روند تعيين وضعيت پناهندگى

بخش تعیین وضعيت پناهندگى مسئوليت تعيين اين كه آيا فردى كه درخواست حمايت بين المللى كرده است و برأساس  مواردى كه در تعريف پناهنده آمده است واقعا پناهنده است ، ياخير.

تعريف پناهنده:

پناهنده فردی است خارج از کشور مبدأ خود است، وترس موجهی از آزار و اذیت به دلایل نژاد یا مذهب یا ملیت یا عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص دارد، و نمی‌ تواند یا نمی‌ خواهد به دلیل آن ترس

از حمایت آن کشور برخوردار باشد (برگرفته از ماده اول (بند الف 2) از کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به وضعیت پناهندگان).

اكر تعريف پناهنده برشما مطابقت نداشت ، به شما پناهندگى تعلق نمى گيرد.

اگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دلايل موجهى برای این باور داشته باشد که شخصی مرتکب جنایات خطرناكى شده است، ممکن است واجد شرایط پناهندگی نباشد.

چگونه مصاحبه تعيين وضعيت پناهندگى پيش مى رود؟

هدف از برگزارى مصاحبه تعيين وضعيت پناهندگى جمع آورى اطلاعاتى براى به دست آوردن تصوير كامل وعيني وتعيين اينكه آيا تعريف پناهنده برشما مطابقت دارد يا خير.

در أصل این مصاحبه بر تجربیات شما در کشور مبدأ، شرایطی که باعث شد از کشور خود فرار کنید و دلایلی که نتوانستید به كشوربرگردید، متمرکز است.

نقش مصاحبه کننده این است که به شما این فرصت را بدهد تا آنچه را که در کشورتان برای شما اتفاق افتاده به روشنى تمام توضیح دهید. کمیساریای عالی پناهندگان با تمام اطلاعات ارائه شده در طول مصاحبه به

صورت محرمانه برخورد خواهد کرد.

براى هر متقاضی شرایط ، سوابق شخصی و دلیل فرار از کشور خود را دارد، و اینها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بنابراین، هر مورد به صورت جداگانه برحسب قوانین و رویه های کمیسیارى ارزیابی می شود.

هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. لطفاً به شایعات در مورد داستان های خاصی که برای به دست آوردن وضعیت پناهندگی گفته می شود، توجه نکنید.

تعداد مصاحبه هائى كه بخش مربوط به تعيين وضعيت پناهندگى با من انجام مى دهد، چند است؟

گاهى اوقات جهت تصميم گيرى نهائى راجع به پروندۀ مخصوص شما، اطلاعات جمع آورى شده در مصاحبۀ قبلى كافي نباشد، يا اينكه بعضى موارد نياز به توضيحات بيشترى پيدا كند . البته اين به معنى نيست كه

درخواست پناهندگى شما بايد از نوشروع شود.  بنابراين در صورت لزوم با شما تماس گرفته می شود و تاریخ مصاحبۀ بعدی جهت پيگيرى پرونده شما، به شما اطلاع داده می شود.

چگونه مى توانم برای مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی آماده شوم؟

براى اينكه ازنظر بدنى وروح  وروانى آمادگى براى مصاحبه داشته باشيد، بهتر است روز قبل از مصاحبه استراحت كافى داشته باشيد. وبسته به ميزان پيچيدگى پروندۀ شما مصاحبه طول خواهد كشيد.

فراموش نكنيد جهت مصاحبه تعيين وضعيت پناهندگى در صورت وجود مدارك زير، باخود بيآوريد :

 • كارت شناسائى
 • أسناد سفر
 • مدارك پزشكى
 • گواهى ازدواج/ تولد
 • گواهينامه رانندگى
 • مدارك تحصيلى
 • گواهى خدمت سربازى
 • گواهى ثبت نام دردفاترديگركميسيارى
 • هر سند ديگرى كه فكرمى كنى براى پشتيبانى ازپرونده شما، باأرزش باشد.

 

لطفا درروز مصاحبه، شما با تمام افرادى كه سرپرستى آنها به عهده دارى يا بقيه أعضاى خانواده شما (در صورت بودن هر فردى از آنها) وكسانيكه قرار است درهمان روز مصاحبه كنند ، حاضر شويد.

درطى مصاحبه، حقوق ووظايف من چيست؟

حقوق :

 • حق داشتن مترجم

ممکن است از یک مترجم كمك گرفت تا شما و کارمند بخش تعيين وضعيت پناهندگى بتوانید به راحتی ارتباط برقرار کنید. مترجم  صادق و بی طرف است و هیچ نقشی در تصمیم گیری راجع به درخواست شما، ندارد.

 • حق رازدارى ( محرمانه بودن)

هر فردی که در مصاحبه شرکت می کند موظف است تمام اطلاعات پرونده شما را محرمانه نگه دارد.

اطلاعات ارائه شده در طول مصاحبه را نمی توان بدون رضایت شما باهرفردى خارج از کمیسياری به اشتراک گذاشت. کارکنان بخش تعيين وضعيت پناهندگى و مترجم حاضردر مصاحبه ملزم به حفظ محرمانه بودن هستند.

 • حق استراحت خواستن است

طى مصاحبه حق داريد استراحتى را بطلبيد، حين استراحت از شما خواسته مى شود، كه در ساختمان كميسيارى بمانيد.

 

وظايف :

تعهد به گفتن حقیقت و همکاری کامل در طول مصاحبه

واين به اين معناست كه شما نباید هیچ اطلاعاتی را نادرست، جعل یا حذف کنید.

چنانچه عمدا اطلاعات نادرست ارائه، جعل یا حذف کنید، ممکن است درخواست شما برای حمایت بین المللی رد شود.

اگر بعد ازمصاحبه مخصوص تعيين وضعيت پناهندگى اطلاعاتی را به خاطر بیاورم چه باید کرد؟

مى توانى باما جهت اضافه كردن اطلاعات، يا ارائه دادن گواهى ها، تماس بگيرى ودرخواست مصاحبۀ ديگرى بكنى . پس از آن، کمیسيارى با شما تماس خواهد گرفت تا یک مصاحبۀ تکمیلی براى شما تعیین کند.

پس از مصاحبۀ مخصوص تعيين وضعيت پناهندگى چه اتفاقى مى افتد؟

براساس اطلاعاتى كه طى مصاحبه ارائه ميدهى واطلاعات كلى راجع به كشور مبدأ خود ، راجع به پرونده شما تصميم گيرى مى شود.

تصمیم می تواند یا به رسمیت شناختن شما به عنوان پناهنده یا رد شدن درخواست حمایت بین المللی باشد. وتصمیم به صورت کتبی به اطلاع شما خواهد رسید.

اگر درخواست شما براى بدست أوردن حمایت بین المللی رد شد، شما حق دارید که ظرف 30 روزدرخواست تجديد نظرپرونده خود بکنید . وزمانی که کمیسیاری تصمیم را به اطلاع شما مى دهد، اطلاعات و توصیه

های بیشتری در اين زمينه به شما داده خواهد شد.

اگر تصمیم بر این باشد که شما را به عنوان پناهنده به رسمیت بشناسند، کمیساریای تاریخی را برای صدور کارت مخصوص پناهندگان برای شما تعیین خواهد کرد.

مدتی است كه تصميمى راجع به پرونده من گرفته نشده است. چرا به نتیجه نميرسم؟

تصمیم گیری مخصوص تعیین وضعیت پناهندگی نيازبه بررسى دارد، که گاهی اوقات زمان می برد. ما سعی می کنیم نتایج را در سریع ترین زمان ممکن ارائه دهیم، اما گاهی اوقات برای اطمینان از مطالعۀ کامل

 پروندۀ شما به زمان بیشتری نیاز داریم.

با اين حال اگر عدم تصميم گيرى راجع به پرونده تان طول كشيد ، براى پرس وجوى پرونده خود لطفا با شماره0988005086 مخصوص بخش تعيين وضعيت پناهندگى از روز يكشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 صبح تا 4:00 بعد از ظهر تماس بگيريد، يا پيامى به پست الكترونيكى  [email protected]  بفرستيد. هنگام تماس با كميسيارى بايد شماره پرونده/ درخواست خودرا ذكر كنيد.

برخی از مسائل حساس وجود دارد که نمی خواهم آنها را با هیچ یک از اعضای خانواده یا هر شخص دیگری در میان بگذارم. آیا این باعث نگرانی است؟

ما به حریم خصوصی و حساس بودن  اطلاعات به اشتراک گذاشته شده با ما احترام می گذاریم. وبا تمام اطلاعات با نهایت محرمانه بودن رفتار می شود. مصاحبه کننده و مترجمی که در مصاحبه شرکت می کنند موظفند

 تمام اطلاعات مربوط به درخواست پناهندگی شما را محرمانه نگه دارند.

مصاحبه تعيين وضعيت پناهندگى با هر فردی بصورت جداگانه انجام می شود، و شما با کارمند بخش تعيين وضعيت پناهندگى (و در صورت نیازبه مترجم) در اتاق تنها خواهید بود. وهیچ یک از اعضای خانواده شما،

حتی کسانی که با شما در همان پرونده ثبت نام کرده اند، درحين انجام مصاحبۀ شخصی/ فردی

 مخصوص تعيين وضعيت پناهندگى شما، حضور نخواهند داشت.

اضافه براين، درحال نياز به اشتراك گذاشتن برخى اطلاعات با هر يكى از أعضاى خانواده ، همواره كميسيارى موافقت شمارا درخواست خواهد نمود. كميسيارى دست به هيچ اقدامى بدون جلب رضايت شما نخواهد زد.

هنوز سؤالاتى راجع به فرآيند تعيين وضعيت پناهندگى دارم كه در اين صفحه به آن پاسخ داده نشده است ، چگونه مى توانيد به من كمك كنيد؟

مى توانى با بخش مخصوص تعيين وضعيت پناهندگى با شماره 0988005086 ازيكشنبه به پنجشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 4:00 بعد از ظهر تماس بگيريد، كميسيارى به تمام پرسشهاى شما پاسخ خواهد داد ، يا سؤال شما به كارمند كميسيارى مورد علاقة ارجاع خواهند داد. نيز مى توانى پست الکتروني

ک را به :    [email protected] ارسال كنى.