Тут ви знайдете корисну інформацію про подання прохання на притулок у Чехії та отримання допомоги:
Подання прохання на отримання притулку у Чехії Процедура та терміни отримання притулку Підтримка та допомога шукачам притулку Підтримка від УВКБ ООН
Особа може подати прохання на отримання притулку, якщо вона залишила свою країну через страх переслідування, серйозні порушення прав людини, насильство або збройний конфлікт і не може туди повернутися. У цьому випадку особа може подати прохання про притулок, щоб отримати захист в іншій країні (також званий «міжнародним захистом»).
Ви маєте право подати прохання про надання притулку, якщо ви рятуєтеся від конфлікту або переслідувань. Як особу, яка шукає притулку, вас не можуть вислати або повернути до країни, де ваше життя або свобода будуть під загрозою.
1. Подання прохання на отримання притулку у Чехії
Де і як я можу подати прохання про надання притулку в Чехії?
Залежно від того, де ви перебуваєте в Чехії, якщо ви потребуєте міжнародного захисту і боїтеся повернення до своєї країни, ви можете подати прохання на отримання притулку на сухопутному кордоні або в міжнародному аеропорту, або в межах Чехії, якщо ви вже в’їхали в країну.
Якщо ви НЕ в Чехії, будь ласка, відвідайте сторінку вебсайту HELP УВКБ ООН тієї країни, де ви перебуваєте, щоб отримати інформацію про те, як подати заяву про надання притулку там.
Залежно від того, де ви перебуваєте в Чехії, ви можете подати прохання про надання притулку в один із наступних способів:
У пункті перетину сухопутного кордону (якщо ви перебуваєте на кордоні з Чехією)
В Празькому аеропорту імені Вацлава Гавела в Чехії
На території Чехії (якщо ви вже в’їхали в країну)
Подання прохання на отримання притулку в пункті перетину сухопутного кордону (якщо ви перебуваєте на кордоні з Чехією)
Оскільки Чехія знаходиться в межах Європейського Союзу, на сухопутних пунктах перетину кордону (на кордоні з Чехією), як правило, немає прикордонного контролю. Якщо ви потрапили під контроль і хочете подати заяву про надання притулку, вам слід негайно повідомити про це співробітника поліції на пункті пропуску.
Співробітник прикордонної поліції повинен надати вам необхідну інформацію про процедуру надання притулку.
Ви можете попросити про перекладача, якщо він вам потрібен.
Ви також можете попросити про безкоштовну юридичну допомогу, яка може бути надана партнерською організацією УВКБ ООН.
Більш детальну інформацію про те, як звернутися за безкоштовною правовою допомогою, ви можете знайти тут.
Після того, як ви попросите про притулок на кордоні, вас доставлять до Приймального центру в Заставці у Брно (Zastávka u Brna) для реєстрації вашої заяви на отримання притулку.
Подання прохання на отримання притулку в Празькому аеропорту в Чехії
Якщо ви прибули до Празького аеропорту імені Вацлава Гавела і хочете подати заяву про надання притулку, вам слід повідомити про це співробітника поліції на паспортному контролі.
Співробітник поліції в аеропорту повинен надати вам необхідну інформацію про процедуру надання притулку.
Офіцер поліції видасть вам «Інформаційну листівку УВКБ ООН для осіб, які шукають притулку в Чехії» з більш детальною інформацією про процедуру.
Ви можете попросити про перекладача, якщо він вам потрібен.
Ви також можете попросити про безкоштовну юридичну допомогу, яка може бути надана партнерською організацією УВКБ ООН.
Більш детальну інформацію про те, як звернутися за безкоштовною правовою допомогою, ви можете знайти тут.
Після того, як ви попросите про притулок в аеропорту, вас доставлять до приймального центру, розташованого у транзитній зоні аеропорту.
Більше інформації про процедуру в аеропорту можна знайти в брошурі нижче
Подання прохання на отримання притулку в Чехії (якщо ви вже в’їхали в країну)
Якщо ви вже перебуваєте в Чехії, ви можете подати заяву про отримання притулку у відділенні Поліції у справах іноземців, яке знаходиться на задньому вході до приймального центру в Заставці у Брно (просто за рогом від головного входу до адміністративної будівлі).
Ви також можете подати заяву про надання притулку в одному з регіональних відділень Поліції у справах іноземців. У цьому випадку вас перевезуть до приймального центру в Заставці у Брно (Zastávka u Brna) для завершення перших етапів процедури подання на отримання притулку, включаючи встановлення особи та медичне обстеження.
Якщо ви прибули без дійсної візи або паспорта, або вас затримала прикордонна поліція і помістила до пункту тимчасового перебування іноземців, ви можете подати заяву про отримання притулку протягом 7 днів від моменту затримання.
Існує три пункти тимчасового перебування іноземців:
Уповноважені органи спочатку проведуть певну перевірку, включаючи, але не обмежуючись, зняттям відбитків пальців та фотографуванням.
Більш детальну інформацію про те, як звернутися за безкоштовною правовою допомогою, ви можете знайти тут.
Як довго я маю чекати на рішення за моєю заявою?
Органи влади повинні прийняти рішення протягом 6 місяців. Однак цей термін може бути продовжено з певних причин. У такому випадку вас повинні повідомити про причини та тривалість продовження терміну.
Наприкінці процедури вас повідомлять про прийняте рішення. Якщо рішення буде позитивним, вам буде надано притулок або додатковий захист. Якщо рішення буде негативним, це означає, що вашу заяву не було прийнято або ваш запит на притулок було відхилено.
Якщо вам надано притулок (визнано біженцем), ви отримаєте дозвіл на постійне проживання в Чехії.
Якщо вам надано додатковий захист, ви отримаєте дозвіл на довгострокове проживання в Чехії на період, протягом якого надається додатковий захист, що зазвичай становить один рік. Додатковий захист може бути продовжений – ви повинні подати заяву на його продовження до закінчення терміну його дії.
В обох випадках ви можете скористатися допомогою, яку надає Чеська держава для інтеграції в країну. Це включає тимчасове проживання в інтеграційних центрах протягом 12 місяців, підтримку у вивченні чеської мови, пошуку роботи, а також отримання підтримки від соціального працівника, який допоможе вам з інтеграцією.
Якщо вашу заяву на отримання притулку відхилено, ви маєте право оскаржити негативне рішення протягом 15 днів (у деяких випадках цей термін може бути довшим). Ви можете звернутися за допомогою до адвоката. Більше інформації можна знайти в брошурі.
Якщо ви не бажаєте оскаржувати негативне рішення, вам буде видана віза на виїзд з країни для її залишення.
2. Підтримка та допомога шукачам притулку
Чи можу я отримати безкоштовну правову допомогу для поданная заяви про надання притулку в Чехії та/або під час процедури надання притулку?
Ви маєте право на безкоштовну юридичну допомогу для подання заяви на отримання притулку, а також на будь-якому етапі процедури надання притулку. Органи влади повідомлять вас про ваше право звернутися за безкоштовною юридичною допомогою до адвоката.
Вас з’єднають з адвокатом, який надасть вам необхідну інформацію та правову допомогу, а також відповість на ваші запитання. Більш детальну інформацію ви знайдете в цій брошурі.
Якщо ви перебуваєте в аеропорту Праги (або іншому міжнародному аеропорту в Чехії) і бажаєте отримати інформацію про процедуру надання притулку в Чехії, ви можете звернутися до організації «Асоціація з питань інтеграції та міграції» (SIMI). Юрист із SIMI надасть вам інформацію та консультацію щодо процедури надання притулку та ваших прав.
Під час процедури надання притулку ви також маєте право на перекладача вашою мовою або іншою мовою, яку ви розумієте і якою можете спілкуватися.
Партнер УВКБ ООН «Організація допомоги біженцям» (OPU) може надати вам безкоштовну юридичну допомогу, якщо ви бажаєте подати заяву на отримання притулку та/або отримати допомогу від експертних адвокатів під час процедури надання притулку. Якщо ви перебуваєте в Чехії і бажаєте отримати таку інформацію та допомогу юриста, ви можете звернутися безпосередньо до OPU:
Яку допомогу вам можуть надати юристи OPU?
Юридичні консультації та інформування: надання інформації та юридичних консультацій щодо процедури отримання притулку та ваших прав, відповіді на ваші запитання
Юридична допомога на етапі оскарження: допомога на етапі оскарження рішення про надання притулку (у випадку негативного рішення).
Супровід юриста: супровід на призначену співбесіду щодо надання притулку (в деяких випадках).
Правове представництво: представництво в суді під час оскарження рішення (в деяких випадках).
Юрист OPU може також надавати юридичні консультації та допомогу шукачам притулку в наступних установах для біженців:
Назва установи | Розташування |
---|---|
Центр прийому | Zastávka u Brna |
Центр розміщення | Kostelec nad Orlicí |
Центр розміщення | Havířov |
Пункт тимчасового перебування | Bělá – Jezová |
Пункт тимчасового перебування | Balková |
Пункт тимчасового перебування | Vyšní Lhoty |
Де я можу зупинитися під час процедури надання притулку? Чи отримаю я якусь допомогу?
Після реєстрації вашої заяви про надання притулку та проходження співбесіди ви можете обрати відповідний варіант. Ви можете зупинитися в одному із трьох центрів розміщення (або проживання):
Якщо ви маєте фінансові можливості для самостійного забезпечення, ви можете жити в будь-якому іншому місці в країні. В такому випадку ви можете подати запит на проживання за приватною адресою, що, однак, буде повністю за ваш рахунок.
Під час розгляду вашої заяви про надання притулку ви можете користуватися державною системою охорони здоров’я за наявності медичних потреб. Ви також можете почати працювати через 6 місяців після реєстрації вашої заяви про надання притулку.
Якщо з вами є діти, вам допоможуть записати їх до початкової школи (відвідування школи є обов’язковим для дітей віком від 6 до 15 років).
Якщо ви перебуваєте в центрі розміщення для осіб, які шукають притулку, ви отримаєте певну фінансову підтримку для покриття ваших основних потреб:
Якщо ви проживаєте в центрі прийому біженців Заставка (Zastávka), ви будете харчуватися в їдальні, тому на кишенькові витрати ви отримуватимете лише 30 крон на день.
Якщо ви проживаєте в центрах розміщення Костелець (Kostelec) або Гавіржов (Havířov), де харчування не забезпечується їдальнею, ви будете отримувати 4 860 крон/місяць (розраховано на основі прожиткового мінімуму). Ця сума залежить від кількості осіб у сім’ї. Точна сума вказана на інформаційних стендах у центрі. Кімнати для проживання обладнані кухнями. Ці гроші надаються для покриття ваших потреб, включаючи їжу.
Однак, якщо ваш дохід або дохід вашої сім’ї перевищує прожитковий мінімум (4 860 крон на місяць), ви повинні робити внесок у витрати на харчування та проживання (112 крон на день за харчування та 130 крон на день за проживання).
Як я можу підготуватися до співбесіди про надання притулку?
Стандартна процедура включає в себе дві співбесіди:
Перша співбесіда є короткою і має на меті заповнення вашої заяви про надання притулку. Вона стосується деяких деталей вашої подорожі до Чехії та причин, через які ви покинули свою країну.
Друга співбесіда довша і може тривати до 2-3 годин, а в деяких випадках і більше. ЇЇ мета – описати вашу історію і зрозуміти причини, через які ви покинули свою країну.
Важливо надати якомога більше деталей щодо причин і страхів, які спонукали вас покинути країну походження, надати будь-які докази і документи, що підтверджують вашу ситуацію, якщо такі є, а також детально розповісти про вашу подорож.
Якщо Вам важко зрозуміти перекладача, будь ласка, скажіть про це одразу. У деяких випадках співбесіда може бути перенесена на пізніший термін, і вам нададуть іншого перекладача.
Ви маєте право на запис вашої співбесіди, аби усі ваші слова були збережені в тому вигляді, в якому ви їх вимовили.
Ви можете попросити про перерву в будь-який момент під час співбесіди.
Наприкінці співбесіди вас запитають, чи бажаєте ви ознайомитися з протоколом співбесіди (письмовим записом). Ми рекомендуємо вам це зробити, оскільки це дозволить вам переглянути і, можливо, уточнити свої відповіді. Ви також маєте право сфотографувати протокол співбесіди – це може бути корисним для вас і для юриста, який працює над вашою справою.
Юрист може допомогти вам підготуватися до співбесіди і, в деяких випадках, супроводжувати вас на співбесіду. Більше інформації можна знайти в цій брошурі.
3. Додаткова підтримка
Яку допомогу я можу отримати від УВКБ ООН?
УВКБ ООН працює над тим, щоб біженці були поінформовані, могли подати заяву на отримання притулку та отримати безкоштовну правову допомогу, якщо це необхідно.
In Czechia, UNHCR works with partner organisations who help asylum seekers to make their asylum applications and offer free legal aid within the asylum procedure. У Чехії УВКБ ООН співпрацює з партнерськими організаціями, які допомагають особам, що шукають притулку, подати заяви про надання притулку і надають безкоштовну юридичну допомогу в ході процедурі надання притулку.
Більше інформації про те, як отримати безкоштовну правову допомогу, ви знайдете тут.
Ви також можете зв’язатися із УВКБ ООН через веб-сайт HELP у будь-який час під час процедури надання притулку. У деяких випадках УВКБ ООН може бути присутнім під час співбесіди про надання притулку і ознайомитися з матеріалами справи, щоб побачити, на якому етапі знаходиться процедура (за згодою зацікавленої особи, яка шукає притулку).