Дівчатка і хлопчики, вітаємо!
Ось деякі запитання, які можуть у вас виникнути, і відповіді, які допоможуть вам залишатися в безпеці та знати свої права.
У дітей є особливі права: залишатися зі своєю сім’єю, ходити до школи, гратися та отримувати допомогу, якщо з тобою щось трапилося.
Твої думки та почуття мають значення!
Хто такі біженці?
Біженці – це люди, яким загрожує небезпека в їхній рідній країні через конфлікт або переслідування. Біженці не мали іншого вибору, окрім як втекти, і вони більше не перебувають у своїй країні.
Якщо вони повернуться до своєї країни, конфлікт, що триває, може поставити їх під загрозу, або вони можуть зазнати шкоди через свою національність, расу, релігію, політичні переконання або через те, що вони пов’язані з певною соціальною групою.
Існують міжнародні закони, які вимагають від країн захищати біженців, у тому числі не висилати їх назад до своїх країн, якщо це ставить їх під загрозу.
УВКБ ООН відповідає за керівництво і координацію міжнародних зусиль із захисту і допомоги біженцям, а також за підтримку заходів у відповідь у країнах, де перебувають біженці.
Що мені важливо знати?
Зберігай свої документи в безпечному місці: надзвичайно важливо зберігати в надійному місці будь-які документи, що засвідчують особу (наприклад, свідоцтво про народження, посвідчення особи або паспорт). Зроби їхні копії, якщо є така можливість. Не дозволяй нікому забирати твої документи, навіть якщо тобі пропонують допомогу в пошуку житла або транспорту.
Допомога безкоштовна для всіх: ніхто не має права примушувати тебе працювати, надавати сексуальні або будь-які інші послуги в обмін на допомогу. Якщо ж хтось чинить таким чином, ти можеш повідомити про це поліцію (за номером 102) або УВКБ ООН і попросити про допомогу, написавши на електронну пошту [email protected] або зателефонувавши на гарячу лінію +79037922279.
Попроси дорослих, яким ти довіряєш, захистити тебе: якщо незнайомець пропонує забрати тебе з сім’ї, щоб дати щось, скажи “НІ!” і повідом про це дорослому, якому довіряєш. Ніколи не погоджуйся на зустріч із незнайомцем, не поговоривши спочатку з дорослим, якому довіряєш. Опинившись у ситуації, в якій ти почуваєшся некомфортно чи небезпечно, повідом про це того, кому довіряєш, і попроси про допомогу. ПАМ’ЯТАЙ, що немає твоєї провини в тому, що ти опинився в такій ситуації.
Я в Росії зі своєю сім’єю. Як зробити так, щоб ми залишалися разом і в безпеці?
Важливо зробити все можливе, щоб залишатися разом зі своїми батьками або родиною.
- Якщо ви перебуваєте в новому місці: спочатку огляньте його разом із сім’єю або іншими людьми, яким довіряєте.
- Коли ти виходиш на вулицю: спочатку повідом батькам або комусь, кому довіряєш (краще дорослому), що ти йдеш, а також куди ти йдеш і коли повернешся.
- Завжди носи з собою номери телефонів своїх батьків або членів сім’ї, але будь обережний, щоб незнайомці не скопіювали їх або не забрали в тебе ці контакти.
- Запам’ятай адресу, за якою проживаєш ти і твоя сім’я, і повідом її тому, кому довіряєш.
- Вирішіть разом, що робитимете, якщо раптом трапиться ситуація, внаслідок якої ти опинишся розлученим зі своєю сім’єю.
Я в Росії без батьків. Яку допомогу я можу отримати?
Якщо ти не можеш знайти своїх батьків або зв’язатися з ними, повідом про це УВКБ ООН, написавши на [email protected], або зателефонувавши на гарячу лінію УВКБ ООН +79037922279. Ми можемо допомогти тобі спробувати їх знайти і зв’язатися з ними.
Ти можеш звернутися до Центру розшуку та інформації Російського Червоного Хреста (або зателефонувати за номером +7 (495) 621-71-75). Ти можеш дізнатися більше на сайті МКЧХ або зателефонувати (8 800-600 92 69).
Якщо ти перебуваєш у Росії без дорослих членів сім’ї, ти маєш право на допомогу та безпечне місце для проживання. Ти повинен повідомити про це державним органам та УВКБ ООН. Вони допоможуть тобі залишатися в безпеці.
Якщо ти перебуваєш з іншими членами сім’ї, ти можеш залишитися з ними. Як і раніше, важливо поговорити з представниками державних установ, УВКБ ООН або іншими організаціями і повідомити їм, хто твої батьки, де вони перебувають, а також будь-яку наявну у тебе контактну інформацію.
Я хотів би якомога швидше повернутися до школи. Що мені слід зробити для цього?
У тебе є право відвідувати школу в Російській Федерації. Якщо у тебе або в якоїсь іншої дитини є складнощі з влаштуванням до школи, можна звернутися до УВКБ ООН, написавши на [email protected], а також зателефонувавши на гарячу лінію УВКБ ООН за номером телефону +79037922279.
Як мені звернутися до УВКБ ООН?
УВКБ ООН – це Агентство ООН, що відповідає за допомогу біженцям. Якщо тобі потрібна інформація або допомога від УВКБ ООН, ти можеш написати нам на [email protected], або зателефонувати на гарячу лінію +79037922279.
Рекомендується спочатку поговорити з твоїми батьками або дорослим, якому ти довіряєш, але ти також можеш зв’язатися з нами самостійно.
Обов’язково повідом нам своє ім’я, вік, номер телефону/WhatsApp або адресу електронної пошти, або вкажи будь-який інший спосіб зв’язку. Ти також можеш повідомити нам імена своїх батьків, якщо вони знаходяться з тобою в Росії. Якщо ти не з батьками, також слід повідомити нам про це.
Якщо ти використовуєш спільний комп’ютер для надсилання електронної пошти, переконайся, що ти вийшов зі свого облікового запису, коли завершив свою роботу на пристрої.
Також зверни увагу на наведені нижче обставини для того, щоб убезпечити себе, якщо ти перебуваєш не з членами своєї сім’ї.
Будь напоготові, якщо хтось вчиняє такі дії:
- Якщо хтось просить у тебе твої документи (включно з паспортом), за винятком представників державних служб, наприклад, на контрольно-пропускних пунктах;
- Просить твій телефон, ноутбук або інші засоби комунікації;
- Хоче забрати тебе у людей, разом з якими ти їздиш або живеш;
- Пропонує тобі роботу, умови якої звучать надмірно неправдоподібними/занадто хорошими, щоб це виявилося правдою;
- Наполягає на тому, щоб ти виконував роботу або надавав якісь послуги, включно із сексуальними (в рахунок погашення боргу, наприклад);
- Обіцяє допомогти з реєстрацією, переїздами в іншу країну за певної оплати;
- Хтось наймає тебе на роботу, але не оплачує твою працю, або не створює необхідних умов для роботи, або ж обмежує твоє переміщення через вилучення твоїх документів чи замикаючи на ключ.
Я засмучуюся, злюся, тривожуся, боюся. Що мені робити?
Це природно відчувати себе так після труднощів, через які тобі довелося пройти. Може бути важко перестати думати про побачене або випробуване. Ти можеш бути розлучений з людьми, яких любиш, і турбуватися про них або про те, що буде далі. Тобі може здатися, що все навколо незвично. Ось кілька простих речей, які можуть допомогти тобі впоратися з цією складною ситуацією:
- Намагайся дотримуватися розпорядку дня. Лягай спати і прокидайся в один і той самий час щодня.
- Намагайся регулярно їсти здорову їжу.
- Проводь час із сім’єю і друзями та займайся улюбленою справою.
- Більше рухайся: гуляй або займайся спортом, якщо є можливість.
- Підтримуй зв’язок із сім’єю та друзями. Якщо ти не можеш зв’язатися з ними зараз, то пиши листи.
- Надавай допомогу своїм знайомим.
- Роби перерви від читання новин і уникай перегляду засмучуючих фотографій або відео.
Якщо ти відчуваєш гнів або пригніченість:
- Зроби перерву і зосередься на повільному диханні протягом кількох хвилин.
- Шукай навколо себе спокійні або цікаві речі, наприклад небо, дерево або звуки птахів.
- Поговори з ким-небудь, кому довіряєш, про свої почуття.
- Якщо ти відчуваєш, що тобі потрібна додаткова допомога, щоб впоратися зі стресом, дай нам знати, написавши в УВКБ ООН на [email protected], або зателефонувавши на гарячу лінію УВКБ ООН за номером телефону +79037922279, і ми постараємося надати тобі необхідну допомогу.
Хтось заподіяв мені біль або я боюся, що хтось зробить мені боляче. Як я повинен вчинити?
Ніхто не має права знущатися, не приділяти належної уваги або жорстоко поводитися з дитиною або вашою сім’єю – ні сторонні люди, ні батьки, ні родичі, ні вчителі. Якщо хтось заподіяв тобі біль, доторкнувся до тебе або поводився з тобою так, що ти почуваєшся некомфортно або наляканий, або ж якщо ти боїшся, що хтось так з тобою вчинить, – є дорослі та організації, які можуть і повинні тобі допомогти.
Якщо хтось із твоїх знайомих постраждав від когось, запропонуй йому звернутися по допомогу. Ти також можеш придумати секретне слово або фразу, щоб використовувати її з сім’єю та друзями, якщо відчуваєш небезпеку, щоб вони знали, що в тебе проблеми. Якщо ти звернешся до УВКБ ООН, ми зробимо все можливе, щоб допомогти тобі.
ПАМ’ЯТАЙ: тобі не потрібно соромитися або боятися просити про допомогу. Якщо у тебе є людина, якій ти довіряєш, поговори з нею про це.
Напиши УВКБ ООН на пошту: [email protected] або зателефонуй на гарячу лінію УВКБ ООН за номером телефону +79037922279.
Ти також можеш повідомити про це в поліцію за номером 102.
Контакти організацій-партнерів УВКБ ООН
УВКБ ООН надає допомогу через партнерські організації. Натисніть на зображення, щоб переглянути інформацію про наших партнерів.
Контакти також доступні тут.