не надає допомоги в пошуку нового житла для осіб, які не належать до категорії вразливих, і не перевіряє його наявність.
Наприклад, батько і мати з однією неповнолітньою дитиною у віці 4 років проживають у державному гуманітарному житлі, і термін користування цим житлом, який становить 150 днів, спливає. Це житло не надає можливості укласти договір оренди за плату (у ньому надається тільки державне гуманітарне житло). Тільки один із батьків (батько або мати) має право залишитися в гуманітарному житлі після закінчення 150-денного терміну як вразлива особа з неповнолітньою дитиною. Другий з батьків після закінчення цього терміну повинен знайти житло за межами державної гуманітарної системи житла. У цих випадках сім’я може самостійно знайти житло, яке, крім державного гуманітарного житла, надасть іншому з батьків на підставі договору найму, і звернутися до KACPU для переселення всієї сім’ї в це житло.
➡️ Коли втрачається право на отримання державного гуманітарного житла?
Право на отримання державного гуманітарного житла втрачається автоматично:
- якщо людина (зокрема вразливі особи) виселяється з житла (за винятком деяких поважних виняткових причин, визнаних KACPU, наприклад, будівля, недоступна для людини в інвалідному кріслі),
- через 150 днів після надання першого тимчасового захисту, якщо ви не є вразливою особою,
- якщо особа припинила проживання більш ніж на 10 днів поспіль і не поінформувала постачальника послуг у письмовій формі про причину та тривалість своєї відсутності в житлу,
- якщо людина переїжджає і її нове житло не надається через KACPU (тобто вона переїжджає в житло, яке не вважається державним гуманітарним житлом).
➡️ Що робити, якщо я більше не проживаю в державному гуманітарному житлі?
Якщо ви переїхали, ви повинні повідомити Департамент з питань притулку та міграційної політики (OAMP) про зміну адреси. Ви повинні повідомити про зміну протягом 3 робочих днів. Детальнішу інформацію про повідомлення Департаменту з надання притулку та міграційної політики (OAMP) про зміни можна знайти на Інформаційному порталі для іноземців у розділі “ОСОБИ З ТИМЧАСОВИМ ЗАХИСТОМ” або в чітких інструкціях. Якщо ви не повідомите про зміну, це може вплинути на ваше право на отримання гуманітарної допомоги.
➡️ Чи можу я залишитися в тому ж житлі, якщо воно більше не вважається державним гуманітарним житлом?
Так, Ви можете домовитися з постачальником житла на підставі договору найму. Якщо ви продовжуєте проживати за попередньою адресою (наприклад, у тій самій квартирі, яка більше не перебуває в державному реєстрі гуманітарного житла), то немає необхідності повідомляти про це в Департамент з питань притулку та міграційної політики (OAMP), оскільки ваша адреса залишилася колишньою.
Міністерство праці та соціальних справ (чеською Ministerstvo práce a sociálních věcí – MPSV) або Бюро з працевлаштування (чеською Úřad práce) надає докладнішу інформацію про можливості отримання гуманітарної допомоги з урахуванням приблизної вартості житла, яке можуть отримати особи, які отримали тимчасовий захист.