Повернення до України

Поверненнся та тимчасовий захист Остаточне повернення до України Перетин кордону Повернення для дітей Після прибуття в Україну Посольство/консульства України в Чехії

icon info Щоб отримати актуальну інформацію про добровільне повернення в Україну та послуги, доступні при цьому, відвідайте портал Україна — це дім.

Ukraine is Home logo

Проєкт «Україна — це Дім» розпочався зі співпраці між Міністерством відновлення України та УВКБ ООН, Агентством ООН у справах біженців, щоб допомогти людям отримати підтримку з відновлення пошкодженого чи зруйнованого житла або отримати компенсацію від держави. У січні 2023 року був підписаний Меморандум про взаєморозуміння, що започаткував цю ініціативу. Хоча безпечний дім є основою сімейного життя і необхідний для того, щоб повернення було довготривалим, лише його самого недостатньо. За допомогою платформи, УВКБ ООН прагне надавати перевірену та актуальну інформацію переміщеним сім’ям, щоб вони мали змогу прийняти зважене рішення — повертатися чи залишатися у країні, що приймає.

У разі короткострокового візиту в Україну ви не втрачаєте свій тимчасовий захист у Чехії. Людина, яка має тимчасовий захист у Чехії,  може подорожувати Шенгенської зоною до 90 днів. Власники тимчасового захисту в Чехії також можуть повернутися в Україну і повернутися назад до Чехії без обмежень.

icon-info‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎  Тривалість перебування  в Україні не обмежена, однак  тривале перебування за кордоном може вплинути на інші аспекти перебування в Чехії. Наприклад, якщо ви відсутні  більше 10 робочих днів, ви можете втратити право на безкоштовне житло (якщо ви проживаєте в соціальному житлі). Тривала відсутність також може вплинути на надання гуманітарної допомоги або на місце в школі, яку відвідує ваша дитина.

Для більш тривалих поїздок вам слід проконсультуватися зі своєю медичною страховою компанією: у разі відсутності  понад 6 місяців, ви  можете подати заяву про призупинку  обов’язкових виплат, що неможливо зробити, якщо ви відсутні  менше 6 місяців.

Також, якщо ваше місце проживання не зареєстроване в Міністерстві внутрішніх справ більше ніж 90 днів (якщо у вас немає житла в Чехії), ваш тимчасовий захист буде скасовано. Однак ви можете подати заявку на тимчасовий захист знову.

exclamation mark icon red‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ВАЖЛИВО: У разі остаточного повернення в Україну, ви повинні скасувати тимчасовий захист перед від’їздом. Ви більше не будете підлягати зобов’язанням, що випливають із вашого перебування в Чехії, таких як оплата комунальних послуг або медичне страхування.

Відповідно до чинного законодавства, якщо ви виїдете з України після 24 лютого 2022 року, ви можете подати заяву на тимчасовий захист у Чехії чи іншій країні ЄС. Якщо ви вже отримали статус тимчасового захисту в Чехії, але втратили його через те, що залишили країну більше ніж на 90 днів, ви маєте право знову податися на отримання тимчасового захисту. Якщо ви подаєте заявку на отримання тимчасового захисту в іншій країні ЄС, органи влади Чехії можуть не надати вам статус тимчасового захисту в Чехії.

icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Щоб отримати інформацію про тимчасовий захист у Чехії, відвідайте цей розділ нашого веб-сайту або  веб-сайт Міністерства внутрішніх справ Чехії. Якщо ви хочете отримати конкретну інформацію та правову консультацію від юристів (безкоштовно), ви також можете звернутися до партнера УВКБ ООН, «Організації допомоги біженцям» (OPU):

Сконтактуйте OPU, якщо хочете призначити зустріч в одному з їхніх офісів у Празі, Брно, Градець-Кралове, Пльзені або Остраві. Якщо ви хочете, щоб УВКБ ООН направило вас до OPU, ви можете написати нам на пошту.

Так, ви можете поїхати в Україну, а потім повернутися до Чехії, якщо:

icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Ви маєте дійсну візу або дозвіл на проживання, що дозволяє вам повторно в’їхати до Чехії (протягом дії цих документів); або
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Ви маєте право на безвізове пересування до вичерпання максимального терміну безвізового пересування (90 днів протягом кожних 180 днів із біометричним паспортом); або
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎У вас є дійсний електронний візовий документ.

Якщо ви не є громадян-ином/кою України і перебуваєте в Чехії під тимчасовим захистом, ви можете повернутися в Україну за дозволом на проживання в Україні. Якщо термін дії дозволу на постійне проживання в Україні закінчився, вам необхідно продовжити цей документ, звернувшись до консульської служби України в Чехії. В іншому випадку для в’їзду в Україну потрібно буде отримати візу в українському консульстві.

Міністерство внутрішніх справ проводило пілотну програму для допомоги людям, які вирішили добровільно повернутися в Україну з червня по листопад 2024 року. Наразі програму не продовжено.

icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Однак, якщо ви бажаєте отримати більше інформації або допомогу у зв’язку із поверненням, ви можете зв’язатися з Міністерством внутрішніх справ:

Подати заявку на допомогу у зв’язку з поверненнямЗателефонувати на гарячу лінію Міністерства для отримання додаткової інформації

Якщо ви отримали тимчасовий захист у Чехії та плануєте повернутися в Україну без наміру повертатися до Чехії, ви маєте повідомити про це органи влади перед від’їздом, інакше від вас можуть вимагати виконання зобов’язань, пов’язаних із вашим перебуванням на території Чехії.

icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Якщо у вас є біометричний паспорт, зверніться до Крайового центру допомоги Україні.
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Якщо у вас немає біометричного паспорта, вам потрібно прийти до відділення Міністерства внутрішніх справ.

Скасувати тимчасовий захист можна в будь-якому посольстві Чехії. В Україні ви можете звернутися до Посольства Чеської Республіки в Києві або Генерального консульства Чеської Республіки у Львові.

icon info‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Додаткову інформацію про те, що потрібно зробити, перш ніж виїхати з Чехії назавжди, можна знайти на сайті Naši Ukrajinci.

Плануючи своє повернення в Україну, необхідно врахувати кілька кроків щодо банківських рахунків і страхування в Чехії:

icon_number_one‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Поінформуйте медичну страхову компанію: ви повинні повідомити свою медичну страхову компанію про припинення тимчасового захисту. Зробити це можна особисто, електронною поштою або через онлайн-форму. У цьому випадку необхідно надати документ, що підтверджує закінчення терміну дії візи та повернути картку страхування. Уточніть у своїй медичній страховій компанії найбільш доцільний спосіб сповіщення або на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я. Не забудьте перед від’їздом перевірити у вашій страховій компанії, чи є у вас заборгованість, щоб її погасити, інакше з вас може бути стягнуто штраф.
icon_number_two‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Поінформуйте Уряд праці (Urad peace), якщо ви зареєстровані у них як шукач роботи або отримуєте будь-які пільги.
icon_number_three‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Закрийте банківські рахунки: хоча закриття банківського рахунку не є обов’язковим, про це варто подумати, якщо ви не плануєте користуватися банківськими послугами в Чехії. У деяких банках можуть бути пов’язані збори, які можуть змінюватися в залежності від типу рахунку та тарифу на його обслуговування. Чеські банки зазвичай пропонують кілька методів закриття рахунку: особисті візити, онлайн-процедури, рекомендовані листи або телефонні запити.
icon_number_four‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Вирішіть податкові питання: для отримання додаткової інформації щодо податкових питань звертайтеся до офіційних джерел, таких як податкова служба «Finanční správa».
icon_number_five‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Розірвіть ваш контракт із провайдерами мобільного зв’язку та/або інтернету у Чехії.
icon_number_six
‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Розірвіть ваш договір оренди: дізнайтеся більше про процедури припинення орендних/суборендних договорів, повернення квартир орендодавцям та вирішення питань із заставними депозитами у Посібнику з пошуку житла в оренду в Чехії, розробленому партнером УВКБ ООН SIMI. Щоб дізнатися більше про питання, пов’язані з житлом, перейдіть до цього розділу.
icon_number_seven‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Розірвіть свій трудовий договір.

icon info‏‏‎‎‏‏‎‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зверніться до розділуВиїзд з Чехії.

Громадяни України можуть в’їхати в Україну з одним із наступних документів:

icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (міжнародний паспорт).
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Дипломатичний паспорт України.
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Службовий паспорт України.
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Посвідчення моряка.
icon arrow left grey‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎Посвідчення члена екіпажу.

Внутрішній паспорт (ID-картка) не входить до цього списку. Тому його не можна використовувати для повернення в Україну. Натомість необхідно оформити або міжнародний паспорт, або свідоцтво на повернення в Україну. Умови та терміни виготовлення цих документів різняться.

Свідоцтво на повернення в Україну надає право на в’їзд в Україну. Цей документ видається дипломатичними представництвами або консульськими установами України за кордоном. Свідоцтво на повернення в Україну видається закордонною дипломатичною установою (посольством/консульством України за кордоном) у день подання заяви. Виготовлення цього документа зазвичай є платною послугою.

Якщо ви або ваші родичі плануєте повернутися в Україну, але не маєте дійсного паспорта (паспорт закінчився, втратили паспорт або прибули до Чехії лише з внутрішнім паспортом або свідоцтвом про народження), вам потрібно отримати документ від консульства України, який дозволить вам перетнути кордон. Для цього потрібно звернутися до найближчого консульського відділу Міністерства закордонних справ України та оформити свідоцтво на повернення в Україну (так званий “білий паспорт”).

icon info ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Для отримання інформації про посольство/консульства України в Чехії, натисніть тут.

Вам слід повідомити школу про бажання скасувати місце вашої дитини в школі (див. крок 3 в розділі Виїзд з Чехії).

exclamation mark icon red‎‏‏‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ВАЖЛИВО: якщо ваша дитина навчалася в школі в Чехії, рекомендується попросити школу надати офіційний документ, що підтверджує навчання та освітні досягнення вашої дитини. Це полегшить визнання освіти вашої дитини в Україні. Більше інформації про те, яку інформацію має містити документ, можна знайти на веб-сторінці Міністерства освіти і науки України.

Діти повинні дотримуватися тих самих правил в’їзду та виїзду, що й дорослі. Повертаючись в Україну, їм потрібен паспорт або інший документ з фотографією для підтвердження особи. Якщо у них немає таких документів, достатньо буде свідоцтва про народження.

Якщо у вас є запитання або вам потрібна підтримка при поверненні в Україну, будь ласка, відвідайте веб-сайт допомоги УВКБ ООН в Україні для отримання інформації про послуги, доступні в Україні.

icon info  ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎Інформація про посольство/консульства України в Чехії:

location icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Прага (якщо ви зареєстровані в Празі або Центральночеському, Південночеському, Пльзеньському, Карловарському, Устецькому, Ліберецькому або Краловеградецькому регіонах): 

location icon ‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Брно (якщо ви зареєстровані в Брно або Злінському, Моравсько-Сілезькому, Оломоуцькому, Пардубицькому, Південноморавському або Височинському регіонах): 

Вам може бути цікаво:

arrow-right icon‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Тимчасовий захист
arrow-right icon‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Притулок у Чехії
arrow-right icon‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Допомога та інформація
arrow-right icon‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Партнерські організації УВКБ ООН у Чехії
arrow-right icon‎‏‏‎‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎‎‎‏‏‎ Спеціальний дозвіл на довгострокове перебування