Duyurular

6 Nisan 2020 | UNHCR Görüşmeleri ile ilgili

UNHCR’ın yeniden yerleştirme görüşmeleri, COVID-19 sebebi ile 24 Nisan 2020’ye kadar ertelenmiştir. Yeniden yerleştirme ile ilgili diğer tüm faaliyetler bu dönemde devam edecektir. Yeniden yerleştirme görüşmeleri ile ilgili sorularınız varsa lütfen 444 48 68 numaralı telefondan danışmanlık hattını arayın.

5 Nisan 2020 | COVID-19 ilgili özel bir mesaj

Küresel COVID-19 krizi karşısında hepimiz savunmasız durumdayız. Virüs, ayrımcılık yapmadığını göstermiştir. Mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler de risk altında. Hepimiz sorumlu ve dikkatli olmalıyız.
Türkiye’de bulunan Türk hükümeti ve uluslararası toplum, şartların mültecileri ve sığınmacıları aynı Türk toplumuna olduğu gibi zor duruma soktuğunun farkında.
BMMYK, sunduğumuz temel hizmetlerde aksamaların yaşanmamasını sağlamak ve toplumu destekleyecek önlemleri araştırmak için hükümet ve uygulayıcı ortaklarla koordinasyon içinde çalışmaya devam etmektedir. Bu konudaki ilgili bilgiler yakında paylaşılacak, lütfen Yardım web sitesi ve Facebook sayfası gibi dijital platformlarımızı takip edin.

2 Nisan 2020 | Engelli bireylerin yardımlardan yararlanabilmesi için sunmaları gereken raporların sürelerinin uzatılmasına ilişkin

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yeni Koronavirüsle mücadele kapsamında, sağlık kuruluşlarını elzem olmayan durumlarla meşgul etmemek ve halk sağlığını tehlikeye atmamak amacıyla, aldığı tedbirlere bir yenisini daha ekledi.
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk; “Engelli aylığı alan ve Evde Bakım Yardımından yararlanan engellilerimizin, 1 Ocak 2020 tarihi ve sonrasında süresi dolan raporlarını mayıs ayı sonuna kadar geçerli sayıyoruz.” dedi.
Daha önce bir duyuruyla, engellilerin mağdur olmasını önlemek için 1 Mart ve sonrasında süresi dolan raporların da mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edileceği açıklanmıştı.
Bakan Selçuk; “81 İl Müdürlüğümüze gönderdiğimiz talimatla, 1 Ocak ve 1 Mart arasında raporunun süresi bitmiş olan engellilerimizin de hak kaybına uğramasının önüne geçmiş olduk.” dedi.
Selçuk, Evde Bakım Yardımı ile engelli aylıklarından yararlananların süreli Engelli Sağlık Kurulu raporlarını belirli aralıklarla yenilemek durumunda olduğunu hatırlattı.
Evde Bakım Yardımı alan 521 bin engelliden yaklaşık 144 bini süreli rapor alıyor.

18 Mart 2020 | Yurt dışı çıkışlarına ilişkin

Koronavirüsün yayılmasını sınırlayan uluslararası seyahat kısıtlamaları doğrultusunda, üçüncü ülkeye yerleştirme yurt dışı çıkışları geçici olarak ertelenmektedir. COVID-19 ile ilgili küresel durum devam etmesi durumunda Türkiye’den çıkabilirsiniz. Seyahatiniz için yeniden rezervasyon yapıldığında BMMYK veya IOM sizinle iletişime geçecektir. Çıkışlarla ilgili sorularınız için lütfen 444 48 68 numaralı telefondan danışmanlık hattını arayın.